مجله ارمون - تجربه سفر گروهی در مازندران گردشگران شهری مشتاق

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

تجربه سفر گروهی در مازندران گردشگران شهری مشتاق

 

ارمون، سرویس گردشگری_زهرا اسلامی- رضا شریعتی: سفر با تور را آدم های برونگرا بیشتر می پسندند، داخلی و خارجی هم ندارد. ایرانگردی با تور مزیت هایی دارد که کاهش ترافیک یکی از آنهاست، ضمن اینکه از هزینه های سفر می کاهد و احتمالا خاطرات جمعی شیرینی رقم خواهد زد. این ادعا را کسانی که تجربه چنین سفری دارند، تایید می کنند.

مازندران از آن دست مقاصد گردشگری است که سفر با تور احتمالا و نه حتما به شما بیشتر خواهد گذشت، می توانید امتحان کنید. شاید هم تاکنون برای سفر با تور به این استان شمالی اقدام کرده اید اما موفق به یافتن تورهای مناسب به ویژه چند روزه اش نشدید. حق دارید، چون تورگردانی و سفر دسته جمعی با غریبه ها و یا غیر فامیل هنوز با فرهنگ ما عجین نشده است اگر چه ایرانی ها عادت به دور هم بودن و سفرهای کوتاه و حتی بلند با قوم و خویش دارند. تورهای یک روزه به مازندران خاصه از تهران به یکی از پکیج های سفر اغلب دفاتر خدمات گردشگری به روز و معروف تهران تبدیل شده و معمولا زود پر و استقبال خوبی از آنها می شود، بویژه تورهای طبیعت گردی مازندران.

تهرانی ها، بیشترین ایرانی های اهل سفر

عید ماجرای مخصوص به خودش را دارد؛ آمارها نشان می دهد که بیشترین میزان جا به جایی مردم در نوروز توسط تهرانی ها انجام می شود و پایتخت مبدا بیشترین تعداد سفرهاست. آنها برای رهایی از شلوغی تهران از شهر خارج شده و به شهرستانهای خودشان می روند و یا می خواهند به مکانی سفر کنند، برای تفریح.

مازندران که دیوار به دیوار پایتخت است و یک دنیا ویلای کوچک و بزرگ تهرانی را در خود جای داده این روزها تند، تند در جوار ساحل و کوهستان پر می شود از صاحبانشان و تعدادی میهمان همراه.

نگاه دوباره به آمارها و البته اگر خودمان اهل سفر باشیم چشم هایمان نشان می دهد جاده های منتهی به مازندران، مشهد، گیلان، کیش، قشم، یزد، اصفهان و شیراز شلوغ تر از همیشه است این روزها. اما سفر با تور کمتر برای مازندران تعریف شده و گردشگران گروهی بیشتر به مشهد و کیش می روند و تورهای فرهنگی به شیراز، اصفهان و یزد.

نگاهی به لیست فروش تورهای نوروزی دفاتر خدمات گردشگری کشور بویژه میان استانهای شمالی، در شرایطی که تورهای ماسوله و فومن گیلان به خوبی در آژانس های مسافرتی می فروشند، مازندران کمترین تور  گردشگری را دارد.

اغلب با خودروی شخصی مسافرت می کنند

یکی از مدیران دفاتر خدمات گردشگری می گوید:« تهرانی ها بیشتر ویلایی در مازندران دارند و اغلب با خودروی شخصی مسافرت می کنند و معمولا تورهای مازندران در مقابل تورهای قشم، کیش و مشهد نمی فروشند و از استقبال خوبی برخوردار نیستند.»

مازندران علاوه بر جاذبه های منحصر بفرد در اکوتوریسم و طبیعت گردی، در گردشگری شهری نیز از ظرفیت های مطلوبی برخوردار است که تا یکی دو سال پیش مورد غفلت قرار گرفته بود آن هم در مازندرانی که یافته های باستان شناسی در گوهر تپه بهشهر نشان از سابقه مدنیت و شهرنشینی اهالی این خطه تا ده هزار سال پیش می دهد. معماری شهری در این سالها مثل طبیعت بکر مازندران آنقدر دستخوش تغییر شد که از آن خانه های سفال و لته سر کمتر خبری هست، اما اگر اهل گشت و گذار در شهرهای این دیار معتدل باشید شک نکنید که دیدنی های بسیاری می یابید.

توجه به گردشگری شهری یکی از راههای ماندن گردشگر در شهرهای گذری مثل ساری و قائم شهر حتی آمل و بابل است. ضرورت برگزاری تورهای کوتاه مدت شهرگردی در نوروز سال گذشته بازار گرمی در مازندران و مرکز این استان داشت. در آغاز بهار امسال این تورها در سه شهر ساری، آمل و رامسر برگزار می شود که مشتاقان محلی و گردشگر متعددی دارد.

میدان ساعت ساری، نقطه آغاز

خودمان را به یکی از تورهای نیم روزه ساری گردی در محل تجمع آن در میدان تاریخی ساعت ساری رساندیم؛ دو اتوبوس شهرداری آماده حرکت بود، ترجیح ما همراه شدن با گروه بود، تا گپ و گفتمان را به سفر بکشانیم. مقصد نخست خانه کلبادی ساری در بافت قدیم این شهر میان کوچه پس کوچه ها چهار راه برق است، از فرصت تماشای خانه ای با معماری بومی منطقه و اولین خشت های پخته ای که وارد این دیار شده (در بازسازی آن دقت کافی به خرج نداده اند) بهره می برم و یکی دو گردشگر را به حرف می گیرم.

 محمد رضا محمدی  یکی از مسافران تور ساری گردی اصفهان آمده با بیان اینکه این دومین روزی است که در این تور شرکت می کنم، به ما می گوید:«  گردشگران زیادی به اینجا آمده اند و دلشان می خواهد از این تورها که رایگان هم هست استفاده کنند، اگرچه اکنون تعداد اتوبوس ها برای مسافران کافی نیست اما چنانچه اطلاع رسانی وسیع تری انجام شود ساروی ها شاهد حضور مسافران و گردشگران بیشتری خواهند بود.»

این گردشگر اصفهانی با اشاره به تکراری بودن مسیر در برخی از تورها ادامه می دهد:« تنوع این طرح برای مسافرانی که یک روز در مازندران می مانند خوب است اما از این تنوع برای مسافرانی که قصد چند روز ماندن در این خطه سرسبز دارند به مرور کاسته می شود.»

رئیسی از دیگر مسافران تور ساری گردی فرهنگی است و از شیراز آمده، او این تور را جالب و متنوع توصیف می کند و می گوید:« در سفرهای بسیاری که به شهرهای ایران داشتم برای اولین بار است که با چنین طرحی مواجه می شوم. با اجرای این طرح برای مسافران نوروزی، ما با فرهنگ بومی محلی مازندران آشنا می شویم.»

او با بیان اینکه بهتر است ساعت بازدید افزایش یابد، ادامه می دهد:« چنانچه در این طرح ها برای تفریح بچه ها هم مکان هایی در نظر گرفته شود بسیار خوب خواهد شد.»

مسجد فرح آباد که می گویند روزگاری آتشکده بود و قبور سلم و تور را در کنار درب یکی از ورودی های آن می دانند، در جوار بازار نرگسیه ساری مقصد بعدی است.

زهرا پاداشی نیز فرهنگی و کرمانشاهی است، در حال تفکر است انگار که نظرش را درباره تور می پرسم. او می گوید:« برای چهارمین بار است که به مازندران سفر می کنم اما نمی دانستم شهرستان ساری مکان های گردشگری، تاریخی و تفریحی به این زیبایی دارد.»

وی ادامه می دهد:« مردم مازندران خونگرم اند. در برخورد با آنها می توان محبت و دوستی را در چهره شان دید.»

پاداشی به  ضرورت اجرای این طرح در تمام شهرستان های کشور تاکید می کند و می گوید:« این طرح ها کلاس تاریخی برای دانش آموزان و خانواده هاست.»

راهی جاده فرح آباد می شویم قرارشان ساحل است و

جشنواره بادبادک ها، اما سر راه نرسیده به ساحل، روبروی مجتمع تجاری نگین دریا توقف می کنیم. نمایشگاه صنایع دستی ایرانی تدارک شده که انصافا زیبا، کوچک و به قیمت است. هنرمندان استانهای مختلف در چادر جمع و جور و قشنگی گردهم آمده اند و دست ساخته های عالی شان را به فروش می رسانند. گردشگران در زمان کوتاهی بازدید و تعدادی از آنها خرید می کنند.

 شناساندن جاذبه های تاریخی و گردشگری

رضا مردانی مدیر تورهای ساری گردی کنار این چادر آبرومند که می شد هر نقطه ی دیگر شهر از آن برپا و به اقتصاد صنایع دستی کمک کرد، با بیان اینکه مهم ترین هدف تور ساری گردی شناساندن جاذبه های تاریخی و گردشگری به مسافران نوروزی است، می گوید:« از آنجا که ساری گذرگاه مسافران است مهم ترین هدف ما از اجرای این طرح، اقامت یک شب بیشتر گردشگران نوروزی در شهرستان است.»

وی با اشاره به اینکه این طرح با همکاری شهرداری ساری، میراث فرهنگی، کمیته گردشگری و شرکت بوی گلسار اجرا می شود، از دیگر اهداف این طرح را کمک به چرخه اقتصاد ساری، اشتغال زایی، شناساندن آداب، رسوم، صنایع دستی و انواع غذاهای محلی به گردشگران نوروزی عنوان می کند.

مدیر تورهای ساری گردی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 3000 نفر از جاذبه های ساری بازدید داشتند، می گوید:« برای هر اتوبوس دو راهنمای تور آقا و دو راهنمای تور خانم که دوره آموزشی گذرانده اند استخدام شدند تا در قالب نوروزبانان بی نورو،ز گردشگران را با موسیقی سنتی، آداب، رسوم و زبان محلی مازندرانی آشنا کنند.»

مردانی با بیان اینکه پکیچ های گشت در روزهای مختلف تغییر می کند، ادامه می دهد:« برای ایام فاطمیه این گشت به مکان های تاریخی و مذهبی شهرستان تغییر یافته بود. ساری گردی تا دوازدهم فروردین اجرا می شود. برای دوازدهم فرودین برنامه پاکسازی سواحل و چهاردهم رها سازی ماهیان قرمز در پارک ملل در نظر گرفته شد.»

مدیر تورهای ساری گردی  با بیان اینکه در آینده به کمک مسئولین گردشگری قصد اجرای تورهای بوم گردی و گردشگری روستایی داریم، می گوید:« در این زمینه نزدیک تفاهم نامه ایی فی ما بین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اداره ورزش و جوانان(هیئت ورزش های روستایی وبازی های محلی)  امضا شده است.»

جشنواره بادبادک ها در ساحل

به سرعت برای اینکه از روشنایی روز استفاده کنیم و به ساحل برسیم، سوار اتوبوس می شویم. ساحل فرح آباد شلوغ تر از تصور است. جشنواره بادبادک ها را برای کودکان راه انداخته اند اما بیشتر بادبادک ها را بزرگترها بالا برده اند و هیجانش برای کودکان است.

شریفی راهنمای تور ساری گردی که سابقه ده سال تور لیدری دارد، با بیان اینکه با اجرای این طرح برای 26 تور گردان اشتغال زایی شده است، می گوید:« با فروش آش محلی در سواحل دریا، خرید از مراکز تجاری، صنایع دستی در بازارچه های سنتی و خرید پوشاک در بازاهای نگین دریا و ایرانیان و فروش انواع ترشیجات محلی، اقتصاد مازندران رونق می گیرد.»

او با اشاره به جشنواره های بازی محلی در ساحل دریای فرح آباد و موسیقی در بازارچه سنتی صنایع دستی در خصوص مکان هایی که بازدید از آنها صورت می گیرد، می گوید:« ایام فاطمیه بازدید از امامزادگان یحیی و عباس از برنامه های ساری گردی بود و اکنون بازدید از خانه کلبادی، مسجد تاریخی و دریای فرح آباد، بازارچه سنتی نگین و مجتمع تفریحی دلفین جزو برنامه های ماست.»

در ساحل بازی های دارت و پرواز بادبادک ها برای ایجاد نشاط در خانواده ها برگزار می شود که به نفر برتر هدایایی اهدا می شود.

از هشتم در پارک ملل

مسئول امور فرهنگی شهرداری ساری را در ساحل پیدا می کنم. لزگی می گوید:« از آنجا که شرایط برگزاری تمام طرح ها در ساحل وجود نداشت از هشتم فروردین در پارک ملل ساری مسابقاتی نظیر ماهیگیری، اسکیت و پینگ پنگ از ساعت 16 الی 18 برگزار می شود.»

شهرگردی در آمل و رامسر هم برگزار می شود

آسمان دیگر تاریک شده و ساعت از 19 می گذرد که ساحل را ترک می کنیم. اطلاعات دیگری را در راه برگشت به ساری کسب می کنم؛ تور شهرگردی در آمل و رامسر نیز برگزار می شود.

مسعود حسین زاده مسئول تورگردانان مازندرانی درباره مسیر آمل گردی می گوید:« بازدید از پلهای معلق و 12 چشمه، پارک دهکده طلایی، بقعه های متبرکه میر بزرگ و ناصرالحق و میر حیدر آملی، موزه تاریخ و فرهنگ آمل، خانه منوچهری ها و ساختمان قدیم شهرداری آمل در تور آمل گنجانده شده و مسیر خروجی به ساحل محمودآباد و یا پارک میرزا کوچک خان جنگلی است. همچنین در تور طبیعت گردی، گردشگران را به سایت بوم گردی بلیران آمل می بریم که دارای نمایشگاه سوغات منطقه است.»

این تورها در رامسر با حمایت مدیر هتل قدیم رامسر توسط زوج تحصیل کرده گردشگری برگزار می شود و گردشگران از کاخ موزه رامسر، چشمه آب گرم و آب معدنی، هتل های قدیم و جدید رامسر و در حوزه اکوتوریسم نیز از جواهرده دیداری تازه می کنند.

تردید نداشته باشید که همه ی شهرهای نزدیک به هم مازندران حتی تعداد پر شماری از روستاهای این کهن دیار قابلیت برگزاری تورهای یک، دو و سه روزه را دارد. این هنر تورگردانان است که بکوشند تورهای جذاب و دلنشینی تدارک کنند تا خاطره شیرینش دهان به دهان بچرخد و به مشتاقان سفر با تور بیافزاید. می توان سفر گروهی به مازندران را تجربه کرد و از ترافیک کلافه کننده جاده ها رها شد و تمدد اعصاب داشت در این هوای بهشتی، در این سرزمین همیشه بهار.

 

عمیق‌ترین ترس‌ها و باورها

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395   محمد رضا شکری امیری   هرگاه در زندگی شرایطی پیش می‌آید که مجبور می‌شویم با بحرانی دست و پنجه نرم کنیم، به این موضوع فکر نمی‌کنیم که اگر امروز در برابر مشکلات، واکنش‌های مناسب از خود نشان دهیم، فردای سرشار از اعتماد به نفسی خواهیم داشت و تبدیل به فردی قوی‌تر می‌شویم. این...
ادامه مطلب...

باید پلاستیک را کنار بگذاریم

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395   در گفتگو با رییس دانشکده منابع طبیعی ساری مطرح شد؛ باید پلاستیک را کنار بگذاریم.   احسان شریعت   استان مازندران از حیث دارا بودن جنگل ها و منابع طبیعی ارزشمند در کنار چند استان شمالی از ارزشمندترین مناطق کشور محسوب می شود. جنگل هایی که به نظر می رسد در دهه های گذشته از میزان...
ادامه مطلب...

تاراج طلای سبز در مقابل چشمان عقاب

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 جنگل های جگله ای، قربانی توسعه سارا ربیعی جنگل به اراضی بیش از نیم هکتاری گفته می شود که دارای درختانی با ارتفاعی بالای 5 متر و تاج پوشش بیش از 10 درصد (در تعریف ملی 5 درصد) بوده و یا درختان قادر باشند در حالت طبیعی به کیفیت مذکور برسند. اراضی که تحت کاربری زراعی، باغی و مسکونی...
ادامه مطلب...

قانون حمایت از منابع طبیعی

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 رضا شعبانی  دانشجوی دکتری حقوق خصوصی اصل 50 قانون اساسی: "در جمهوری اسلامی،حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند،وظیفه عمومی تلقی می گردد.از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران...
ادامه مطلب...

مدیون پند و نصیحت پدرم هستم

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 گفت و گو با "رضا زارع"، مدیر فنی و داخلی چاپخانهزارع ساری "رضا زارع"، مدیر فنی و داخلی چاپخانهزارع ساری است. بیست و هفت سال دارد و تحصیل کرده رشته مهندسی برق است. او هم مثل سایر اعضای خانواده اش از کودکی با کار در چاپخانه آشنا شد و حین تحصیل در امور طراحی، لیتوگرافی، چاپ و صحافی...
ادامه مطلب...

دستان ایثار و ابتکار

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 معلولان از جامعه جدا نشوند بارها از ایثارگری های معلمان ایرانی شنیده ایم. معلمی که در آتش سوخت تا دانش آموزان کلاسش را نجات بخشد تنها نمونه ای از هزاران نمونه از ایثارگری ها و فداکاری های معلمان سختکوش این مرزوبوم است. این بار نیز معلمی در شهرستان گلوگاه مازندران، ایثارو عشق...
ادامه مطلب...

توسعه یافتگی در گرو سلامت روان

IMAGE

سه شنبه, 02 آذر 1395 پاسخ به سوالات اساسی   گرد آوری و تدوین:  سید بابک میرمبینی، دانشجوی دکترای روانشناسی منانه ملاح ، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی سیده فرزانه حسینی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی توسعه‌یافتگی هر جامعه به سلامت روان افراد آن جامعه بستگی دارد. عامل بسیاری از ناهنجاری‌ها و...
ادامه مطلب...

نیروی دریایی ناکام در مازندران

IMAGE

شنبه, 21 شهریور 1394 دکتر علی رستم نژاد نشلی:به نظر می رسد اولین تلاش های جدی برای تاسیس نیروی دریایی توسط ایران در زمان نادر شاه افشار وقوع یافت. نادرشاه به اهمیت تاسیس نیروی دریایی برای حفظ امنیت سر حدات شمالی ایران آگاه بود. تلاش هاویادگیری از کمک های جان التون کشتی ساز انگلیسی با مرگ نادر و سپس...
ادامه مطلب...

نویسندگی شغلی است که حساب معنوی آن پر است ولی حساب مالی آن خالی است!

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 ندا کلایی:در اواخر زمستان به سر می بریم. برف و سوز آن سرمای سختی را به وجود آورده است و به دنبال آن سوز جدایی از «اسفندیار زرکوب تهرانی» نیز برآن افزوده است. به یاد دارم، تقریباً سه سال پیش بود که با او آشنا شدم؛ زمانی که تازه کار خبرنگاری را درروزنامه بشیر مازندران شروع کرده...
ادامه مطلب...

دریا نیوز حیا کن؛صدا و سیما را رها کن!

IMAGE

پنج شنبه, 29 اسفند 1392 شبکه ی استانی در سایت هادریا نیوز حیا کن صدا و سیما را رها کن!ماهنامه ارمون:«دریا نیوز» را می توان جدی ترین منتقد صدا و سیمای مازندران نامید. این سایت، بارها و با عناوینی مختلف، صدا و سیما را مورد انتقاد قرار داده است. در یکی از این نوشته ها؛ دریا نیوز به آماری که مدیر و قائم...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان