مجله ارمون - زینب اسماعیلی نویسنده و قالیباف قائم شهری: وام بدهند اشتغال بیشتری ایجاد می کنم

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

زینب اسماعیلی نویسنده و قالیباف قائم شهری: وام بدهند اشتغال بیشتری ایجاد می کنم

 رضا شریعتی:زینب اسماعیلی 49 سال دارد. قالیبافی را از 20 سال پیش شروع کرد و از آنجا که در روستایشان بافنده زیاد بود، تصمیم گرفت کارگاه تولید فرش راه بیاندازد. پنج نفر را به طور دائمی مشغول به کار کرد و ده تا دوازده نفر در زمان چله کشی ها با او کار می کنند. نویسنده است و قارچ و بلدرچین هم پرورش می دهد.

 

او در گفتگو با ارمون می گوید:« این افراد رامعرفی کردم و بیمه شدند. البته الان بیمه قالیبافی به دلیل اینکهیکعده همینطور بدون اساس بیمه شدند قطع شد و آنهایی که حقشان بود بیمه شوند از بیمه بازماندند.»

 

او درباره فروش دست بافته هایشان می گوید:«فروش قالی های ما به سه شیوه انجام می شود؛ اول سی دی محصول را به مشتری ها نشان می دهیم. دوم جایی که نقشه و طرح را به ما می فروشند، اگر خریدار نباشد خودشان از ما می خرند. سوم با موزه فرش تهران صحبت کردیم و آنها نقشه هایی مثل سالاری را که حتی در خارج فروش دارد به ما می دهند تا ببافیم. اگر بتوانیم قالی های بزرگ شش متری ببافیم روی هر قالی 5 تا شش نفر کارگر می نشینند.»

 

اسماعیلی با بیان اینکه از اسفند 93 برای دریافت وام اشتغالی زایی صندوق مهر امام رضا(ع) ثبت نام کردم و هنوز خبری از آن نشده است، ادامه می دهد:« الان قالی کوچک و تابلو فرش می بافیم. جایگاه مناسب برای کارگاه بافت فرش شش متری داریم. و چشم انتظار وام هستیم چرا که از نظر مالی هزینه سنگینی دارد. 6 تا 7 میلیون پول نقشه و نخ، به علاوه دستمزد کارگر و تجهیزات تا 20 میلیون تومان می شود اما همین فرش در بازار 40 تا پنجاه میلیون تومان به فروش می رسد. تا وام نگیریم هزینه تولید این نوع فرش را نداریم.»

 

 از زنان در همه عرصه ها استفاده کنند تا مازندران پویا شود

 

او معتقد است؛« زنان می توانند هم پای مردان کار کنند. من خودم ابتدا مستاجر بودم و الان کارگاه فرش و تولید قارچ دارم. یک تکه از محوطه 400 متری که دارم را برای تولید بلدرچین در نظر گرفته ام. در خواست من از استاندار و مسئولین استانی این است که از زنان در همه عرصه ها استفاده کنند تا مازندران پویا شود. زنان کار آفرین سختی کشیدند اما موفق هستند. از طرف دیگر تلاش کنیم تا از ظرفیت های استان بهره کافی برده شود، خودکفایی خانواده ها خودکفایی کشور را در پی دارد. الان من در روستا انواع محصولات کشاورزی و دامی  تا میوه را خودم تولید می کنم. همسرم نیز  بازنشسته است و کمکم می کند. خواهشی که از مسئولین دارم؛ با توجه به این که همین روستا دارای دختران تحصیل کرده بیکار است که خوشبختانه توانستم چند نفر از آنها را مشغول به کار کنم، کمک کنند تا بتوانیم با اشتغال زایی باری از روی جامعه برداریم واین بندگان خدا هم کمک خرج خانواده خود باشند.»

 

 زینب اسماعیلی کتابی با عنوان زحمت کشان خاموش به رشته تحریر درآورده که درباره آن می گوید:« در این کتاب به زحمات مادران و زنان روستایی که باعث تحرک اقتصاد مملکت هستند اشاره کردم. "زحمت کشان خاموش" بر اساس واقعیت های روایی از زندگی زنان روستایی که به شالیزارها و باغ ها برای کار می روند و کسی به فکر آنها نمی باشد، است. این زنان چنین زحمت می کشند و پسران و دختران موفق تحویل جامعه می دهند. از آنجایی که دیده نمی شوند نام زحمت کشان خاموش را برای این کتاب برگزیدم. کتاب دیگری در دست چاپ دارم در خصوص دختران روستایی است، اسمی که مد نظر من است آرزوی آرزوها می باشد اما باید ببینم کسی که ویرایش کتاب را بر عهده می گیرد این اسم را می پذیرد. کتاب دیگری را نوشتم اما متاسفانه هزینه چاپ آن را ندارم این کتاب با نام شیرافکنان روستا در خصوص مردهای روستایی است. توزیع کتاب ها دردسری است که نویسندگان با آن دست و پنجه نرم می کنند.»

 

مریم اسماعیلی باغدار نمونه روستای حاجی کلا قلدم قائمشهر:

 

زنان مازندرانی با غیرتند

 

 

 

مریم اسماعیلی باغدار نمونه روستای حاجی کلا قلدم شهرستان قائمشهر دیپلم دارد اما در حیطه باغداری نمونه شناخته شده است. او توانست از یک هکتار زمین، 90 تنمرکبات برداشت کند. اسماعیلی قالیبافی هم می کند. کار حرفه ای خود را از باغداری حدود ده سال پیش آغاز کرد و پسرش نیز با او همکاری کرده و تحت پوشش او بیمه شده است.

 

این بانوی فعال در گفتگو با خبرنگار ما درباره فروش تولیداتش می گوید:« فروش تولیداتم به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول محصولات باغی است که آنها را انبار و شب عید و مواقع لزوم عرضه می کنم. بخش دوم فرش است که به قم و اصفهان ارسال می شود. در این روند تعدادی از جوانان با ما همکاری می کنند و برای آنها اشتغال ایجاد شده است.»

 

او با بیان اینکه در سایه حمایت بیشتر این توانایی را دارم تا افراد بیشتری را مشغول کار کنم می گوید:« مهمترین مشکل تولید کنندگان مشکل مالی است، چرا که حمایتی از سوی سازمانها صورت نمی گیرد. زنان مازندرانی از دید من زنان باغیرتی هستند چرا که علاوه بر کار در خانه، به کار در مزارع  و باغ ها هم مشغول هستند.»

 

اسماعیلی در ادامه می افزاید:« پیشنهاد من به زنان روستایی این است که توانایی خود را بشناسند و به آن احترام بگذارند. از طرف دیگر از ارگان هایی که با خانم ها در ارتباط هستند درخواست می کنم کمک رسان و یاریگر این تلاشگران باشند. زنان جامعه خود را با زنان کار آفرین مقایسه می کنند و سعی می کنند به آنها برسند. مهمترین درسی که زندگی به من آموخت این بود که به خودم متکی باشم.»

 

 

 

 

خودمان را که کشف کنیم شاد می شویم

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 ماه سلطان کاشی جامعه شناس زندگی در این دنیا از ابتدای تاریخ بشر دارای فراز و فرودهایی بوده که اگر تورقی به تاریخ جهان بزنیم این مسله کاملا آشکار است. اما در کنار این سختی ها خداوند به انسان قوه ای عنایت فرمود به نام عقل و گوهری به نام عشق. ما انسانها گاه بدون استفاده صحیح از این...
ادامه مطلب...

به بچه ات بگو این چیزها ارزش ندارد

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 گفتگو با حانیه شکوری فرد، تولید کننده سم زیستی از گیاه بومی مازندران احسان شریعت استفاده از سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی و باقی ماندن آن در محصولات و همچنین ماندگاری در طبیعت و ورود به آبهای زیرزمینی این نگرانی را ایجاد کرده که شاید علت بسیاری از بیماری ها همچون انواع...
ادامه مطلب...

اعتقاد که داشته باشی معجزه رخ می دهد

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 محسن اردشیر، کارگردان تئاتر: یاسر یمینی محسن اردشیر، کارگردان تئاتر است. او در جشنواره تئاتر فجر موفق به کسب عناوین برتر شد. در جشنواره های متعدد ملی و بین المللی صاحب عنوان و جایزه شد. تئتار مازندران با پشتکار او، همسرش و گروه تئاتر "سونر" چند پله بالا رفت. اردشیر هم جزو کسانی...
ادامه مطلب...

محمدرضا وطن دوست، فیلمساز: "ننا" یادآوری کسب آرامش است

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 محمدرضا وطن دوست، فیلمساز: "ننا" یادآوری کسب آرامش است     زهرا اسلامی    محمدرضا وطن دوست، فیلمساز  ساروی هم از آن دسته آدم هایی بود که در کنار تعداد دیگری از جوانان فیلمساز مازندرانی در سال 95، در کشور خوش درخشید و باعث خوشحالی ما شد. گفتگو با وطن دوست که 38 سال دارد کمی مفصل تر...
ادامه مطلب...

من که گرمتان کرده ام!

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 حسن یزدانی محبوب سال می گوید که یخ نیست:     گاهی اینقدر کم حرف است که تصورتان با چشم هایتان دچار تضاد می شود! این همانی است که روی تشک رقیب را در هم می پیچد و با دریدگی اجازه نفس کشیدن را به او نمی دهد؟! حسن یزدانی همین است، یک نمونه کامل از مصفاترین پسر ساده مازنی که نمی شود...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان