مجله ارمون - آیین های عاشورایی استان،ارادت مازنی ها به امام حسین(ع)

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

آیین های عاشورایی استان،ارادت مازنی ها به امام حسین(ع)


هاشم پور:زنده ماندن فرهنگ یک قوم که تاکنون به طور شفاهی عناصرش را سینه به سینه حفظ کرده بود و به دلیل گذر زمان، فراموشی انسان، آمد و رفت فرهنگ های مختلف و از همه مهم تر تاثیرگذاری ذاتی عناصر فرهنگی بر یکدیگر، دگرگونی های زیادی را از سر گذرانده بود و بیم نابودی آن همیشه برای علاقمندان به سرزمین مادری وجود داشته و دارد، شاید نخستین انگیزه تمام این تلاش ها در روزهای پرالتهابی بود که فرهنگ؛ به طور حتم، جزو اولویت ها نبود.
ثبت آیین های عاشورایی مازندران فرصتی را رقم زد تا با برنامه ریزی بر روی این رویدادهای فرهنگی و اشاعه آن به عنوان جاذبه ای فرهنگی، در کنار دیگر جذابیت های استان، سرمایه گذاری نمود؛ رویدادهایی که می تواند برای استان و کشور فرصت بسازد.

«كرب زني» در مازندران
يكي از شيوه هاي عزاداري شيعيان ايراني، خاصه اقوام ساكن در استان هاي شمالي: مازندران و گيلان شرقي مراسمي بوده كه آن را «كَربْ زَني  karb zani» می گویند. «كرب زني» معمولاٌ در ماه محرم و در دهه ي نخستين اين ماه برگزار مي شده كه موسوم عاشورا و مصادف با سالگرد شهادت امام سوم شيعيان حسين ابن علي(ع) است. اين آيين، حركاتي نمادين از عملكرد نادمانه ي اقوام و طوايفي است كه به هنگام وقوع واقعه کربلا در دشت نينوا و صحراي كربلا، ساكن بودند. كرب زني؛ نوعي از دسته گرداني و حركتي  است جمعي، هم آوا و هم آهنگ و نمودي است از وحدتي شكوهمند كه بيانگر بخشي از وقايع عاشوراي كربلا است. کرب زنی نمادي در جهت تحرك بخشيدن به مردم، گونه اي صف آرايي در برابر دشمن و يك بسيج عمومی براي مقابله با ظلم و ستم است. مردم منطقه، «كرب زني» را در عزاداری محرم، نمادی‌از قدرت، عظمت و شجاعت می دانند. كرب يا سنگ، در واقع؛ نماد جور و جفاهايي است كه خلق نامومن و گمراه، در حق مومنان شيعي می کنند و اين آيين كه به شكل سمبليك اجرا مي شود، گویای این مطلب است كه مومنان؛ همواره آماده ي فدا نمودن وجود خويش به درگاه آن امام شهيد هستند.
فراما زنون
مراسم «فرما زنون» (مراسم طعام دهي در شهر های سورك، بادله، اسرم و...)
يكي از شيوه هاي عزاداري در ايام دهه ي محرم در مازندران، طعام دهي در شهرستان مياندرود؛ شهر سورك، يك سنت ديرين و كهن است كه نسل به نسل بصورت سينه به سينه، پدران به فرزندان خود وصيت مي كنند که در اين روز، تمامی ساكنان اين شهر، با هزينه شخصي، با توجه به توان مالي، از عزاداران حسینی که از اقصی نقاط استان جهت انجام سوگواري امام حسين(ع) به این شهر می آيند، برای صرف نهار به منزل خود دعوت کرده و پذيرايي كنند. در این روز (عاشورا) درب تمامي خانه هاي اين شهر باز است و هركسي مي تواند به ميل خود به هر خانه ای وارد شود. اهالی این منطقه، معتقدند؛ سفره آن روز، مخصوص آقا امام حسين(ع) مي باشد و تمامی اهالي اين شهر، خدمتگذار آن امام همام  هستند. این کار، به مرور، به «سور» معروف شد و شهر «سورک»، به معنی شهري که «سور» می دهد شناخته شده است. این روش پسندیده، هنوز هم هر ساله ادامه دارد، به طوری که در سال های اخیر در روز عاشورا، اهالی محل به جمعیتی در حدود 50 تا 70 هزار نفر نهار می دهند.

«منبرکشی» در ساری
مراسم منبركشي، از جمله مراسم ایام محرم است که در محله‌های قدیمی شهرستان ساري اجرا می‌شود. کسانی که خادمین منبر هستند و نسل به نسل منبر را نگهداری می‌کنند، چند روز قبل از اجرای مراسم، منبر را بیرون آورده و یک پارچه سبز بر روی آن می‌اندازند و از اذان صبح، خادمين منبر، در روز تاسوعا، مشغول پخت برنج نذري مي شوند كه اين برنج به عنوان تبرك، به عزاداران داده مي شود. دسته عزاداران، خصوصاً گروه زنان، به پای منبرها رفته و به منبر که مي رسند، با ذکر صلوات از زير منبر رد مي شوند و پارچه ي سبزي به عنوان دخيل براي اداي نذرشان به منبر گره مي زنند و شمعی را داخل تشت پر از گل كه بر روي منبر قرار دارد، روشن مي كنند. آن گاه، اگر نذري داشته باشند، چیزی مانند؛ خرما يا شربت و يا مبلغي پول، به خادم منبر مي دهند تا حاجت آن ها برآورده ‌شود.
در گذشته، برخی از افراد برای گرفتن حاجت، پا برهنه برای روشن کردن شمع به پاي منبر مي رفتند و عده‌ای نیز سر یا شانه خود را گل مالی می‌کردند. در ساري رسم بر اين بود كه شمع بلندی را به پای منبر آورده و روشن مي كردند اما امروزه اين رسم از بين رفته است. اين مراسم تا پاسي از نيمه شب ادامه دارد. اهالي معتقدند؛  زيارت منبر و عبور از زير آن، يك سال سلامتي خانواده را تضمین  مي كند.  

«گهره بندي  Gareh bandi» حضرت علي اصغر
رسم «گهره بندی = گهواره بندی» نیز به نوعی خلاصه شده بخشی از تعزیه می باشد. سنت گهره بندی یکی از آیین های عزاداری ماه محرم در  روستاي «ديوا» از توابع شهرستان  بابل می باشد که از سالیان دور در روز عاشورا برگزار می شود. کودکان این روستا در روز عاشورا گهواره ای را به نیت گهواره حضرت علی اصغر، با پارچه سبز تزیین کرده و دسته ای از کودکان، به همراه گهواره در سطح روستا با نوحه خوانی و زنجیر زنی به را ه می افتند. خانواده هایی که فرزند بیمار دارند، کودک را به نیت شفا، درون این گهواره می خوابانند. بانوانی که در انتظار فرزندی هستند، به نیت بارور شدن برای این گهواره نذر می کنند و بر گهواره دخيل مي بندد تا نذرشان ادا شود. اکثریت کودکان دسته عزادار گهواره را کودکانی تشکیل می دهند که والدین شان در سال های قبل به همین گهواره نذر کرده اند.
علم گردانی
مراسم آييني مذهبي «علم گرداني» در هزارجريب (شهرستان نكا)
آيين «علم گرداني» از معدود آيين هايي است كه از گذشته هاي دور باقي مانده است و هرساله توسط بوميان منطقه به گونه اي خاص اجرا مي شود و در واقع اعمال تكرار پذيري است كه با پشتوانه باور و اعتقادشان، هم اكنون هر ساله برگزار مي شود.
بر اساس شواهد تاريخي، مردم منطقه «علم گرداني» را در عزاداری محرم، نمادی‌از قدرت، عظمت و شجاعت حضرت ابوالفضل العباس(ع) كه در جنگ با یزیدیان موجب امیدواری یاران امام ‌حسین(ع) و ترس دشمنان می شد، می دانند اما از زمان دقیق برگزاری این آیین در روستاي «زرندين سفلي» شهرستان نکاء، خاستگاه اين آيين كهن و معني و مفهوم نمادين آن و پيشينه اين رسم در دسته هاي عزا، اطلاع درست و روشني ندارند و بيشتر آنان حمل علم را رسمي قديم و بازمانده از رسوم نياكان مي پندارند و معتقدند؛ چون پدران و اجدادشان در سوگواره هاي شهيدان ديني، شبيه و شمايل و علم هاي آنان را مي ساختند و با  دسته هاي عزا مي گردانند، آنان نيز آداب و رفتار نياكان شان را تقليد و تكرار مي كنند و توجيه مردم منطقه، توجيهي كلي و بر اساس شنيده ها و گفته هايي است كه سينه به سينه از گذشتگان به آيندگان رسيده است و حکایت از ارادت خالصانه به ائمه اطهار دارد.

روش برابری با رقبا

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395   زیر نظر گرفتن بودجه رقبا یا میانگین بودجه تبلیغات  محسن ولی زاده مدرس دانشگاه مشاور مدیریت، بازاریابی و برندینگ مشاور عالی در حوزهttl، atl، btl     انتخاب پیام تبلیغات در این گام، باید قسمتی از مخاطبین هدف را که فرایند تصمیم‌گیری از آنها شروع می‌شود، انتخاب کرده و آنچه را که...
ادامه مطلب...

آیین های عاشورایی استان،ارادت مازنی ها به امام حسین(ع)

IMAGE

یکشنبه, 03 آذر 1392 هاشم پور:زنده ماندن فرهنگ یک قوم که تاکنون به طور شفاهی عناصرش را سینه به سینه حفظ کرده بود و به دلیل گذر زمان، فراموشی انسان، آمد و رفت فرهنگ های مختلف و از همه مهم تر تاثیرگذاری ذاتی عناصر فرهنگی بر یکدیگر، دگرگونی های زیادی را از سر گذرانده بود و بیم نابودی آن همیشه برای...
ادامه مطلب...

مرقعات خوشنویسی

IMAGE

یکشنبه, 21 مهر 1392 گرد آوری؛پژمان تقی زاده:خط نستعلیق؛ حدود نیمه دوم قرن هشتم هجری قمری، به برکت ذوق و قریحه ی ایرانیان، به تدریج در سیمای خط پارسی نمایان گشت. در آغاز؛ آن را «ـنستختعلیق» نامیدند؛ چرا که؛ از ترکیب خط «نسخ» با خط «تعلیق» پدید آمد. پیچیدگی و بی نظمی و دوایر ناقص خط تعلیق، با سلیقه...
ادامه مطلب...

جامعه دانايي محور و شهروند خوب

IMAGE

سه شنبه, 14 خرداد 1392 ماهنامه ارمون:حسين برزگر فوق ليسانس جامعه شناسي ؛مدرس دانشگاه و روزنامه نگار:بيش از سه دهه از وقوع انقلاب اسلامي ايران مي گذرد كه هدف عمده آن در شعار محوري (استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي) تبلور يافت. براي تحقق اين شعار و پيشرفت ايران و برون رفت از مشكلات موجود در حوزه هاي...
ادامه مطلب...

جوانان و جامعه شهری

IMAGE

جمعه, 11 اسفند 1391 ماهنامه ارمون/حسین برزگر ولیکچالی؛ کارشناس ارشد جامعه شناسی ،مدرس دانشگاه و روزنامه نگار:جامعه ایران، جامعه جوانی است که بیشتر افراد را جوانان زیر 30 سال تشکیل می دهند و با مشکلات بسیاری در همه ی ابعاد زندگی خود مواجه هستند که به همین دلیل، موضوع جوانان؛ یکی از چالش های اساسی...
ادامه مطلب...

الزامات و بایسته های اقتصاد مقاومتی در استان مازندران

IMAGE

شنبه, 02 فروردين 773  ماهنامه ارمون:حسین برزگر ؛کارشناس ارشد جامعه شناسی و روزنامه نگار: با توجه به این که شرایط کنونی کشور در یک شرایط حساس و در عین حال با ظرافت های خاصی قرار گرفته است، بنابراین راه های مقابله با آثار و تبعات، تهدیدات و تنگناهای اقتصادی دشمنان، گسترش سیاست های حمایتی دولت از...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان