مجله ارمون - وجود زندگی پیشرفته در روزگاران قدیم در محمود آباد

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

وجود زندگی پیشرفته در روزگاران قدیم در محمود آباد

ارمون،سرویس گردشگری: معاون گردشگری اداره کل میرزاث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: کانالکشی زیرزمینی باغ بن محمودآباد که تا سوراخ مازو کشیده شده حکایت از یک زندگی پیشرفته در روزگاران قدیم دارد و علت نامگذاري سوراخ مازو وجود همان تونل‌ها بود.https://tse2.mm.bing.net/th?id=HN.608018982806750188&w=167&h=155&c=7&rs=1&qlt=90&o=4&pid=1.7

مهران حسنی با اشاره به موقعیت جغرافیایی شهرستان مجمودآباد گفت: شهرستان محمودآباد از شمال به دریای خزر، از شرق به شهرستان فریدونکنار، ازغرب به شهرستان نور و از جنوب به شهرستان آمل محدود است.

وی افزود: جمعیت این شهرستان در سال ۱۳90، برابر با 47 هزار و 591 نفر بوده  و اين شهرستان به مرکزیت شهر محمودآباد داراي دو بخش مركزي و سرخ رود است.

معاون گردشگری اداره کل میرزاث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران تصریح کرد: شهر محمودآباد که در شمال غربی این شهرستان قرار دارد شهری است بندری با سابقه کهن که ساحل زيباي آن، اين منطقه را به يكي از پرجاذبه‌ترين مناطق گردشگري تبدیل کرده است.

وی برنج را عمده ترین محصول کشاورزی محمودآباد دانست و افزود: بیشتر مردمان این منطقه كشاورز  هستند و در صورت بسترسازي توسعه گردشگري و تامين اراضي صنعتي این شهر به سرعت متحول مي‌شود.

حسنی با اشاره به پیشینه تاریخی شهرستان محمودآباد گفت: پیشینه تاریخی این منطقه، به قدمت تاریخی طبرستان و آمل بستگی دارد، زيرا این منطقه بخشی از منطقه آمل بوده و آمل با قدمت چند هزارساله زمانی پایتخت طبرستان بود.

وی ادامه داد: محمودآباد، وارث و جانشین تمدن منطقه‌ای است که در تاریخ از آن به نام «اهلم» ((Ahlom ) یاد شده است و از قرن دوم هجرت تا دوره قاجاریه و حتی پس از آن در دوره رضاخان نیز این منطقه، پیش بندری  برای  آمل  بوده است.

معاون گردشگری اداره کل میرزاث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران  عنوان کرد: در دوره قاجاریه منطقه‌ای که اکنون مرکزیت شهر محمودآباد در آن است، محل بندر بوده ولی قبل از آن در کتب تاریخی از اهلم نام برده شده است.

وی افزود: شهر فعلی محمودآباد از قدمت تاریخی زیادی برخوردار نیست. اگرچه تاریخ محمودآباد با روستای تاریخی اهلم در مجاورت آن یکی دانسته می‌شود ولی تا دوره  ناصرالدین شاه تنها اثر معماری مهم آن،  راه ساحلی شاه عباسی و یک امامزاده بوده است.

حسنی گفت:  آغاز احداث بنای فعلی شهر محمودآباد به حاج محمدحسن خان اصفهانی -پدر محمدحسین امین‌الضرب- در دوره ناصرالدین شاه باز می‌گردد.

وی با اشاره به جاذبه هاي گردشگري، تاریخی و فرهنگی محمودآباد افزود: آهو محله یکی از این مناطق گردشگری است که در غرب محمود آباد قراردارد و از شمال به درياي خزر از شرق به محمودآباد از جنوب و جنوب غربي به سوراخ مازو و از غرب به آزادمون محدود است.

وی افزود: علت نامگذاري آن به اين نام معلوم نيست. ولي وجود آهوان زيادي از نوع شوكا در زمانهاي نه چندان دور شايد دليل اصلي نامگذاري آن به آهو محله باشد.

حسنی با اشاره به منطقه گردشگری سوراخ مازو  اظهار کرد: اين محل از شمال به آهو محله و محمودآباد از شرق به حربده از جنوب به تليكسر و آباد محله و از غرب به آزادمون و خشت‌سر محدود است و دارای تاريخ كهن است.

وی افزود: باغ ‌بن داراي سابقه تاريخي بسيار طولاني است قبل از آنكه مازندران به دين اسلام گراييده شود آباد بود. اين منطقه را گبرنشين مي‌گفتند. آثار باستانی یافت شده در این منطقه گواهی بر تاریخی بودن آن است.

معاون گردشگری اداره کل میرزاث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران عنوان کرد: در چند كيلومتري اطراف روستای باغ بن يعني در جنگل‌هاي آزادمون در سوراخ مازو تونل‌هاي زيرزميني را یافتند كه از آجر ساخته شده بود.

 وی افزود: مي‌توان چنين احتمال داد كه اين تونل‌ها که از منطقه باغ بن شروع مي‌شد و به اطراف گسترش مي‌يافت ممكن  است محلي براي مخفي شدن مردم و ساكنان آن منطقه براي فرار از خطر بوده است و يا كانالي براي عبور آب يا فاضلاب در هر صورت وجود آجرها، سفالها، كوزه‌ها، ماسه‌هاي منقش و كانالكشي، از يك زندگي در سطحی پيشرفته در اين منطقه از روزگاران بسيار دور خبر مي‌دهد و علت نامگذاري سوراخ مازو شاید وجود همان تونلهايي بود كه از باغ بن به اطراف از جمله سوراخ مازو كشيده مي‌شد.

حسنی گفت: علتی دیگر که چندان معتبر نیست وجود درختان مازو يا موزي و بلوط در اين منطقه است که در هر صورت روستاي سوراخ مازو و يا ليكاموزو در مسير رودخانه شهر به طول 2 كيلومتر قرار دارد.

وی افزود: روستاي تلكسر یکی دیگر از مناطق گردشگری شهرستان محمودآباد است که در جنوب محمود آباد واقع شده است و از شمال به سوراخ مازو و از شرق به حربده و از جنوب به سيار كلا و ترسياب و از مغرب به آزادمون و يوسف آباد محدود است.

حسنی اظهار کرد: پس از آنكه باغ بن و به دنبال آن اهلم مركزيت و اهميت خود را از دست داد، بجاي آن دو منطقه در اطراف محمود آباد جانشين اهلم شدند يكي تبرآباد در شرق محمودآباد كنوني و دومي تليكسر است. زيرا در اين زمان آمل ديگر  مثل گذشته اعتبار و رونق نداشت و بجاي آن بابل به نام بار فروش مركزيت يافته بود.

وی افزود: خوانين كه در تبرآباد زندگي مي‌كردند، در ارتباط با شهر بارفروش بودند و شايد از تيولداران بارفروش نمايندگي مي‌كردند. اما تليكسر حداقل از اوايل سلسله قاجار بر چندين روستا در اطراف محمود آباد مركزيت يافته بود و محل زندگي خوانين جنوب غربي اهلم‌رستاق شده بود. اين خوانين از زمان فتحعليشاه اين منطقه را به عنوان تيول دريافت كردند و از آنجائیکه مالكان این منطقه روي نمدي كه نقش و نگار داشت و به آن تليك مي‌گفتند، مي‌نشستند این روستا را به اين نام می خواندند.

 حسنی اظهار کرد: از دیگر جاذبه های شهرستان محمودآباد می توان به سواحل خط آهی، جنگل روستای اهلم در روستای اهلم با فاصله 10 کیلومتر از مرکز شهر، پارک جنگلی طاهباز در شهرداری محمدآباد  با فاصله 400 متر از مرکزشهر، جنگل تش‌بندان در جاده آمل نرسیده به کلوده با فاصله 10 کیلومتر از مرکز شهر، آب بندان جنگلی سوراخ مازو در محمدآباد  با فاصله 2 کیلومتر از مرکز شهر، ساحل ورزا محله واقع در سرخرود با فاصله 20 کیلومتر از مرکز شهر، ساحل چاکسر واقع در سرخرود با فاصله 17 کیلومتر از مرکز شهر، ساحل خشت سر در با فاصله 5 کیلومتر از مرکز شهر،  امام زاده فضل خشت سر درروستای خشت سر با فاصله 5 کیلومتر از مرکز شهر، امام زاده هفت تن شومیا واقع در دهستان کلوده، روستای شومیا با فاصله 20 کیلومتر از مرکز شهر، امامزاده قاسم در مرکز شهر جنب شهرداری، سقانفار گلیرد در روستای گلیرد با فاصله 20 کیلومتر از مرکز شهر، سقانفار اورتشت در سرخرود جاده سیاکلا روستای اورتشت  با فاصله 25 کیلومتر از مرکزشهر، امام زاده محمد عبدالله در روستاي شورستاق و امام زاده قاسم در روستاي اورتشت اشاره کرد.

منبع: ايسنا

عمیق‌ترین ترس‌ها و باورها

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395   محمد رضا شکری امیری   هرگاه در زندگی شرایطی پیش می‌آید که مجبور می‌شویم با بحرانی دست و پنجه نرم کنیم، به این موضوع فکر نمی‌کنیم که اگر امروز در برابر مشکلات، واکنش‌های مناسب از خود نشان دهیم، فردای سرشار از اعتماد به نفسی خواهیم داشت و تبدیل به فردی قوی‌تر می‌شویم. این...
ادامه مطلب...

باید پلاستیک را کنار بگذاریم

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395   در گفتگو با رییس دانشکده منابع طبیعی ساری مطرح شد؛ باید پلاستیک را کنار بگذاریم.   احسان شریعت   استان مازندران از حیث دارا بودن جنگل ها و منابع طبیعی ارزشمند در کنار چند استان شمالی از ارزشمندترین مناطق کشور محسوب می شود. جنگل هایی که به نظر می رسد در دهه های گذشته از میزان...
ادامه مطلب...

تاراج طلای سبز در مقابل چشمان عقاب

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 جنگل های جگله ای، قربانی توسعه سارا ربیعی جنگل به اراضی بیش از نیم هکتاری گفته می شود که دارای درختانی با ارتفاعی بالای 5 متر و تاج پوشش بیش از 10 درصد (در تعریف ملی 5 درصد) بوده و یا درختان قادر باشند در حالت طبیعی به کیفیت مذکور برسند. اراضی که تحت کاربری زراعی، باغی و مسکونی...
ادامه مطلب...

قانون حمایت از منابع طبیعی

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 رضا شعبانی  دانشجوی دکتری حقوق خصوصی اصل 50 قانون اساسی: "در جمهوری اسلامی،حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند،وظیفه عمومی تلقی می گردد.از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران...
ادامه مطلب...

مدیون پند و نصیحت پدرم هستم

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 گفت و گو با "رضا زارع"، مدیر فنی و داخلی چاپخانهزارع ساری "رضا زارع"، مدیر فنی و داخلی چاپخانهزارع ساری است. بیست و هفت سال دارد و تحصیل کرده رشته مهندسی برق است. او هم مثل سایر اعضای خانواده اش از کودکی با کار در چاپخانه آشنا شد و حین تحصیل در امور طراحی، لیتوگرافی، چاپ و صحافی...
ادامه مطلب...

دستان ایثار و ابتکار

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 معلولان از جامعه جدا نشوند بارها از ایثارگری های معلمان ایرانی شنیده ایم. معلمی که در آتش سوخت تا دانش آموزان کلاسش را نجات بخشد تنها نمونه ای از هزاران نمونه از ایثارگری ها و فداکاری های معلمان سختکوش این مرزوبوم است. این بار نیز معلمی در شهرستان گلوگاه مازندران، ایثارو عشق...
ادامه مطلب...

توسعه یافتگی در گرو سلامت روان

IMAGE

سه شنبه, 02 آذر 1395 پاسخ به سوالات اساسی   گرد آوری و تدوین:  سید بابک میرمبینی، دانشجوی دکترای روانشناسی منانه ملاح ، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی سیده فرزانه حسینی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی توسعه‌یافتگی هر جامعه به سلامت روان افراد آن جامعه بستگی دارد. عامل بسیاری از ناهنجاری‌ها و...
ادامه مطلب...

نیروی دریایی ناکام در مازندران

IMAGE

شنبه, 21 شهریور 1394 دکتر علی رستم نژاد نشلی:به نظر می رسد اولین تلاش های جدی برای تاسیس نیروی دریایی توسط ایران در زمان نادر شاه افشار وقوع یافت. نادرشاه به اهمیت تاسیس نیروی دریایی برای حفظ امنیت سر حدات شمالی ایران آگاه بود. تلاش هاویادگیری از کمک های جان التون کشتی ساز انگلیسی با مرگ نادر و سپس...
ادامه مطلب...

نویسندگی شغلی است که حساب معنوی آن پر است ولی حساب مالی آن خالی است!

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 ندا کلایی:در اواخر زمستان به سر می بریم. برف و سوز آن سرمای سختی را به وجود آورده است و به دنبال آن سوز جدایی از «اسفندیار زرکوب تهرانی» نیز برآن افزوده است. به یاد دارم، تقریباً سه سال پیش بود که با او آشنا شدم؛ زمانی که تازه کار خبرنگاری را درروزنامه بشیر مازندران شروع کرده...
ادامه مطلب...

دریا نیوز حیا کن؛صدا و سیما را رها کن!

IMAGE

پنج شنبه, 29 اسفند 1392 شبکه ی استانی در سایت هادریا نیوز حیا کن صدا و سیما را رها کن!ماهنامه ارمون:«دریا نیوز» را می توان جدی ترین منتقد صدا و سیمای مازندران نامید. این سایت، بارها و با عناوینی مختلف، صدا و سیما را مورد انتقاد قرار داده است. در یکی از این نوشته ها؛ دریا نیوز به آماری که مدیر و قائم...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان