مجله ارمون - پاییز خمارانگیزعروس

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

پاییز خمارانگیزعروس

زهرا اسلامی

عروس شهرهای ایران در مرز میان استان های گیلان و مازندران این روزها زیباتر از همیشه است؛ دریا درخشان، جنگل رنگ رنگ و مه گرفته و آسمان هر لحظه آبستن باران. در این شهر کوچک بی نظیر می توان با خدا خلوتی عاشقانه داشت، می گویید نه؟ امتحان کنید. شاید بارها امتحان کرده اید و می دانید عروس، سربلند بیرون آمده است. حالا که هوا کمی سرد شده حتما اسکی روی آب و آب تنی نمی چسبد، اصلا نمی توان تن به آب دریا سپرد ولی این شهر برای هر روزتان، آسودن تن و روح تدارک دیده. آبگرم یکی از آنهاست.

دمای بزرگترین آبگرم معدنی رامسر که به شماره یک معروف است 42 درجه سانتیگراد است که بهترین حد تحمل بدن است. مسیو بهلرفرانسوی که در دربار ناصرالدین شاه قاجار درجه سرتیبی داشت و مدرس دارالفنون بود،در سفرنامه خود باعنوان جغرافیای رامسر، رشت و مازندران که در سال ۱۲۶۹آنرا به رشته تحریر در آورد و برای بازرسی نظامی به نقاط مرزی شمال ایران سفر کرده بود،درباره آبگرم معدنی رامسر می نویسد:«میان جنگلهای رامسر به فاصله نیم فرسخ از دریا، آبگرم واقع است و آب آنجا بسیار نافع است و بسیار مشهور و اشخاص زیادی به جهت رفع بعضی امراض،آنجا می روند.»از رامسری ها که سوال کنید آدرس آبگرم ها را می دهند؛ از داخل شهر تا اطراف عروس.

دل سیر تماشا کنید

این روزها فاصله کم بین کوه و دریا در رامسر دیدنی تر از همه ی سال است.می توانید هیچ کاری نکنید، فقط قدم بزنید. از پنجره ویلا، هتل و یا خانه روستایی که برای اقامت گرفته اید، تماشا کنید. یک دل سیر تماشا کنید. روبروی دریا که بایستید، آبی که حالا انگار خاکستری است سوسو می زند. برگردید، پشت به دریا که باشید از تلاطم رنگ ها حظ می برید. مجالی به چشم هایتان بدهید. به قدم زدن می توان ادامه داد، حتی اگر حوصله نداشته باشید که از شهر خارج شوید، راه کاخموزه تماشاگه خزر را در پیش بگیرید. درختان زیبای نارنج را در مسیر دوباره ببینید. شگفت زده نمی شوید ولی باور کنید حظ می برید. راستی؛ ممکن است دیدن هتل قدیم رامسر، شما را یاد سریالی، فیلمی بیاندازد. پس از خاطر نبریدش.

در کتاب گوستاو آدلف آمده، ولیعهد وقت اتریش درگذشته که برای سفری تفریحی به رامسر آمده بود، مدت اقامت خود را تمدید کرد و گفت«به‌راستی من مروارید جهان را یافتم.»اصراری نداریم مروارید جهان را در رامسر بیابید، یک تلنگر قشنگ که به روح تان می توانید بزنید؟ امتحان کنید، اگر تاکنون امتحان نکرده اید. ممکن است بگویید این روزها همه جای مازندران همین طور دیدنی است. این روزها که از رطوبت بالا خبری نیست. با شما موافقم. اما به من حق بدهید بگویم پاییز عروس، خمارانگیزتر است. 

نام رامسر با قدیمی‌ترین معاهده بین‌المللی، پیمانی بین‌المللی درباره حفاظت از تالاب‌های جهان شناخته می‌شود و با برگزاری سی و هفتمین اجلاس کاری کنوانسیون تعیین رژیم حقوقی خزر، فصل و رکورد جدیدی در انعقاد تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی در این شهر به ثبت رسیده است.رامسری ها در همه ی فصل‌های سال پذیرای گردشگران داخلی و خارجی به‌ویژه عرب‌ها هستند. میهمان نوازی رفته توی خون این مردم نازنین. رامسر پیش از سال ۱۳۱۰ هـ. ش دهی آباد بود به نام «سخت سر.» از لهجه نزدیک به گیلانی رامسری ها تعجب نکنید. همسایه ها هم می توانند روی هم تاثیر بگذارند.

پاییز دیوار به دیوار زمستان

اگر حوصله داشتید و اهل گشت و گذار بیشتر بودید، روستای جواهر ده، بر فراز ابرها كه از ۳ جهت در محاصره كوه قرار دارد، 27کیلومتر با رامسر فاصله دارد. شنیدن کی بود مانند دیدن. ببینید و اگر دلتان خواست در یکی از اقامتگاههای آن، شبی را آرام سر کنید. اینجاهوا سرد است. پاییز دیوار به دیوار زمستان است؛ از خاطر نبرید. محلی ها می گویند در‌ گذشته‌ زنی‌ به‌ نام‌ جواهر، حاکم‌ این‌ منطقه‌ بود و جواهرده‌ از نام‌ او گرفته شده است.از سر زدن به لپاسر با چشمه‌های معروف و درمانی، سماموس و مقبره شاه یحیی کیایی بر بالای قله سماموس که دارای یخچال‌های دایمی است،چشم نپوشید. جویبارهای بالادست این روستا با آبشارهای زیبا و پارک جنگلی وسیعی کنارصفارود حائز توجه است. قلعه باغ نیاسته، قلعه دزکول، قلعه لتر، قلعه زین پشت، قلعه پایین مازو رامسر جزو اماکن تاریخی این شهر محسوب می شود. ولی هیچ چیز جای چشم اندازهای غربی ترین شهر مازندران را نمی گیرد. تله کابین هم آماده است. آسمان، آن بالا زیباتر و چشم نوازتر است و دریا. پایین که آمدید از غذاها غافل نشوید، می توانید غذای خوشمزه ای که چندان هم گران نباشد بخورید. هیچ کس بهتر از یک رامسری مهربان نمی تواند آدرس رستورانی سنتی و یا آشپزخانه ای که بانوان رامسری در آن شکم ماهی ها را پر و سیرترشی و زیتون پرورده ذخیره می کنند، را به شما بدهد. اگر مناسب حال و هوای این روزهایتان بود از روی شناورهای تفریحی، از روی دریا، عروس را ببیند.

میوه های پاییزی این خطه یادتان نرود، از فروشندگان محلی کنار خیابان ها و جاده ها، از مغازه های رنگارنگ میوه فروشی،مرکبات، سیب، به، گردو و کیوی بخرید. از فروشگاه های پرتعداد صنایع دستی نگذرید، تماشا که می توانید بکنید.بیایید تماشا کنید.حصیر، سبد، سفال، ظروف و مجسمه‌های چوبی، تافته‌بافی، گلیم، جاجیم و دست‌بافت‌ها را به دقت ببینید. توی این فروشگاهها از سیرترشی تا صابون زیتون و...، پیدا می شود. شاید دلتان خواست سوغاتی بردارید.

منتظر بارای باشید، باران با این دیار عجین است. ممکن است ساعت ها ببارد، مثلا نصف یک روز. باران را از دست ندهید، نگاه بارانی شوقی شاید در شما برانگیزد. اگر کودکی همراه دارید، در انتخاب محل اقامت تان کمی دقت کنید. ببیند برای کودک تان در این حال و هوای بارانی سرگرمی تدارک دیده اند؟ رامسر پر است از هتل، هتل آپارتمان، متل و خانه بومی و...، اینجا اغلب میهمان نوازند و بعضی اقامتگاه داران میهمان نوازتر و خاطر میهمان برایشان عزیزتر. خلاصه پاییز دل انگیز عروس را از دست ندهید. اگر سفر کردید خوشحال می شویم برایمان بنویسید چگونه بود. محبت تان را می رسانید اگر بگویید در کدام هتل یا هتل آپارتمان استراحت کرده اید و خدماتش چطور بود. و بی تردید لطف می کنید اگر برای ما حدود 100 کلمه خاطره ای بنویسید از رامسر، از روزها و شب هایی که حال و هایتان عوض شد و به خودتان قول دادید آدم بهتری شوید. از هر جا که دلتان خواست و احتمالا آنجا دلتان لرزید. 

آدرس ما:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

09352480717

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان