ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

مریم اکبری عضو اتاق بازرگانی استان و مدرس دانشگاه عنوان کرد: فقدان شاخص های یکپارچه از کارآفرینی در مازندران

مریم اکبری یکی از زنان تحصیل کرده و فعال استان است که علاوه بر تحصیل در رشته کارآفرینی، در این حوزه مطالعات مستمری دارد و فضای مازندران را در این بخش به خوبی می شناسد. او در گفتگوی با ارمون درباره زنان کارآفرین استان که موضوع پایان نامه کارشناسی ارشدش به آن اختصاص دارد و از خودش گفت که مدرس دانشگاه است و عضو هیئت مدیره یکی ازشرکت های خصوصی مازندران. در فرصتی دیگر بیشتر با او صحبت خواهیم کرد که آموخته ها و مطالعاتش می تواند برای هر کدام از ما کاربردی باشد.

می توانستم یک نظریه پرداز باشم

در دوره دبیرستان علاقه زیادی به رشته روانشناسی و تجارت داشتم. علی رغم علاقه ای که به رشته علوم انسانی داشتم به اصرار پدرم که آرزو داشتند من پزشک شوم کنکور تجربی دادم. اما فکر می کنم اگر در کلاسهای رشته انسانی می ماندم شاید می توانستم موفقیتهای بهتری داشته باشم، اگر حمل بر خودستایی نشود می توانستم در حد یک نظریه پرداز شوم. به هر حال در زمان کنکور رشته مامایی قبول شدم اما علاقه ای نداشتم و دوباره رشته انسانی-رشته مدیریت قبول شدم. آن زمان متاهل بودم و ترم ششم دانشگاه فرزندی به دنیا آوردم و با حضور یک نوزاد دو ترم دیگر در دانشگاه درس خواندم و فارغ التحصیل شدم .از آنجا که علاقه زیادی به فعالیتهای اجتماعی داشتم در دفتر بیمه مشغول به کارشدم حدود 2 سال در آنجا کار کردم. تجربه خوبی بود اما برای روحیه من کم بود. بعد از آن به دفاتر فنی حرفه ای رفتم و دوره حسابداری را گذراندم.  بعد از آن در دفتر فنی و مهندسی مشغول به کار شدم. سپس در دانشگاه دوباره در رشته حسابداری ادامه تحصیل دادم و با سمت مدیر اداری و مالی و عضو اصلی شرکت در مجموعه ای خصوصی شروع به کار کردم و بعد از دو سال دوباره احساس کردم باید بیشتر رشد کنم و در آن حد کار کردن برایم کم بود. در رشته تحقیقات در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دادم. با توجه به علاقه زیادم به ایجاد کار، پایان نامه ام را با موضوع بررسی عوامل موفقیت زنان کارآفرین در استان مازندران  انتخاب کردم و پیرو این انتخاب و با توجه به اینکه کارت بازرگانی داشتم، عضو هیئت موسس زنان اتاق استان شدم. این امر باعث افزایش انگیزه ام شد و پای مرا به دانشگاههای شریف و کارآفرینی تهران باز کرد. در آنجا با اساتید مهم کارآفرینی آشنا شدم و در کلاسهایشان شرکت کردم. خیلی مشتاق شدم که بتوانم در مقطع دکتری در این رشته شرکت نمایم که هنوز این امر محقق نشده است.

عامل موفقیت افراد در پشتکار و نترسیدن از شرایط جدید کار است

نتیجه مطالعات متعددم در این زمینه نشان می دهد؛ عامل موفقیت افراد در پشتکار و نترسیدن از شرایط جدید کار است. کارآفرینان در استانها می توانند اصنافی را به وجود آورند تا بتوانند با اتحاد در لوای این صنف شناسایی و حمایت شوند. در استان مازندران هنوز شاخص های یکپارچه ای از کارآفرینی دیده نمی شود بلکه جدیداً در هر ارگانی به صورت ناپیوسته بخش خیلی کوچکی را به این نام اختصاص داده اند که اگر این قطرات گسسته به هم بپیوندند سیلابی از رشد اقتصادی در استان به وجود می آورند. ای کاش چنین شود.

مطالعه در کارآفرینی مرا واداشت تا فرزندم را در مهد کودکی که خودش از نوزادی در آنجا بود به عنوان کمک مربی مشغول به کنم که خوشبختانه تجربه خوبی برایش بود. اعتقا دارم به جای اینکه منتظر دولت باشیم تا برایمان ایجاد شغل کند بهتر است با خلاقیت و مطالعه و تلاش، خودمان بتوانیم کار بیافرینیم و بازویی برای جامعه باشیم. ما باید از کودکی مهارتها را به کودکانمان آموزش دهیم.

یکی از چشم اندازهای آینده من این است که بتوانم روزی برای بانوان استان و شهرم جایگاهی تشکیل دهم که همه امکانات در آن برای استراحت، مطالعه، ورزش، دوچرخه سواری و انواع تفریحات سالم مخصوص بانوان در آن وجود داشته باشد، تا دختران عزیز بتوانند در جایگاهی سالم ابراز وجود و سالم رشد کنند. متاسفانه فضایی برای بانوان به صورت ویژه وجود ندارد تا با امنیت خاطر بتوانند توانایی های خود را به خوبی بروز دهند.

صداقت عامل پیشرفت واقعی انسان است

به نظرم یک انسان باید چهار چوب انسانیت را رعایت کند که به زبان مذهبی به شخصی که این موارد را رعایت می کند انسان مومن و با ایمان گفته می شود. صداقت را ستایش می کنم و معتقدم صداقت عامل پیشرفت واقعی انسان است. داشتن صداقت و موفقیت یک شعار نیست چرا که این امر را به تجربه لمس کردم که چقدر صداقت با رشد انسان رابطه مستقیم دارد.

بانوان مسئولیت زیادی دارند از جمله مدیریت خانه و خانواده و پرورش فرزندان، به نظرم باید خانه داری را یک شغل مقدس دانست، یک بانوی موفق در زندگی با خلاقیت در خانه داری می تواند فرزندی با درایت تحویل جامعه دهد و محیط امنی برای خانواده اش فراهم کند که این خود، نوعی کارآفرینی است که باید به آن ارج نهاد.

علاقه به پدرم؛ مشوق  تلاشم است

در حال حاضر در دانشگاه تدریس می کنم و آرزو دارم بتوانم تجربیاتم را به دوستانم منتقل کنم و بدینوسیله با کمک آنان بتوانیم گروهی از زنان کارآفرین موفق و مدیر و با درایت داشته باشیم. من نیز مثل بسیاری از بانوان جامعه مشوق هایی در زندگی دارم؛ از کودکی شاهد تلاش سالم پدرم بودم با توجه به شغل ایشان و مراجعین بازرگانی که داشتند به تجارت علاقه مند شدم و علاقه به پدرم و تشویق های ایشان، انگیزه رشد و تلاشم است. بعد از ازدواج، همسرم خیلی حمایتم کردند تا بتوانم به این مرحله برسم. سلامت محیط کارم، همکاری همکارانم و ماموریتهای علمی خیلی در جهت رشد حمایتم کرد.

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان