مجله ارمون - سوغاتی مازندرانی در بسته بندی چمدانی؛ " بادونه هدیه ببرید"

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

سوغاتی مازندرانی در بسته بندی چمدانی؛ " بادونه هدیه ببرید"

 

سوغانی مازندرانی؛ با خواندن این عنوان تصویر کدام محصول این خطه در ذهن تان نقش می بندد؟ برنج، ماهی، مرکبات و...، کدام؟ برای شما هم پیش آمده که بخواهید نزد دوستی در خارج از استان بروید و سوغاتی جمع و جوری در کیف دستی تان بگذارید و چشم روشنی ببرید؟ یا مثلاً سوغاتی در جعبه و بسته بندی مرتبی را به میهمانی که برایتان از استان و یا کشوری دیگر آمده معرفی کنید تا هدیه ببرد؟ اگر پیش از این بسته های کلوچه که محصولی محلی و بومی مازندران نیست رضایت شما را جلب نمی کرد، حالا یک محصول کاملاً اینجایی را یکی از جوانان مازندرانی در بسته بندی زیبا و شیک آماده سوغاتی بردن، چشم روشنی دادن و پذیرایی عصرانه در کنار چای و شربت کرده است؛ "بادونه".

    محمدعلی رضانژاد احمد چالی تحصیل کرده و شاغل در رشته حسابداری و ساکن تهران است. او که اهل روستای احمد چالی بابل است به خاطر علاقه ای که به بادونه داشت از پنج سال پیش درصدد برآمد تا از این شیرینی مازندرانی که با ترکیب شکر، عسل، برنج محلی و آب تهیه می شود، سوغاتی تدارک ببیند. او ابتدا در تعدادی از استانهای کشور ذائقه سنجی نمود و پس از اینکه مطمئن شد از بادونه نیز مثل گز، پشمک و سوهان استقبال می شود دست به کار شد تا این شیرینی را تولید کند.

رضانژاد احمد چالی پس انداز اندکش را به تولید این سوغاتی تزریق کرد و محصولی که ما آن را از گذشتگان به ارث برده ایم را بیشتر معرفی کرد.

 او در این باره می گوید:« مازندران در بخش صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی دارای ضعف عمده است. سعی کردم با تولید بادونه به نوعی صنعت تبدیلی در این بخش راه اندازی کنم که خوشبختانه در قدم اول پنج نفر به طور مستقیم در کارگاهی در روستای احمدچالی بابل محل تولدم مشغول به کار شدند و به زودی با توسعه و بازاریابی بیشتر، تعداد دیگری نیز به جمع شاغلین کارگاه ما اضافه خواهند شد.»

 

یک جهان مشتری راضی است

رضانژاد احمدچالی به شعار تولیدی اش اشاره می کند و می گوید:« یک جهان مشتری راضی است، ما برای تحقق این شعار و معرفی آن به ایران و جهان آنرا با رنگ های گیاهی و طبیعی و با بهترین مواد اولیه و بسته بندی شکیل و مناسب تولید می کنیم تا زمینه را برای صادرات این محصول فراهم نماییم.»

او صادرات بادونه به کشورهای مختلف را یکی از برنامه های آتی خود عنوان می کند و می گوید:«نوروز امسال در نمایشگاه سوغات ایران در چالوس شرکت کردیم که از این سوغاتی توسط هموطنان ایرانی و تعدادی گردشگر خارجی استقبال خوب شد و این امر به ما قوت قلب داد و به ادامه راه مصمم مان کرد.»

بادونه ای که در تولیدی تخصصی این سوغاتی مازندرانیتهیه می شود بسته بندی زیبا و طراحی خوبی دارد و علاوه بر حفظ سنت، تولید شیرینی سالم را هدف قرار داده است.بادونه در مازندران به بئودونه و در گلستان به دختر دونه معروف است. در تهیه آن از مواد شیمیایی و حتی رنگهای رایج در تولیدی های مواد غذایی استفاده نمی شود و در محیطی بهداشتی تولید و به بازار عرضه می شود.تا یادم نرفته، بادونه را از برنج محلی این خطه تهیه می کنند بنابراین از تولید ارقام برنج مازندرانی  نیز حمایت می شود.

رضانژاد می گوید:«از آنجایی که ما نخستین تولید کننده انبوه و صنعتی این محصول هستیم، لاجرم وجود ضعف در این محصول اجتناب ناپذیر است. لذا پیشنهادات و انتقادات هموطنان می تواند بهترین یاور ما جهت رفع این نواقص باشد.»

اگر دلتان خواست از آب و هوای روستایی در دل طبیعت بابل لذت ببرید و احتمالا از کارگاه بادونه ای دیدن کنید و سوغاتی بخرید از هم اکنون به روستای پائین احمد چاله پی در بخش لاله آباد بابل (در9 کیلومتری بابل) جاده قدیم آمل (جاده رضاشاهی) دعوتید.

 

(www.badooneh.com ) 01132666000

09109204522

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان