ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

پرفسور سمیعی الگوی زندگی من است

احسان شریعت

بالاخره نتایج کنکور سراسری اعلام شد و مازندران همچون هر سال در میان 10 نفر برتر دانش آموزانی را دارد که حائز رتبه شده باشند. به جز سال 91 که در جمع نفرات برتر کنکور در کشور سه مازندرانی حضور داشتند، در سال های اخیر همواره سهم مازندران از نفرات برتر کنکور یک یا دو نفر بوده است. امسال نیز تنها نفر برتر مازندرانی در کنکور سراسری در رشته تجربی است.

«پارسا سیفی» متولد 1376 اهل شهرستان نور و محصل در مدرسه تیزهوشان شهید بهشتی آمل است که توانست در رشته تجربی رتبه دهم را کسب کند. گفتگو با این نخبه مازندرانی که آرزو دارد روزی پروفسور سمیعی شود را بخوانید: 

با توجه به اینکه اول سالی است که در کنکور شرکت می کنی انتظار چنین رتبه ای را داشتی؟ 

بله؛ در آزمون هایی که از قبل شرکت می کردم تخمین می زدم که بتوانم جزو رتبه های برتر باشم. حتی برای یک تا پنج برنامه ریزی کرده بودم که به دلیل استرس آغاز آزمون کمی در زیست تعلل کردم و منجر به درصد پایین در زیست شد. همین باعث شد به رتبه 10 نزول پیدا کنم. 

چطور استرس ات را کنترل کردی؟ 

قبل از آزمون هیچ وقت احساس نمی کردم سر جلسه کنکور استرس پیدا کنم اما وقتی سر جلسه نشستم دچار استرس شدم و دو سه سوال زیست را خراب کردم. آرام آرام هر چه از زمان آزمون گذشت سعی کردم بر خودم مسلط شده و آرامشم را حفظ کنم. 

عامل موفقیت خودت را در چه می دانی؟   

برای هر موفقیتی انسان باید ابتدا هدف تعیین کند و سپس برای رسیدن به این هدف در عین داشتن برنامه ریزی درست، سخت تلاش کند. 

در دوران قبل از کنکور آیا هیچ وقت از درس خواندن خسته شدی؟ 

بله، وقتی در آزمون های آزمایشی نتیجه بدی می گرفتم ناراحت شده و کمی مأیوس می شدم. 

رتبه بد برای تو چند بود؟ 

10 تا 20! 

کمی درباره روش درس خواندنت بگو.

روش درس خواندن برای هر درسی متفاوت است. اما اصول کلی درس خواندن من این طور بود که ابتدا کتاب را به شکل روزنامه وار و سطحی می خواندم و سپس از روی آن تست می زدم. پس از این مرحله دوباره به کتاب برمی گشتم  و آنرا می خواندم و با توجه به ذهنیتی که از طرح سوال توسط طراحان تست پیدا کرده بودم کتاب را مطالعه می کردم. در مورد میزان مطالعه نیز به طور متوسط روزی پنج تا 10 ساعت. روزهایی که به مدرسه می رفتم پنج تا شش ساعت و روزهای تعطیل هشت تا 10 ساعت. 

چقدر از کلاس کنکور و مشاور استفاده کردی؟ 

مشاور نداشتم و اعتقادی هم به داشتن آن ندارم. اصولاً نفرات برتر کنکور مشاور ندارند. کلاس کنکور هم فقط در حد زیست و ریاضی داشتم و سایر درسها را خودم خواندم. به نظر من کلاس کنکور فایده ای ندارد و فقط وقت گیر است. دانش آموز خودش باید درس بخواند. البته کتاب های کمک درسی می توانند کمک زیادی به دانش آموز برای آشنا شدن با نحوه طرح سوال انجام دهند. 

نقش مدرسه و دبیران را در این موفقیت تا چه حد می دانی؟ 

دبیران ما که عالی هستند و واقعاً در سطح نام مدرسه شهید بهشتی آمل زحمت می کشند. مدیر و معاون و کارکنان مدرسه نیز بسیار همراهی و همکاری کردند. مدرسه شهید بهشتی آمل سطح بسیار بالایی دارد و تا جایی که من می دانم امسال در رشته تجربی مدرسه خودمان رتبه های 20، 59، 61 و 90 داشتیم. 

درباره پدر و مادرت و نقش آنان در این موفقیت بگو.

پدرم کارمند مرکز بهداشت و مادرم معلم است. آنها در ایجاد احساس آرامش به من کمک فراوانی می کردند. بارها می گفتند رتبه تو در کنکور مهم نیست و آنچه اهمیت دارد تلاش است. خیلی به من روحیه می دادند. محیط خانه را آرام و ساکت نگاه داشته و از رفت و آمد خویشاندان در ماه های آخر مانده به کنکور کم می کردند. 

می خواهی پزشک شوی؟ 

بله، در دانشگاه تهران که عظمت خاصی دارد و هر دانش آموزی آرزو دارد به این دانشگاه بزرگ برود. برادرم دانشجوی پزشکی شهید بهشتی است و من هم دوست دارم پزشک شوم. پزشکی شغل زیبا و پرهیجانی است که می تواند جان انسان ها را نجات دهد. انشالله می خواهم تخصص را در مغز و اعصاب دنبال کنم.

چرا مغز و اعصاب؟ 

چون از بچگی پروفسور سمیعی الگوی زندگی ام بود. قله آرزوهایم این است که روزی انسانی مثل پروفسور سمیعی شوم. 

اگر از خارج از کشور پیشنهاد داشته باشی می روی؟ 

دعوت نامه ها بیشتر برای نفرات برتر رشته ریاضی فرستاده می شود و کمتر برای نفرات رشته تجربی پیشنهادی می آید. شاید در صورت داشتن دعوت نامه به رفتن فکر کنم اما از ته قلب خیلی به رفتن راغب نیستم. دلم می خواهد به کشور خودم خدمت کنم و سمیعی کشور خودم باشم. 

چه پیشنهادی به کسانی که سال آینده کنکور دارند، داری؟ 

اینکه درس را از تابستان جدی گرفته و به مهر و پاییز محول نکنند. آنها باید از همین حالا شروع کرده و به طور منظم درس بخوانند تا دچار کمبود وقت نشوند و همه مباحث را مرور کنند. برنامه ریزی و تلاش می تواند آنها را در کنکور به موفقیت دلخواه برساند. 

آیا به عنوان یک مازندرانی به این موفقیت می بالی؟ 

صد در صد؛ واقعاً افتخار می کنم که به عنوان یک مازندرانی موجب کسب آبرو برای استان عزیزم شدم و توانستم جزو 10 نفر برتر باشم. 

راستی این روزها پس از کنکور و اعلام نتیجه چه می کنی؟ 

تا قبل از اعلام نتایج استرس داشتم اما حالا خیالم راحت شده و ورزش می کنم و گاهی کتاب می خوانم. البته باید کمی منتظر باشم تا دید و بازدیدها برای تبریک از طرف خویشاوندان، آشنایان و مسئولان تمام شود (می خندد).  

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان