مجله ارمون - سام آقا محمدصادق، مدیر هتل جنگلی "سالاردره" و برگزیده ملی گردشگری : می خواهیم میهمانان با احساس مثبت به هتل برگردند

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

سام آقا محمدصادق، مدیر هتل جنگلی "سالاردره" و برگزیده ملی گردشگری : می خواهیم میهمانان با احساس مثبت به هتل برگردند

 

پاییز رنگ رنگ در راه است، شاید دلتان بخواهد حالا که آرام آرام از تب و تاب تابستان گرم فارغ می شوید، دل به طبیعت بسپارید و هوایی تازه کنید؛ ساری، پیشنهاد ماست. ساری در شمال ایران علاوه بر جاذبه های شهری که از معماری دوره قاجار برایش باقی مانده، به دریا نزدیک است و جنگل. هر چه از سمت جنوب، از شهر خارج شوید، طبیعت چهره ی خیال انگیز و دلربایش را بیشتر نشان می دهد. درباره چشمه های آب معدنی باداب سورت چیزی شنیده اید؟ در دنیا کم نظیر است و در همین حوالی. سد سلیمان تنگه، یکی از زیباترین چشم اندازهای منطقه را به خودش اختصاص داده است. و طبیعت دودانگه و چهاردانگه، روستاهای سحرانگیز کیاسر...

از تماشا که فارغ شدید به مکانی نیاز دارید که استراحت کنید. هتل جنگلی "سالاردره" خودش به تنهایی می تواند یک تور طبیعت گردی تمام عیار باشد. و در پاییز دیدنی تر از بهار باطراوت، تابستان دلربا و زمستان خاطره انگیز. آرامش در دل طبیعت را در این هتل فریبا تجربه خواهید کرد. مجموعه ورزش های آبی مهیاست برای اینکه بدون دغدغه تفریح کنید و اگر خدای ناکرده کسالتی دارید، آب درمانی را در برنامه هایتان قرار دهید. سرو غذاهای ایرانی و تعدادی غذای مازندرانی، کار میل غذای شما را راحت می کند. درباره دیگر امکانات هتل "سالاردره" با مهندس سام آقا محمدصادق، مدیر مجرب و با کفایت این هتل که طی سالهای مدیریتش در این مجموعه، علاوه بر اینکه همواره به تعداد میهمانان "سالاردره" اضافه شده، با ایجاد امکانات مورد نیاز مسافران و شهروندان، باعث شده این هتل و محیط پیرامونی اش به مجموعه ای بی مانند تبدیل شود، به گفتگو نشستیم. پنجم مهر ماه به مناسبت روز جهانی گردشگری از آقا محمدصادق، برگزیده برتر ملی گردشگری با عنوان مدیر خلاق و مبتکر با اهداء لوح سپاس و تندیس قدردانی شد. کسب عناوین برتر در بخش های مختلف گردشگری و تقدیر از سوی نهادهای متعدد از جمله سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و کشور، اقامت میهمانان پرآوازه در این هتل، نیز دریافت گواهی ایزو، مؤید ذائقه شناسی آقا محمدصادق، خلاقیت و تدبیر اوست.

 

از آخرین تغییرات انجام شده در هتل با قدمت و جنگلی سالاردره بگویید که برای رفاه بیشتر میهمانان انجام شده است.

ساخت استخر و تالار بر گزاری همایش ها، عروسی، ولیمه، بازسازی و بهره برداری از ویلاهای جنگلی در دل جنگلهای شمال. همچنین برای رفاه بیشتر میهمانان در حال بازسازی آپارتمان های مجاورهتل و ساخت سفره خانه سنتی طرح چوب، تغییر دکوراسیون رستوران و فرانت آفیس هستیم.

از میهمانان تان بگویید که میان هتل ها و اقامتگاه های مختلف استان، سالاردره را انتخاب می کنند. از دلیل این انتخاب ها اطلاعی دارید؟

بله؛ نظافت و تمیزی هتل، برخورد خوب کارکنان با میهمانان و محیط جنگلی بسیار زیبا و آرامش بخش در این انتخاب موثر است.

شده با میهمانان، خاصه افراد هنرمند و اغلب محبوب و مشهور درباره نحوه میزبانی سالاردره بپرسید؟ چقدر این نقطه نظرات در تصمیمات شما و کارکنان هتل تاثیرگذار است؟

بله، معمولاً با ارائه فرم نظرسنجی و سامانه پیامکی الکترونیکی در راستای خشنودسازی میهمانان تلاش کرده ایم هتل سالاردره به مکانی دلپذیر برای اقامت و کار تبدیل شود، که حضور پرافتخار پرفسور سمیعی، دکتر هاشمی، وزیر بهداشت و درمان، خوانندگان و هنرمندان نیز موید این امر است.

 

 

امکاناتی که سالهای اخیر به مجموعه سالاردره اضافه شده است چه تاثیری در افزایش درآمد هتل، نیز افزایش رضایت میهمانان داشته است؟

مطمئنا تأثیر خواهد داشت چون در جهت رفاه میهمانان است. استقبال شهروندان و مسافران در این باره گویاست.

مهندس، یکی از دغدغه هتلداران استان، خالی بودن اتاق های هتل ها، حتی در روزهای پیک سفر است، در این باره چه نظری دارید؟ اوضاع سالاردره چگونه است؟ شما چگونه می توانید در این خصوص اقدام کنید که اتاق هایتان خالی نماند؟

خوشبختانه هتل سالاردره از این موضوع مستثنی است. ما شش ماه اول سال از درصد بالای اشتغال بر خوردار بوده ایم. با ارائه خدمات عالی سعی می کنیم میهمانان ثابت هتل را حفظ نموده و مشتریان جدید را جذب نمائیم.

از نحوه جذب مشتری در روزهای غیر پیک بگویید. چند درصد ظرفیت هتل پر می شود؟

برگزاری فستیوال ها و ایجاد تخفیفات فصلی ویژه باعث شده به طور مثال از شانزدهم فروردین لغایت سی و یکم خرداد سال 1395 ضریب اشغال اتاق ها 98/60 درصد و طی همین مدت زمان در سال 1396، 16/66 درصد اتاق ها پر باشند.

طی دو سه سال گذشته، منطقه دودانگه و محور کیاسر مورد توجه بیشتر گردشگران قرار گرفته است. این امر در موقعیت سالاردره تاثیری داشته است؟

در واقع این این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند تعدادی از گردشگران و مسافرانی که برای بازید از مناطق ذکر شده می آیند، برای اقامت هتل سالار دره را انتخاب می نمایند.

فکر می کنید با رونق گردشگری در ساری و محور کیاسر، نیاز به احداث اقامتگاه ها و هتل های بیشتری وجود دارد؟

اگر با مطالعه و تحقیقات انجام شود، چرا که نه.

وضعیت گردشگری استان را نسبت به سالهای ابتدایی که مسوولیت هتل سالاردره را به عهده گرفتید، چطور ارزیابی می کنید؟ آیا انتظاری که داشتید محقق شد؟

با توجه به رکود اقتصادی در کل کشور، بازار گردشگری و سفر دچار رکود شده است و وجود رقبا در کشورهای همسایه با هزینه های کمتر مزید بر علت است که گردشگری از رشد لازم و مورد انتظار برخوردار نباشد.

سالاردره یکی از مجموعه هایی است که معمولاً بالاترین امتیاز را در معیارهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران به دست می آورد. شما دلیل این امر را در چه می دانید؟ چقدر موقعیت مکانی و جنگلی بودن محیط اطراف هتل در جذب مشتری و به تبع رضایت بیشتر و کسب امتیاز بیشتر تاثیر دارد؟

هتل سالاردره تمام سعی خود را خواهد کرد و می کند که میهمانان احساس خوب و مثبتی داشته باشند. همکاران من در هتل سالاردره برای میهمانان وقت می گذارند و پیگیر انتقادات و پیشنهادات میهمانان هستند. احترام و تکریم میهمانان حق مسلم همه میهمانان است، مقوله ای که در هتل سالاردره به دقت رعایت می شود.

از ابتدای ورودتان به هتل تاکنون چه تغییراتی در تعداد و وضعیت کارکنان هتل به وجود آمده است؟

از تعداد 25 نفر به تعداد 75 نفر پرسنل رسیده است، که این نشان دهنده رشد چشمگیر آن است.

چه تعداد از میهمانان شما در سال گذشته و امسال خارجی بودند؟ آماری وجود دارد؟ اطلاع دارید این میهمانان با چه هدفی به مازندران سفر کردند و چرا سالاردره انتخاب آنها بود؟

از اول فروردین سال 1395 لغایت دوازدهم شهریور همین سال تعداد میهمانان خارجی ما 207 نفر بودند. از نخستین روز سال 1396 تا دوازدهم شهریور ماه سالجاری این تعداد به 340 نفر افزایش داشته است.

بله، در سیستم ثبت می شود، اغلب به منظور سیاحت و گردشگری وارد هتل می شوند زیرا هتل در دل جنگل قرار گرفته و امکانات رفاهی و آسایش برای آنها فراهم شده است.

شما اقدامی برای افزایش تعداد میهمانان خارجی انجام می دهید؟

بله در این راستا با آژانس های مسافرتی قرارداد منعقد کرده ایم. همچنین با شرکت در همایش ها و نمایشگاههای بین المللی موجب شناخته شدن بیشتر هتل سالاردره خواهد شد. ارسال پکیج تبلیغاتی هتل به سفارت خانه های خارجی در ایران نیز در دستور کار هتل قرار دارد و انجام می شود.

ببینید، این روزها هتل در کشورهای مختلف مثلا در ترکیه، کشور همسایه به تنهایی خودش جاذبه است و اجرای برنامه های مختلف توسط متولیان این هتل ها، اوقات خوش و خاطره انگیزی برای گردشگران رقم می زنند. سالاردره با توجه به قوانینی که در کشور وجود دارد، چگونه برای رضایت بیشتر میهمانان و سرگرم شدن شان اقدام کرده اید؟ توری برگزار می کنید؟

نمایش فیلم و پخش موسیقی در اتاق ها، تجهیز وسایل ورزشی و تفریحی در هتل، ارائه موسیقی زنده و رادیو طبیعت جزو برنامه های ماست.

از برنامه های در دست اقدام هتل بگویید. سالاردره با چه ویژگی هایی می تواند همچنان خاص بماند و انتخاب مشتریانش باشد؟

احداث کافی شاپ در فضای باز، پیست اسب دوانی، ایجاد مسیر مخصوص جهت ایجاد پیست دوچرخه سواری و احداث آپارتمان از پروژه های بعدی سالاردره است.

نظرتان درباره احداث هتل در استان چیست؟ واقعا ما به این تعداد هتل نیاز داریم؟

با توجه به موقعیت استان مازندران و جذب بیشتر گردشگر و ورود مسافر طی سال به این استان، همچنان از داشتن هتل های متعدد محروم است به ویژه هتل هایی که درآمد اقشار مختلف را در نظر بگیرد و با توجه به آن برنامه ریزی کرده و خدمات ارائه کند.

ساروی ها چه اقداماتی باید انجام دهند که از موقعیت بهتری در معادله گردشگری برخوردار شده و از این راه درآمد کسب نمایند؟

ببنید؛ اگر هر فرد در هر مرتبه ای، اصول کاری، نظم، انظباط، قانونمند بودن، برخورد خوشایند با مشتریان، ارتباط درست، دریافت انتقاد و پیشنهاد مشتریان را سر لوحه کار خود نماید، مطمئناً در هر زمینه ای موفق می شود.

اگر مدیر هتلی در ساری نبودید، ممکن بود این شهر را برای اقامت و تفریح انتخاب کنید؟ چرا؟

اقامت بله. ولی متاسفانه درباره ساری آنقدرها که باید اطلاع رسانی خوب و درست صورت نگرفته است. مناطق دیدنی مثل لولت کیاسر، باداب سورت و نقاط بکر این بخش از ساری معرفی نشده است. دودانگه و چهاردانگه با طبیعت فوق العاده نیاز به شناسانده شدن دارند. البته می بایست حواس مان به طبیعت باشد که مشکلات زیست محیطی که برای تعدادی از مناطق استان به وجود آمده برای اینجا اتفاق نیافتد.

چقدر این احتمال وجود دارد که ساری را به سایر ایرانی ها و حتی خارجی ها پیشنهاد بدهید؟

بله، صد در صد به دلیل جاذبه گردشگری که ساری دارد، به خصوص طبیعتی که بیشتر مردم کشورمان از آن محروم هستند. به طور مثال می توان طی تابستان در ساری گرمای 38 درجه و در مناطق ییلاقی در فاصله حدود 40 دقیقه ای، هوای خنک را تجربه کرد.

اگر می توانستید تنها یک تغییر در ساری انجام دهید، آن تغییر کدام بود؟

خدا را شاکرم که لیاقت تجربه زندگی در این طبیعت را داشته ام.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان