مجله ارمون - وجود زندگی پیشرفته در روزگاران قدیم در محمود آباد

وجود زندگی پیشرفته در روزگاران قدیم در محمود آباد

  • پرینت

ارمون،سرویس گردشگری: معاون گردشگری اداره کل میرزاث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: کانالکشی زیرزمینی باغ بن محمودآباد که تا سوراخ مازو کشیده شده حکایت از یک زندگی پیشرفته در روزگاران قدیم دارد و علت نامگذاري سوراخ مازو وجود همان تونل‌ها بود.https://tse2.mm.bing.net/th?id=HN.608018982806750188&w=167&h=155&c=7&rs=1&qlt=90&o=4&pid=1.7

مهران حسنی با اشاره به موقعیت جغرافیایی شهرستان مجمودآباد گفت: شهرستان محمودآباد از شمال به دریای خزر، از شرق به شهرستان فریدونکنار، ازغرب به شهرستان نور و از جنوب به شهرستان آمل محدود است.

وی افزود: جمعیت این شهرستان در سال ۱۳90، برابر با 47 هزار و 591 نفر بوده  و اين شهرستان به مرکزیت شهر محمودآباد داراي دو بخش مركزي و سرخ رود است.

معاون گردشگری اداره کل میرزاث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران تصریح کرد: شهر محمودآباد که در شمال غربی این شهرستان قرار دارد شهری است بندری با سابقه کهن که ساحل زيباي آن، اين منطقه را به يكي از پرجاذبه‌ترين مناطق گردشگري تبدیل کرده است.

وی برنج را عمده ترین محصول کشاورزی محمودآباد دانست و افزود: بیشتر مردمان این منطقه كشاورز  هستند و در صورت بسترسازي توسعه گردشگري و تامين اراضي صنعتي این شهر به سرعت متحول مي‌شود.

حسنی با اشاره به پیشینه تاریخی شهرستان محمودآباد گفت: پیشینه تاریخی این منطقه، به قدمت تاریخی طبرستان و آمل بستگی دارد، زيرا این منطقه بخشی از منطقه آمل بوده و آمل با قدمت چند هزارساله زمانی پایتخت طبرستان بود.

وی ادامه داد: محمودآباد، وارث و جانشین تمدن منطقه‌ای است که در تاریخ از آن به نام «اهلم» ((Ahlom ) یاد شده است و از قرن دوم هجرت تا دوره قاجاریه و حتی پس از آن در دوره رضاخان نیز این منطقه، پیش بندری  برای  آمل  بوده است.

معاون گردشگری اداره کل میرزاث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران  عنوان کرد: در دوره قاجاریه منطقه‌ای که اکنون مرکزیت شهر محمودآباد در آن است، محل بندر بوده ولی قبل از آن در کتب تاریخی از اهلم نام برده شده است.

وی افزود: شهر فعلی محمودآباد از قدمت تاریخی زیادی برخوردار نیست. اگرچه تاریخ محمودآباد با روستای تاریخی اهلم در مجاورت آن یکی دانسته می‌شود ولی تا دوره  ناصرالدین شاه تنها اثر معماری مهم آن،  راه ساحلی شاه عباسی و یک امامزاده بوده است.

حسنی گفت:  آغاز احداث بنای فعلی شهر محمودآباد به حاج محمدحسن خان اصفهانی -پدر محمدحسین امین‌الضرب- در دوره ناصرالدین شاه باز می‌گردد.

وی با اشاره به جاذبه هاي گردشگري، تاریخی و فرهنگی محمودآباد افزود: آهو محله یکی از این مناطق گردشگری است که در غرب محمود آباد قراردارد و از شمال به درياي خزر از شرق به محمودآباد از جنوب و جنوب غربي به سوراخ مازو و از غرب به آزادمون محدود است.

وی افزود: علت نامگذاري آن به اين نام معلوم نيست. ولي وجود آهوان زيادي از نوع شوكا در زمانهاي نه چندان دور شايد دليل اصلي نامگذاري آن به آهو محله باشد.

حسنی با اشاره به منطقه گردشگری سوراخ مازو  اظهار کرد: اين محل از شمال به آهو محله و محمودآباد از شرق به حربده از جنوب به تليكسر و آباد محله و از غرب به آزادمون و خشت‌سر محدود است و دارای تاريخ كهن است.

وی افزود: باغ ‌بن داراي سابقه تاريخي بسيار طولاني است قبل از آنكه مازندران به دين اسلام گراييده شود آباد بود. اين منطقه را گبرنشين مي‌گفتند. آثار باستانی یافت شده در این منطقه گواهی بر تاریخی بودن آن است.

معاون گردشگری اداره کل میرزاث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران عنوان کرد: در چند كيلومتري اطراف روستای باغ بن يعني در جنگل‌هاي آزادمون در سوراخ مازو تونل‌هاي زيرزميني را یافتند كه از آجر ساخته شده بود.

 وی افزود: مي‌توان چنين احتمال داد كه اين تونل‌ها که از منطقه باغ بن شروع مي‌شد و به اطراف گسترش مي‌يافت ممكن  است محلي براي مخفي شدن مردم و ساكنان آن منطقه براي فرار از خطر بوده است و يا كانالي براي عبور آب يا فاضلاب در هر صورت وجود آجرها، سفالها، كوزه‌ها، ماسه‌هاي منقش و كانالكشي، از يك زندگي در سطحی پيشرفته در اين منطقه از روزگاران بسيار دور خبر مي‌دهد و علت نامگذاري سوراخ مازو شاید وجود همان تونلهايي بود كه از باغ بن به اطراف از جمله سوراخ مازو كشيده مي‌شد.

حسنی گفت: علتی دیگر که چندان معتبر نیست وجود درختان مازو يا موزي و بلوط در اين منطقه است که در هر صورت روستاي سوراخ مازو و يا ليكاموزو در مسير رودخانه شهر به طول 2 كيلومتر قرار دارد.

وی افزود: روستاي تلكسر یکی دیگر از مناطق گردشگری شهرستان محمودآباد است که در جنوب محمود آباد واقع شده است و از شمال به سوراخ مازو و از شرق به حربده و از جنوب به سيار كلا و ترسياب و از مغرب به آزادمون و يوسف آباد محدود است.

حسنی اظهار کرد: پس از آنكه باغ بن و به دنبال آن اهلم مركزيت و اهميت خود را از دست داد، بجاي آن دو منطقه در اطراف محمود آباد جانشين اهلم شدند يكي تبرآباد در شرق محمودآباد كنوني و دومي تليكسر است. زيرا در اين زمان آمل ديگر  مثل گذشته اعتبار و رونق نداشت و بجاي آن بابل به نام بار فروش مركزيت يافته بود.

وی افزود: خوانين كه در تبرآباد زندگي مي‌كردند، در ارتباط با شهر بارفروش بودند و شايد از تيولداران بارفروش نمايندگي مي‌كردند. اما تليكسر حداقل از اوايل سلسله قاجار بر چندين روستا در اطراف محمود آباد مركزيت يافته بود و محل زندگي خوانين جنوب غربي اهلم‌رستاق شده بود. اين خوانين از زمان فتحعليشاه اين منطقه را به عنوان تيول دريافت كردند و از آنجائیکه مالكان این منطقه روي نمدي كه نقش و نگار داشت و به آن تليك مي‌گفتند، مي‌نشستند این روستا را به اين نام می خواندند.

 حسنی اظهار کرد: از دیگر جاذبه های شهرستان محمودآباد می توان به سواحل خط آهی، جنگل روستای اهلم در روستای اهلم با فاصله 10 کیلومتر از مرکز شهر، پارک جنگلی طاهباز در شهرداری محمدآباد  با فاصله 400 متر از مرکزشهر، جنگل تش‌بندان در جاده آمل نرسیده به کلوده با فاصله 10 کیلومتر از مرکز شهر، آب بندان جنگلی سوراخ مازو در محمدآباد  با فاصله 2 کیلومتر از مرکز شهر، ساحل ورزا محله واقع در سرخرود با فاصله 20 کیلومتر از مرکز شهر، ساحل چاکسر واقع در سرخرود با فاصله 17 کیلومتر از مرکز شهر، ساحل خشت سر در با فاصله 5 کیلومتر از مرکز شهر،  امام زاده فضل خشت سر درروستای خشت سر با فاصله 5 کیلومتر از مرکز شهر، امام زاده هفت تن شومیا واقع در دهستان کلوده، روستای شومیا با فاصله 20 کیلومتر از مرکز شهر، امامزاده قاسم در مرکز شهر جنب شهرداری، سقانفار گلیرد در روستای گلیرد با فاصله 20 کیلومتر از مرکز شهر، سقانفار اورتشت در سرخرود جاده سیاکلا روستای اورتشت  با فاصله 25 کیلومتر از مرکزشهر، امام زاده محمد عبدالله در روستاي شورستاق و امام زاده قاسم در روستاي اورتشت اشاره کرد.

منبع: ايسنا