مجله ارمون - دیروز، امروز و فردا سیمای مازندران دستم به جایی بند نبود

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

دیروز، امروز و فردا سیمای مازندران دستم به جایی بند نبود

علی سینا رویگریان :سال 1369جنگ تمام شده. ویرانی ها باید ساخته شود. هر که دلی سوخته دارد، آستین بالا می زند. شنیدم که سیمای مازندران دفتر تامین برنامه را راه انداخته و اهل فن را به همکاری دعوت کرده است.
مثلا؛ من هم خودم را اهل بخیه می دانم! هم درس اش را خوانده ام و هم شش، هفت سالی است که درس می دهم و توی دانشسرای عالی فنی نوشیروانی بابل، در استودیوی کوچک مان با دانشجوها برنامه های آموزشی می ساختیم.
یاد دادن چیزهایی که می دانم و شناساندن آن چه می شناسم، هنوز هم مهم ترین دلمشغولی من است. دلم می خواهد مردم، جای جای زادگاه شان را بشناسند.
چند ماهی روی طرح ساخت یک مجموعه مستند درباره رودخانه های مازندران، کار کردم. برای شروع کار، «بابل رود» را انتخاب کرده بودم. بعد، «رودخانه چالوس» و «چشمه کیله» مورد نظرم بود. تا آن جا که دانش و تجربه ام یاری می کرد، همه چیز را در نظر گرفته بودم. نه فقط زیبایی های بصری و جغرافی و مسایل زیست محیطی بلکه تاثیرات این رودها بر فرهنگ منطقه و تغییرات مسیر این رودها به مرور زمان و تاثیر آن بر مالکیت اراضی و باغ های حاشیه این رودها و بسیاری از نکات ریز و درشت دیگر را هم آورده بودم. از مشورت کسانی که چیزی در این باره می دانستند هم فراوان بهره برده بودم. طرح که آماده شد، کامل و خوب به نظر می رسید. همه چیز پیش بینی شده بود. از زمان بندی های فصلی و تغییر وضعیت رودخانه ها در فصول مختلف تا امکانات ترابری؛ از موتور سیکلت و قایق تا هلی کوپتر (.... یعنی در اختیارم می گذاشتند؟!).
طرح را آماده و کامل و تایپ شده، در یک پوشه خوش رنگ، توی کیفم گذاشتم و آمدم ساری، خیابان جام جم. آسان و بدون کنترل های امروزی، راهم دادند و دفتر تامین برنامه را پیدا کردم. مدیر دفتر جناب «ف» با شمایل مدیران آن روزها، با اورکت نظامی و پوتین به پا، مرا پذیرفت و وقتی فهمید چکاره ام و برای چه آمدم، حسابی تحویلم گرفت و طرح را که دید، گل از گل اش شکفت و وعده داد که تمام سعی اش را برای تولید این مجموعه به کار خواهد برد، چون می گفت؛ ساخت مجموعه ها را مرکز باید تصویب می کرد.
خاطرم نیست چه مدت منتظر ماندم اما طولانی نبود که خبرم کردند، بیایید. مدیر دفتر تامین برنامه مژده داد که تهران ساخت سه برنامه را تصویب کرده. چه بهتر از این! ..... و کی کار را آغاز خواهیم کرد؟ .... وقتی دست عوامل تولید خالی باشد. چون امکانات محدود است و فعلا سر کار دیگری هستند.
این بار انتظارم دو ماهی طول کشید. صبرم تمام شد. شال و کلاه کردم و خودم برای پیگیری به ساری آمدم. به جای مدیر قبلی، جناب «غ» پشت میز نشسته بود. در مورد زمان شروع کارم پرسیدم. هاج و واج نگاهم کرد! بیشتر گفتم و بیشتر کنجکاو شد و آخر سر، با همدردی پرسید: طرح را دادی، رسید هم گرفتی؟ نه، داده بودند و نه، خواسته بودم. بعد از دقایقی سکوت گفت: جناب «ف» در حال ساخت مستندی درباره رود هراز است!
دستم به جایی بند نبود، جز به کلاهم که اگر باد به سمت خیابان جام جم می برد، خودم دیگر حاضر نبودم دنبالش بروم!

سال  1386
گاهی در بعضی از نوشته هایم و حتی در جمع دوستان، از بی تفاوتی سیمای طبرستان در فرهنگ سازی و عدم مشارکت در آموزش رفتارهای صحیح شهروندی، می نالیدم. دوستی پیشنهاد کرد که اگر طرحی داری به سیما ارایه بده. با پس زمینه های ذهنی که از شبکه مازندران داشتم، باور نداشتم که این کار عملی باشد. با مدیر شبکه آشنا بود، نامه ای به ایشان نوشت و در پاکتی سربسته به دستم داد. یکبار دیگر راهی خیابان جام جم مرکز استان شدم. این بار اما حواسم جمع بود. طرحم را به صورت خلاصه نوشته بودم تا مبادا اتفاق سال 69 تکرار شود! طرحی ساده و کم هزینه. با یک تصویربردار و یک گزارشگر. حتی یک موتورسیکلت هم می توانست کار ترابری را انجام دهد. کار؛ فقط نوعی مچ گیری و گفتگو با شهروندان هنجارشکن و قانون گریز بود که اگر راضی به پخش تصویرشان نبودند، می شد چهره شان در کادر نباشد یا شطرنجی شوند. همین! اما تردید ندارم که می توانست بازخورد خوبی داشته باشد.
مدیر سیما مرا پذیرفت و پس از پرسش در مورد طرحم، مرا به مسوول تولید برنامه های آموزشی معرفی کرد. مدیر مربوطه به طرح آن چنان نگاه می کرد که فکر کردم خدای نکرده سواد خواندن نداشته یا اصلا طرح را نفهمیده! اما فرصتی خواست تا طرح بررسی شود. پس از مدتی انتظار و بی خبری، دوباره سراغ مدیر شبکه رفتم. قدری در مورد مشکلات برنامه سازی و کمبود اعتبارات برایم روضه خواند. مانده بودم هزینه طرح من؛ حق الزحمه یک تصویربردار و یک گزارشگر و یک موتورسیکلت ران، در یکروز یا حتی یک هفته مگر چقدر است؟! حتی از خودم هم نپرسیدند هزینه طرح چقدر است؟!
اما مدیر شاید نمی خواست نامه ی یک آشنا بی پاسخ بماند. مرا کم و بیش به عنوان یک روزنامه نگار می شناخت و پیشنهاد داد که از تجاب روزنامه نگاری من استفاده کنند و با باشگاه خبرنگاران جوان همکاری کنم. نامه ای نوشت و معرفی ام کرد. در باشگاه خبرنگاران کسی به کسی نبود! فرمی جلویم گذاشتند و پرش کردم و قرار شد، خبرم کنند. هنوز تا لحظه نوشتن این گزارش، در اسفتد سال 92 خبری نشده است!

سال  1410
سیمای مازندران به جز دو استودیو برای خبر و گفتگوهای مناسبتی و خاص و نیز یک واحد سیار برای موارد ضروری، امکانات دیگری ندارد. تمام برنامه های سیما به وسیله بخش خصوصی ساخته می شود. شبکه ی استانی تنها سفارش دهنده و نظارت کننده است. موسسات فرهنگی هنری که توانایی برنامه سازی دارند و شرکت های تعاونی متشکل از هنرمندان رشته های مختلف، تهیه کنندگان و تولید کنندگان برنامه های سیما هستند که یا سفارش ساخت برنامه را از مدیران بخش های مختلف سیما دریافت می کنند یا طرح شان را به سیما ارایه می دهند و پس از تایید، می سازند. سیمای مازندران برای تولید برنامه های پر هزینه و چند قسمتی مورد نظرش، فراخوان می دهد؛ نوعی آگهی مناقصه. گروه های توانا و مجرب که پیشینه کاری پر و پیمان تری دارند، می توانند شرکت کنند. آرشیو سیما آن قدر قوی است که از فعالیت ده سال قبل تمام این گروه ها، با خبراست. پس، گروهی که توانایی تولید برنامه را با مناسب ترین هزینه و کوتاه ترین زمان دارد، می تواند کار تهیه و تولید مجموعه را به عهده بگیرد. حتی تیزرهای تبلیغاتی هم توسط کانون های مرتبط تولید می شود و سیما تنها نقش ناظر و تایید کننده را دارد.
بیشتر فارغ التحصیلان رشته های مختلف هنری در قالب شرکت های تعاونی یا در موسسات فرهنگی و هنری تولید کننده برنامه های تلویزیونی، مشغول به کار هستند. حتی بخشی از جوانان فارغ التحصیل رشته های غیرهنری هم به عنوان کارشناس و مشاور برای ساخت برنامه های مرتبط با تخصص شان، جذب این موسسات و شرکت ها شده اند. سیما قصد دارد تولید برنامه های خبری را هم به بخش خصوصی واگذار کند؛ آن هم، به گروه های پرسابقه و توانایی که بتوانند برای تهیه تجهیزات و ارسال تصاویر به صورت آنلاین و نیز امکانات ترابری مرتبط، سرمایه گذاری کنند. برنامه های سیما بسیار متنوع است، آن قدر که مردم به ندرت سراغ شبکه های ماهواره ای خارجی می روند. انشاا......     

عمیق‌ترین ترس‌ها و باورها

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395   محمد رضا شکری امیری   هرگاه در زندگی شرایطی پیش می‌آید که مجبور می‌شویم با بحرانی دست و پنجه نرم کنیم، به این موضوع فکر نمی‌کنیم که اگر امروز در برابر مشکلات، واکنش‌های مناسب از خود نشان دهیم، فردای سرشار از اعتماد به نفسی خواهیم داشت و تبدیل به فردی قوی‌تر می‌شویم. این...
ادامه مطلب...

باید پلاستیک را کنار بگذاریم

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395   در گفتگو با رییس دانشکده منابع طبیعی ساری مطرح شد؛ باید پلاستیک را کنار بگذاریم.   احسان شریعت   استان مازندران از حیث دارا بودن جنگل ها و منابع طبیعی ارزشمند در کنار چند استان شمالی از ارزشمندترین مناطق کشور محسوب می شود. جنگل هایی که به نظر می رسد در دهه های گذشته از میزان...
ادامه مطلب...

تاراج طلای سبز در مقابل چشمان عقاب

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 جنگل های جگله ای، قربانی توسعه سارا ربیعی جنگل به اراضی بیش از نیم هکتاری گفته می شود که دارای درختانی با ارتفاعی بالای 5 متر و تاج پوشش بیش از 10 درصد (در تعریف ملی 5 درصد) بوده و یا درختان قادر باشند در حالت طبیعی به کیفیت مذکور برسند. اراضی که تحت کاربری زراعی، باغی و مسکونی...
ادامه مطلب...

قانون حمایت از منابع طبیعی

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 رضا شعبانی  دانشجوی دکتری حقوق خصوصی اصل 50 قانون اساسی: "در جمهوری اسلامی،حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند،وظیفه عمومی تلقی می گردد.از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران...
ادامه مطلب...

مدیون پند و نصیحت پدرم هستم

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 گفت و گو با "رضا زارع"، مدیر فنی و داخلی چاپخانهزارع ساری "رضا زارع"، مدیر فنی و داخلی چاپخانهزارع ساری است. بیست و هفت سال دارد و تحصیل کرده رشته مهندسی برق است. او هم مثل سایر اعضای خانواده اش از کودکی با کار در چاپخانه آشنا شد و حین تحصیل در امور طراحی، لیتوگرافی، چاپ و صحافی...
ادامه مطلب...

دستان ایثار و ابتکار

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 معلولان از جامعه جدا نشوند بارها از ایثارگری های معلمان ایرانی شنیده ایم. معلمی که در آتش سوخت تا دانش آموزان کلاسش را نجات بخشد تنها نمونه ای از هزاران نمونه از ایثارگری ها و فداکاری های معلمان سختکوش این مرزوبوم است. این بار نیز معلمی در شهرستان گلوگاه مازندران، ایثارو عشق...
ادامه مطلب...

توسعه یافتگی در گرو سلامت روان

IMAGE

سه شنبه, 02 آذر 1395 پاسخ به سوالات اساسی   گرد آوری و تدوین:  سید بابک میرمبینی، دانشجوی دکترای روانشناسی منانه ملاح ، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی سیده فرزانه حسینی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی توسعه‌یافتگی هر جامعه به سلامت روان افراد آن جامعه بستگی دارد. عامل بسیاری از ناهنجاری‌ها و...
ادامه مطلب...

نیروی دریایی ناکام در مازندران

IMAGE

شنبه, 21 شهریور 1394 دکتر علی رستم نژاد نشلی:به نظر می رسد اولین تلاش های جدی برای تاسیس نیروی دریایی توسط ایران در زمان نادر شاه افشار وقوع یافت. نادرشاه به اهمیت تاسیس نیروی دریایی برای حفظ امنیت سر حدات شمالی ایران آگاه بود. تلاش هاویادگیری از کمک های جان التون کشتی ساز انگلیسی با مرگ نادر و سپس...
ادامه مطلب...

نویسندگی شغلی است که حساب معنوی آن پر است ولی حساب مالی آن خالی است!

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 ندا کلایی:در اواخر زمستان به سر می بریم. برف و سوز آن سرمای سختی را به وجود آورده است و به دنبال آن سوز جدایی از «اسفندیار زرکوب تهرانی» نیز برآن افزوده است. به یاد دارم، تقریباً سه سال پیش بود که با او آشنا شدم؛ زمانی که تازه کار خبرنگاری را درروزنامه بشیر مازندران شروع کرده...
ادامه مطلب...

دریا نیوز حیا کن؛صدا و سیما را رها کن!

IMAGE

پنج شنبه, 29 اسفند 1392 شبکه ی استانی در سایت هادریا نیوز حیا کن صدا و سیما را رها کن!ماهنامه ارمون:«دریا نیوز» را می توان جدی ترین منتقد صدا و سیمای مازندران نامید. این سایت، بارها و با عناوینی مختلف، صدا و سیما را مورد انتقاد قرار داده است. در یکی از این نوشته ها؛ دریا نیوز به آماری که مدیر و قائم...
ادامه مطلب...

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان