مجله ارمون - جشن های اردیبهشتی مازندران

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

جشن های اردیبهشتی مازندران

جشن های اردیبهشتی مازندران

این همه قند مکرر

 

زهرا اسلامی

خاک تاب مکرر خورده نزدیک است زر بشود در این سامان. نوبتی هم که باشد نوبت نارنج هاست عرض اندام کنند و بدرخشند. اردیبهشت مازندران را باید خودتان به چشم ببینید تا باور کنید که اینجا یک روی بهشت، پیداست. دیده چون آن دو لب شیرین دید، معنی قند مکرر فهمید...

عصرگاهان اگر با عطر شکوفه های سپید نارنج سرمست نشدید شاید لازم باشد به پزشک مراجعه کنید، ممکن است مشام تان را آزرده باشند. از ساری که نارنج هایش امسال کمی زودتر از هر سال شکوفه داده اند شروع و یک به یک راهی تان می کنیم به جاهایی که می توانید خوش باشید و برای همه روزهای در راهتان، سرخوشی ذخیره کنید.

جشنواره های بهارانه مازندران به تجربه اش می ارزد. در کتب تاریخی، سفرنامه نویسان نوشته اند که وقتی در دوران قاجار وارد نو باغشاه ساری شدند مبلمان این باغ از درختان نارنجی بود که در عین حال که شکوفه به تن داشتند نارنج ها نیز رویشان خودنمایی می کردند؛ مثل همین امروز. کوچه و خیابان این شهر قدیمی که البته حالا کمتر کهنگی آن پیداست، را درختان نارنج دوره کرده اند. چند سالی هست که جشنواره بهار نارنج هم در این شهر دارای ساحل، با برپایی نمایشگاهی بزرگ در حاشیه رودخانه تجن با اجرای برنامه های مفرح، جنگ های شادی و کنسرت های موسیقی برگزار می شود. اردیبهشت مازندرانی ها از قریب به 100 سال پیش تاکنون و شاید دیرتر، با آیین سنتی عرق‌گیری بهار نارنج در اغلب خانه ها بویژه در روستاها، سرشته شده است. 

برای تماشای سنت عرق گرفتن و هوایی تازه کردن می توان سفری یک تا پنج روزه ترتیب داد؛ در ساری بعد از حظ بردن از بهار نارنج ها و شرکت در جشنواره یک هفته ای بهار نارنج از شانزدهم تا بیست و سوم اردیبهشت، می توان به جشنواره گلاب در روستای کلیج کلای دودانگه، منطقه ای در جنوب ساری رفت. اگر به هر دلیلی نتوانستید بیست و چهارم اردیبهشت در جشنواره گل محمدی که از حمایت پروژه "دنیای آرزو ساری" برخوردار است، حضور بیابید می توانید گلاب کم نظیر این حوالی را از روستاییان بخرید. بنافتی ها هم باغ گل سرخ شان حسابی سرحال است.

روستاهای مملو از لاله های وحشی

چهاردانگه هم دور نیست؛ می توانید از دریاچه های چورت و الندان دیدن کنید، شرایط قایقرانی، ماهیگیری و اسب سواری مهیاست. تماشای چشمه بین المللی سورت، دشت پوشیده از شقایق کیاسر و روستاهای مملو از لاله های وحشی را از دست ندهید. هوا بی اندازه مطلوب است، آبشارها، غارها و قلعه شاهدژ هم دور نیستند. خانه تاریخی شوکت لشکر در روستای پارت کلای دودانگه نقبی به تاریخ این منطقه می زند، حالش را داشتید به روستا بروید، شب را می توانید در اقامتگاههای بوم گردی روستاهای سنگده و وزملا بگذرانید. از خاطر نبرید دمای هوا در سنگده هفت تا شانزده درجه با ساری اختلاف دارد؛ سردتر است. تا از یاد نبردم؛ جشنواره سیب معمولاً شهریور در چهاردانگه برگزار می شود. سیب گالا، دورنگ، گرانی اسمیت، آلبالوی مجاری، گیلاس، گلابی و ازگیل جزو میوه های منطقه است. سیب تولیدی باغ‌های چهاردانگه، ماندگاری خوبی دارد، کمترین سم برای تولید این محصول استفاده می‌شود.

دکتر علی ماهفروزی، کارشناس گردشگری است او می گوید:« شک ندارم در سالهای آینده دودانگه یک مقصد برتر گردشگری خواهد بود و احتمالا با نام پریم شهرت خواهد یافت. اقامت شبانه 100 تا 150 نفر در دودانگه فراهم است. با بخشداری دودانگه که هماهنگ باشید، اسامی روستاهای دارای شریط اقامت شبانه را می توانید پیدا کنید.»

بهتر است به ماهفروزی اعتماد کنیم، او این منطقه را مثل دستهایش می شناسد.

آبگرم روستای خوش نشان دودانگه در همسایگی جنگل های گرگین آباد، دو حمام سنتی ایرانی دارد که حداقل می توان آن را از نزدیک دید، اگر اهل استفاده از آب معدنی نیستید.

دلتان شنا می خواهد؟ در آب سرد روزهای خرداد رودخانه پشت سد سلیمان تنگه، می توانید شنا کنید. شرایط قایقرانی و غواصی نیز در سد فراهم است.

تجربه چشیدن طعم ماهی رنگین کمانی در حاشیه سد و سوغات بردن قزل آلایی که در آب "شیرین رود" پرورش داده شده اند، پیشنهاد ماست. اقامت در کنار سد هم میسر است. اگر سفرتان بیشتر از یک روز طول کشید و حال و هوای دریا داشتید، 15 کیلومتری ساری، به دریای فرح آباد بروید. در رستوران های پرتعداد این جاده از غذاهای دریایی تا انواع غذاهای فرنگی را می توانید امتحان کنید. رستوران ویژه سرو ماهی "میثم" را ما توصیه می کنیم.

ماهفروزی معتقد است؛«گردشگر آدم متفاوت و چند وجهی است که ما به عنوان میزبان باید تمایلاتش را پوشش بدهیم. در واقع خواسته هایش را قبل از او تیک بزنیم. وقتی به مازندران سفر کرده می خواهد شنا کند، کوهپیمایی یا پیاده روی، و در مکانی مناسب استراحت کند و غذای خوبی بخورد. باور داریم که جاذبه به تنهایی کفایت نمی کند؛ دسترسی و عبور و مرور، حضور آژانس های حرفه ای و... باعث می شود یک مقصد دارای مزیت های بیشتری نسبت به سایر نقاط باشد.» مازندرانی ها حالا چند سالی است که دارند به توصیه کارشناسان گوش می دهند؛ در ساری می توانیم زودتر به خواسته های میهمانان تیک بزنیم.

بابلی ها سنتی تر برگزار می کنند

بعد از ساری، بابلی ها هم جشنواره با کیفیت و خوبی برای بهار نارنج تدارک می بینند. اگر جشنواره ساری را از دست دادید و یا فرصت گشت و گذار دارید به بابل بروید. نارنج ها در بابل تاریخی کم نیستند. عرق و مربا و... که سوغات برداشتید، رودخانه بابلرود، بازارهای سنتی امیرکلا و بابل را ببینید. سبزی های معطر این بازارها بی نظیر است، کافی است امتحان کنید، صحه می گذار روی ادای من. ییلاقات بابل هم معروفند. بعضی هایشان را شاید در فیلم ها بویژه در مستندهای بچه های فیلمساز این شهر دیده باشید. مهدی منیری، "تینار" ش را در یکی از همین ییلاقات ساخته و جوایز بین المللی زیادی برای آن دریافت کرده است. آیین های سنتی در بابل انگار ریشه دار تر هستند و یا شاید اهالی این شهر روی حفظ سنت های کهن بیشتر پای فشرده اند که زنده ترند.

 روستای فیلبند یکی از زیبا‌ترین روستا‌های مناطق جنوبی بابل و آمل است که مسیر دسترسی به آن از جاده هراز، 25 کیلومتری جنوب آمل به سمت شرق است. در فیلبند طی یک روز ممکن است شاهد چندین پدیده جوی باشید و به فاصله چند ساعت  برف، باران و آفتاب را ببینید. فیلبند بر فراز ابرها قرار دارد و اغلب روزها ابر و مه، چشم را می نوازد اما اگر آسمان صاف باشد، می‌توان از بلندی های این روستا چشم انداز زیبای اطراف را دید. در ارتفاعات جنوبی فیلبند، بقعه سفید رنگ امامزاده قاسم که با سایه بانی فلزی و شیروانی حفاظت می‌شود، خودنمایی می کند. چشمه های کوچک و بزرگ متعددی در این روستا وجود دارد و چشمه کوچک موسوم به لار املاح معدنی دارد. فیلبند در اردیبهشت مثل تمام عکس های بهاری است که از آن دیده اید.

سد شیاده را در چهار سو، جنگل در بر گرفته است. صعود به ارتفاعات نزدیک سد، ماهیگیری و قایقرانی جزو جذابیت های طبیعی این منطقه است. اگر قلاب و وسایل ماهیگیری به همراه دارید می توانید در این سد ماهیگیری کنید. سقاتالار روستای شیاده را در اواخر دوره قاجار از چوب با نقش و نگارهای زیبا با اشعار مذهبی ساخته اند. آبشار شیخ موسی در ییلاق کوهستانی حاجی شیخ موسی را از جمله خوش آب هوا ترین مناطق ایران می دانند که در فاصله 70 کیلومتری بابل قرار دارد. ییلاق حاجی شیخ موسی بافتی قدیمی و سنتی دارد و وجود دو بقعه حاجی شیخ موسی و امام زاده عبدالله زمینه حضور زائران و علاقه مندان را فراهم می کند. تمایل داشتید می توانید شب را در زائرسرای این روستای منحصربفرد صبح کنید. بابلکنار منطقه زیبای دیگری در اطراف بابل است. هتل نگین که یک ستاره ممتاز دارد در جاده بابلکنار روی بلندی چشم نوازی بنا شده، پیشنهاد می کنیم آرامش را در این نقطه تجربه کنید. سوئیت های مرتبش برای ماندن آماده است. اما اگر می خواهید دریا را ببینید باید به بهنمیر و بابلسر بروید که چند دقیقه ای بیشتر با بابل فاصله ندارند. اهل سفر که باشید ساحل بابلسر نیاز به معرفی ندارد، رودخانه و دریا نزدیک اند به هم و عصر و شب لذت بخشی را سپری خواهید کرد.

اهل ماجراجویی هستید؟ رفتینگ یا قایقرانی در رودخانه وحشی  را تجربه کرده اید؟ رودخانه زیبای هراز در روزهای بهار شاهد متفاوت ترین جشنواره تفریحی- ورزشی است. هراز یکی از رودخانه های دائمی استان است که به دلیل  وجود مناطق زیبا و بکر در حاشیه این رودخانه به ویژه در فصول بهار و تابستان و همجواری با جاذبه هایی مثل آب معدنی لاریجان و آماده بودن امکانات رفاهی و اقامتی مورد اقبال گردشگران است. این روزها می توانید سوار قایق های بادی مخصوص رودخانه ها شوید و سوار بر قایق و عبور از امواج از تماشای طبیعت لذت می برند. این جشنواره از بیست و هشتم اردیبهشت تا دوم خرداد برگزار می شود. مکان برگزاری جشنواره رفتینگ رودخانه هراز، کمپ رفتینگ جاده هراز ( تهران-آمل ) نرسیده به پارک جنگلی میرزا کوچک خان، محدوده نارنجستان است.

 

ناز نارنج های عروس

شکوفه های نارنج های نازنین، نارنج های خوش عطر با ناز بیشتر و دیرتر در رامسر باز می شوند و جشنواره آن نیز کمی دیرتر به همراه جشنواره سفره ایرانی در محوطه موزه زیبای تماشاگه خزر برگزار می شود. این موزه در محل کاخ سلطنتی رامسر و در همسایگی هتل بزرگ قرار دارد. بنا در اواخر دوران پهلوی اول در میان باغی بزرگ با شیوه معماری اروپایی ساخته شده‌ است. کسی هست عروس ایران را نشناسد؟ اسمش را که حتما شنیده اید؟ هتل معروفش را در فیلم ها و سریال ها که دیده اید؟ عروس، زیباتر از تصویرهاست.

محال است جت اسکی و قایقرانی در دریا، بازدید از هتل قدیم، از یادتان برود. کلوپ دریایی رامسر در سایت فرا ساحلی تله کابین قرار دارد. ورزشهای مهیج جت اسکی، پاراسلینگ، اسکی روی آب، قایق سواری، شاتل دریایی و ماهیگیری از امکانات این کلوب است. کشتی تفریحی "مایا" دارای امکانات و تجهیزات مدرن ناوبری، امنیتی و رفاهی است. صبحانه، ناهار، شام و میان وعده را می توانید در کافی شاپ و رستوران با نمای 360 درجه، روی دریا میل کنید. این شناور، حرکتی آرام و یکنواخت دارد و حتی برای کسانی که از سفرهای دریایی زود خسته شده و دچار مشکل می شوند دلنشین خواهد بود. 

اگر اهل ماجراجویی هستید باز هم شرایط مهیاست؛ سواری بر پشت یک گاو وحشی یکی از تفریحات مهیج دنیای ورزشهای آبی است. شاتل وسیله ای سبک و تو خالی است که شکل ظاهری آن بی شباهت به یک موشک فضایی نیست و با اتصال یک طناب بلند به قایق متصل می شود. کلوپ دریایی رامسر با در اختیار داشتن دو کلاس مختلف از قایق های تفریحی تندرو سبک و سنگین به سلایق مختلف گردشگران پاسخ می دهد. دور نمای رامسر و کوه ایل میلی و سماموس که مسیر خط تله کابین رامسر است از آسمان دریا دیدنی است. ورزش پاراسلینگ فرصت دیدن چنین منظره ای را برایتان فراهم می کنند.

 پیشنهاد می کنیم از آبهای گرم معدنی پشت هتل، سادات محله و... نگذرید. بخش‌های گسترده‌ای از مرکز شهر رامسر از آب‌های گرم معدنی با خاصیت‌های طبی و درمانی برخوردار است. وجود این آب گرم‌ها در نزدیکی ساحل دریا ویژگی منحصر به‌فردی به رامسر داده‌ است. در شهرهای کتالم و سادات محله نیز چند وان و استخر آب گرم معدنی وجود دارد که برای درمان بیماریهای پوستی، رماتیسم و دردهای عصبی و عضلانی سودمند است.

 علاقه مندان به تاریخ، قله مارکو منتظرتان است. این قلعه مخروطی مشجر در شش کیلومتری شرق رامسر و سه کیلومتری ساحل دریا واقع است. در بلندترین نقطه مارکوه بقایای یک قلعه به جا مانده که احتمالاً محیط دیده‌بانی حاکمان قدیم منطقه بوده ‌است.

روستای بی نظیر جواهرده را حتماً در عکس ها دیده اید، شاید هم قبل از این سفری به آنجا داشته اید. جواهرده با آبشار و جنگلش مهیاست. هتل و رستوران هایی که غذاهای مازندرانی و گیلانی سرو می کنند، هم پرتعدادند. این روستا در فاصله ۲۷ کیلومتری رامسر در دهستان سخت‌سر و در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری البرز قرار دارد. جواهرده روستایی مدرن است که خرداد ماه حسابی دلرباست. مردم روستا به دامداری، کشاورزی و باغداری مشغول اند و صنایع دستی آن نمدمالی، سفال، آهنگری و مسگری است. در مسیر رامسر به کتالم، مسیری آسفالته، جنگلی و زیبا وجود دارد که امتداد آن به یکی از باشکوه‌ترین ییلاقات کشور می رسد؛ گرسماسر همین جاست. گرسماسر قدمتی تاریخی دارد و در مسیر عبور کوهنوردانی است که جهت استفاده از مناظر طبیعی و زیبای لپاسر به قله 3600متری و پر برف می روند.

رامسر علاوه بر همه ی زیبایی هایی که یک جا در خودش جمع کرده به علت داشتن کوه‌های پربرف، ریزش باران‌های فراوان، آبشارهای دیدنی دارد. آبشار ازارک در منطقه سنگ پشته، آبشارهای چاردر، ریزش براز، احسینه و هیسیان در جنت رودبار، آبشار خشکا در هریس، آبشار لج و میج در اشکور و آبشار راشمه دره در جواهر ده از جمله آنهاست. کوه نیز جزو دیدنی ها رامسر محسوب می شود؛ کوه هایی که سبزی چشم نوازی دارند؛ کوه زرین پشت که جنگل بابران در آن قرار دارد و شبیه به زین اسب است، سماموس کوه که با ارتفاعی بیش از 3600 متر بلندترین کوه رامسر به شمار می رود و در تمام فصول سال پوشیده از برف است شیطان کوه که در فصل گرم سال، پر از گل و گیاه است، زرود کوه که بیش از 3 هزار متر ارتفاع دارد، بزابن کوه با ارتفاعی بیش از 3300متر که در تابستان به علت سرسبزی زیاد مورد استفاده و چرای احشام قرار می‌گیرد، لپاسر کوه که بیش از 3200متر ارتفاع دارد و در اواخر بهار با ذوب شدن برفها پر از گل و گیاه وحشی می شود برای علاقه مندان هیجان انگیز است حتی اگر قبلا هم آنها را دیده باشند. تله کابین رامسر، بزرگترین تله کابین کشور از کنار ساحل خزر تا ارتفاعات جنگلی با 40 کابین به طول 2 کیلومتر امتداد و در 5 کیلومتری غرب رامسر و 300 متری شهر چابکسر قرار دارد. 

می خواهید در رامسر اقامت داشته باشید؟ این شهر توریستی پر از هتل و هتل آپارتمان است، خرداد حتما جا با قیمت مناسب پیدا می کنید. 

دکتر ماهفروزی هتل بام سبز رامسر که در فاصله 700 متری از سطح دریا، نزدیک کوه و میان جنگل، جایی که تنها راه رفتن به آنجا استفاده از تله کابین است، را پیشنهاد می دهد.

او درباره ویژگی های این هتل می گوید:«بام سبز رامسر دارای 8 سوئیت مجلل VIP و 31 کلبه جنگلی زیبا است. این هتل در سال 1389 در ارتفاعات رامسر و در امتداد تله کابین رامسر با دید استثنایی جنگل احداث شده است.

مجتمع رفاهی تفریحی شهر سبز رامسر علاوه بر خط تله کابین شامل چندین مجموعه اقامتی و تفریحی دیگر نیز هست.»

کارشناس سازمان میراث فرهنگی مازندران در ادامه می گوید:«هتل جدید رامسر نیز اکنون به طور کامل بازسازی شده و با ظاهری مدرن و لوکس در حال خدمت رسانی به گردشگران است. با توجه به تخفیف خوبی که این هتل دارد و کیفیت آن بعد از بازسازی، هتل آزادی اکنون یکی از بهترین گزینه ها برای رزرو هتل در رامسر است.» رامسر پلاژهای خوبی دارد که پلاژ دنج و خانوادگی لیدو با آلاچیقی در دریا که در منطقه ساحلی لیدو یکی از آنهاست. که رستوران، قهوه‌خانه و چند فروشگاه صنایع دستی و غذایی نیز در آن وجود دارد. پلاژ توسکا سرا نیز دارای فروشگاه صنایع دستی و حیوانات تاکسیدرمی شده، کتاب فروشی، قایق سواری، شهر بازی، سالن تیراندازی و محل شنا است. پلاژ شهرداری نیز در انتهای خیابان 20 متری واقع شده است. رامسر دارای راه‌های حمل و نقل هوایی است. در مسیر هوایی ۶ پرواز در طول هفته به تهران و ۲ پرواز به مشهد وجود دارد. 

جشنواره های بهاره به همین جا ختم نمی شود؛ اواخر خرداد و اوایل تابستان در عباس آباد و سلمانشهر جشنواره گل گاوزبان برگزار می شود. 

جشنواره گیاهان دارویی کیاسر نیز در روزهای پایانی بهار و آغازین روزهای تیر ماه برگزار و مراسم احصاء عصاره گل گاوزبان، بنفشه، پامچال، زرشک، چای کوهی و... در نمایشگاهی برای بازدید علاقه مندان اجرا می شود.

دکتر ماهفروزی می گوید:« به خاطر شرایط جوی و تداخل برنامه ها تاریخ دقیق هر کدام از رویدادها در سایت سازمان میراث فرهنگی اطلاع رسانی می شود.»

او با تاکید بر برگزاری منظم جشنواره ها در استان می گوید:«اگر می خواهیم در مقابل سایر استانها که دارای مقصد تاریخی و فرهنگی هستند عرض اندام کنیم در درجه اول باید ظرفیت را به سرمایه گذاران معرفی کنیم تا سرمایه گذاری از مناطق پرجاذبه و یا دارای جاذبه قدیمی تر مثل دریا خارج و به سایر نقاط از جمله عباس آباد بهشهر که به تنهایی در کشور و جهان می تواند به خاطر وجود جنگل، دریاچه و عرصه تاریخی که جلگه بزرگ مازندارن را به انضمام جزیره میانکاله، دریای خزر و خلیج گرگان در برمی گیرد، مطرح باشد انتقال داده شود.»

از خاصیت نارنج ها و عرق شکوفه هایش نمی توان چشم پوشید؛ آرامش بخشیدن مهم ترین آنهاست. بهار مازندران میان رنگ هایی که دارند جان می گیرند و پررنگ می شوند عطرآگین است...، راستی؛ میان همه ی هیاهوی عطرها و رنگ ها از دیدن سبز چمنی شالیزارهای مازندران غفلت نکنید. کنار بزنید، تماشا کنید، ببویید، قول می دهم خاطره خوبش با شما بماند... دیده گان معنی قند مکرر را در بهار مازندران می فهمند...

 

 

 

سوتیتر:

شکوفه های نارنج های نازنین، نارنج های خوش عطر با ناز بیشتر و دیرتر در رامسر باز می شوند و جشنواره آن نیز کمی دیرتر در محوطه موزه زیبای تماشاگه خزر برگزار می شود.

ییلاقات بابل هم معروفند. بعضی هایشان را شاید در فیلم ها بویژه در مستندهای بچه های فیلمساز این شهر دیده باشید. مهدی منیری، "تینار" ش را در یکی از همین ییلاقات ساخته و جوایز بین المللی زیادی برای آن دریافت کرده است. آیین های سنتی در بابل انگار ریشه دار تر هستند و یا شاید اهالی این شهر روی حفظ سنت های کهن بیشتر پای فشرده اند که زنده ترند.

ماهفروزی معتقد است؛گردشگر آدم متفاوت و چند وجهی است که ما به عنوان میزبان باید تمایلاتش را پوشش بدهیم. در واقع خواسته هایش را قبل از او تیک بزنیم. وقتی به مازندران سفر کرده می خواهد شنا کند، کوهپیمایی یا پیاده روی، و در مکانی مناسب استراحت کند و غذای خوبی بخورد.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان