مجله ارمون - کندلوس ، دهکده شگفتی ها

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

کندلوس ، دهکده شگفتی ها


محمد حسین ملایی کندلوسی:نوشهر به دلیل قرار گرفتن در فاصله مناسب بین دریا و جنگل، شهری زیبا و چشم نواز است. این شهر یک بخش کوهستانی به نام سرزمین کجور دارد که در تاریخ جایگاه ویژه ای را  به خود اختصاص داده است.
از میان کوه های البرز مرکزی در بخش کجور، دهکده ای زیبا، دلنشین چون نگینی در حلقه، نگاه ها را به خود کشانده است. کندلوس، دهکده ای که هرگز سودای شهر شدن را نداشته است و بر محور تاریخ و فرهنگ خویش و طبیعت خدادادی؛ برای دستیابی به یک الگوی توسعه روستایی و رسیدن به یک جامعه آباد، سعید و اصیل،  تلاش و تفکرش را متمرکز نموده است. معماری روستایی  زیبای کندلوس آن را جز یازده روستای دارای بافت باارزش کشور قرار داده است تا غنای «محیط زیست ساختنی یا ساخته شده» همراه با محیط زیست فرهنگی و محیط زیست طبیعی، کندلوس را میزبان شایسته ای برای عاشقان شگفتی های طبیعت، تاریخ و معماری معرفی نماید.
کندلوس، یکی ازمعدود دهکده های جهان است که صاحب موزه مردم شناسی می باشد و طَرفه این که این موزه محصول رویای کودکی است که برخلاف سطح سنی خود، به اشیای سنتی و قدیمی آن چنان اشتیاقی نشان می دهد که برای بدست آوردن و تصاحب آن، از هیچ کوششی دریغ ننموده است و در نهایت به آرزوی دیرینه خود، یعنی تاسیس موزه مردم شناسی-  بدون هیچ کمک دولتی- نائل گردیده است.
شگفتی این جاست که دکتر جهانگیری موسس این موزه نه تنها دارای پنج مدرک دانشگاهی از دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی است که عنوان «مردصنعت کشور» را در سال 1375 نیز کسب نموده است. در همین دهکده است که عالمی اندیشمند نه تنها در حوزه به کسب درجه اجتهاد نائل شده است و در علوم دانشگاهی موفق به کسب درجه دکترای علوم معقول و منقول و به عنوان مدرس دانشگاه تهران به تدریس فلسفه اشتغال داشته است بلکه در گنجینه کتابخانه آستان قدس به نام ایشان «حضرت آیت الله دکتر نظرپاک» برمی خورید که کتاب ابن سینا را به خط خوش نستعلیق به نگارش درآورده است.
کوشش استاد «احمد دانش» در تاسیس مراکز آموزشی و بهداشتی در دهکده خود جلوه دیگری از یک روستای رو به روشنی است.
در سال 1375 دانشجوی نمونه رشته ریاضی و فنی کشور جوان برومند کندلوسی؛ «عبدالرضا شیخ الاسلامی» است. عشق به هنر و ادبیات در این دهکده چنان است که هم کلامی با هر کندلوسی می تواند شما را به ذوق وتحسین وا دارد؛ به طوری که استاد جوان موسیقی کشور؛ نوید مصطفی پور کندلوسی، همان کودکی که رنج سفر از شمال تا تهران در فصول مختلف سال را برخود هموار می کرد تا در مکتب استاد تجویدی حضور یابد و بعد از حضور در ارکستر ملی برای پیگیری موسیقی به صورت آکادمیک به کشور ایتالیا مسافرت کرده و اشتیاق بی حدش  به پیگیری علمی موسیقی، رنج مهاجرت از کشور و دوری از خانواده را تحمل کرده و اکنون در امریکا مشغول تحصیلات تکمیلی است.
سطح تحصیلات علمی بالا در افراد این دهکده خود از موارد قابل توجه شاخص های فرهنگی این دهکده است، به طوری که دانش دوستی اهالی، گاهی آنان را مجبور به مسافرت های تحصیلی به کشورهای دور و به مدت طولانی نموده است. دکتر «پریوش دانش»؛ در بیان خاطراتش می گوید: «وقتی پس از سیزده سال و گذراندن دوره دکتری و فوق دکتری به کشور باز گشتم، در حیاط خانه مان دو دختر نوجوان را در حال بازی یافتم. وقتی از مادر جویا شدم، گفتند: خواهران شمایند!»
کندلوس حکایت های فراوانی در سینه دارد که روایت مستند مینا و پلنگ در کتاب «مینا و پلنگ» نوشته «هادی سیف»،شما را به حکایت عشق پاک انسان و طبیعت و غایت عشق، یعنی؛ از خود گذشتگی و فنا مجذوب می سازد.
از شگفتی های دیگر این خاک باشکوه، مشارکت اجتماعی و نوسازی های اصیل و اندیشمندانه است. نوسازی حسینیه کندلوس با مقتضیات روز انجام شده است؛ به طوری که برای سرو غذا، در همکف حسینیه؛ سالن غذاخوری تعبیه شده و حیاط حسینیه؛ گٌل کاری و زیباسازی شده است.
مشارکت در زندگی اجتماعی به حدی است که در سال 1371 موسسه ای به نام متوفیات تاسیس شد که در یک حرکت جمعی مبتنی بر ساختار و قوام خردمندانه با مشارکت در تمام مراسم تدفین و انجام پذیرایی مهمانان و شام غریبان و تقبل تمام هزینه موارد ذکر شده، در منطقه الگویی انسانی و اخلاقی و خیرخواهانه را بنا نهادند. هم چنین برای آن چه مسایل پیش روی زندگی خوانده می شود، براساس آموزه های اخلاقی؛ جمعی از جوانان این دهکده در سال1383  برای پاسداری از اصالت زندگی اندیشه کردند و با رویکردی مبتنی بر تقویت روابط بین نسلی و بین طوایف، برای جلوگیری از بحران هویت و برای آسان شدن حل مسایل بر سر راه زندگی همنوعان در بیماری و درماندگی و...، مراسمی را در قالب جشن بنا نهادند تا روحیه میزبانی، قدردانی و مهربانی برای رسیدن به یگانگی بهتر و بیشتر، تقویت شود و در همین سال جاری طرحی به نام «دهکده شادمانی» مورد بررسی و تایید قرارگرفت تا روند تدریجی و تکاملی در حمایت حیات و سعادت بشری بیش از پیش مورد التفات واقع شود. این همه، خود گوشه ای از تکاپوی مردمانی است که در کنار مواهب الهی و طبیعت زیبا و کم نظیر، چون رود زیبای جاری در میان دهکده و چشمه ساران گوناگون، به آداب دانی و فرهنگ پروری شهره اند و به دانش دوستی و نوع دوستی زبانزد هستند. بالاتر از همه، در بلندای این دهکده چهار شهید راه میهن آرمیده اند که از خود گذشتگی شان چراغ راهی است که روشنی اش، انگیزه جوانان این دهکده را در تلاش و تفکر و توکل برای رسیدن بدان جامعه متعالی یعنی جامعه آباد، سعید و اصیل، دو چندان کرده است.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان