مجله ارمون - توسعه یافتگی در گرو سلامت روان

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

توسعه یافتگی در گرو سلامت روان

پاسخ به سوالات اساسی

 

گرد آوری و تدوین: 

سید بابک میرمبینی، دانشجوی دکترای روانشناسی

منانه ملاح ، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

سیده فرزانه حسینی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

توسعه‌یافتگی هر جامعه به سلامت روان افراد آن جامعه بستگی دارد. عامل بسیاری از ناهنجاری‌ها و ناسازگاری‌ها و ریشه‌ی بسیار از بیماری‌های جسمی، بیماری‌های روانی است. در حال حاضر پیش‌رفت صنعت و تکنولوژی، قدرت و ثروت را افزایش داده ولی امکان زندگی با آرامش، صلح و اطمینان را از افراد سلب کرده و اعتدال رفتاری، کم و تنش‌ها، زیاد شده است. سلامت روان، عبارت است از رفتار موزون‌ و هماهنگ با جامعه و شناخت و پذیرش واقعیات اجتماعی و قدرت‌سازگاری با آن‌ها، ارضای نیازهای خویش به طور متعادل در عین هدف‌داری در زندگی و شکوفا کردن استعدادهای فطری خود.

به طور کلی سلامت روان برای اطلاق به کسانی به کار می‌رود که در سطح بالایی از سازگاری و انطباق رفتاری و هیجانی قرار دارند نه صرفا کسانی که بیمار روانی نیستند.

ما با آموختن ویژگی‌های سلامت روان بهتر می‌توانیم به روح و روان متعادل و شاد دست یابیم. ضمن این‌که والدین در صورت دانستن و شناخت آسیب‌های روانی که منجر به وجود اشکالات در سلامت روان در بزرگ‌سالی می‌شوند، می‌توانند از همان دوران کودکی، به رفع و درمان آن‌ها پرداخته تا در آینده نه خود و نه جامعه دچار مشکلات عمده نشوند.

برای حفظ سلامت روانی افراد چه اقداماتی انجام می‌شود؟

برای حفظ سلامت روان افراد، روان‌شناسان مجموعه‌ی فعالیت‌هایی را در سه حوزه‌ی پیش‌گیری اولیه، پیش‌گیری ثانویه و پیش‌گیری ثالثیه انجام می‌دهند تا سلامت روان افراد به خطر نیفتد.

در حوزه‌ی پیش‌گیری اولیه، فعالیت‌هایی را انجام می‌دهیم که افراد به بیماری‌های روانی مبتلا نشوند؛ به عبارتی پیش‌گیری مانند واکسیناسیون است. یعنی نوعی ایمن‌سازی در مقابل بیماری‌هاست تا افراد به بیماری مبتلا نشوند. این فعالیت‌ها شامل آموزش کنترل استرس، کنترل خشم، مهارت‌های حل مساله و مهارت‌های فرزندپروری است که موجب می‌شوند سلامت افراد به خطر نیفتد:در حوزه‌ی پیشگیری ثانویه، بیماری به موقع شناسایی می‌شود و درمان به موقع و صحیح برای فرد بیمار انجام می‌شود.

در پیش‌گیری ثالثیه، کارهایی انجام می‌دهیم که عوارض ناشی از بیماری به حداقل برسد. به عنوان مثال آموزش‌هایی به فرد می‌دهیم که فرد فعال شود و خودش را ایزوله نکند. در حوزه‌ی توان‌بخشی او را فعال می‌کنیم یا تشویق به کار می‌کنیم تا شخص با انجام کار و فعالیت، از بسیاری از عوامل خطر و عوارض بیماری دور بماند.

چگونه تشخیص می‌دهیم یک فرد از نظر روانی سالم است؟

برای این‌که بفهمیم یک فرد از نظر روانی، سالم است یا خیر؛ سه شاخص ارزیابی وجود دارد. این شاخص‌ها عبارتند از:

1- احساس رضایت‌مندی شخص از خود(این‌که شخص از خود و عملکرد خود، راضی باشد)

2-دیگران هم از این فرد، احساس رضایت‌مندی و خوبی داشته باشند؛ یعنی فرد بتواند در قالب عرف، قوانین و هنجارها و در چارچوب رعایت حقوق دیگران، رفتار و عمل کند

3- در حوزه‌ی فعالیت‌های شغلی، خانوادگی، ارتباط بین فردی و تحصیلی، عملکرد مناسب داشته باشدوقتی این سه شاخص، دچار اشکال شوند؛ به همان نسبت که دچار اشکال شده‌اند؛ می‌گوییم فرد، بیمار و دچار آسیب شده است

چگونه می‌توانیم از بروز بیماری‌ها و اختلالات روانی جلوگیری کنیم؟

وقتی می‌خواهیم از بروز بیماری پیشگیری کنیم؛ باید علت بیماری را شناسایی کنیم. باید بفهمیم به چه دلیل فرد به بیماری مبتلا شده است. وقتی هم سلامت روان به خطر می‌افتد؛ یک‌سری عوامل و علت‌هایی در این مسئله دخیل هستند.این عوامل شامل عوامل زمینه‌ساز، عوامل آشکارساز و عوامل تداوم دهنده هستند.

عوامل زمینه‌ساز مثل عوامل ژنتیکی هستند. یعنی افراد از طریق ژن، مستعد ابتلا به این بیماری هستند. این به این معناست که برخی افراد زمینه‌ی فامیلی و خانوادگی ابتلا به یک بیماری را دارند که گاهی این بیماری بروز پیدا نمی‌کند و گاهی هم تحت تاثیر عوامل زیستی، روانی و اجتماعی، این بیماری بروز پیدا می‌کند یعنی این‌که اگر محیط فرد نامساعد باشد، احتمال بیمار شدن فرد بیشتر خواهد شد.

همچنین علاوه بر عوامل ژنتیکی، شیوه‌ی تربیتی، اعتماد به نفس پایین مثل ضعف در مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های زندگی و... از عوامل زمینه‌ساز بیماری هستند. به این عوامل اصطلاحا «اسلحه‌ی پر» می‌گویند که هنوز شلیکی توسط آن صورت نگرفته است و برای  شلیک شدن، عواملی تحت عنوان عوامل آشکارساز باید بروز پیدا کنند و البته عوامل آشکارساز، عوامل محیطی هستند که مهم‌ترین آن‌ها «استرس» است. عوامل تداوم دهنده هم عواملی محیطی هستند که باعث می‌شوند بیماری تداوم پیدا کند.

راه‌های مقابله با اختلالات روانی که سلامت روان‌ را به خطر می‌اندازند؛ کدامند؟

دانشمندان دریافته‌اند که در بروز اختلالات روانی، مسایل ارگانیک و ژن‌ها نقش دارند و به طور کلی عوامل ژنتیکی نقش مهمی در بروز این بیماری‌ها دارند. به طور مثال اگر پدر و مادری به یک بیماری مبتلا باشند؛ احتمال ابتلای فرزندان آن‌ها به آن بیماری، 12 درصد است. عوامل ژنتیکی می‌توانند فرد را مستعد بروز بیماری کنند. مثلا استرس می‌تواند باعث بروز بیماری در فردی که دارای ژن‌های مستعد است؛ شود.

یک‌سری عوامل ژنتیکی، سرشتی و یک‌سری عوامل جسمانی هستند که می‌توانند فرد را مستعد بیماری روانی کنند که برای پیش‌گیری از این مسئله، باید از ازدواج‌های فامیلی و ازدواج افرادی که سابقه و زمینه‌ی بیماری خاصی را دارند؛ جلوگیری کرد و یا قبل از ازدواج، حتما از مشاور‌ه‌های قبل از ازدواج استفاده کرد تا در آینده این زوج دچار مشکل نشوند.

در خصوص عوامل آشکارساز باید گفت فاکتور مهم عوامل آشکارساز، استرس است. مسایلی مانند مرگ، جدایی، ناکامی‌ها، از دست دادن سلامتی، از دست دادن شغل، کشمکش‌های خانوادگی، شکست‌های عاطفی و اقتصادی وجود دارد که منابع استرس هستند و این منابع در آدم‌هایی که قدرت مقابله یا مدیریت مقابله را نیاموخته و یا ندارند؛ به عنوان «ماشه چکان» همان اسلحه‌ی پر شلیک نشده یا عوامل آشکارساز عمل می‌کنند.

اگر فرد از دوران کودکی، مهارت‌های حل مساله را بیاموزد؛ شیوه‌های مقابله با استرس و کنترل خشم را یاد بگیرد؛ اعتماد به نفس و عزت به نفس در او شکل بگیرد و قدرت انطباق داشته باشد؛ از عهده‌ی مقابله با استرس‌ها بر می‌آید و جلوی بسیاری از بیماری‌ها و عوارض روانی را می‌گیرد؛ اما اگر قدرت مدیریت این استرس‌ها را نداشته باشد؛ شکنندگی او زیاد است و زودتر به اختلالات روانی مبتلا می‌شود.

البته باید گفت که بیکاری، فقر، ترافیک، ازدحام و شلوغی، تبعیض و بی‌عدالتی نیز عوامل اجتماعی آشکارساز هستند که می‌توانند منجر به بروز بیماری شوند.

هم‌چنین افرادی که در ازدواج یا شغل یا انتخاب رشته‌ی تحصیلی، راه درست را انتخاب نکرده‌اند و درست تصمیم نگرفته‌اند؛ مستعد ناکامی می‌شوند و ناکامی، باعث بروز بیماری می‌شود.

ضمن این‌که عوامل تداوم دهنده، هم همان عوامل محیطی هستند که منجر می‌شوند روند بهبود فرد بیمار، با کندی مواجه شود و فرد نتواند به سرعت و به راحتی به زندگی طبیعی خود باز گردد.

برای جلوگیری از بروز اختلالات در سلامت روان و به طور کلی پیشگیری از این مساله چه باید کرد؟

پیشگیری، کاهش یا بر عکس کردن عوامل خطر و افزایش عوامل محافظت کننده است.

عوامل خطر، آن دسته از عواملی هستند که در صورتی که در فرد وجود داشته باشند، احتمال بروز بیماری را افزایش می‌دهند و اگر این عوامل را بر عکس یا کم کنیم؛ احتمال بروز بیماری هم کم می‌شود. مثل بیکاری که اگر برعکس شود و به فرد بیکار، شغلی داده شود؛ احتمال بروز بیماری کم‌تر می‌شود. هم‌چنین کم کردن استرس‌های محیطی، کم‌کردن درجه‌ی فقر و کم‌کردن کشمکش‌های بین فردی، احتمال ابتلا به بیماری را کم می‌کند.

عوامل محافظت کننده به چه عواملی گفته می‌شود و چگونه در تامین سلامت روان موثرند؟

عوامل محافظت کننده، عواملی هستند که در صورتی که در شخص وجود داشته باشند؛ احتمال بروز بیماری کم می‌شود؛ مثل اعتماد به نفس، داشتن مهارت‌های زندگی، داشتن نگرش مثبت راجع به زندگی، مذهب و ویژگی‌های شخصیتی هر فرد. عوامل محافظت کننده، کار واکسیناسیون یعنی ایمنی‌سازی را انجام می‌دهند. یعنی علی‌رغم وجود خطر در محیط، فرد در مقابل بیماری، مصون است و احتمال ابتلا به آن بیماری، در او کمتر است.

عوامل زیر، عوامل به خطر افتادن سلامت روان هستند:

زندگی در محیط پر از استرس، نداشتن مهارت‌های زندگی مثل مهارت تصمیم‌گیری، حل مساله و تفکر نقاد، ارتباط اجتماعی موثر بین فردی مثل مدیریت خشم، نداشتن اعتماد به نفس و نداشتن خودآگاهی، بی‌ثباتی در خلق و شیوه‌ی تربیتی (بچه‌هایی که به شیوه‌ی بی‌ثبات تربیت می‌شوند و در تربیت آن‌ها، ناهماهنگی‌ بین پدر و مادر وجود دارد.)، عزت نفس پایین،عدم سازگاری با محیط (تغییر مکرر شغل، رشته‌ی تحصیلی و..)، وجود اختلالاتی که در دوران کودکی درمان نشده‌اند. مثل بیش‌فعالی، پرخاش‌گری، افسردگی دوران کودکی، اضطراب، وسواس و ترس‌های دوره‌ی کودکی، وجود یک خانواده‌ی متشنج، طلاق در خانواده، اعتیاد در خانواده، بچه‌های درون‌گرا، کم‌رو و خجالتی، کودکانی که مورد آزار جسمی، جنسی و روحی قرار می‌گیرند. (مثلا به کودک توهین می‌شود)، شروع زودرس مصرف سیگار، الکل، مصرف مواد و رابطه‌ی جنسی در کودکان و نوجوانان، مصرف بی‌رویه و خودسرانه‌ی داروه، شیوه‌های تربیتی سهل‌گیرانه و سخت‌گیرانه، سابقه‌ی فرار از مدرسه،سابقه‌ی آزار فجیع حیوانات، بی‌مبالاتی‌های جنسی، انجام رفتارهای ضداجتماعی (درگیری با قوانین و هنجارهای اجتماعی)، دزدی،درگیری‌های مکرر با هم‌کلاسی‌ها و عوامل مدرسه، خودزنی، خال‌کوبی، کودکان دارای مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی ضعیف و گوشه‌گیر.

این‌ها همه برای سلامت روان خطرناک هستند و آن‌را به خطر می‌اندازد. اگر این علایم در فردی وجود داشته باشد؛ باید بلافاصله به مشاور و متخصص مربوط مراجعه شود تا با درمان آن‌ها، از بروز رفتارهای بعدی پیش‌گیری شود.

چه ارتباطی بین سلامت روان و سلامت جسم وجود دارد؟

خیلی از بیماری‌های جسمی می‌توانند باعث بروز بیماری‌های روانی شوند، مثل کسی که یک بیماری صعب‌العلاج دارد؛ حداقل افسرده و مضطرب می‌شود. افرادی که تصویر مثبتی از جسم خود ندارند؛ مستعد بروز اختلالات روان‌پزشکی هستند؛ بنابراین دادن تصویر مثبت از جسم توسط والدین به کودکان، می‌تواند احتمال بروز بیماری به این دلیل را کم کند. اما به طور کلی تمام بیماری‌های روانی روی جسم و روح تاثیر دارند و این ارتباط، دو سویه است.

ایجاد نگرش مثبت نسبت به زندگی، چه تاثیری بر روی سلامت روان دارد؟

ایجاد نگرش مثبت نسبت به زندگی، داشتن یک جهان‌بینی مشخص و هدف مشخص و داشتن یک سبک و سیاق صحیح در زندگی، در داشتن روانی سالم، موثر و مهم است. افرادی که هدف‌مند زندگی نمی‌کنند؛ افرادی که نمی‌دانند دنبال چه هستند؛ افرادی که انتظارات غیرمنطقی از خود و دنیا دارند و افرادی که با حقیقت زندگی می‌کنند نه با واقعیت، سلامت روان‌شان به خطر می‌افتد. (منظور از افرادی که با حقیقت زندگی می‌کنند نه با واقعیت، این است که به طور مثال حقیقت این است که انسان‌ها نباید دروغ بگویند؛ (این یک حقیقت است؛) ولی متاسفانه واقعیت این است که دروغ می‌گویند و افرادی که این مساله را نمی‌پذیرند؛ دچار آسیب می‌شوند.

داشتن سلامت روان چه ارتباطی با داشتن یک جامعه‌ی سالم و توسعه یافتگی دارد؟

هر چه قدر که آدم‌ها سالم‌تر باشند؛ احساس خوشایند و بهتری نسبت به خود دارند؛ بنابراین خود را بیش‌تر دوست دارند. آن‌ها برای خود احترام قایلند و نتیجه‌ی این‌ها، دوست داشتن دیگران، احترام و اعتماد به دیگران است؛ بنابراین نوع‌دوست خواهند شد؛ تعاون و مشارکت خواهند داشت و این منجر به افزایش سرمایه‌ی اجتماعی می‌شود که خود باعث توسعه‌ی پایدار جامعه می‌گردد.

اما در جامعه‌ای که اعتماد به نفس و عزت نفس پایین است؛ افراد خود را دوست ندارند، خشونت، بی‌قانونی و قانون‌گریزی بیش‌تر می‌شود؛ طلاق بیش‌تر می‌شود؛  تعدی به حقوق دیگران بیش‌تر می‌شود و این باعث می‌شود جامعه در رکود بماند و توسعه نیابد و یا توسعه‌ی پایدار نداشته باشد. پس توسعه‌یافتگی هر جامعه، به میزان سلامت روان آن جامعه بستگی دارد و هرچه قدر افراد یک جامعه از نظر روانی سالم‌تر باشند؛ آن جامعه در سطح کلان‌ سالم‌تر است.

آدم‌هایی که سالم هستند؛ مسئولیت‌پذیری و حس مسئولیت در قبال خود و دیگران دارند. در رانندگی رفتار، درست و متعادلی دارند؛ نسبت به شهر، احساس مسئولیت دارند؛ حتی بدون کنترل و نظارت بیرونی، کنترل درونی دارند. پس این منجر به یک آرامش در کل جامعه می‌شود که آرامش در سلامت روان و رضایت‌مندی آدم‌ها از زندگی موثر است.

 

اگر در یک جامعه به موضوع سلامت روان پرداخته نشود؛ چه تبعات و مشکلاتی بوجود می‌آید؟

باید گفت هزینه‌های اقتصادی مستقیم (بار مالی اقدامات تشخیصی، درمان، بازتوانی و پیش‌گیری) و هزینه‌های اقتصادی غیر‌مستقیم (کاهش توان فردی، کاهش نیروی مولد جامعه، بار خانوادگی) بیماری‌ها و اختلالات روانی بسیار سنگین است. هم‌چنین به دنبال شیوع اختلالات روانی، انواع آسیب‌های اجتماعی و متعاقبا هزینه‌های انتظامی و قضایی جامعه افزایش می‌یابد.

در برخی آمارها، بیش‌ترین میزان از کارافتادگی و کاهش نیروی مولد جامعه، مربوط به بیماری‌های روانی است که این خود کند شدن و کاهش احتمال دست‌یابی به اهداف توسعه را به هم‌راه دارد...

افزایش فقر و در پی آن، افزایش بار بیماری‌های روانی، چرخه‌ی ‌معیوبی را تشکیل می‌دهند. افزایش بار کاری ارایه‌کنندگان خدمات سلامت، کند کردن روند درمان بیماری‌های جسمی به‌دلیل عدم تبعیت بیمار از درمان را به هم‌راه دارد.

هم‌چنین شیوع بیماری‌ها و اختلالات روانی، افزایش نقص حقوق انسانی را به دنبال دارد (البته این مورد هم علت و هم معلول است.)

افزایش درصد دست‌یابی به اهداف سلامت جسمی از قبیل کاهش مرگ و میر شیرخواران به دلیل بهبود درمان افسردگی پس از زایمان، میزان عفونت اچ آی وی و ایدز برای گروه سنی 17تا24  سال با کاهش رفتارهای پرخطر جنسی و مصرف مواد، افزایش تبعیت و پذیرش بیماران در درمان بیماری‌های جسمی از جمله دیابت، فشارخون، سرطان و سل.

فرد مبتلا به بیماری روانی هم خود و هم خانواده‌اش در معرض انگ و تبعیض اجتماعی است که احساس انزوا و محدودیت مشارکت‌های اجتماعی را باعث شده و در یک کلام کاهش بیش‌تر سرمایه‌ی اجتماعی فرد، خانواده و جامعه را باعث می‌شود. البته سرمایه‌ی اجتماعی هم علت و هم معلول است.

بیماری‌های روانی با بیماری‌ها و آسیب‌های جسمی از جمله ایدز، صدمات و تصادفات رانندگی  اثرات هم افزایی دارد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده‌ی سازمان جهانی بهداشت در سال‌های 2004 و 2009 عوامل خطر سلامت روان از جمله تکامل نامناسب دوران کودکی، ازدواج و باروری نامناسب، خشونت، پایمال شدن حقوق شهروندی، والدین دارای اختلالات روانی، مدرسه‌ی نامناسب و غیرمراقب، ضعف مهارت‌های زندگی و والدی، کمی سرمایه‌ی اجتماعی، رفتارهای غیرسالم اجتماعی و تنزل اخلاقیات (به عنوان محوری‌ترین عنصر سلامت معنوی ) مسبب بخش بزرگی از اختلالات روانی است که نیازمند جلب حمایت و توسعه‌ی هم‌کاری بین بخشی است.

 

 

عمیق‌ترین ترس‌ها و باورها

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395   محمد رضا شکری امیری   هرگاه در زندگی شرایطی پیش می‌آید که مجبور می‌شویم با بحرانی دست و پنجه نرم کنیم، به این موضوع فکر نمی‌کنیم که اگر امروز در برابر مشکلات، واکنش‌های مناسب از خود نشان دهیم، فردای سرشار از اعتماد به نفسی خواهیم داشت و تبدیل به فردی قوی‌تر می‌شویم. این...
ادامه مطلب...

باید پلاستیک را کنار بگذاریم

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395   در گفتگو با رییس دانشکده منابع طبیعی ساری مطرح شد؛ باید پلاستیک را کنار بگذاریم.   احسان شریعت   استان مازندران از حیث دارا بودن جنگل ها و منابع طبیعی ارزشمند در کنار چند استان شمالی از ارزشمندترین مناطق کشور محسوب می شود. جنگل هایی که به نظر می رسد در دهه های گذشته از میزان...
ادامه مطلب...

تاراج طلای سبز در مقابل چشمان عقاب

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 جنگل های جگله ای، قربانی توسعه سارا ربیعی جنگل به اراضی بیش از نیم هکتاری گفته می شود که دارای درختانی با ارتفاعی بالای 5 متر و تاج پوشش بیش از 10 درصد (در تعریف ملی 5 درصد) بوده و یا درختان قادر باشند در حالت طبیعی به کیفیت مذکور برسند. اراضی که تحت کاربری زراعی، باغی و مسکونی...
ادامه مطلب...

قانون حمایت از منابع طبیعی

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 رضا شعبانی  دانشجوی دکتری حقوق خصوصی اصل 50 قانون اساسی: "در جمهوری اسلامی،حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند،وظیفه عمومی تلقی می گردد.از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران...
ادامه مطلب...

مدیون پند و نصیحت پدرم هستم

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 گفت و گو با "رضا زارع"، مدیر فنی و داخلی چاپخانهزارع ساری "رضا زارع"، مدیر فنی و داخلی چاپخانهزارع ساری است. بیست و هفت سال دارد و تحصیل کرده رشته مهندسی برق است. او هم مثل سایر اعضای خانواده اش از کودکی با کار در چاپخانه آشنا شد و حین تحصیل در امور طراحی، لیتوگرافی، چاپ و صحافی...
ادامه مطلب...

دستان ایثار و ابتکار

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 معلولان از جامعه جدا نشوند بارها از ایثارگری های معلمان ایرانی شنیده ایم. معلمی که در آتش سوخت تا دانش آموزان کلاسش را نجات بخشد تنها نمونه ای از هزاران نمونه از ایثارگری ها و فداکاری های معلمان سختکوش این مرزوبوم است. این بار نیز معلمی در شهرستان گلوگاه مازندران، ایثارو عشق...
ادامه مطلب...

توسعه یافتگی در گرو سلامت روان

IMAGE

سه شنبه, 02 آذر 1395 پاسخ به سوالات اساسی   گرد آوری و تدوین:  سید بابک میرمبینی، دانشجوی دکترای روانشناسی منانه ملاح ، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی سیده فرزانه حسینی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی توسعه‌یافتگی هر جامعه به سلامت روان افراد آن جامعه بستگی دارد. عامل بسیاری از ناهنجاری‌ها و...
ادامه مطلب...

نیروی دریایی ناکام در مازندران

IMAGE

شنبه, 21 شهریور 1394 دکتر علی رستم نژاد نشلی:به نظر می رسد اولین تلاش های جدی برای تاسیس نیروی دریایی توسط ایران در زمان نادر شاه افشار وقوع یافت. نادرشاه به اهمیت تاسیس نیروی دریایی برای حفظ امنیت سر حدات شمالی ایران آگاه بود. تلاش هاویادگیری از کمک های جان التون کشتی ساز انگلیسی با مرگ نادر و سپس...
ادامه مطلب...

نویسندگی شغلی است که حساب معنوی آن پر است ولی حساب مالی آن خالی است!

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 ندا کلایی:در اواخر زمستان به سر می بریم. برف و سوز آن سرمای سختی را به وجود آورده است و به دنبال آن سوز جدایی از «اسفندیار زرکوب تهرانی» نیز برآن افزوده است. به یاد دارم، تقریباً سه سال پیش بود که با او آشنا شدم؛ زمانی که تازه کار خبرنگاری را درروزنامه بشیر مازندران شروع کرده...
ادامه مطلب...

دریا نیوز حیا کن؛صدا و سیما را رها کن!

IMAGE

پنج شنبه, 29 اسفند 1392 شبکه ی استانی در سایت هادریا نیوز حیا کن صدا و سیما را رها کن!ماهنامه ارمون:«دریا نیوز» را می توان جدی ترین منتقد صدا و سیمای مازندران نامید. این سایت، بارها و با عناوینی مختلف، صدا و سیما را مورد انتقاد قرار داده است. در یکی از این نوشته ها؛ دریا نیوز به آماری که مدیر و قائم...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان