مجله ارمون - گزارش یک روز در نمایشگاه استانی یار مهربان جایی برای امید

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

گزارش یک روز در نمایشگاه استانی یار مهربان جایی برای امید

محمد رضا شکری امیری:در روزی سرد که آفتاب فقط  تصویری از گرمای پاییزی مازندران را نشان می دهد در حاشیه ی اتوبانی تندرو، بدون پارکینگی امن و منضبط، هفت کیلومتری ساری نمایشگاهی برگزار شد که از نمایش‌های ادبی و آکادمیک، گروه‌های کتابخوان محلی، گروه‌های منسجم دانش آموزی که آهنگ های محبوب و مذهبی بخوانند، بچه هایی با صورت هایی که به شکل های مختلف نقاشی شده‌ باشد، حضور دانش آموزان، مجسمه‌های محلی و دسته‌های بزرگی از بازدیدکنندگان پر سر و صدا در آن خبری نبود.
62هزار عنوان کتاب در بخش های زبان، حقوقی، کشاورزی، کودک و نوجوان، کمک آموزشی، هنر، دینی و عمومی در نمایشگاه بین المللی کتاب مازندران ارائه شد. ٢۵ ناشر بخش بین الملل از ١٢ کشور جهان کتاب های خود را در زمینه های گرافیک، تاریخ، ادبیات، علوم انسانی، مکانیک، رایانه، تاریخ باستان جهان، مذهبی، نفیس، و تخصصی دانشگاهی ارائه کردند؛ اما اینجا جایی برای تجلیل از ادبیات بومی و ملی، تاریخ و علم پارسی و شاید فرهنگ بومی نبود، مکانی برای نمایش جدی علایق و آرزوهای مازندران ترقی خواه امروز.
کتابها توان رسیدن به مخاطبان را ندارند
تغییرات سطحی و بنیادی در نمایشگاه دیده نمی شود. سرما مثل سالهای گذشته به غرفه داران سرماخوردگی هدیه می دهد و گرمای خرید کتاب نیز چندان دلگرم کننده نیست. شاید کتاب هایی که برای نمایش و فروش آمده بودند نتوانستند کیفیت خوبی از خود نشان دهند و یا به گفته ی خریداران قیمت های بالا توان رسیدن کتاب و مخاطب را از هم گرفت.
علی کشاورز است و برای خرید کتابهای تاریخی به اینجا آمده است، او معتقد است؛ مکان نمایشگاه برای امثال او که خودروی شخصی ندارند و از جویبار آمده دشوار بوده است. او به دنبال کتاب های مورد علاقه اش بیشتر زمان خود را در غرفه ی سازمان اسناد ملی گذارنده است و توانسته به کتاب های مورد نیازش با قیمت های مناسب دست پیدا کند.
مینا دانش آموزی که به همراه پدرش برای دیدن و خرید کتابهای مورد علاقه به نمایشگاه آمده است، می گوید:« کتاب های مناسب برای سن او با محتوای بالا خیلی کم است و نتوانسته کتاب دلخواه خود را از اینجا تهیه نماید.»
 حسین و یلدا با دختر کوچکشان به نمایشگاه آمده اند و اعتقاد دارند محیط برگزاری نمایشگاه و برنامه های جنبی آن نتوانسته برای آنها جالب باشد. همچنین دستگاه تهویه سالن نامناسب است این مشکلات پیش‌پا افتاده در طول این سالها مدام در حال تکرار است؛ مشکلاتی که باعث می‌شود بسیاری از آثار به بازدهی مطلوب نرسند و مردم آنگونه که باید از بازدید خود برای خرید کتاب استفاده نکنند.
آقای سلیمی یکی از خریداران کتاب می گوید:«اگر بتوان مردم را با هر ترتیبی به کتاب و کتابخوانی تشویق و ترغیب کرد و استعدادهایی که در جامعه است را  شناسایی کرد، می‌توان به توسعه و پیشرفت کشور و جامعه امیدوار بود. اگر فرهنگ کتاب و مطالعه در جامعه‌ی ما رونق پیدا کند و علاقه مندان زیادی به آن رو آورند باعث توسعه کشور خواهد شد.»
کم توجهی به مخاطبان کتب حوزوی
یکی از روحانیون از نبود کتابهای حوزوی و مذهبی موثر در نمایشگاه  گله مند است و می گوید:« امیدواریم به مخاطبان کتب حوزوی نیز توجه بیشتری شود. از طرفی باید توجه داشت که نمایشگاه به گونه‌ای طراحی شود که مخاطب در بدو ورود احساس کند که وارد فضایی فرهنگی و مرتبط با کتاب شده است. اما زمانی که وارد نمایشگاه کتاب می‌شویم در ابتدا با تبلیغات مکرر غذاخوری‌ها مواجه می‌شویم که با فضای کتاب فاصله دارد.
در آن سوی پیشخوان فروشنده انتشارات از تهران می گوید:« نمایشگاه فروش خوبی برای انتشارات او به وجود می آورد و این انتشارات با فروش کتاب‌هایی درباره شعر، تاریخ و رمان و ادبیات که با تقاضای زیادی روبه رو است می تواند در این چند روز یک دهم از درآمد سالانه خود را کسب نماید. این بانوی ناشر ادامه می دهد:« مزیت اصلی نمایشگاه این است که در این مدت می‌توانیم کتاب هایمان را به مردمی که در غیر این صورت هرگز آنها را نمی‌دیدیم، معرفی کنیم.»
صحبت ناشران درباره نمایشگاه بین المللی کتاب شنیدنی است، گویا سخن از دل یار مهربان می گویند و به دنبال علاجی برای دردهای آن می گردند، این ناشران همان سنگ های صبور کتاب هستند، یکی از این سنگ های صبور که در انتشارات " آنوشا مهر" مستقر بود درباره نمایشگاه بین المللی کتاب می گوید:« مکان برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب باید در فضایی مناسب باشد. از طرف دیگر لازم است که نمایشگاه کتاب در تمامی فصل های سال برگزار شود تا مخاطبان بتوانند با کتاب های تازه منتشر شده آشنا بشوند از سوی دیگر به نظرم ما نیازمند تربیت کتابدارانی هستیم که بتوانند به معنای واقعی کلمه مروج کتابخوانی و معرف کتاب در مدارس و کتابخانه ها باشند. استقبال مردم نسبت به سال گذشته خوب بود و این نشانگر علاقه مندی آنها به فرهنگ است. البته بهتر است در جانمایی غرفه ها، مهندسی فضا و محوطه و چیدمان بخش های مختلف تصمیمات مناسبی گرفته شود.»
او در ادامه می افزاید:« ضرورت و توجه به افزایش امکانات رفاهی، ایجاد و غلبه بخش نمایشگاهی به فروشگاهی و برخورداری از برنامه ای مناسب برای بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب از راهکارهای رفع مشکلات این نمایشگاه است.»
فقدان ویترین مناسب برای کتاب
یکی از ناشران مطرح مازندرانی درباره ی فروش کتاب و ترغیب مردم به کتابخوانی می گوید:« فقدان ویترین مناسب برای کتاب، فروش آن را به حداقل رسانده و مردم راغب به خرید کتاب نیستند. یکی دیگر از علل عدم فروش مناسب کتاب در کشور نبود تبلیغات در این زمینه است. از آنجا که هزینه تبلیغات زیاد است، ناشرین قادر به تبلیغ تولیدات خود نیستند لذا نمی توانند مخاطب لازم را جذب نمایند.»
 وی نبود منتقد کتاب را از دیگر خلاء های فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی کشور می داند و ادامه می دهد:« اگر منتقدان، کتابهای تازه منتشر شده را نقد می کردند اکنون مخاطبان کتاب در کشور جمعیت وسیع تری را تشکیل می دادند.»
یکی از مسئولان بخش ارتباطات عمومی نمایشگاه می‌گوید:« با توجه به تعداد شرکت کنندگان، این نمایشگاه بزرگترین در سطح منطقه است.»
دوستان و همسایگان ایران شامل روسیه، چین و افغانستان بیشتر در معرض دید هستند، اما در این نمایشگاه اثری از این کشورها یافت نشد و در سالن بین الملل علاوه بر چند نماینده از سوی آنها  که غرفه داشتند، نهادهای بین‌المللی مانند موسسه اکو و اتحادیه جهانی ناشران مسلمان حضور نداشتند.
یکی از ناشران بخش بین الملل می گوید:«از مشکلات ناشران در زمان نمایشگاه، حمل‌ و نقل کتاب‌ها و ورود و خروجشان به نمایشگاه است که این موارد چند روز قبل از افتتاحیه و روز بعد از اختتامیه گریبانگیر ناشران است که مستلزم همکاری و مساعدت مجموعه حراست نمایشگاه است. گاهی می‌بینیم فقط یکی از درها برای تردد و خروج کتاب‌ها باز است و ما دچار مشکلات زیادی می‌شویم. سیستم نامطلوب اطلاع‌رسانی در نمایشگاه یکی از دغدغه های مخاطبان است بسیاری از آنها به امید یافتن کتاب مورد نظرشان به نمایشگاه می‌آیند و اکثرا یا نام ناشر آن کتاب را نمی‌دانند یا نام دقیق کتاب را. اطلاع رسانی دقیقی برای پاسخگویی وجود ندارد و بیشتر وقت ما صرف پاسخگویی به سوالات مشتریانی می‌شود که یا به دنبال نام ناشر می‌گردند یا نام کتاب.»
 وی به موکـت‌های نامناسب سالن اشاره و تصریح می کند:« در رفت‌ و آمدهای مکرر موکت‌ها سایید شده و خاکی می‌شوند فاصله موکت‌ها مناسب نیست و با وجود خاک مشکلات تنفسی را برای ما به همراه می‌آورد.»
جای خالی کتاب های صوتی
کتاب صوتی، متن کتابي است که توسط يک يا چند گوينده خوانده مي‌شود و به صورت فايل صوتي درمي‌آيد. کتابهايي که با هدف نياز نابينايان ارائه شد اما با گذر زمان و پيشرفت تکنولوژي از يک سو و گرفتاري‌هاي زندگي بشري از سوي ديگر ترويج اين کتاب ها افزايش يافت.
پیشینه کتاب گویا در جهان به سال 1931 برمی‌گردد که در آن سال گنگره آمریکا، برنامه کتاب سخنگو را در دستور کار قرار داد. این پروژه که «کتاب برای نابینایان» نام داشت، در ابتدا در راستای کمک به نابینایان برای مطالعه صورت گرفت. بنیاد نابینایان اولین بار کتاب سخنگو را در سال 1932 تولید کرد و سال بعد برای اولین بار تولید انبوه کتاب سخنگو آغاز شد.
همگانی شدن دستگاه‌های پخش موسیقی مانند آی‌پدها نیز کتاب‌های سخنگو را برای عموم افراد قابل دسترس‌تر ساخت.امروزه صنعت نشر کتاب سخنگو در دنیا، صنعتی بزرگ با گردش مالی قابل توجه است که توجه شایسته به آن می‌تواند برای ارتقاء فرهنگ مطالعه کتاب و همچنین تلفیق دنیای نشر سنتی با امکانات و الزامات نشر روز و بهره مندی از آن در کشور ما نیز مفید باشد که متاسفانه در این دوره از نمایشگاه چنین کتابهایی رویت نشد.
کتابخانه صوتي براي ارتقاء سرانه مطالعه و ترويج فرهنگ مطالعه می باشد علاقه‌مندان و شهرونداني كه به هر دليلی امكان خواندن كتاب‌هاي مورد علاقه‌ خود را ندارند می توانند از اين فضا براي كتابخواني استفاده كنند.
داستان ناشران و کارت خوانها
داستان کارت‌خوان‌ها و قطع و وصل‌شدن آن‌ها ماجرای تازه‌ای در نمایشگاه کتاب نیست. امسال بسیاری از غرفه‌ها در روز اول هنوز مجهز به دستگاه کارت‌خوان نشده بودند و با آغاز روز دوم بالاخره دستگاه‌هایشان را دریافت کردند، اما داستان کار نکردن این دستگاه‌ها مساله‌ای است که مشکلاتی را برای مردم ایجاد نمود. به گفته معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ٦٢ هزار عنوان کتاب در دوازدهمین نمایشگاه کتاب مازندران در اختیار بیش از ٥١٠ ناشر قرار گرفته است. و میزان فروش کتاب حدود هشت میلیارد ریال بوده است.  
در پایان ساعت کار نمایشگاه اتوبوس هایی برای جابه جایی ناشران و مردم جلوی درب خروجی حضور دارند. چند فروشنده محصولات پلاستیکی نیز جلوی درب مشغول صحبت با مسئولان نمایشگاه و فروش محصولات خود هستند. با دانیال زارع که دانش آموز چهارم ابتدایی است و چندین کتاب از روی لیستی از قبل تعیین شده خریده، جلوی درب خروجی روبرو می شوم. خوشحال از خریدهایش می گوید:« بیشتر کتابهایی که می خواستم و انتشارات آنها را از قبل می دانستم را خریدم مثل؛ سرود کریسمس چالز دیکنز، مدرسه پرماجرا اولین درس تاریخ دن گاتمن انتشارات گام، علوم ترسناک گیاهان شرور نوشته نیک آرنولد انتشارت پیدایش، مدرسه پرماجرا مدرسه از کارافتاده و مدرسه پرماجرا مدرسه یا پادگان نویسنده، دن گاتمن انتشارات گام و...» دانیال درباره مطالعه غیر درسی اش می گوید:« روزهای تعطیل که ساعت های بیکاری بیشتری دارم کتاب می خوانم. کتابهای علمی و رمان جزو کتابهایی است که خیلی دوست دارم. چارلز دیکنز نویسنده مورد علاقه ام است و دیوید کاپرفیلد یکی از آخرین کتابهایی بود که از این نویسنده خواندم.» گفتگو با کودکی که صدایی دلنشین دارد و پر از شور زندگی است، خستگی روز را از تن به در می کند. می توان با حضور دانیال ها امیدوار نبود به آینده کتاب در ایران؟
مردمی که به همراه خانواده ها کتاب های مورد نظر خود را خریداری کرده اند با نایلونهای رنگارنگ از درب خارج می شوند و پایان یک روز فرهنگی را در سوز آغازین شب، رقم می زنند. نمایشگاه کتاب استان مازندران چندان قابل دفاع از منظر مکان و فضا نیست اما تعداد کسانی که با دستی پر نمایشگاه را ترک می کنند کم نیست؛ جایی برای امید هست.

عمیق‌ترین ترس‌ها و باورها

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395   محمد رضا شکری امیری   هرگاه در زندگی شرایطی پیش می‌آید که مجبور می‌شویم با بحرانی دست و پنجه نرم کنیم، به این موضوع فکر نمی‌کنیم که اگر امروز در برابر مشکلات، واکنش‌های مناسب از خود نشان دهیم، فردای سرشار از اعتماد به نفسی خواهیم داشت و تبدیل به فردی قوی‌تر می‌شویم. این...
ادامه مطلب...

باید پلاستیک را کنار بگذاریم

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395   در گفتگو با رییس دانشکده منابع طبیعی ساری مطرح شد؛ باید پلاستیک را کنار بگذاریم.   احسان شریعت   استان مازندران از حیث دارا بودن جنگل ها و منابع طبیعی ارزشمند در کنار چند استان شمالی از ارزشمندترین مناطق کشور محسوب می شود. جنگل هایی که به نظر می رسد در دهه های گذشته از میزان...
ادامه مطلب...

تاراج طلای سبز در مقابل چشمان عقاب

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 جنگل های جگله ای، قربانی توسعه سارا ربیعی جنگل به اراضی بیش از نیم هکتاری گفته می شود که دارای درختانی با ارتفاعی بالای 5 متر و تاج پوشش بیش از 10 درصد (در تعریف ملی 5 درصد) بوده و یا درختان قادر باشند در حالت طبیعی به کیفیت مذکور برسند. اراضی که تحت کاربری زراعی، باغی و مسکونی...
ادامه مطلب...

قانون حمایت از منابع طبیعی

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 رضا شعبانی  دانشجوی دکتری حقوق خصوصی اصل 50 قانون اساسی: "در جمهوری اسلامی،حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند،وظیفه عمومی تلقی می گردد.از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران...
ادامه مطلب...

مدیون پند و نصیحت پدرم هستم

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 گفت و گو با "رضا زارع"، مدیر فنی و داخلی چاپخانهزارع ساری "رضا زارع"، مدیر فنی و داخلی چاپخانهزارع ساری است. بیست و هفت سال دارد و تحصیل کرده رشته مهندسی برق است. او هم مثل سایر اعضای خانواده اش از کودکی با کار در چاپخانه آشنا شد و حین تحصیل در امور طراحی، لیتوگرافی، چاپ و صحافی...
ادامه مطلب...

دستان ایثار و ابتکار

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 معلولان از جامعه جدا نشوند بارها از ایثارگری های معلمان ایرانی شنیده ایم. معلمی که در آتش سوخت تا دانش آموزان کلاسش را نجات بخشد تنها نمونه ای از هزاران نمونه از ایثارگری ها و فداکاری های معلمان سختکوش این مرزوبوم است. این بار نیز معلمی در شهرستان گلوگاه مازندران، ایثارو عشق...
ادامه مطلب...

توسعه یافتگی در گرو سلامت روان

IMAGE

سه شنبه, 02 آذر 1395 پاسخ به سوالات اساسی   گرد آوری و تدوین:  سید بابک میرمبینی، دانشجوی دکترای روانشناسی منانه ملاح ، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی سیده فرزانه حسینی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی توسعه‌یافتگی هر جامعه به سلامت روان افراد آن جامعه بستگی دارد. عامل بسیاری از ناهنجاری‌ها و...
ادامه مطلب...

نیروی دریایی ناکام در مازندران

IMAGE

شنبه, 21 شهریور 1394 دکتر علی رستم نژاد نشلی:به نظر می رسد اولین تلاش های جدی برای تاسیس نیروی دریایی توسط ایران در زمان نادر شاه افشار وقوع یافت. نادرشاه به اهمیت تاسیس نیروی دریایی برای حفظ امنیت سر حدات شمالی ایران آگاه بود. تلاش هاویادگیری از کمک های جان التون کشتی ساز انگلیسی با مرگ نادر و سپس...
ادامه مطلب...

نویسندگی شغلی است که حساب معنوی آن پر است ولی حساب مالی آن خالی است!

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 ندا کلایی:در اواخر زمستان به سر می بریم. برف و سوز آن سرمای سختی را به وجود آورده است و به دنبال آن سوز جدایی از «اسفندیار زرکوب تهرانی» نیز برآن افزوده است. به یاد دارم، تقریباً سه سال پیش بود که با او آشنا شدم؛ زمانی که تازه کار خبرنگاری را درروزنامه بشیر مازندران شروع کرده...
ادامه مطلب...

دریا نیوز حیا کن؛صدا و سیما را رها کن!

IMAGE

پنج شنبه, 29 اسفند 1392 شبکه ی استانی در سایت هادریا نیوز حیا کن صدا و سیما را رها کن!ماهنامه ارمون:«دریا نیوز» را می توان جدی ترین منتقد صدا و سیمای مازندران نامید. این سایت، بارها و با عناوینی مختلف، صدا و سیما را مورد انتقاد قرار داده است. در یکی از این نوشته ها؛ دریا نیوز به آماری که مدیر و قائم...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان