مجله ارمون - به بچه ات بگو این چیزها ارزش ندارد

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

به بچه ات بگو این چیزها ارزش ندارد

گفتگو با حانیه شکوری فرد، تولید کننده سم زیستی از گیاه بومی مازندران

احسان شریعت

استفاده از سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی و باقی ماندن آن در محصولات و همچنین ماندگاری در طبیعت و ورود به آبهای زیرزمینی این نگرانی را ایجاد کرده که شاید علت بسیاری از بیماری ها همچون انواع سرطان ها در مازندران به سبب وجود این معضل بزرگ باشد. از این رو برخی پژوهشگران به طور بسیار معدود به دنبال این هستند تا بتوانند سموم ارگانیک یا همان سموم زیستی را جایگزین سموم شیمیایی کنند. 

یکی از این پژوهشگران که با وجود سن کم چنین دغدغه ای او را به فکر پژوهش در این حوزه کرده «حانیه شکوری فرد» است. وی که دانش آموز سال سوم تجربی در یکی از مدارس ساری است، با آنکه تا یک سال دیگر یکی از حساس ترین مراحل زندگی خود یعنی کنکور را پیش رو دارد، در کنار آموزش به طور جدی به پژوهش پرداخته است. او با راهنمایی یکی از اعضای پارک علم و فناوری مازندران – دکتر عباسعلی دهپور- که از اساتید زیست شناسی استان محسوب می شود، سم زیستی برای مقابله با بیماری گموز مرکبات را چندی پیش تولید کرده و در سومین جشنواره دانش آموزی زیست فناوری که از سوم تا پنجم آذر ماه سال جاری برگزار شد توانست در بخش نوآوری و خلاقیت رتبه نخست کشور را به دست آورد. 

این پژوهشگر جوان درباره طرح ابتکاری خود می گوید:«ترکیب این سم از الکل اتانول، گیاه آقطی یا همان پلم مازندرانی و اسید خوراکی تشکیل می شود. این سم می تواند به صورت ارگانیک با قارچ گموز مرکبات مقابله کرده و مرکبات را از معرض این بیماری نجات بخشد. گموز لکه های کوچک قهوه ای بر روی تنه و ساقه درختان مرکبات است که موجب خشکیدگی و در نهایت نابودی درختان می شود.»

شکوری فرد با بیان اینکه در حال حاضر کار بررسی این سم بر روی سفیدک خیار را دست انجام داریم، می افزاید:«باید به سمت تولید سموم ارگانیک رفته و سموم شیمیایی را کنار بگذاریم. سموم ارگانیک تجزیه شده و موجب بیماری نمی شود. اما سموم شیمیایی به هیچ عنوان تجزیه نشده و بر روی گیاهان و حتی دام ها اثر منفی می گذارد. آنها فلزات سنگین دارند که اصلی ترین عامل بیماری سرطان محسوب می شود.»

فراوری پلم در زیر پارگینگ خانه

وی درباره روند کار می گوید:«به کمک پدرم و میزان زیادی گیاه پلم جمع آوری کرده و با دشواری به منزل آوردیم. سپس در زیر پارکینگ خانه آنرا پودر کردیم که به دلیل بوی تند آن بسیار دشوار بود. پس از این مرحله پودر پلم را به آزمایشگاه برده و با الکل اتانول خیسانده و با دستگاه روتاری حلال پرانی کردیم. با این روند و تبخیر این محلول یک عصاره خالص به دست آمد که در سه درجه غلظت 100، 50 و 10 تهیه شد. این سم نیز همچون سموم دیگر باید هوای خشک بر روی درختان پاشیده شده و به صورت مداوم یک هفته کار سمپاشی انجام گیرد.»

این دانش آموز نخبه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه روزی در صیفی جات نیز از سموم ارگانیک استفاده شود، می گوید:«هزینه تولید چنین سمومی به دلیل دشواری مراحل فراوری و استفاده از اسید سیتریک بالا است. برای تجاری سازی این محصول اقدام کرده ایم. از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد کردند که به صورت تمام وقت به تهران بروم و در دفتر این معاونت برای تولید و تجاری سازی اقدام کنم. اما در حال حاضر به دلیل تحصیل در سال سوم و مقطع حساس کنکور نمی توانم درسم را کنار بگذارم.»

آینده پژوهشگران جوان در هاله ای از ابهام

شکوری فرد با بیان اینکه آینده تحصیلی ام برایم بسیار مهم است، می گوید:«باید به فکر قبولی در رشته ای خوب باشم و به همین منظور درسم را جدی بگیرم که این با پژوهش منافات دارد. چون کار پژوهشی وقتگیر است و نمی توانم روی درس متمرکز شوم. از سوی دیگر کسب رتبه در جشنواره خوارزمی هم تنها 15 درصد در کنکور سراسری سهمیه دارد که میزان چندان قابل توجهی نیست و نمی توانم روی آن حساب کنم. به همین خاطر باید درسم را جدی بگیرم تا در کنکور قبول شوم.»

وی با بیان اینکه عاشق کار پژوهشی هستم، ادامه می دهد:«دلم می خواهد برای مردم و کشورم کاری انجام دهم و در پیشرفت جامعه سهیم باشم. اما اینجا خیلی به پژوهشگران اهمیت داده نمی شود و اگر روزی شرایط فراهم شود دلم می خواهد برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروم. کشورهای پیشرفته پژوهشگران و نخبگان کشورهای جهان سوم را جذب کرده و با بها دادن به آنها پیشرفت می کنند. اگر بخواهم به خودم فکر کنم باید بروم اما از سوی دیگر علاقه ام به خدمت در کشورم موجب می شود در ذهنم همواره آرزوی پیشرفت و توسعه کشورم را داشته باشم.»

برای مشکلات زیست محیطی چاره اندیشی کنیم

این نوجوان پژوهشگر مازندرانی با اشاره به برخی مشکلات زیست محیطی در کشور، توضیح می دهد:«مشکل محیط زیست مازندران جدی است. ماهی های دریای مازندران آلوده اند چون سموم به راحتی وارد دریا شده و فاضلاب های خانگی و پسماند کارخانه ها وارد رودخانه و دریا می شود. شاید کارخانه دار هم راهی نداشته باشد و مجبور است. پس باید از پژوهشگران استفاده کنیم و ایده های جدید ارائه دهیم و جلوی این آلودگی ها را بگیریم.»

شکوری فرد با بیان اینکه آزمایشگاه ها باید زنده شوند، می افزاید:«کار آموزشی و تئوری صرف فایده ای ندارد و باید به صورت عملی و کاربردی باشد. کسانی که کارهای تجربی و کاربردی می کنند موفق ترند. از این رو باید به آزمایشگاه ها بها داده شود و به صورت حرفه ای آزمایشگاه ها تجهیز شوند. برای مثال در تولید همین سم ارگانیک اگر آزمایشگاه تجهیز نباشد ما دچار مسمومیت و خفگی خواهیم شد.»

به بچه ات بگو این چیزها ارزش ندارد!

مادر حانیه شکوری فرد نیز که یکی از مشوقان اصلی او محسوب می شود می گوید:«از روزی اولی که کار حانیه آغاز شد من و پدرش همراهش بوده و از او حمایت کردیم. چون حمایت چندانی از جانب نهادهای دیگر صورت نمی گیرد و تنها والدین هستند که باید از ایده های فرزندان خویش حمایت کنند.»

«مریم اکبری» با اشاره به نبود حمایت های دستگاه های اجرایی از نخبگان جوان، ادامه می دهد:«به چند دستگاه دولتی سر زده و از آنها برای حمایت حانیه کمک خواستیم. اما آنها گفتند«به بچه ات بگو این چیزها ارزش ندارد، برود درسش را بخواند.» یکی از دستگاه های دیگر نیز اعلام کرد که بودجه ای برای حمایت از چنین طرح هایی ندارد. مسلماً اگر این بچه ها حمایت نشوند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته و تنها به پیشرفت شخصی خود فکر می کنند.»

 

 

 

خودمان را که کشف کنیم شاد می شویم

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 ماه سلطان کاشی جامعه شناس زندگی در این دنیا از ابتدای تاریخ بشر دارای فراز و فرودهایی بوده که اگر تورقی به تاریخ جهان بزنیم این مسله کاملا آشکار است. اما در کنار این سختی ها خداوند به انسان قوه ای عنایت فرمود به نام عقل و گوهری به نام عشق. ما انسانها گاه بدون استفاده صحیح از این...
ادامه مطلب...

به بچه ات بگو این چیزها ارزش ندارد

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 گفتگو با حانیه شکوری فرد، تولید کننده سم زیستی از گیاه بومی مازندران احسان شریعت استفاده از سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی و باقی ماندن آن در محصولات و همچنین ماندگاری در طبیعت و ورود به آبهای زیرزمینی این نگرانی را ایجاد کرده که شاید علت بسیاری از بیماری ها همچون انواع...
ادامه مطلب...

اعتقاد که داشته باشی معجزه رخ می دهد

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 محسن اردشیر، کارگردان تئاتر: یاسر یمینی محسن اردشیر، کارگردان تئاتر است. او در جشنواره تئاتر فجر موفق به کسب عناوین برتر شد. در جشنواره های متعدد ملی و بین المللی صاحب عنوان و جایزه شد. تئتار مازندران با پشتکار او، همسرش و گروه تئاتر "سونر" چند پله بالا رفت. اردشیر هم جزو کسانی...
ادامه مطلب...

محمدرضا وطن دوست، فیلمساز: "ننا" یادآوری کسب آرامش است

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 محمدرضا وطن دوست، فیلمساز: "ننا" یادآوری کسب آرامش است     زهرا اسلامی    محمدرضا وطن دوست، فیلمساز  ساروی هم از آن دسته آدم هایی بود که در کنار تعداد دیگری از جوانان فیلمساز مازندرانی در سال 95، در کشور خوش درخشید و باعث خوشحالی ما شد. گفتگو با وطن دوست که 38 سال دارد کمی مفصل تر...
ادامه مطلب...

من که گرمتان کرده ام!

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 حسن یزدانی محبوب سال می گوید که یخ نیست:     گاهی اینقدر کم حرف است که تصورتان با چشم هایتان دچار تضاد می شود! این همانی است که روی تشک رقیب را در هم می پیچد و با دریدگی اجازه نفس کشیدن را به او نمی دهد؟! حسن یزدانی همین است، یک نمونه کامل از مصفاترین پسر ساده مازنی که نمی شود...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان