مجله ارمون - یونانی میانکاله تکه پاره شد

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

یونانی میانکاله تکه پاره شد

یونانی میانکاله تکه پاره شد

سارا ربیعی

چندین سال پیش بر اثرآتش سوزی، کشتی تجاری متعلق به شرکت ملی نفت در ساحل میانکاله بهشهر به گل نشست. این کشتی سوخته که برای مردم و گردشگران به مثابه کشتی یونانی در ساحل کیش بود بعد از سال ها با فروش در مزایده تکه پاره شد و دیگر اثری از آن در ساحل میانکاله دیده نمی شود.

چند سال پیش حادثه آتش سوزی باعث غرق شدن کشتی تجاری متعلق به شرکت ملی نفت شد و در ساحل به گل نشست. این کشتی سوخته در ساحل شبه جزیره میانکاله به یک جاذبه برای منطقه تبدیل شد و حتی در تبلیغات هتل مروارید صدرا که نزدیک به ساحل امیراباد است، جای گرفت. این کشتی هر چند تاریخی نبود، اما یادآور کشتی یونانی به گل نشسته ساحل کیش برای گردشگران بود.

با الناز شاکردوست معروف شد

این کشتی که چندی پیش نزدیک بود جان الناز شاکردوست را بگیرد با این ستاره سینما شناخته تر شد.

الناز شاکردوست، بازیگر سینما در فیلم سینمایی «تابو» به کارگردانی خسرو معصومی است، در جریان ضبط سکانسی از این فیلم که قرار بود در آن صحنه غرق شدن شخصیت زن فیلم با نام بهار با بازی او ضبط شود، نزدیک بود در دریا غرق شود.

شاکردوست در این باره گفت:«این اتفاق به این صورت بود که ما صحنه فیلمبرداری‌مان یعنی لوکیشن ما کنار دریا، نزدیک یک کشتی به گل نشسته‌ به نام میانکاله بود. آن روز قرار بود ما صحنه خودکشی دختر فیلم به نام بهار را بگیریم که نقشش را من بازی می‌ کردم. بعد از این که در سکانسی دعوای سختی با پدرم یعنی کسی که نقش پدرم را بازی می‌کند، داشتم، قرار بود به دریا رفته و آنقدر پیش بروم تا جایی که کسی مرا نبیند.

در انتها هم به سمت راست بروم؛ یعنی آن جایی که این کشتی به گل نشسته و نتیجه اینکه از دید دوربین مخفی بمانم. اما هیچ کدام ما نمی‌دانستیم این کشتی به گل نشسته در انتهای پاشنه خودش پروانه‌ای دارد که این پروانه هنوز کار می‌کند و باعث می‌شود که آب در گرداب جمع بشود و هر چیزی را که نزدیکش می‌شود ببلعد، تاکنون چهار نفر پیش از این، به همین شکل غرق شدند.

خوشحالم که تونل مرگ را تجربه کردم، در همین لحظه نردبان سپید رنگی سمت من انداخته شد و باید اعتراف کنم، من فکر کردم این همان مرگ است اما ماجرا طور دیگری بود؛ یک زن و مرد ترکمن در این کشتی به گل نشسته زندگی می‌کردند یعنی بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس اسلامی آنها را در این کشتی گذاشته بود تا از آن مراقبت کنند، چرا که آهن‌هایی که در این کشتی است اهمیت دارد و این زن و مرد با حقوق ماهی دویست هزار تومان از این کشتی مراقبت می‌کنند.

این زن و مرد ترکمن از صدای داد و بی داد عوامل، ماجرا را فهمیده بودند، این نردبان را سمت من پرت کردند، البته من از سرمای زیاد، از هوش رفته بودم و حتی مرد ترکمن گفته بود احتمال دادم کتفت در برود اما خودم را قانع کردم که جانت مهم‌تر است. من بعد از اینکه به هوش آمدم در کشتی بودم.»

مزایده جاذبه میانکاله

حالا پس از گذشت چند سال و تبدیل شدن این کشتی به جاذبه میانکاله، فرماندار بهشهر از فروش این غول آهنی جذاب خبر می دهد.

سید خالق سجادی، فرماندار بهشهر اظهار داشت:«این کشتی متعلق به شرکت نفتی بوده است که بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده توسط این شرکت در اختیار بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس قرار گرفت.»

سجادی بر عدم دخالت فرمانداری در مزایده کشتی به‌گل‌نشسته میانکاله تأکید کرد و افزود:«فرمانداری هیچ دخالتی در مزایده کشتی به‌گل‌نشسته در میانکاله ندارد.»

وی گفت:«تلاش داشتیم تا از این ظرفیت در دریای خزر و در حاشیه میانکاله برای رونق گردشگری استفاده کنیم و همچون کشتی کیش شاهد رونق گردشگری باشیم که با رفتن و به مزایده گذاشتن این کشتی، این امر محقق نشد.»

در فرصت سوزی استادیم

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز با بی اطلاعی از موضوع کشتی میانکاله و سرنوشت آن می گوید:«تاکنون هیچ درخواستی برای تبدیل کشتی به جاذبه‌ گردشگری دریافت نشده وکشتی در حوزه استحفاظی اداره بنادر و شیلات بود که حتی برای جمع‌آوری آن و به مزایده‌ گذاشتنش اطلاعی به ما داده نشد.»

دلاور بزرگ نیا افزود:«برخی آثار با حفظ برخی اصول از جمله مسایل زیست محیطی می تواند منجر به جذب گردشگران بی شمار شود و چه بسا در کشورهای توسعه یافته که در صنعت گردشگری حرف اول را می زنند نمونه هایی از این دست به فور یافت می شود. باید از تمامی فرصتها برای رونق گردشگری استفاده کرد نه اینکه تک تک فرصتها را سوخت کنیم.»

کشتی میانکاله ناهمگون با محیط زیست

اما رییس سازمان محیط زیست مازندران می گوید:«بکری و یکپارچه بودن میانکاله است که به آن جذابیت می بخشد و طبیعتاً وجود سازه ای قدیمی  و غیرهمگون یکپارچگی ساحل میانکاله را از بین برده و جذابیتی ایجاد نمی کند.

به علاوه صیادان، مهمترین شاکیان کشتی میانکاله  بودند، آنها معتقدند این کشتی مزاحم تورهای صیادی بود و گره کوری بر صیادی که رزق زندگی شان است، زده است.»

اما گردشگران کریدورمیانکاله معتقدند این کشتی جاذبه ای بی بدیل در قلب میانکاله بود و بی این سازه شاید آن مرموزیت و قدرت جستجو از گردشگران گرفته شود.

محمد یکی از گردشگران در ساحل میانکاله می گوید:«یکی از دلایلی که مرا به میانکاله جذب کرد وجود این کشتی بود مانند فیلمها کشتی قدیمی به گل نشسته حس هیجان را بخصوص در گردشگران جوان ایجاد می کند. تکرار ساحل و دریا در همه جای شمال کشور وجود دارد اما این جاذبه می توانست وجه تمایزی برای دیدن این دریا و ساحلش باشد.»

باید گفت در دنیایی که محل چسباندن آدامس به دیوار و کانال فاضلاب شهری به جاذبه گرشگری تبدیل می شود، ما هنوز اندرخم یک کوچه ایم.

البته از کشور متکی به نفت و گاز که خیال مدیرانش از بابت کسب درآمد راحت است شاید بیش از این نباید انتظار داشت.

در حالی که مضحک ترین مکانها و موضوعات در بسیاری از کشورهای دنیا به جاذبه ای برای درآمد از گردشگران مبدل می شود. اینجا در شمال ایران و در یکی از زیباترین نقاط دنیا، یکی از جاذبه های زیبای سالهای اخیر نابود می شود.

گویا مسئولان از بین بردن این اثر منتظر بودند تا تکه های آهن به جای مانده این کشتی به گل نشسته و سوخته خدای ناکرده حیف و میل نشود و تمام و کمال به بیت المال بازگردد.

کشتی به گل نشسته میانکاله به مدد عکس های یادگاری گردشگران به مکان جذابی مبدل شده بود که اگر در اینترنت جستجو کنید می توانید شادابی گردشگران را در جوار این غول آهنی نظاره کنید.

کشتی که تاریخی نبود، اما حضورش در کنار ساحل و غروب های زیبایش موجب شده بود تا گردشگرانی که به میانکاله می آمدند حتما سری هم به این کشتی به ماسه نشسته بزنند و عکس های یادگاری با آن بگیرند.

کشتی میانکاله قدمت کشتی یونانی کیش را نداشت اما حس خوشی داشت که برای گردشگران شرق مازندران و طبیعت بکر میانکاله جذاب بود.

نمی دانیم فروش قطعات یک کشتی سوخته و زنگ زده چقدر در این مزایده سودآور بود. اما می دانیم می شد با بازسازی آن سالهای متمادی پذیرای گردشگران بود و درآمد بسیاری کسب کرد.

IMAGE
خودمان را که کشف کنیم شاد می شویم
دوشنبه, 23 اسفند 1395
ماه سلطان کاشی جامعه شناس زندگی در این دنیا از ابتدای تاریخ بشر دارای فراز و فرودهایی بوده که اگر تورقی به تاریخ جهان بزنیم این مسله کاملا آشکار است. اما در کنار این سختی ها خداوند به انسان قوه ای عنایت فرمود به نام عقل و گوهری به نام عشق. ما انسانها گاه بدون استفاده صحیح از این... ادامه مطلب...
IMAGE
به بچه ات بگو این چیزها ارزش ندارد
دوشنبه, 23 اسفند 1395
گفتگو با حانیه شکوری فرد، تولید کننده سم زیستی از گیاه بومی مازندران احسان شریعت استفاده از سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی و باقی ماندن آن در محصولات و همچنین ماندگاری در طبیعت و ورود به آبهای زیرزمینی این نگرانی را ایجاد کرده که شاید علت بسیاری از بیماری ها همچون انواع... ادامه مطلب...
IMAGE
اعتقاد که داشته باشی معجزه رخ می دهد
دوشنبه, 23 اسفند 1395
محسن اردشیر، کارگردان تئاتر: یاسر یمینی محسن اردشیر، کارگردان تئاتر است. او در جشنواره تئاتر فجر موفق به کسب عناوین برتر شد. در جشنواره های متعدد ملی و بین المللی صاحب عنوان و جایزه شد. تئتار مازندران با پشتکار او، همسرش و گروه تئاتر "سونر" چند پله بالا رفت. اردشیر هم جزو کسانی... ادامه مطلب...
IMAGE
محمدرضا وطن دوست، فیلمساز: "ننا" یادآوری کسب آرامش است
دوشنبه, 23 اسفند 1395
محمدرضا وطن دوست، فیلمساز: "ننا" یادآوری کسب آرامش است     زهرا اسلامی    محمدرضا وطن دوست، فیلمساز  ساروی هم از آن دسته آدم هایی بود که در کنار تعداد دیگری از جوانان فیلمساز مازندرانی در سال 95، در کشور خوش درخشید و باعث خوشحالی ما شد. گفتگو با وطن دوست که 38 سال دارد کمی مفصل تر... ادامه مطلب...
IMAGE
من که گرمتان کرده ام!
دوشنبه, 23 اسفند 1395
حسن یزدانی محبوب سال می گوید که یخ نیست:     گاهی اینقدر کم حرف است که تصورتان با چشم هایتان دچار تضاد می شود! این همانی است که روی تشک رقیب را در هم می پیچد و با دریدگی اجازه نفس کشیدن را به او نمی دهد؟! حسن یزدانی همین است، یک نمونه کامل از مصفاترین پسر ساده مازنی که نمی شود... ادامه مطلب...
IMAGE
فید کن غصه را از بعد عید!
دوشنبه, 23 اسفند 1395
کمیل قاسمی برای همه تجویزی دارد: حسن عبدالهاشم پور سر انتخابش به عنوان نماینده سنگین وزن کشتی آزاد در المپیک 2016 ریو چنان بلوایی به پا شد که پای نمایندگان ترک زبان در مجلس شورای اسلامی را هم به میان گشود. از همه حرف درآمد جز کسی که دوبنده تعیین کننده را در بزرگترین مسابقه سال بر... ادامه مطلب...
IMAGE
از دل خوش اخلاقی ها، شادی منتج می شود
دوشنبه, 23 اسفند 1395
حر رشیدی، مدرس دانشگاه در گفتگو با ارمون: بی شک آرزوی بشر سعادت و کمال است و این حقیقت که من باید بدانم تا سعادتمند شوم دغدغه وی بوده است. اما این دلالت التزامی را نباید فراموش کنیم که دانستن مبتنی ست بر کوشش و تلاش ذهن و رسیدن به مقصد روشنایی و سعادت. درباره خوشحالی و فرآیند آن... ادامه مطلب...
IMAGE
انسان با پیشرفت، اطرافش را زیباتر می بیند
دوشنبه, 23 اسفند 1395
رویا اسلامی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان "صنعت خو پیشه گان نوده شمال"    رویا اسلامی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان "صنعت خودپیشه گان نوده شمال"، در رشته های حقوق و مدیریت بازرگانی تحصیل کرده است. او به عنوان یک از ده ها بانوی موفق استان در سال 95 به کارآفرینی و ایجاد اشتغال پرداخت. در... ادامه مطلب...
IMAGE
اعتماد به نفس موجب خوشحالی پایدار است
دوشنبه, 23 اسفند 1395
ام البنين رمضان زاده، عضو هيات علمي دانشگاه و حقوقدان:   ام البنين رمضان زاده 29 ساله، عضو هيات علمي دانشگاه  آزاد  واحد بهشهر است و هفت سالی هست وکالت می کند. او رتبه 27 کنکور كارشناسي، رتبه ١٣ كنكور کارشناسی ارشد ارشد و رتبه برتر آزمون دکتری را کسب کرده بود و اکنون زیر پوشش... ادامه مطلب...
IMAGE
سرمایه ی اجتماعی، ضامن نشاط است
دوشنبه, 23 اسفند 1395
دکتر مهدی علیزاده، جامعه شناس در گفتگو با ارمون زهرا اسلامی دکتر مهدی علیزاده، جامعه شناس بررسی مسائل اجتماعی ایران معتقد است؛« با کاهش روند صعودی آسیب های اجتماعی شاهد افزایش شادمانی اجتماعی و اعتماد عمومی خواهیم بود.» همچنین به گفته این مدرس مدعو گروه علوم اجتماعی... ادامه مطلب...

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان