ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

خودمان را که کشف کنیم شاد می شویم

ماه سلطان کاشی

جامعه شناس

زندگی در این دنیا از ابتدای تاریخ بشر دارای فراز و فرودهایی بوده که اگر تورقی به تاریخ جهان بزنیم این مسله کاملا آشکار است. اما در کنار این سختی ها خداوند به انسان قوه ای عنایت فرمود به نام عقل و گوهری به نام عشق. ما انسانها گاه بدون استفاده صحیح از این دو موهبت خداوندی و با پیروی از نفس اماره هم برای خود مشکل بوجود می آوریم و هم برای دیگران. مصداق این مسئله وقوع جنگهای متعدد در تاریخ جهان است که اکثر آنها می توانست با درایت عاقلان و مصلحان تاریخ به وقوع نپیوندد. یا در مورد کارهایی که منجر به فسق و فجور و در نهایت موجبات بی هویتی و بی هدفی در زندگی می شود که به زیست یک موجود زنده بدون هدف و برنامه شباهت دارد  نه زندگی به سوی سعادت. و این آسیب جدی است به نوع بشر که هر روز سرگشته تر و جدا افتاده تر از قبل در پی کشف خود است. تنها راه برون رفت از رنج و سختی  به اعتقاد من می تواند زندگی هدفمند توام با انگیزه و پشتکار باشد. زندگی یک راه و مسیر است برای رسیدن به سعادت و کمال. آنچه در این عصر مغفول مانده  فراموش کردن خویشتن خویش است. ما به همه چیز می اندیشیم جز به خودمان، راهمان، اهدافمان و اینکه چگونه در این مسیر مملو از موانع  طراح باشیم و بقول حافظ طرحی نو دراندازیم. نمی شود بدون تولید فکر، بدون تولید هنر و فاقد مهارتهای گفتگو باشیم و رنگ نشاط و خوشی را ببینیم. همانگونه که انسانها در چهره ظاهری با هم متفاوتند، در سیرت و نوع طرز تفکر و اندیشه هم متفاوتند. تا زمانی که نخواهیم صداها و سلایق متفاوت را در جامعه خودمان بشنویم قطعا فقط برای بخش اندکی از جامعه خوشی و آرامش را مهیا می کنیم که با افکار برنامه ریزان جامعه مطابقت دارد. لذا برای برون رفت از این وضعیت باید به علایق مردم یک کشور با احترام به شرع و عرف جامعه برنامه ریزی کنیم تا همه مردم اعم از زنان و مردان بتوانند بر اساس نیازهای روحی و جسمی خود از مواهب دنیا بهره مند شوند. بعنوان مثال اگر ما برای دیگران حق استفاده صحیح از اوقات فراغت قایلیم چه اشکالی دارد همانگونه که پسران ما از ورزشگاه استفاده می کنند دختران ما هم بهره مند شوند و انرژی متراکم آنان تخلیه شود و اینکه پسران ما هم در زمینه های دیگر ورزشی مثل موتور سوراری، رالی و...  مکان مناسب جهت این امر برایشان فراهم شود که شاهد حوادث ناگوار در جاده ها نباشیم.

متفاوت بودن انسانها قطعا تفاوت در نوع  برخورداری از لذایذ دنیا را در بر خواهد داشت. بنده ار اینکه کار کنم و کتاب بخوانم و اگر توفیق بود بتوانم به هم نوعانم کمک کنم شادم و باعث انبساط خاطرم خواهد بود به همین دلیل از روزهای تعطیل خوشم نمی آید مگر برای رفع خستگی ناشی از کار. شاید کسی بگوید تنها شنا و والیبال و رفتن به طبیعت می تواند حس تفریح و نشاط او را ارضاء کند، بنابراین بر می گردم به ابتدای عرایضم که باید دنبال خودمان بگردیم، خود را کشف کنیم و آن زمان است که دنبال علایق و سلایق خود خواهیم رفت و شاد خواهیم بود. شمع درونمان را روشن کنیم و نگاهی به خویشتن.

همه ی ما ممکن است به نوعی اوقات شاد حتی اندک را در سالی که پشت سر گذاشتیم، تجربه کرده باشیم. در سال نود وپنج فرزند بزرگم که در یکی از دانشگاه های آمریکا مشغول به تحصیل در مقطع دکتری است و دانشجویان در این مقطع موظفند که به دانشجویان دوره لیسانس درس بدهند، به من زنگ زد، پرسیدم چه خبر گفت امروز مراسم بهترین استاد بود و من این رتبه را کسب کردم. فکر کنم این بهترین خبری بود که در سال ۹۵ شنیدم.

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان