مجله ارمون - الزامات و بایسته های اقتصاد مقاومتی در استان مازندران

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

الزامات و بایسته های اقتصاد مقاومتی در استان مازندران

 ماهنامه ارمون:حسین برزگر ؛کارشناس ارشد جامعه شناسی و روزنامه نگار:

با توجه به این که شرایط کنونی کشور در یک شرایط حساس و در عین حال با ظرافت های خاصی قرار گرفته است،

بنابراین راه های مقابله با آثار و تبعات، تهدیدات و تنگناهای اقتصادی دشمنان، گسترش سیاست های حمایتی دولت از بخش تولید و سرمایه گذاران ایرانی و ملی است.

رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با مخترعین و نوآوران کشور بر ضرورت توجه دولت و ملت به اقتصاد مقاومتی تاکید کردند. این راهبرد در ادامه تحقق شعار محوری سال، یعنی؛ «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی» است. در شرایطی که انقلاب اسلامی توانسته است با سرافرازی و سربلندی از مخاطرات و تهدیدات داخلی و خارجی دشمنان و بدخواهان، عبور کند و وارد دهه چهارم انقلاب یعنی با گفتمان غالب و مسلط «پیشرفت و عدالت» شده است.

ضروری است که برای تحقق اهداف و برنامه هایی توسعه ای، بویژه در تامین کالاها و خدمات و افزایش تولید و رفع وابستگی به خارج، از مقوله اقتصاد مقاومتی که نوعی ایستادگی و راه های بازدارندگی در برابر انواع و اقسام توطئه ها، ترفندها و نقشه های شوم دشمنان است، به خوبی و با درک شرایط واقعی جامعه امروز، بهره برد.

از آن جایی که ایران اسلامی دارای استعدادهای بالقوه از حیث منابع انسانی و مواهب طبیعی و خدادادی است و به تبع آن در اقصی نقاط میهن اسلامی نیز ظرفیت ها، قابلیت ها و توانمندی های قابل توجهی وجود دارد، می طلبد در نظام برنامه ریزی توسعه ای، به سمت حرکت بخشی برای ایجاد تحول در ساختارها و رفتارهای مدیریتی اقدام کرد.

شرایط آب و هوایی و اقلیمی و سرزمینی استان مازندران ایجاب می کند که در حوزه تولید کشاورزی و سایر فرآورده ها و محصولات وابسته به این حوزه، می توان به کشت مجدد روی آورد و سیاست کشت و زرع در نوبت های دوم و سوم را با برنامه ریزی و اعطای تسهیلات و حمایت از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان، توسعه و ترویج داد.

همان گونه که کشت دوم برنج در برخی از نواحی شالیکاری استان مازندران قابلیت اجرایی پیدا می کند، به گونه ای می توان برنامه ریزی کرد که پس از برداشت محصولات تولیدی از قبیل گندم، جو و برنج محصولات مورد نیاز از جمله انواع علوفه یا دانه های تولیدی را به زیر کشت برد.

در حوزه صنعت نیز می توان با توجه به نیازهای بومی و محلی، صنایع تکمیلی و وابسته را در کنار مزارع و کشتزارها توسعه و رونق بخشید. در حوزه صنعت گردشگری نیز اقتصاد مقاومتی کاملا توجیه فنی و کارشناسی دارد، چرا که فصل گردشگری و تفرج در استان مازندران منتهی به فصل تابستان و بهار نمی شود. بنابراین با توجه به استعداد و قابلیت استان مازندران در این بخش می توان در سایر فصول، در حوزه گردشگری با تامین زیرساخت های لازم، نسبت به رونق و شکوفایی در این بخش کمک شایانی کرد. در حال حاضر توجه به گردشگری به سواحل دریا معطوف شده است و از توجه به سایر حوزه های طبیعت، از جمله؛ کوهستان، مناطق جنگلی، رودخانه ها و مناظر طبیعی و...، غفلت شده است. بنابراین برنامه ریزی و سیاستگذاری مناسب در این حوزه می تواند به الزامات و بایسته های اقتصاد مقاومتی کمک نماید.

صرفه جویی و استفاده بهینه و مطلوب از ذخائر و منابع ارزشمند طبیعی در این پهنه، در راستای پیش نیازهای اقتصاد مقاومتی قابل تأویل و تعبیر است. استفاده از فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی و بهره برداری مجدد از برخی کالاهای مصرفی در قالب سیاست بازیافت و بازتولید می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر و راهگشا باشد. طراحی، مطالعه و اجرای برنامه های مفید و راهبردی برای تولیدات علمی و جهش در طرح های پژوهشی و تحقیقاتی می تواند یکی دیگر از الزامات و بایسته های اقتصاد مقاومتی تلقی شود.

 توجه به طرح های مطالعاتی با هدف اصلاح الگوهای مصرف و بهزیستی و استفاده بهینه از منابع، امکانات و سرمایه های محیطی، مادی و انسانی می طلبد که در سایه هم افزایی، هم اندیشی و همکاری کلیه مجموعه و عوامل دخیل در این مسیر، شاهد اتفاقات اثرگذارتری باشیم.

 سوتیترها

با توجه به این که شرایط کنونی کشور در یک شرایط حساس و در عین حال با ظرافت های خاصی قرار گرفته است، بنابراین راه های مقابله با آثار و تبعات، تهدیدات و تنگناهای اقتصادی دشمنان، گسترش سیاست های حمایتی دولت از بخش تولید و سرمایه گذاران ایرانی و ملی است.

کاهش مصرف، افزایش تولید و استفاده مناسب از کالاها و خدمات ایرانی در حوزه ملی و به تبع آن در گستره استانی می تواند به کارآمدترین اقتصاد، کار و تولید منجر شود.

 

روش برابری با رقبا

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395   زیر نظر گرفتن بودجه رقبا یا میانگین بودجه تبلیغات  محسن ولی زاده مدرس دانشگاه مشاور مدیریت، بازاریابی و برندینگ مشاور عالی در حوزهttl، atl، btl     انتخاب پیام تبلیغات در این گام، باید قسمتی از مخاطبین هدف را که فرایند تصمیم‌گیری از آنها شروع می‌شود، انتخاب کرده و آنچه را که...
ادامه مطلب...

آیین های عاشورایی استان،ارادت مازنی ها به امام حسین(ع)

IMAGE

یکشنبه, 03 آذر 1392 هاشم پور:زنده ماندن فرهنگ یک قوم که تاکنون به طور شفاهی عناصرش را سینه به سینه حفظ کرده بود و به دلیل گذر زمان، فراموشی انسان، آمد و رفت فرهنگ های مختلف و از همه مهم تر تاثیرگذاری ذاتی عناصر فرهنگی بر یکدیگر، دگرگونی های زیادی را از سر گذرانده بود و بیم نابودی آن همیشه برای...
ادامه مطلب...

مرقعات خوشنویسی

IMAGE

یکشنبه, 21 مهر 1392 گرد آوری؛پژمان تقی زاده:خط نستعلیق؛ حدود نیمه دوم قرن هشتم هجری قمری، به برکت ذوق و قریحه ی ایرانیان، به تدریج در سیمای خط پارسی نمایان گشت. در آغاز؛ آن را «ـنستختعلیق» نامیدند؛ چرا که؛ از ترکیب خط «نسخ» با خط «تعلیق» پدید آمد. پیچیدگی و بی نظمی و دوایر ناقص خط تعلیق، با سلیقه...
ادامه مطلب...

جامعه دانايي محور و شهروند خوب

IMAGE

سه شنبه, 14 خرداد 1392 ماهنامه ارمون:حسين برزگر فوق ليسانس جامعه شناسي ؛مدرس دانشگاه و روزنامه نگار:بيش از سه دهه از وقوع انقلاب اسلامي ايران مي گذرد كه هدف عمده آن در شعار محوري (استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي) تبلور يافت. براي تحقق اين شعار و پيشرفت ايران و برون رفت از مشكلات موجود در حوزه هاي...
ادامه مطلب...

جوانان و جامعه شهری

IMAGE

جمعه, 11 اسفند 1391 ماهنامه ارمون/حسین برزگر ولیکچالی؛ کارشناس ارشد جامعه شناسی ،مدرس دانشگاه و روزنامه نگار:جامعه ایران، جامعه جوانی است که بیشتر افراد را جوانان زیر 30 سال تشکیل می دهند و با مشکلات بسیاری در همه ی ابعاد زندگی خود مواجه هستند که به همین دلیل، موضوع جوانان؛ یکی از چالش های اساسی...
ادامه مطلب...

الزامات و بایسته های اقتصاد مقاومتی در استان مازندران

IMAGE

شنبه, 02 فروردين 773  ماهنامه ارمون:حسین برزگر ؛کارشناس ارشد جامعه شناسی و روزنامه نگار: با توجه به این که شرایط کنونی کشور در یک شرایط حساس و در عین حال با ظرافت های خاصی قرار گرفته است، بنابراین راه های مقابله با آثار و تبعات، تهدیدات و تنگناهای اقتصادی دشمنان، گسترش سیاست های حمایتی دولت از...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان