ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

راهنمای تور، بهترین تصمیم زندگی ام بود

گففتگوی ارمون با دکتر بنفشه فراهانی، راهنمای تور برتر کشور در سال 95:

زهرا اسلامی

بنفشه فراهانی 43 ساله است، کارشناسی را در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به پایان رساند و از اواسط دوره کارشناسی بود که به رشته گردشگریعلاقه مند شد. او اکنون دکتری گردشگری دارد. خودش می گوید:«حقیقتش این است که با خانم راهنمای توری آشنا شدم که با توضیحاتی که داده بود به علاقه مند شدم راهنمای تور شوم. شروع فعالیتم در این رشته از آنجا آغاز شد که حدودا ۱۷ یا ۱۸ سال پیش بود.» فراهانی امسال به عنوان راهنمای تور برتر کشور معرفی شد. گفتگو با او که سرشلوغ تر از این حرفهاست، بعد از سه ماه پیگیری میسر شد؛ یا ایران نبود یا در جایی بود که نمی شد مصاحبه کرد. گفتگو با این زن تورگردان شاد، پرانرژی، رک و راست و البته موفق پیش روست؛

زمینه فعالیت هایی که در حال حاضر مشغول آن هستید چقدر در کودکی تان فراهم بود؟

حقیقت این است که دوران کودکی  من و هم نسلهایم با الان خیلی متفاوت بود. زمان جنگ بود و دغدغه ما از دست ندادن پدرها، برادرها و ... در جنگ بود. خیلی جایی برای آنقدر دور اندیشی و پرداختن به علایق وجود نداشت.

دوران مدرسه چه‌طور گذشت؟

راستش را بخواهید دوران مدرسه هم خیلی خاص نبود. همانطوری که گفتم شرایط خیلی متفاوت بود.

از شغل تان راضی هستید؟ 

خیلی....

چرا؟

فکر می کنم در زندگی این بهترین تصمیمی بود که گرفتم و رشته گردشگری را انتخاب کردم. پکیجی کامل است، هم میتوانی تعاملات بین المللی داشته باشید، هم میتوانید درآمد داشته باشید. خودش دانشگاهی است، کلی چیز میتوانی یاد بگیری و از همه مهمتر شغلی است که فان هم هست در کنار کار. اگر حرفه ای کار کنی بی نظیر است. نه فقط به عنوان یک راهنمای تور،به طور کلیعاشق این رشته هستم.

راهنمای گردشگری در سفر باید همیشه در دسترس باشد، بنابراین گاهی از صبح زود تا آخر شب مشغول کار است. حجم کار او در زمان هایی از سال به خصوص تعطیلات بیشتر است، از این شرایط بگویید.

شرایط برای من هم مثل همکاران دیگر است با این تفاوت که من هیئت علمی دانشگاه هم هستم. کار اینجوری کمی سخت تر می شود، ولی سختی اش شیرین هست. البته لازم هست بگویم که من از جمله افرادی هستم که اگر بیکار باشم مریض می شوم و هرچه برنامه ام فشرده تر باشد لذت بیشتری می برم.

راهنمایان تور معمولا با یک آژانس مسافرتی یا برگزارکننده تور کار می کنند. شما چطور؟ 

این که ما معمولا با یک آژانس مسافرتی کار می کنیم درست است ولی بستگی به زبان تخصصیما و شرایط دارد؛ مثلا یک راهنمای چینی زبان نمیتواند تنها با یک آژانس کار کند و مخاطب زیاد دارد. کار کردن با یک آژانس راحت تر است ولی من هم چون آمریکایی بر هستم، با آژانس های مختلف هم کار می کنم. راجع به تورهای خروجی البته داستان کمی متفاوت است و معمولا با یک یا نهایتا دو آژژانس کار می کنیم.

در شرایط فعلی که به دلایل مختلف، صنعت گردشگری در کشور هنوز از وضعیت با ثبات و درآمدزایی برخوردار نیست، بر اساس نظر کارشناسان، بازار کار مناسبی نیز پیش روی علاقه مندان این شغل نیست و تعداد زیادی از راهنمایان تور بیکار هستند. در واقع تعداد راهنمای تور موجود با تعداد تورهای مسافرتی تناسب نداشته و از آن خیلی بیشتر است. شما این طور فکر می کنید؟

نه اصلا....

واقعا؟

ببینید؛ اگر کسی پروفشنال کار کند همیشه کار برایش هست و دغدغه بیکار ماندن را ندارد. در هفته گذشته شاید بدون اغراق به ۱۰ نفر از همکارهای ایتالیایی زبان برای یک تور تماس گرفتم و همه وقتشان پر بود و تور داشتند. اتفاقاً یکی از مشکلاتی که تورهای ورودی ما درگیرش هستند کمبود راهنمای پروفشنال است و مسلط به زبان های مختلف. من فکر میکنم برای داشتن راهنماهای خوب تنها نباید به کلاس های مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بسنده کرد. این کلاس ها میتواند شروع خیلی خوبی باشد ولی دانش افزایی لازم است که میتواند با دوره های مختلف ملی و بین المللی و مطالعه فردی انجام شود.

تعدادی از جوانان تمایل خود را برای ورود به این حرفه نشان می دهند. لازمه ورود و بقا در حرفه راهنمایی تور چیست؟ علاوه بر نکاتی که برشمردید، راهنمای تور حرفه ای چه ویژگی هایی دیگری دارد؟ 

راهنمای تور شدن هم مثل خیلی از رشته های هنری متقاضی زیادی دارد ولی اینکه در عمل چه کسی به نتیجه می رسد جای سوال دارد. راهنمای تور در حین کار نقش های مختلفی دارد و اگر بتواند از عهده این نقش ها بربیاید می تواند راهنمای تور خوبی باشد. جایی لازم است که مدیر باشد، جایی مادر و موقعی پرستار، معلم و خیلی مواقع دوست.

برای ورود به این حرفه ابتدا لازم است دوره های مصوب سازمان را که آموزشگاه های مرتبط ارائه میدهند را بگذرانند و بعد از موفقیت در امتحانات داخلی  جامع و مصاحبه زبان، موفق به گرفتن گواهی گذراندن و موفقیت در دوره خواهند شد. مرحله بعد گرفتن کارت راهنمایی تور است که با داشتن گواهی عدم اعتیاد و سوء‌پیشینه انجام می شود. پیشنهاد من به مخاطبین آموزشگاه این است که در ابتدا تورهای چند نفره با دوستانشان در فضاهای تاریخی و فرهنگی و طبیعت، برنامه ریزی کنند و در فرصت هایی که پیش می آید به صورت اسیست با تورها همراهی کنند. بعد هم که یک معرفی و اجرای خوب است که میتواند راهنما را تایید و همیشگی کند.

درباره آموزش بگویید. خودتان چه دوره هایی را گذرانده اید؟ و برای اینکه به یک راهنمای تور حرفه ای تبدیل شد، چه آموزش هایی را پیشنهاد می دهید؟

آموزش رکن اصلی موفقیت است. پیشنهاد میکنم عزیزانی که تازه وارد این فضا شده اند از هر فرصتی برای آموختن استفاده کنند. من هم مثل دوستان دیگر دوره های سازمان را گذراندم که البته موضوع تقریبا مربوط میشود به دو دهه قبل. دوره های بین المللی فدراسیون جهانی راهنمایانWFTGA

را تا سطح عالی، اخیرا گذراندم. در حال حاضر هم مدرس بین المللی فدراسیون جهانی راهنمایان هستم که دوره های مذکور را تدریس می کنم. البته ناگفته نماند که من رشته دانشگاهی ام هم گردشگری است و در بخشهای مختلف از جمله آژانس مسافرتی، هتل و برگزاری مراسم ملی و بین المللی هم آموزش دیدم و هم کار کردم. اطلاعات در مورد بخش های مختلف صنعت گردشگری به عملکرد راهنما در کارش کمک می کند. وقتی بدانددر هتل چه می گذرد، در آژانس هواپیمایی چطور ارائه خدمات میشود و ... ، میتواند با آن دانش کلی عملکرد بهتری داشته باشد. 

مهمترین ضعف های گردشگری در مازندران را در چه می دانید؟

عدم برنامه ریزی  منسجمونبود انگیزه. مازندران، اصلی ترین استانی است که با برنامه ریزی منسجم میتواند در گردشگری طبیعت گردی بدرخشد و اگر این برنامه ریزی انجام و اجرا شود شاهد موفقیت این استان در صنعت گردشگری خواهیم بود.

به نظر شما چرا مازندارن هنوز در بخش تورگردانی آنطور که انتظار می رفت، موفق نبوده است؟ دلایل این امر چیست؟

علی رغم داشتن پتاسیل بالایی که در استان وجود دارد به گردشگری به شکل تخصصی نگاه نشده، شاید دلیلش این باشد که حضور گردشگر داخلی در ایام نوروز و تابستان که بصورت سنتی سفر می کنند لزوم پرداختن به تورگردانی به شکل حرفه ای را به حاشیه برده است. به نظر من وجود تور گردان های حرفه ای (که در استان تعدادشان کم است) و حرفه ای عمل کردنشان، برگزاری دوره های آموزشی متمرکز و پیش رفتن طبق یک برنامه منسجم با توجه به استاندارد های بین المللی میتواند کمک کند.

به عنوان یک راهنمای تور موفق، نقش آژانس داران را در توسعه گردشگری استان چگونه ارزیابی می کنید؟ 

مطمئنا نقش به سزایی ایفا می کنند. دوستان باید شروع کنند به ارائه برنامه های ویژه و حرفه ای که بتواند فرهنگ تور و تورگردانی را عوض کند، حرفه ای عمل کنند و با حرفه ای ها کار کنند. چیزی که باید از ادبیات تور برداشته بشود و جایگزین مناسب داشته باشد، تور شاد شاد شاد است. این تورها، استانداردهای بین المللی تور و تورگردانی را رعایت نمیکنند و باعث تخریب این رشته و حرفه میشوند.

نقاط قوت گردشگری مازندران را از نگاه یک تورگردان بفرمایید.

داشتن جاذبه های منحصر به فرد. محیط آرام که در زندگی شهری و تکنولوژیک امروزی جای خالی اش مشهود است.

می توانید درباره رفتار حرفه ای در حوزه گردشگری، خاصه تورگردانی بیشتر توضیح دهید؟

بخشی از رفتار که میتواند ذاتی باشد؛ کسی که مهربان ویا خوش قلب است ذاتا این خصائص را دارد، ولی بخش دیگرش قابل آموختن و کسب کردن است. شنیدید میگویند موسیقی خوب گوش کن تا گوش ات عادت به شنیدن کار ضعیف نکند، همین موضوع در رشته ما هم صدق می کند. تور خوب برو، کلاس های آموزشی خوب برو، مراودات با افراد حرفه ای داشته باش، تا ناخودآگاه ات شکل درست به خود بگیرد و روی رفتار و عملکردت تاثیر بگذارد.

اگر بخواهید پیشنهادی به هتلداران و آژانس داران و فعالان صنعت گردشگری مازندران بدهید؛ چیست؟

تک تک ما میتوانیم در توسعه صنعت گردشگری کشورمان نقش آفرینی کنیم، نقش خودتان را خوب ایفا کنید.

به عنوان یک زن آيا فكر مي كنيد لازم است زنان در رهبري يك گروه بویژه در حرفه خودتان، متفاوت تر از مردان عمل كنند؟

من هرگز نگاه جنسیتی نداشته و ندارم. خوب و حرفه ای عمل کردن زن و مرد ندارد. اشتباه بکنی باید تاوانش را بدهی فرقی نمیکند زن باشی یا مرد. حرفه ای عمل کنید، همین.

چگونه اعتماد جامعه را نسبت به توانائي هاي خود جلب كرديد؟ 

فکر می کنم با تلاشی که سالیان سال داشتم توانستم در این رشته نقش آفرینی کنم و مثبت اندیشیدم و دیده شدم. حقیقت این است هرگز نخواستم کسی را مجاب کنم و لزومی هم نمیبینم. تفاوتی بین زن و مرد در این مورد وجود ندارد و این نگاه جنسیتی را ما خودمان به مخاطبانمان القا می کنیم.

آيا موانعي كه شما در مسير فعاليت هاي اجتماعي خود با آن مواجه بوده ايد، امروزه كاهش يافته است؟ نگاه جامعه، به ویژه جامعه بین الملل درباره زنان راهنمای تور چگونه است؟

هرگز تجربه ای نداشتم.

اگر بخواهید به یکی دیگر از تفاوت های خودتان اشاره کنید؛ چیست؟

مثبت اندیشی و مهربانی. تفاوت که البته نمیشود گفت ولی انرژی مثبت میرود  و برمیگردد و در هر کار و فعالیتی حتی در زندگی روزمره کارساز است.

چشم انداز زندگيتان كجاست؟

جاهای خیلی خوب، ولی اجازه بدهید نگویم چون معمولا کاری که انجام نشده را اعلام نکنیم بهتر است. انرژیمان متمرکزتر خواهد شد و هدر نمی رود.

اگر می توانستید در یک حوزه از جامعه ایرانی تغییری ایجاد کنید، چه می کردید؟

چه سوال خوبی...، فکر می کنم خواسته یا ناخواسته کارهایی انجام دادم. دانشجوهایی که دارم به صورت غیرمستقیم یاد گرفتن چطور میتوانند انسان خوب در درجه اول و بعد فعال حوزه گردشگری باشند و خوشحالم که به خیلی هایشان انگیزه دادم و بسیاری هم الان دارنددر این رشته در بخش های مختلف نقش آفرینی می کنند.

تصویر انتخابی شما از مازندران چیست؟

سبز، زنده، زندگی و آرامش.

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان