مجله ارمون - گزارش یک روز از سواحل غرب مازندران/آیا استقبال می شود؟

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

گزارش یک روز از سواحل غرب مازندران/آیا استقبال می شود؟

رضا شریعتی:حوالی ساعت 10 روز  جمعه هفدهم مرداد 94 است که برای همراهی با شهدای غواص به آمل واز  آنجا به محمود آباد می روم. عقربه های ساعت 12:40 دقیقه را نشان می دهد که به مقصد می رسم، زمان زیادی تا رسیدن کاروان شهدا به محمود آباد باقی مانده است. به خاطر می آورم که باید در این شماره از ماهنامه از گردشگری ساحلی وشاید دریایی گزارشی تهیه کنم. چه جایی بهتر از محمود آباد و ساحل زیبایش. روزنامه ها را ورق می زنم تا اطلاعاتی در خصوص گردشگری دریایی کسب کنم. کشورهایی نظیر مالزی، هند، ژاپن و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در این زمینه پیش‌قدم شده‌اند. دبی در حال ساختن جزایر مصنوعی متعدد در دریا وهتل های دریایی است و مالزی هم پارک‌های دریائی در جزایر تیکا و… را گسترش می‌دهد. از خودم می پرسم اگر گردشگری دریایی در مازندران رونق بگیرد، از آن استقبال خواهد شد؟

طب دریایی مغفول ماند

زهرا رضایی پزشک عمومی اهل اهواز در گفت وگو با ارمون در خصوص  لزوم استفاده بهینه و منطقی از دریا و ساحل در کشور می گوید:« صنعت گردشگری دریایی قابلیت استفاده در پزشکی را دارد. می توان از دریا جهت مقاصد پزشکی استفاده بهتری کرد، همینطور استفاده ازموجودات دریایی در طب سنتی از قرن ها پیش رواج داشته است و برخی موجودات دریایی  نظیر ماهی، میگو، خاویار و... که هدیه دریا به بشر هستند دارای خاصیت فراوانی هستند که مصرف آن ها در طول هفته بارها مورد تاکید قرار گرفته است.»

این پزشک عمومی با بیان اینکه طب دریا یکی از طب های پذیرفته شده در دنیاست که روی آن مانور تبلیغاتی فراوانی داده می شود، می گوید:« ساخت مجتمع های آب درمانی و ماساژ مجهز در کنار سواحل زیر نظر متخصصین طب دریا از ضروریات و سود آورترین قسمت برای صنعت گردشگری است چرا که توریست های سایر کشورها علاقه زیادی به این بخش دارند.»

تاکید گردشگری دریایی در قرآن

رضا باقری دبیر و دانش آموخته ادبیات فارسی با اشاره به اهمیت توجه به دریا ومحیط زیست در قرآن می گوید:« خداوند در آیه  14 سوره نحل می فرماید

«او کسى است که دریا را مسخّر (شما) ساخت تا از آن، گوشت تازه بخورید و زیورى که آن را بر خود مى‌پوشانید (همچون مروارید) از آن استخراج کنید و کشتی‌ها را مى‌بینى که سینه دریا را مى‌شکافند تا شما (به تجارت بپردازید و) از فضل خدا بهره گیرید، شاید شکر او را به جاى آورید.»

وی  با بیان اینکه خداوند در قسمتی دیگر از قرآن در ایه 164 بقره می فرماید «در آفرینش آسمانها و زمین ... و کشتی‌هایى که در دریا به نفع مردم در حرکتند... نشانه‌هایى است (از ذات پاک خدا و یگانگى او) براى گروهى که عقل خود را به کار مى‌گیرند، ادامه می دهد:« خداوند در قرآن به صراحت کشتیرانی در دریا و توجه به دریا را نشانی از قدرت خود می داند که در آن نشانه ایی برای افراد اهل تفکر وتعقل است.»

گردشگری دریایی انحصاری قشر مرفه نشود!

بهنوش محمدی کارشناس مهندسی کشاورزی با بیان اینکه از گردشگری دریایی استقبال می کنم، می گوید:« برای سفر از کرمان به مازندران آمدم و اگر زمینه گردشگری دریایی فراهم بود حتما از آن استفاده می کردم. نباید در راه اندازی گردشگری دریایی مثل گردشگری ساحلی ضعیف عمل کرد، همچنین نباید راه اندازی گردشگری دریایی طوری باشد که تنها در انحصار قشر سرمایه گذار جامعه باشد بلکه باید طوری برنامه ریزی کرد تا این نوع گردشگری به حسرتی در دل قشر آسیب پذیر تبدیل نشود.»

پس از گفت وشنود با گردشگرانی که در ساحل نور آنها را ملاقات کرده بودم، به سراغ مسئولان رفتم تا با دیدگاه آنان در خصوص گردشگری دریایی آشنا شوم. از آنجا که شهرهای غرب استان بیشترین حجم مسافر و درخواست گردشگری دریایی را دارند با  شهردار رامسر و فرماندار عروس شهرهای مازندران گفت و گو کردم.

هنوز موفق نشدیم

نصرت الله کوزه گر، شهردار رامسر با بیان اینکه شهرداری به تنهایی نمی تواند طرحی در راستای گردشگری دریایی اجرا کند، می گوید:« برای اجرای طرح در راستای گردشگری دریایی لازم است سرمایه گذار با مشاور محیط زیست مشورت کند و مطالعات انجام گیرد. اکنون طرحی در راستای گردشگری دریایی در رامسر مورد بحث نیست، در قریب به دو تا سه سالی که در خدمت مردم خوب رامسر هستم هنوز موفق نشدیم به این بخش بپردازیم.»

شهردار رامسر با بیان اینکه گردشگری دریایی کار سنگینی است که سرمایه گذاران در آن سرگردان می شوند، ادامه می دهد:« سیکل کار به گونه ایی است که مطالعات در آن انجام نمی گیرد یا مطابق با نیاز و خواست شهرهای ساحلی طراحی نمی شود. چند میلیارد هزینه خرید شناور است، گردشگری دریایی کار آسانی نیست چرا که چیزی حدود صد تا دویست میلیارد هزینه دارد.»

وی با بیان اینکه باید محافظت از کشتی ها، ساخت اسکله برای اسکان کشتی ها، ساخت امکانات تفریحی و رفاهی لازم را هم در گردشگری دریایی در نظر گرفت، می گوید:« باید در این بخش بحث و تبادل نظر صورت گیرد تا به نتیجه برسیم. شهرداری نمی تواند به تنهایی یک میلیارد هزینه کند. در مراحل بعد از شهرداری، محیط زیست، آب منطقه ای و سایر ارگان ها باید مجوز بدهند که این ضرورت مطالعه دقیق در طرح را نشان می دهد.»

کوزه گر با اشاره به برخی طرح های اجرا شده که با شکست مواجه شد، می گوید:« این که بدون مطالعه کار ساده ایی را به اسم گردشگری انجام دهیم و سپس درخواست وام کنیم سرمایه گذاری در راستای اهداف گردشگری دریایی نیست.»

شهردار رامسر با بیان اینکه مطالعه دقیق نزدیک به چهار سال زمان می برد، تصریح می کند:« در سایر کشور ها سیکل راحتی برای سرمایه گذار برای آسانتر شدن کارها وجود دارد که ما هم باید به این بخش اهمیت بدهیم.»

حرفهای شهردار رامسر تولیت چندین ارگان و نهاد در امر ساحل و دریا بیش از پیش بیان می کند.

نتوانستیم گردشگری دریایی و ساحلی را احیا کنیم

حسین سروری فرماندار رامسر با بیان اینکه  گردشگری دریایی یکی از ظرفیت های مهم رامسر است، می گوید:« متاسفانه در شمال کشور علی رغم برنامه ریزی ها نتوانستیم به گونه ایی عمل کنیم که گردشگری دریایی احیا شود. رامسر بهترین سواحل در ایران وخاورمیانه را دارد، در بهره گیری از دریا به اهداف دست پیدا نکردیم.»

فرماندار رامسر تصریح می کند:« در حال حاضر برای بهره گیری از دریا و گردشگری ساحلی باید ایجاد سالم سازی دریا، مراکز اقامتی، پذیرایی و تفریجی برای گردشگران ومهمانان را در دستور کار قرار دهیم.»

سروری با بیان اینکه در راستای گردشگری دریایی مجوز کلوپ ها دریایی، قایقرانی و در کنار آن جت اسکی صادر شد، می گوید:« سلسله فعالیت هایی در راستای گردشگری دریایی در رامسر شکل گرفته است که این موارد هم جزو آن محسوب می شوند. با جذب یک سرمایه گذار مقدمات مطالعات گردشگری دریایی در شهرستان رامسر انجام شد تا فرصت بزرگی در گردشگری دریایی ایجاد شود.»

فرماندار رامسر با بیان اینکه در این طرح اسکله، توقفگاه کشتی ها و قایق ها، کافی شاپ و دیگر بخش های تفریحی مورد مطالعه قرار گرفته است، می افزاید:« این طرح در حال حاضر در دست مطالعه است که تا سه ماه آینده مطالعات آن به اتمام می رسد. با اجرای این طرح گامی بزرگ در راستای اشتغال زایی وگردشگری دریایی برداشته می شود، بعد از مطالعات مشاور و پیمانکار جزییات اعلام می شود.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان