مجله ارمون - باید پلاستیک را کنار بگذاریم

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

باید پلاستیک را کنار بگذاریم

 

در گفتگو با رییس دانشکده منابع طبیعی ساری مطرح شد؛

باید پلاستیک را کنار بگذاریم.

 

احسان شریعت

 

استان مازندران از حیث دارا بودن جنگل ها و منابع طبیعی ارزشمند در کنار چند استان شمالی از ارزشمندترین مناطق کشور محسوب می شود. جنگل هایی که به نظر می رسد در دهه های گذشته از میزان آن کاسته شده و در معرض خطر قرار گرفته اند. به زعم کارشناسان و مسئولان امر، در مناطقی که طرح های جنگلداری به اجرا درآمد، جنگل ها با مکانیزمی بسیار سازنده حفظ شد. اما مناطق جنگلی که دارای هیچ متولی و مجری مشخصی نیست در معرض نابودی قرار دارند. در این باره به گفتگو با دکتر «سید مجید ذبیح زاده» رییس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نشستیم. 

 

توقف کامل بهره برداری از جنگل اشتباه است

این استاد دانشگاه با بیان اینکه توقف کامل بهره برداری از جنگل اشتباه است، گفت:«اگر در حد توان اکولوژیک جنگل و به صورت علمی برداشت انجام دهیم، هیچ مشکلی پیش نمی آید. اما اگر این برداشت ها ذره ای از توان اکولوژیک بیشتر شود جنگل رو به نابودی می رود. از این رو توقف کامل بهره برداری درست نبوده و اتفاقاً در نقاطی که طرح های 10 ساله جنگلداری اجرا می شود حفظ جنگل ها موفق تر بوده و در نقاطی که طرح و مجری خاصی نداشت تخریب جنگل اتفاق افتاد. فرض کنید خانه خود را که حتی حصارهای امن نیز دارد برای مسافرت ترک می کنید اما باز هم تا حدی نگران خانه خود هستید. حال جنگل را در نظر بگیرید که بدون متولی و نگهبان به چه روزی خواهد افتاد.»

رییس دانشکده منابع طبیعی ساری افزود:«در این میان نکته مهم این است که جنگل خود به تنهایی نابود نمی شود. جنگل ها عمر طولانی داشته و توان حفظ خود را دارند. اما این دست اندازی های غیرمجازبه جنگل است که آنرا در معرض خطر قرار می دهد. بومیانی که برای مصارف سوخت و غیره از چوب جنگل برداشت می کنند، و همچنین افراد سودجویی که برداشت های غیرمجاز انجام داده و به قاچاق چوب دست می زنند، بیشترین لطمه را به جنگل وارد می سازند. مطابق آمارهایی که خود متولیان امر ارائه می دهند، میزان برداشت های غیر رسمی از برداشت های رسمی توسط منابع طبیعی بسیار بیشتر است.»

ذبیح زاده جنگل ها را در ارتباط با نگهداری به سه دسته تقسیم کرده و ابراز داشت:«جنگل هایی که با طرح جنگلداری نگهداری می شوند، جنگل هایی که توسط محیط زیست مدیریت می شوند و جنگل های رها شده که هیچ متولی خاصی ندارند سه دسته از جنگل ها هستند. اگر بخواهیم به ترتیب میزان حفاظت را در نظر بگیریم جنگل های دسته نخست در بهترین شرایط و جنگل های دسته سوم در بدترین شرایط قرار دارند. برای مثال وقتی در یک جنگل رهاشده آتش سوزی روی دهد، هیچ متولی خاصی برای مسأله وجود ندارد.»

جنگل های رهاشده از اول اینگونه نبود

رییس دانشکده منابع طبیعی ساری درباره وضعیت جنگل های رهاشده گفت:«جنگل های رهاشده از اول اینگونه نبوده و روزی جنگل های انبوهی بوده اند. اما به دلیل نداشتن متولی و برداشت های بی رویه ای که پس از آن کاشت مجددی صورت نگرفت به این روز افتادند. آنها در حال حاضر به مخروبه ای تبدیل شده و بازدهی ندارند. از این رو چون از لحاظ تولید ثروت سودی ندارند کسی به سراغ آنها نمی رود.»

این استاد دانشگاه تصریح کرد:«طرح های جنگل با پولی که تولید می کنند، هم مجری طرح سود کرده و هم بخشی از این درآمد به خود جنگل بازگشته و برای حفاظت و احیای آن هزینه می شود. اما در مورد جنگل های رهاشده که سودی ندارند اینگونه نیست. اگر ایده آلی نیز فکر کرده و بگوییم دولت باید از محل بودجه عمومی برای حفاظت این جنگل ها هزینه کند، بسیار خوشحال کننده است. اما در این وضعیت تنگنای اقتصادی شاید دولت بتواند یک سال این کار را انجام دهد، اما برای سال بعد هیچ تضمینی وجود ندارد.»

وی با اشاره به زمینه های دیگر درآمدی جنگل تأکید کرد:«اگر برای مثال به زمینه های گردشگری در این جنگل ها بیندیشیم، به دلیل وجود نداشتن زیرساخت های لازم و اینکه این جنگل ها در نقاط بسیار دوردستی قرار دارند، بحث طبیعت گردی در این جنگل ها و تولید درآمد از این طریق تقریباً بحث بیهوده ای است که به جایی نخواهد رسید.»

باید پلاستیک را کنار بگذاریم

ذبیح زاده در صحبت های خود به بحث پلاستیک ها نیز اشاره ای کردو اظهار داشت:«امروزه بلای طبیعت و زندگی ما انسان ها پلاستیک است که متأسفانه به وفور در سبک زندگی جدید مورد استفاده قرار می گیرد. قدیم ترها برای خرید میوه و سبزی و آجیل از پاکت های مقوایی استفاده شده و ظروف یک بار مصرف پلاستیکی وجود نداشت. اما امروزه به دلیل تولید بالا و ارزان بودن آن، به وفور استفاده می شود.»

وی با بیان اینکه می توان به سمت استفاده از ظروف یک بار مصرف سلولزی رفت، گفت:«متأسفانه برای تولید ظروف یک بار مصرف سلولزی و یا پلاستیک های سازگار با طبیعت، همت جدی و حرکت مشخصی وجود ندارد. باید در دانشگاه ها تحقیقات جدی در این زمینه صورت گرفته و سرمایه گذاران از این طرح ها برای تولید انبوه حمایت کنند. اما آنچه در جامعه ما کمتر دیده می شود همین است که پژوهش های دانشگاهی براساس نیازهای جامعه انجام نمی شوند؛ چون تقاضایی از سوی جامعه ندارند.  در کشورهای پیشرفته برای نیازی که از سوی جامعه به دانشگاه عرضه می شود پایان نامه های مقاطع ارشد و دکترا تعریف می شوند. این پایان نامه ها دغدغه خود را حل مسأله ای قرار می دهند که جامعه بدان نیاز دارد.»

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد:«من استاد راهنمای چند پایان نامه در زمینه تهیه فیلم های سلولزی بودم. امروزه دنیا در حال رفتن به این سمت است که در صنایع غذایی و بسته بندی از لفاف های سلولزی استفاده کند که هم سالم تر بوده و هم با طبیعت سازگار است. اما حمایتی از تحقیقات ما نمی شود. در صورتی که در حال حاضر ژاپنی ها به صورت جدی بر روی این پروژه در حال تحقیق هستند.»

وی گفت:«در حال حاضر برخی دانشگاه های مطرح دنیا در حال پژوهش بر روی ساخت تلویزیون هایی هستند که به صورت کاغذ دیواری به دیوار چسبانده شده و دیده شوند.»

مشکلات صنایع چوب و کاغذ

این استاد دانشگاه درباره مشکلات صنایع چوب و کاغذ نیز گفت:«همانگونه که صنایع خودروی داخلی با تعرفه گذاری بر خودروهای خارجی و وارداتی حمایت می شوند، باید در مورد واردات کاغذ نیز این تعرفه ها اعمال شود تا از تولیدات داخلی حمایت شود. به شکل کاملاً واضحی مشخص است که اکثر اقشار جامعه به دلیل توانایی پایین مالی توان خرید خودروی وارداتی را ندارند، چون تعرفه های بالایی بر این خودروها گذاشته شده است. از این رو مردم به خودروی داخلی روی آورده که این سبب حمایت از صنایع ملی می شود.»

ذبیح زاده با بیان اینکه تعرفه کاغذ بسیار پایین است، افزود:«صنایع چوب و کاغذ مازندران بهترین تولیدات را دارد. برای مثال کاغذهای کنگره ای و کارتن های سه لایه با کیفیت بالا تولید می کند که یکی از بی رقیب ترین محصولات منطقه است. اما صنعت کاغذ کشور با مشکل روبرو است، چون حمایت نمی شود. حتی ادارات دولتی به خرید کاغذ خارجی روی می آورند. همین شرکت چوب و کاغذ مازندران کاغذ روزنامه را با کیفیت بالا تولید می کند که به دلیل قیمت بالای آن نسبت به کاغذ وارداتی کمتر مورد استفاده روزنامه های داخلی قرار می گیرد.»

OCC راهی برای کاهش استفاده از چوب

رییس دانشکده منابع طبیعی در ادامه با اشاره به اقدام بجا در راه اندازی واحد OCC شرکت چوب و کاغذ مازندران، تصریح کرد:«OCC مخفف کارتن های کهنه است و چون ما نگران فشار بر منابع جنگلی هستیم این کار می تواند بستر بسیار مناسبی برای کاهش استفاده از چوب باشد. چون در این کار از مواد اولیه ای استفاده می شود که بازیافتی محسوب می شوند. کاغذها و کارتن هایی که در فرهنگ ما به اشتباه «باطله» خوانده می شوند، بهترین مواد اولیه برای این واحد به شمار می آیند. در سطح استان واحدهای بازیافتی سنتی فراوانی داریم که کاغذ و مقوای بازیافتی را جمع آوری کرده و با تجهیزات ساخت داخل به تمیز سازی آن روی می آورند. آنها پس از تمیزسازی و تفکیک اولیه، ماده اولیه را به صورت رول به شرکت چوب و کاغذ می فروشند.»

وی با تأکید بر اینکه فرایند بالا یکی از بسترهای مهم اشتغال استان محسوب می شود، یادآور شد:«نیازی نیست تمام کارگران را برای کار در کارخانه ها معرفی کنیم. مطمئناً به دلیل اتوماسیون موجود، استفاده از کارگر در کارخانه ها کاهش پیدا کرده و نیازی چندانی به وجود کارگر نیست. اما در زمینه جمع آوری و فرآوری کاغذ و کارتن بازیافتی توسط بخش خصوصی زمینه بسیار مناسبی برای جذب نیروی کار وجود دارد. هم اکنون در کشور مقواهای تولید OCC وارد می شود که باید سعی کنیم در این زمینه تولید بیشتری داشته باشیم. مقواهای تولید OCC اصلی ترین مورد مصرف واحدهای کارتن سازی و بسته بندی هستند.»

ذبیح زاده همچنین با بیان اینکه در حال حاضر از کشورهای ترکیه، مالزی، اندونزی و غیره MDF وارد می کنیم، خاطرنشان ساخت:«قدیم ترها تمام کمدها و لوازم چوبی منزل از چوب ساخته می شد، اما امروزه MDF و نئوپان موجب کاهش مصرف چوب شد. یکی از راه های کاهش فشار بر جنگل استفاده از سایر فرآورده های چوبی و سلولزی است. یکی از مواد خام ساخت آن تفاله نیشکر است که در جنوب کشور تولید می شود.»

 

 

 

عمیق‌ترین ترس‌ها و باورها

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395   محمد رضا شکری امیری   هرگاه در زندگی شرایطی پیش می‌آید که مجبور می‌شویم با بحرانی دست و پنجه نرم کنیم، به این موضوع فکر نمی‌کنیم که اگر امروز در برابر مشکلات، واکنش‌های مناسب از خود نشان دهیم، فردای سرشار از اعتماد به نفسی خواهیم داشت و تبدیل به فردی قوی‌تر می‌شویم. این...
ادامه مطلب...

باید پلاستیک را کنار بگذاریم

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395   در گفتگو با رییس دانشکده منابع طبیعی ساری مطرح شد؛ باید پلاستیک را کنار بگذاریم.   احسان شریعت   استان مازندران از حیث دارا بودن جنگل ها و منابع طبیعی ارزشمند در کنار چند استان شمالی از ارزشمندترین مناطق کشور محسوب می شود. جنگل هایی که به نظر می رسد در دهه های گذشته از میزان...
ادامه مطلب...

تاراج طلای سبز در مقابل چشمان عقاب

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 جنگل های جگله ای، قربانی توسعه سارا ربیعی جنگل به اراضی بیش از نیم هکتاری گفته می شود که دارای درختانی با ارتفاعی بالای 5 متر و تاج پوشش بیش از 10 درصد (در تعریف ملی 5 درصد) بوده و یا درختان قادر باشند در حالت طبیعی به کیفیت مذکور برسند. اراضی که تحت کاربری زراعی، باغی و مسکونی...
ادامه مطلب...

قانون حمایت از منابع طبیعی

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 رضا شعبانی  دانشجوی دکتری حقوق خصوصی اصل 50 قانون اساسی: "در جمهوری اسلامی،حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند،وظیفه عمومی تلقی می گردد.از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران...
ادامه مطلب...

مدیون پند و نصیحت پدرم هستم

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 گفت و گو با "رضا زارع"، مدیر فنی و داخلی چاپخانهزارع ساری "رضا زارع"، مدیر فنی و داخلی چاپخانهزارع ساری است. بیست و هفت سال دارد و تحصیل کرده رشته مهندسی برق است. او هم مثل سایر اعضای خانواده اش از کودکی با کار در چاپخانه آشنا شد و حین تحصیل در امور طراحی، لیتوگرافی، چاپ و صحافی...
ادامه مطلب...

دستان ایثار و ابتکار

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 معلولان از جامعه جدا نشوند بارها از ایثارگری های معلمان ایرانی شنیده ایم. معلمی که در آتش سوخت تا دانش آموزان کلاسش را نجات بخشد تنها نمونه ای از هزاران نمونه از ایثارگری ها و فداکاری های معلمان سختکوش این مرزوبوم است. این بار نیز معلمی در شهرستان گلوگاه مازندران، ایثارو عشق...
ادامه مطلب...

توسعه یافتگی در گرو سلامت روان

IMAGE

سه شنبه, 02 آذر 1395 پاسخ به سوالات اساسی   گرد آوری و تدوین:  سید بابک میرمبینی، دانشجوی دکترای روانشناسی منانه ملاح ، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی سیده فرزانه حسینی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی توسعه‌یافتگی هر جامعه به سلامت روان افراد آن جامعه بستگی دارد. عامل بسیاری از ناهنجاری‌ها و...
ادامه مطلب...

نیروی دریایی ناکام در مازندران

IMAGE

شنبه, 21 شهریور 1394 دکتر علی رستم نژاد نشلی:به نظر می رسد اولین تلاش های جدی برای تاسیس نیروی دریایی توسط ایران در زمان نادر شاه افشار وقوع یافت. نادرشاه به اهمیت تاسیس نیروی دریایی برای حفظ امنیت سر حدات شمالی ایران آگاه بود. تلاش هاویادگیری از کمک های جان التون کشتی ساز انگلیسی با مرگ نادر و سپس...
ادامه مطلب...

نویسندگی شغلی است که حساب معنوی آن پر است ولی حساب مالی آن خالی است!

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 ندا کلایی:در اواخر زمستان به سر می بریم. برف و سوز آن سرمای سختی را به وجود آورده است و به دنبال آن سوز جدایی از «اسفندیار زرکوب تهرانی» نیز برآن افزوده است. به یاد دارم، تقریباً سه سال پیش بود که با او آشنا شدم؛ زمانی که تازه کار خبرنگاری را درروزنامه بشیر مازندران شروع کرده...
ادامه مطلب...

دریا نیوز حیا کن؛صدا و سیما را رها کن!

IMAGE

پنج شنبه, 29 اسفند 1392 شبکه ی استانی در سایت هادریا نیوز حیا کن صدا و سیما را رها کن!ماهنامه ارمون:«دریا نیوز» را می توان جدی ترین منتقد صدا و سیمای مازندران نامید. این سایت، بارها و با عناوینی مختلف، صدا و سیما را مورد انتقاد قرار داده است. در یکی از این نوشته ها؛ دریا نیوز به آماری که مدیر و قائم...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان