ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

گفتگو با آزاده حاجی احمدی، مدیر شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی الماس پنج قاره مازندران:اعتقادی به شانس ندارم

آزاده حاجی احمدی جوان و پر از ایده های نو برای کار در حوزه در حال شکوفایی گردشگری است. او بعد از 13 سال تجربه در بخش گردشگری، طی سه سالی که شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی الماس پنج قاره را در شهرستان آمل ایجاد کرد، توانست علاوه بر ایجاد اشتغال برای چند جوان تحصیل کرده به طور مستقیم، در فرایند جذب گردشگر و تدارک میزبانی و هماهنگی برای سفر بهتر گردشگران، زمینه اشتغال غیر مستقیم چندین نفر را فراهم آورد. احمدی با اعتماد به نفسی که از زنان کارآفرین و خلاق می توان سراغ داشت، علاقه مند است در بخش گردشگران ورودی بیش از این فعالیت نماید، اما این صنعت نوپا مستلزم برداشتن موانع از سوی مسئولین، همکاری و حمایت بیشتر دستندرکاران این بخش است. این بانوی کارآفرین در تلاش است ضمن حفظ اشتغال موجود شرکتش، کارآفرینی تازه ای نماید و البته می کوشد سفر خوشی برای مسافران رقم بخورد. گفتگوی ما با او را می خوانید؛

زمینه فعالیت هایی که در حال حاضر مشغول آن هستید، چقدر در کودکی تان فراهم بوده است؟

زمینهفعالیتم و انگیزه اصلی برای پرداختن به این شغل، سفرهای بسیار متنوع در زمان کودکی و اشتیاق به آشنا شدن با فرهنگ ملیت های مختلف و جذاب بودن تفاوت های فرهنگی آنها بوده است.

رویای کودکی شما درباره شغل آینده تان چه بود؟

پرداختن به یادگیری زبان های گوناگون انگلیسی، فرانسه و آلمانی.

این تخیل از کجا تغذیه می‌شد؟

همواره در دوران کودکی ارائه خدمات برای من جذاب بود؛ در سند امور بانک-هایپر مارکت ها – شرکت ها و ... و این انرژی و پتانسیل را بسیار قوی در خود می دیدم و حسن رفتار ارباب رجوع از سنین کودکی در ذهن من نقش بسته است.

دوران مدرسه چه‌طور گذشت؟ چقدر در رشته ای که کار می کنید دانش و تجربه حرفه ای داشته اید؟

دوران مدرسه عالی بود. لیسانس مهندسی سمعی بصری و فوق لیسانس جهانگردی از دانشگاه ملی تهران هستم و همواره در تلاشم تا شاخص باشم.

در انتخاب شغل تحت تاثیر آدم های دیگر بودید؟

خیر. تحت تاثیر فرد یا افرادی نبودم و اکنون نیز تمامی امور شرکت با تدبیر اداره می کنم.

الگویی در زندگی دارید؟

تمامی انسان های موفق که با سخت کوشی و پشتکار به پیروزی رسیده اند و در تجارت بین الملل چه خانم و چه آقا صاحب مسند هستند به نوعی می توانند الگو باشند.

چقدر به شانس معتقدید و فکر می کنید در مسیری که قدم برداشته اید خوش شانس بوده اید؟

به شانس اصلا اعتقادی ندارم و توکل به خداوند متعال حرف اول را در زندگی و کارم می زند.

هر كسي در كار خودش اصولی دارد، شما چطور؟

یقینا، مقررات خاص و اصول خاص در شرکت تحت مدیریتم نیز حکمفرماست اما همیشه به دموکراسی اعتقاد دارم.

چه برنامه ای برای آینده دارید؟

به امید خداوند متعال و درخشش نوین در صنعت گردشگری و خصوصا جذب گردشگران ورودی و سرمایه گذاران کلان برای کشورمان ایران و استان مازندران تلاش می کنیم با برنامه ای مدون و مطلوب  در ارائه خدمات عالی، پروازها و استفاده از هتل های مناسب برای گردشگران و جذب درآمد برای استان موفق باشیم.

آیا خودتان را کارآفرین می دانید؟ چرا؟

اگر پاسخم را تعریف از خود قلمداد نکنید، بله. تعدادی از افراد تحصیل کرده و دور دیده میهن مان در مجموعه من مشغولند و تعدادی هم به صورت غیر حضوری با ما همکاری می کنند.

اوضاع کاری چطور است؟ راضی هستید؟

در زمینه اوضاع کاری انتظار حمایت ویژه از عزیزانی که در مسند امور کشور و استان هستند را دارم، به دلیل اینکه سرمایه گذاری اینجانب کاملا شخصی و خصوصی بوده است و اکنون درصدد توسعه قراردادها هستیم که یقینا بازتاب بسیار خوبی در استان و بخش در حال شکوفایی گردشگری خواهد داشت، نیاز به همراهی بیشتر مسئولان خاصه مدیران بخش های گردشگری و مرتبط با آن داریم.

چه مشکلاتی سر راهتان قرار دارد؟

یقینا چالش های کاری بسیار زیاد است. تفاوت های بسیار زیاد فردی در زمینه مخاطبین و مسافران- گاها عدم آگاهی از قوانین پروازها و هتل ها- عدم تعهدات مالی خارجی در زمینه تسویه تورها و ... از جمله آنهاست.

مزایا و معایب شغل تان را بفرمایید.

به دلیل علاقه وافری که به شغلم دارم، معایبی در آن نمی بینم اما نوسانات ارزی، بعضی تدابیر سیاسی و اقتصادی تاثیر مستقیم روی حرفه ما دارد و خارج از اختیار ماست. یقینا سفر برای هر شخصی با تجارب و خاطرات خوشایند همراه است. از اینکه نقشی در ایجاد این امر داریم خوشنود هستم.

چه کسانی در راهی که انتخاب کرده اید مشوقتان هستند؟

پدر و مادرم و همسرم و تمامی دوستان و اقوام و آشنایان نزدیک مشوق من بودند و از همه این عزیزان سپاسگزارم.

حضورزنان مازندرانی را در عرصه گردشگری چطور ارزیابی می کنید؟ چه پیشنهادی برای سایر زنان و دختران مازندرانی دارید؟

زنان مازندرانی پشتکار بسیار خوب و استعداد بالایی در این زمینه دارند و این همه مستلزم مدیریت زمان- تعریف اهداف کوتاه مدت و بلند مدتشان در راستای مشاغل مورد علاقه شان می باشد.

برای برون رفت از مشکلات اقتصادی موجود علاوه بر راه حل های بین المللی، در داخل کشور چکار باید کرد تا اقتصادی پویا داشته باشیم؟

برای داشتن اقتصادی پویا، وحدت کلمه و یکپارچگی و همراهی و همدرد بودن مردم بسیار مهم است، درک متقابل یقینا فاصله های طبقاتی را کمرنگتر خواهد کرد.

درباره زنان کارآفرین ایران و جهان مطالعه ای داشتید؟ چه درسی از آنها گرفته اید؟

بله هر روز متنی را در رابطه با یکی از زنان قدرتمند جهان در زمینه تجارت،هنر، ورزش و ... مطالعه می کنم پشتکار، سخت کوشی و امید به پیشرفت با توکل بر خدا رمز موفقیت آنان است.

روزگار چه درسی به شما داده است؟

روزگار به من آموخته است که با محبت؛ دشمن دوست و دوست.

چشم انداز زندگي  و حرفه تان كجاست؟

از هیچ تلاشی در جهت بهبود و پیشرفت دریغ نخواهم کرد.

چه موقع حس می‌کنید پاسخ زحماتتان را گرفته‌اید؟

با وجود پشتوانه محکم الهی راندمان شرکتم را تجلی قدرت خداوند می دانم.

دلتان نمی خواست حرفه دیگری داشتید؟ اگر در این حوزه فعال نبودید چه کار می کردید؟

به هیچ عنوان- هیچ شغلی.

چه مسئله ای در کار بیشتر از هر چیز شما را ناراحت می کند؟

عدم صداقت در کار و از بین رفتن اعتماد فی مابین بسیار ناراحت کننده است.

سوتیتر:

به دلیل علاقه وافری که به شغلم دارم، معایبی در آن نمی بینم اما نوسانات ارزی، بعضی تدابیر سیاسی و اقتصادی تاثیر مستقیم روی حرفه ما دارد و خارج از اختیار ماست. یقینا سفر برای هر شخصی با تجارب و خاطرات خوشایند همراه است. از اینکه نقشی در ایجاد این امر داریم خوشنود هستم.

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان