مجله ارمون - ما سرمایه گذاری کرده ایم

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

ما سرمایه گذاری کرده ایم

گفتگو با مدیر نخستین هتل سبز کشور:

 

مدیریت سبز را باید از خودمان آغاز کنیم.

 

 

 

هتل "کوثر" رامسر در هجدهمین همایش صنعت و خدمات سبز که توسط سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار می شود، عنوان" واحد خدمات سبز کشور" را کسب کرد و تندیس سیمین این همایش به امیرحسین مسعودی، مدیر این هتل اهداء شد. درباره این تندیس و رویکرد هتل کوثر در ارائه خدمات سبز به مهمانانش و البته به محیط زیست شکننده مازندران، با مدیر خوش فکر و خلاق آن گفتگو کردیم.

 

از چگونگی شرکت در این همایش و رقابت بگویید. اطلاع دارید چه تعداد واحد خدماتی، خاصه هتل در این رقابت شرکت داشتند؟

فراخوان شرکت در همایش از تیر ماه هر سال صورت می گیرد و با توجه به اهداف هتل کوثر رامسر در جهت استفاده بهینه از منابع و تعالی سازمانی همچنین بر خورداری از پتانسیل های شرکت در چنین رویداد ملی، اقدام به تکمیل فرم ها و مستندات لازم کردیم. طی تحقیقاتی که انجام داده ام تنها هتلی که موفق شده این عنوان را طی این 18 دوره از سازمان محیط زیست کسب کند، هتل کوثر رامسر است.

ممکن است درباره دلیل این انتخاب توضیح دهید؟ چه ویژگی هایی درهتل "کوثر" وجود دارد که به مدیریت زیست محیطی آن منجر شده است؟

از جمله دلایل این انتخاب می توان به مدیریت پساب یا سیستم تصفیه فاضلاب و پساب های هتل که پس از تصفیه تبدیل به آب مورد نیاز فضای سبز می شود، مدیریت پسماند و تفکیک زباله در مبدا، استقرار نظام مدیریت سبز و کاهش میزان مصرف منابع، ایجاد فضای سبز مثمر، کاشت سالانه بیش 100 اصله نهال درختان بومی و مثمر، اشاعه فرهنگ و اخلاق زیست محیطی و ایفای مسئولیت اجتماعی و استفاده از سیستم اتوماسیون اداری اشاره کرد.

هتل "کوثر" از چه سالی به شیوه ای که توضیح داده اید مجهز شده است؟ از ابتدای ایجاد هتل که شرایط این گونه نبود؟

از سال 1394 و پس از بهره برداری کامل از سیستم تصفیه خانه صنعتی، سعی کردیم سایر عملکردها و مهمتر از همه اندیشه ما در جهت حفظ منابع ملی کشور باشد.

از هزینه هایی بگویید که در طول سال مدیریت سبز برای هتل در بردارد. این هزینه ها چگونه جبران می شود؟

نخست این که ما هزینه نکردیم بلکه سرمایه گذاری کرده ایم چرا که با صرف مبلغی بالغ بر 5میلیارد ریال منابع آب، چوب، برق و ...، که منابعی ملی و متعلق به همه نسلهاست را حفظ کرده ایم نه نابود.

از روش مدیریت سبز راضی هستید؟ ممکن است به تفاوت های هتل سبز با سایر هتل ها اشاره بفرمایید؟

کاملا، احساس رضایت مندی از اینکه شما با مدیریت سبز، سرمایه های ملی را حفظ می کنید وصف نشدنی است.

از آنجایی که این همایش با همکاری مجموعه سازمان ملل متحد و یونیدو برگزار می شود، معیارهای سخت گیرانه ای در انتخاب ها وجود دارد که به طور قطع به اعتبار آن و گواهینامه هایی که ارائه می شود، می افزاید. از معیارهای ارزشگذاری ها اطلاعی دارید؟

بله، مدیریت و کنترل آلاینده ها،دفع و دفن اصولی و بهداشتی زباله، مدیریت بازیافت مواد زائد، ایجاد و توسعه فضای سبز، مصرف بهینه حامل های انرژی،ارتقاء سطح دانش و فرهنگ زیست محیطی مدیران و کارکنان واحد و ایجاد نو آوری زیست محیطی و خدمات فراگیر جزو این معیارها هستند.

در مدیریت سبز به ویژه در ایجاد شرایط این مدیریت در هتل، از مشاورانی بهره می برید؟ در این باره بیشتر توضیح می دهید؟

حتما، در ابتدا نگاه ژرف مدیر عامل محترم سازمان سیاحتی کوثر(گروه هتل های کوثر) آقای دکتر حمید کشایی که مسئولانه و پیگیرانه لحظه به لحظه موضوع و پیشرفت فیزیکی امور را پیگیری می کردند. شایان ذکر است سیستم تصفیه خانه فاضلاب در گروه هتل های کوثر برای اولین بار در هتل هویزه تهران نصب و راه اندازی شده است و همچنین از مشاوره آقای دکتر سبزعلی، متخصص این امر، همچنین تنی چند از کارشناسان خبره محیط زیست بهره بردیم.

برای انتقال فناوری‌ محیط زیستی و سازگار با محیط زیست هتل "کوثر" چگونه عمل شده است؟ در ادامه برای توسعه فعالیت هایتان برنامه ای دارید؟

پس از راه اندازی سیستم تصفیه فاضلاب هتل کوثر بیش از 5 واحد خدماتی و صنعتی دیگر در شهرستان رامسر بر همین اساس اقدام به راه اندازی چنین سیستمی کردند. برای آینده تمام تلاش خود را می کنیم در مصرف انرژی نهایت صرفه جویی را داشته باشیم، مصرف کاغذ را به صفر برسانیم و البته آموزش را سرلوحه کار خود قراردهیم.

نحوه رضایتمندی میهمانان هتل زمانی که مدیریت سبز اعمال می شود در مقایسه با گذشته چگونه است؟

در ابتدا بسیار تعجب بر انگیز بود اما آنها هم در حفظ منابع آب، برق، گاز و مدیریت زباله همراه ما شده اند.

و از حمایت های دولتی بگویید. حمایت می شوید؟ 

امروز دولت است که نیازمند یاری سایر بخش ها است و باید با وحدت و همیاری یکدیگر ایران بزرگ و عزیزمان را برای آسایش و آرامش بیشتر همه احاد ملتبسازیم.

نکته ای هست که بخواهید به آن اشاره کنید؟

در مدیریت سبز باید در ابتدا از خودمان آغاز کنیم.امیر المومنین علی ع می فرمایند:«إذا أرادَ اللهُ بِعَبْدٍ خَیْراً ألْهَمَهُ الاِقْتِصادَ وحُسْنَ التَّدْبِیرِ، وجَنَّبَهُ سُوءَ التَّدْبِیرِ والإسرافَ.هر گاه خداوند خیر بنده‌ای را بخواهد، به او صرفه‌جویی و حسن تدبیرعطا کند و از بی‌ ‌تدبیری و اسراف دورش می سازد.»

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان