مجله ارمون - قوهای مهاجر سرخرود به خانه باز می گردند باز در همسایگی ما پرواز کنید

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

قوهای مهاجر سرخرود به خانه باز می گردند باز در همسایگی ما پرواز کنید

حسین احمدی – رقیه توسلی:مهاجران سفید! به روستای ما خوش آمدید. قدم تان روی چشم " وُزَرامحله".

بعد از کیلومترها پرواز، می دانیم که حالا بالهای خسته تان دمی رمق می خواهند. تالابی را می خواهند که در آن شناکنان، غبارسفر را از جان و تن بشویند. سرزمینی را که آدم هایش، معنای مسافر و مامن امن را بدانند.

از همان پاییز که فریاد آمدنتان در گوش شهر و روستای ما پیچید، کودکانمان تصویر شما را در دفترهای نقاشی خود رسم کردند و مردمان مهربانمان هربار چشم شان را به آسمان دوختند تا پرواز دسته جمعی تان را به تماشا بنشینند.

ای پرندگان زیبا، حالا که کیلومترها را پشت سر گذاشته اید و به میهمانی روستای ما آمده اید، آب و هوای سبز شمال گوارای وجودتان باد.

هر چند هیچ جای دنیا، خانه نمی شود و اینجا هم سیبری شما نیست اما ما حرمت همسایه را می شناسیم. آزادانه پرواز کنید، بال بشوئید و شنا کنید که ما پرنده ها را دوست داریم و با آفریده های پروردگارمان در صلح هستیم و حضور شما را دوست می داریم.

هر پاییز ما به انتظار آمدنتان هستیم تا گله گله روی بام روستایمان به پرواز درآئید و فریادکشان رسیدنتان را خبر دهید. ای قوهای مهاجر بیائید و اوج بگیرید و گردن های بلندتان را در آب بکشانید که ما دیرزمانیست برای دیدن شما و شادی هایتان چشم براه آسمان بودیم.

باز پرهای روشن تان را باز و بسته کنید و با منقارتان، آرام آرام آب بنوشید و غذایتان را شکار کنید. باز دنیایتان را در روستای ما به پا کنید و زندگی جمعی تان را فریاد بکشید. باز در همسایگی ما صبح و ظهر و عصر پرواز کنید و در انبوه نگاه عاشق ما، جولان بدهید.

پرواز 3 هزار کیلومتری قوها تا سرخرود

کارشناس پرندگان اداره کل محیط زیست مازندران می گوید: منطقه سرخرود از سال 1381 به لحاظ تجمع پرندگان در آنجا از مناطق مهم تالابی شناخته شد و در سال 1382 بدلیل دارا بودن معیارهای کنوانسیون رامسر بعنوان دومین تالاب مازندران و بیست و دومین تالاب کشور به ثبت رسید.

کوروس ربیعی در گفتگو با خبرنگار ما می افزاید: پس از برف و یخبندان سال 86 قوها دامنه مهاجرت خود به عرصه های پایین تر را گسترش دادند و به "وُزَرامحله" سرخرود آمده و این مکان رابعنوان یک سایت زمستانه پیدا و انتخاب نمودند.

وی نقش مردم را در مدیریت تالاب مهم می خواند و یاداور می شود: پرندگان هر کجا امن باشد را بعنوان سکونتگاه انتخاب می کنند و در سرخرود نیز نوعی مدیریت مشارکت محلی صورت گرفته و جوامع محلی الگوی مدیریتی را در آنجا اجرا نمودند.

کارشناس پرندگان اداره کل محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه تالاب در یک محیط غرقاب شکل می گیرد، می گوید: تالاب سرخرود، اراضی کشاورزیست که در پاییز و زمستان غرقاب می باشد و بدلیل فراهم بودن شرایط تغذیه، وجود بقایای کشاورزی و یخ نزدن آب، محل امنی برای تجمع قوهاست.

ربیعی با بیان اینکه قوها پرنده های اجتماعی بوده و وارد سکونتگاههای اجتماعی می شود، تصریح می کند: در سرخرود مردم قوها را میهمان خود می دانند و به آنان احترام می گذارند.

وی با اشاره به اینکه قوها مهاجرت را بصورت تدریجی انجام می دهند، می افزاید: این پرندگان، مهاجرین نامنظمی هستند که با توجه به آب و هوای مسیر مهاجرت، در مکان های امن سکونت می کنند.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه قوها از یکهزار تا 3 هزار کیلومتر پرواز می کنند، می گوید: قوها بزرگ ترین و سنگین وزن ترین پرندگان پروازی مهاجری هستند که قابلیت و قدرت پروازی خوبی داشته و به مناطق وسیع و پرآب مهاجرت و بصورت گله ای و اجتماعی زندگی می کنند.

مهاجرت قوها در 5 کریدور پروازی

ربیعی به وجود 2 نوع قوی فریادکش و گنگ اشاره می کند و می گوید: در سال گذشته مازندران میزبان 10 هزار قو شامل 8هزار فریادکش و 2هزار گنگ بوده که بیشترین آنها در سرخرود و میانکاله سکونت داشتند.

وی یادآور می شود: زیستگاه اصلی قوهای مهاجر در سرخرود و میانکاله است و جمعیت های پراکنده ای نیز در آب بندان ها و حوزه های دیگر شامل زرین کلا، میستان و انارمرز جویبار، سیدمحله ساری، آغوزبن، مرزآباد و رمنت بابل و آب بندان"بابلسر" و "روشندان" شهرستان بابلسر را شاهد می باشیم.

کارشناس پرندگان اداره کل محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه قوها دارای 5 جمعیت مهاجرتی هستند، می افزاید: یکی از این جمعیت ها در حوزه دریای خزر و آسیای مرکزی بوده که جوجه آوری را در غرب سیبری داشته و برای زمستان گذرانی به تالاب های حوزه دریای خزر می آیند.

وی با بیان اینکه مهاجرت قوها از آبان ماه آغاز و پیک جمعیت آنان را در اواخر آذرماه شاهد هستیم، ادامه می دهد:  قوها به تدریج از اسفندماه بازگشت به سیبری را آغاز اما برخی از آنان تا اردیبهشت ماه در میانکاله حضور دارند و دیرتر از همه بازمی گردند.

زمستانی اجتماعی، بهاری خانوادگی

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه قوها در زمستان بصورت اجتماعی و در بهار به صورت جفت جفت زندگی می کنند، می گوید: وفاداری قوها زبانزد بوده و تنها یک جفت را برای طول حیات خود انتخاب می کنند.

ربیعی می افزاید: در فصل بهار قوها قلمرو اختصاصی داشته و در بوته زارها و مرداب هایی که دارای پوشش هستند آشیانه های کوچک برپا می کنند.

وی خاطرنشان می کند: تمام تلاش ما این است که مدیریت قوها را بصورت متمرکز انجام داده تا جمعیت اصلی در سرخرود اسکان یافته و از اختلالات زیستگاهی جلوگیری شود.

ربیعی می گوید: اگر همکاری، حضور و مهربانی مردم نباشد هرگز محیط زیست حفظ نمی شود و ما برای حفظ محیط زیست، دست مردم و تشکل ها را به گرمی می فشاریم.

 

 

 

 

 

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان