مجله ارمون - هوای اشرف، درمان می کند

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

هوای اشرف، درمان می کند

مه را با باران ريز پاییزی در سكوت گوش نواز یک جنگل تاريخي، تصور و صداي پرندگان را هم به آن اضافه كنيد، از بلنداي استخري بزرگ و زيبا كه به چشمه اي شباهت دارد. اين تصوير در دل جنگل بي بديل هيركاني بهشهر، شكوهي دارد كه بايد ببینيد تا باور كنيد.

شاه عباس صفوي انگار بيشتر از ما عاشق این شهر، زادگاه مادرش، اشرف بود. آنقدر كه توانست باغي در اين گوشه از كرانه خزر بيارايد و بسازد و بیشترین هنر همدوره هاي ما اين بود كه توانستند آنرا در يونسكو به ثبت جهانی برسانند.

جاده جنگلي را در صبحگاه پاییزی بپیمایید، چند دقیقه راندن کافی است، پس از عبور از چند نیم دایره ی تنگ، تابلويي زيبا، بسيار زيبا، وسيع و رنگ رنگ جلوي چشمان تان نمايان می شود. ميان هواي مه آلود، شيفته طبيعت می شوید، بعد آرام آرام برج ها به چشم می آید و زير پا، آجر فرش هاي صفوي.

شاید دلتان خواست بدانید شاه عباس چگونه به اينجا مي آمد، چگونه در اين مكان حكومت مي راند و دستور مي داد و چه صلابتي داشت او بي ترديد. و معمار باهوش و هنرمند، چگونه ابتكار باغ ايراني كه اول بار در كوير زاده شد را در شمال پياده كرد؛ اينگونه چشم آرا.

صدای گردشگران میان سکوت خیال انگیز اینجا گم است، شنیده نمی شود لابه لای صدای پرطنین پرندگان. تابلوی خداوند باشکوه تر از تصور است در این پاییز شگفت انگیز. در این سردی مطبوع هوا دلتان یک لیوان چای داغ می خواهد، به دقت که ببینید، کتری روی آتش کوچک کنار استخر را تازه گذاشته اند. برای شنیدن داستان نیاکان مان از پله های قدیمی بالا بروید. از بالا، آب را تماشا کنید که حالا چند شناور کوچک، رنگ سبز آبی آب را به هم زده اند.

باغی آباد در 9 کیلومتری بهشهر

مجموعه باغ‌های عباس آباد در ۹ کیلومتری شهرستان بهشهر اکنون مهمترین و منحصربفردترین باغ غیر کویری ایران به‌شمار می‌آید. وسعت آن نزدیک به 600 هکتار است.امیدوارم طبیعت بکر و کمتر دست خورده باغ،از دیدن تاریخ غافل تان نکند.شرایط توپوگرافی اقتضا می کرد که باغ رو به قبله ساخته شود و طلوع و غروب خورشید تماشایی تر از همیشه باشد. بی دلیل نبود که شاه عباس در آخرین روزهای عمرش گفت«هوای اشرف مرا درمان می کند.» او به بهشهر آمد، در شهر شادی آفرین اقامت کرد، برای شکار به میانکاله رفت و در همین شهر چشم از دنیا فرو بست.

نام بهشهر پیش از دوره صفوی، تمیشه، نامیه، پنجهزاره، و آسیابسر بوده‌است. در تاریخ آمده است، مادرشاهعباس، بهشهری بود. وی با مسافرت به بهشهر، این شهر را پایتخت تابستانی خود قرار داد و نام آن را به اشرف‌البلاد، یعنی بهترین و شریف‌ترین شهرها، تغییر داده‌است.

شوکت آسمان میانکاله

یک پاییز است و یک میانکاله؛اگر با تور همراه نشده اید و خودتان به بهشهر آمده اید،دوازده‌کیلومتریِشمالِاین شهر، تالاببین‌المللی و حفاظت شده و تقریبا دست نخورده میانکاله خودنمایی می کند. سابقا اسامی پرندگان مهاجر زیادی از جملهانواعمرغابی،غازوحشی،قویفریادکش،مرغسقایپاخاکستری،عروس‌غاز،غازپازرد،طاووسک،فلامینگو،گیلانشاه،چوب‌پا،قار،حواصیل،باکلان و...  را در لیست پرنده های قابل رویت در این شبه جزیره آرام و تماشاییقرار می دادند. اکنون از آن انبوه متنوع پرنده که در کتاب ها نوشته اندچندان خبری نیست، اما هنوز هم می توان به ظرافت پاهای پرنده هایی که در میانکاله آرام گرفته اند را ببینید. قرقاول خزری، دراج، پیغوی کوچکو... شاید لعبتی نباشند اما این پرنده های بومی وقتی به پرواز در می آیند، شوکت آسمان چند برابر می شود؛ غروب میانکاله را از دست ندهید. حالا پاییز است و دوازه هزار هکتار انارستان وحشی میانکاله. این روزها که انارهای وحشی ترش و ملس را می چینند، می توانید محصولات انار را با خیال راحت از اهالی همین دیار تهیه کنید. تا از خاطر نبردم "اکبر جوجه" اصیل و واقعی را در گلوگاه و بهشهر می توانید نوش جان کنید. این غذای خوشمزه از اینجا به ایران و جهان معرفی شد.

از بهشهر 20 کیلومتر که به سمت منتهی الیه مازندراندر شرق آن برانید به گلوگاه می رسید، بعد از گلوگاه، روستای «نیالا» در مسیرتان قرار می گیرد. به گورستان عجیب و اسرارآمیز سفید چاه که به "گورستان سپید" نیز شهرت دارد، در بخش یانه سر، روستاییبه همین نام بروید که مربوط به دوره تیموریان و اولین قبرستان مسلمانان در ایران است.این طور روایت می کنند که مردم گلوگاه از ۵۰ پارچه آبادی دور و اطراف، مرده هایشان را به دوش می گیرند و الله اکبرگویان به سفیدچاه می آورند تا جایی در گورستان این روستا برایشان دست و پا کنند. آنها معتقدند خاک سفید این روستا نمی گذارد اجساد مردگانشان بپوسد. آدم کنجکاو می شود بفهمد چقدر ممکن است این ادعا صحت داشته باشد؟ سرشناس ترین اهالی گورستان روستای سفیدچاه ۳ نواده امام موسی بن جعفر(ع) هستند؛ ابراهیم(ع)، منصور(ع) و عبدالرحمان(ع).

بهشهر بروید

بافت مرکزی بهشهر نیز دیدنی است؛ عمارت باغ شاه سابق و یا پارک ملت فعلی از بناهای عصر صفوی است که در دوره های مختلف تاریخی تخریب و مجددا بازسازی شد و هم اکنون اداره شهرداری بهشهر در آن مستقر است. در محوطه عمارت که باغ بزرگ و مصفایی است،قدم بزنید. جنگل روبرو را تماشا کنید.چشمه عمارت را هم در دورهصفوی بنا کرده اند که دربلوارشهیدهاشمی نژاد،خیابان پاسداران،واقع است و در لیست آثارملی ایران قرار گرفته است.

اگر به کاوش های باستانی علاقه دارید، شرایط مهیاست. گوهرتپه بهشهر در دو کیلومتری شمال غربی رستم کلا و کیلومتر ۴۰ جاده ساری – بهشهر تفکربرانگیز است. این محوطه باستانی در دشت رسوبی واقع شده و شواهدی از دوران پارینه سنگی و فراپارینه سنگی در این دوره ها به دست آمده است.

گوهرتپه یکی از استقرارگاه های پیش از تاریخی ایران است که در دوران مس و سنگ ( ۳۵۰۰ ق.م) شکل گرفته است. قرار داشتن این محوطه در حد فاصل دره ها و غارهای باستانی غار هوتو و کمربند، کومیشان، اهمیت آن را دو چندان کرده است. با توجه به سرچشمه های آبی، جنگل، دریا، غارها، منابع مصنوعات سنگی و شرایط مطلوب منطقه همراه با پتانسیل های موجود دیگر، گوهرتپه به صورت تدریجی مسیر توسعه را پیمود و در دوران مفرغ (۱۸۰۰-۳۰۰۰ ق. م) به شهری بزرگ تبدیل شد. شیوه خفتن در گورهای گوهرتپه و اشیاء به خاک سپرده شده ممکن استقوه تخیل را تحریک کند. به بهشهر بروید، هوای اشرف درمان می کند...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان