مجله ارمون - نقد و بررسی

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

استقبال پرهياهو از عباس آباد بهشهر مازندران در سيزدهم فروردين تابلوي نقاشي خداوند در مازندران

ارمون-سرویس گردشگری- زهرا اسلامی:مه را با باران ريز بهاري در سكوت دل انگيز یک جنگل تاريخي تصور و صداي پرندگان را هم به آن اضافه كنيد از بلنداي استخري بزرگ، زيبا و فوق العاده كه به چشمه اي شباهت دارد. اين تصوير در دل جنگل بي بديل هيركاني بهشهر، شكوهي دارد كه بايد ببینيد تا باور كنيد.
شاه عباس صفوي انگار بيشتر از ما عاشق زادگاه مادرش، اشرف بود
https://tse3.mm.bing.net/th?id=HN.608055550159882937&w=189&h=144&c=7&rs=1&qlt=90&o=4&pid=1.7. آنقدر كه توانست باغي در اين گوشه از كرانه خزر بيارايد و بسازد و بیشترین هنر همدوره هاي ما اين بود كه توانستند آنرا در يونسكو به ثبت جهانی برسانند.
جاده جنگلي را در صبحگاه نوروزي پيموديم، چند دقیقه راندن کافی بود، پس از عبور از چند نیم دایره ی تنگ، تابلويي زيبا، بسيار زيبا، وسيع و رنگ رنگ جلوي چشمانمان نمايان شد. ميان هواي مه آلود، اول شيفته طبيعت شديم، بعد آرام آرام برج ها به چشم آمد و زير پا آجر فرش هاي صفوي.
دلم مي خواهد بدانم شاه عباس چگونه به اينجا مي آمد، چگونه در اين مكان حكومت مي راند و دستور مي داد و چه صلابتي داشت او بي ترديد. و معمار باهوش و هنرمند چگونه ابتكار باغ ايراني كه اول بار در كوير زاده شد را در شمال پياده كرد، اينگونه چشم آرا.
صدای گردشگران میان سکوت خیال انگیز اینجا گم است، شنیده نمی شود لابه لای صدای پرطنین پرندگان. نمی دانم به کدام سو خیره شوم، تابلوی خداوند وهم برانگیزتر از تصور است در این آغاز جوان شدن طبیعت. به خودم که می آیم در این سردی مطبوع هوا دلم یک لیوان چای داغ می خواهد، کتری روی آتش کوچک کنار استخر را تازه گذاشته اند و چای حاضر نیست. ترجیح می دهم برای شنیدن داستان نیاکان مان از پله های قدیمی بالا بروم از بلندا، آب را تماشا کنم که حالا چند شناور کوچک، رنگ سبز آبی آب را به هم زده اند...
باغی آباد در 9 کیلومتری بهشهر
مجموعه باغ‌های عباس آباد در ۹ کیلومتری شهرستان بهشهر، در دامنه رشته کوه‌های البرز و میان جنگل‌های انبوه قرار چشم نوازی می کند. این مجموعه شامل چشمه، مخزن و دریاچه سد یا به قول مدیر پایگاه پژوهشی عباس‌آباد؛ "استخر"، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و دو برج آجری است. این مجموعه به دستور شاه عباس اول صفوی در سال 1020 ه.ق در محلی که خرگوران نام داشت، ساخته شد و اکنون مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران به‌شمار می‌آید. وسعت آن نزدیک به 600 هکتار است.
استخر مجموعه، ۶۰۰ هزار مترمکعب گنجایش دارد. مخزنی است و جوی زمینی سرچشمه آن است. آب از لوله های زیرزمینی و سفالی مسیر را طی می کند و به استخر پرو پیمان می رسد. استخر 10 هکتار وسعت دارد و عمارت مرکز آن، در زمان آبگیری با ارتفاعی حدود ۱۸ متر به زیر آب می‌رود و فقط سقف آن همراه با درختچه‌هایی نمایان است.
کارشناسان معتقدند؛ ممکن است اول این بنا جهت مقاوم سازی استخر احداث شده باشد ومجددا با توجه به آبگیری استخر به آن کاربری تفریحی داده باشند. جهت کاربری تفریحی عمارت داخل استخر، دسترسی به آن از طریق پل چوبی اسکله مانندی که در جهت شمال بنا ایجاد نموده بودند، امکان پذیر بود. و کم و کان اکنون نیز این امکان فراهم است. اگرچه در آن روز نوروزی سپید که ما به دیدار عباس آباد رفته بودیم عمارت میان آب پنهان شده بود و خاطره آن نوروزی که سفره هفت سین را روی آن چیده بودند برایم دوباره جان نگرفت.
وسعت استخر حدود ۱۰ هکتار و عمق آن نزدیک به ده متر است. این استخر به دلیل دسترسی مناسب سواره، محوطه اتراق، آثار باستانی، شیرینی، آب و هوای مناسب، قابلیت‌های توریستی فراوان دارد.
حمام عباس آباد معماری و سیستم آبرسانی جالبی دارد؛ هر حوض در فضاي گرمخانه و سربينه در این حمام تاريخي داراي دو سيستم آبرساني آب سرد و آب گرم بوده است.
در محوطه تاريخي عباس‌آباد، دو برج آجري به قطر7 متر و به ارتفاع 14 متر از دوران صفويه به يادگار مانده است. مصالح عمده سازه، ملاط ساروج و آجر است. با توجه به ساختار دو بناي برج كه بر روي محور آبرساني قرار دارند، اینگونه می گویند كه برجها عملكرد صرفاً نگهباني نداشته و با توجه به اختلاف ارتفاع محوطه گلباغ نسبت به باغ، دو برج در واقع براي جلوگيري از ضربات قوچي شكل سيالات، توسط مهندسين دوره صفويه مد نظر قرار گرفته‌اند.
آسياب آبي، یکی دیگر از آثار این مجموعه است، اگر طبیعت بکر و کمتر دست خورده آن به مدد مدیر پایگاه متعصب مجموعه، از دیدنش غافل تان نکند، به فاصله تقريبي 5/1 كيلومتري جنوب باغ ميان دو رود پر آب احداث شده بود. آجرهاي به كار رفته در آسياب به ابعاد 5×26×26 سانتي‌متر بوده و راه دسترسي به آسياب از طريق يك جاده سنگ فرش امكان‌پذير است.
نحوه كاركرد بناي فوق بدين طريق است كه آب از طريق كانال سرپوشيده به سمت كانال روباز آجري به طول 100 متر هدايت شده، سپس با يك شيب تقريباً مناسب به سمت چرخ آسياب حركت كرده و سبب به حركت در آمدن پره‌هاي چرخ مي‌ شده است. مهندسين دوره صفوي با احداث آسياب آبي در محل مورد نظر، از انرژي آب بيشترين بهره را براي به حركت در آوردن چرخهاي آسياب برده‌اند.
باغی که سرو ندارد
عباس آباد بر خلاف باغ های ایرانی سرو ندارد. در دوره صفویه ساخت اولین و آخرین "باغ در باغ" در بهشهر انجام شد. شرایط توپوگرافی اقتضا می کرد که باغ عباس آباد رو به قبله ساخته شود و طلوع و غروب خورشید تماشایی تر از همیشه باشد. خلق و معماری این مجموعه براساس زیبایی تنظیم شده است.
اولین کلنگ حفاری های باستان شناسی در سال 1379 در این منطقه به زمین زده شد. اما اینجا کمتر از یافته های باستانی خبری بود. موسوی نسب معتقد است؛ در دوره قاجار مصالح این مجموعه توسط روستاییان همجوار برای ساخت و ساز منتقل و سایت تاحدودی تخریب شد.
راستش دلم نمی خواست با به هم زدن خلوت گردشگران خلوت خودم را نیز به هم بزنم اما گفتگو با خانواده ای خراسانی که صبح، پس از اقامت شبانه در مرکز اسکان فرهنگیان بندرگز به بهشهر آمده و بدون توقف خودشان را به عباس آباد رساندند، را از دست ندادم. این خانواده برای چهارمین بار است که به عباس آباد آمده اند و باران ریز مانع از گشت شان در استخر نشد. بعد از بهشهر عازم ساری بودند و بعد بابلسر. از جاذبه های ساری هم تنها دریایش را می شناختند.
موسوی نسب از حضور متعدد گردشگران در این منطقه می گفت اما به نظرم این تعداد ایرانی برای دیدن زیباترین و منحصربفردترین باغ غیر کویری ایران بسیار کوچک و اندک است. این زیبایی نیاز به تبلیغ درست و حضور گردشگران بویژه در قالب تور دارد.
تاریخ را بدانید و بیایید
بهتر است پیش از مهمان شدن در عباس آباد تاریخچه  بناها و باغ را بدانید و بخوانید. اینجا کمتر کسی هست که راهنمایی تان کند و بگوید که با چه سختی این آجرها روی هم سوار شدند و تابلویی واضح و خوشرنگ برایتان از روزگار ساختن و جان گرفتن عباس آباد نمی گوید. اینجا اگر خوب معرفی شود درآمدش به گمانم می تواند جبران تعطیلی کارخانه های چیت سازی بهشهر را بکند و اشتغال فصلی جوانان روستاهای اطراف، شغل های دائمی می شود.
 میراث من و شما در بهشهر هنوز معماری باشکوهی دارد. چه خوب است که در عرصه این باغ مصفا دیگر ساخت و سازی صورت نمی گیرد و رستورانها و سوئیت ها را روستاییان اطراف راه انداخته اند.
زنبق ها و شقایق ها در بلندی مشرف به استخر، مه را در آغوش گرفته اند. باران ریز متوقف می شود و دوستان همراهم احساس سرما می کنند.
دلم می خواهد فرصت بیشتری داشتم تا خیالپردازی ام کامل شود و قصه جذاب و پرکششم را کامل کنم. بی دلیل نبود که شاه عباس در آخرین روزهای عمرش می گفت "هوای اشرف مرا درمان می کند". به بهشهر آمد، در شهر شادی آفرین اقامت کرد، برای شکار به میانکاله رفت و در همین شهر چشم از دنیا فرو بست. 


مسعود سلطانی فر،معاون رییس جمهور: گردشگری کشور بدون پشتیبانی از سرمایه گذاران موفق نمی شود

ارمون، سرویس گردشگری: مسعود سلطانی فر-معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور- در نشست با سرمایه گذاران حوزه گردشگری مازندران با بیان اینکه رویکرد دولت تدبیر و امید توسعه گردشگری است، گفت: ما جزو 15 کشور اول دنیا در زمینه جاذبه های گردشگری هستیم. در شاخص رقابت پذیری سفر در سال 2012 رتبه ایران 112 بود که در سال 2013 به 98 رسیدیم. به زودی آمار سال 2014 هم اعلام خواهد شد، که پیش بینی ما رتبه 70 تا 80 برای کشور است.https://tse1.mm.bing.net/th?&id=HN.607987788459541674&w=300&h=300&c=0&pid=1.9&rs=0&p=0

وی افزود: سهم ما از گردشگری خارجی بيشتر از نيم درصد نیست. که با برنامه ریزی های مختلف باید سهم ایران سه درصد باشد. متاسفانه گردشگری در کشور چندیدن متولی دارد که این امر به توسعه آن ضربه می زند.

وی با بیان اینکه توسعه کشور باید به گردشگران خارجی به درستی نشان داده شود، گفت: اکثر گردشگران با ذهنیتی نادرست به کشور می آیند اما وقتی با واقعیت روبرو می شوند،99 درصدشان در مصاحبه با رسانه های کشور های خود از امنیت ایران تعریف می کنند.

وی گفت: نیازمند گسترش ساختار آموزش در بحث گردشگری هستیم که تامین نیروی انسانی در این بخش حداقل به پنج سال زمان نیاز است.

این مسئول با بیان اینکه تمرکز و برنامه ما خارج از سیستم بانکی و تورم نمی تواند باشد، افزود: خوشبختانه مهار تورم که بنده از آن به عنوان معجزه اقتصادی یاد می کنم صورت پذیرفته است و از التهاب جامعه کاسته شده است.

سلطانی فر به کاهش ارزش پول کشور در سال های گذشته و شرایط بی ثبات اقتصادی در آن زمان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر وضعیت با ثباتی داریم و بنای دولت در سال جاری این است که با اتخاذ تصمیمات درست، سود تهسیلات را کم کند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه، بندی را مربوط به موضوع گردشگری آورده اند که بسیار می تواند در این زمینه موثر باشد، گفت: شخص رئیس جمهوری نیز با قدرت در این موضوع پیگیر هستنند.

مشکلات بخش خصوصی در کشور باید برطرف شود

وی خاطرنشان کرد: باید همه مسئولان با تلاش و همت مشکلات سرمایه گذاران بخش خصوصی در سراسر کشور را برطرف نمایند.

سلطانی فر با بیان اینکه رونق و توسعه گردشگری در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار گرفت، اظهارداشت: سیاست مشخصی در جهت جذب گردشگر، ساماندهی امکانات و اصلاح قانون و مقررات باید ایجاد شود.

سلطانی با اشاره به فرودگاه در مرکز استان، اظهارداشت: با توجه به وجود فرودگاه در ساری باید روزی ۱۵ پرواز داخلی در استان داشته باشیم. که امیدواریم با توجه به برنامه ششم توسعه، برنامه ریزی برای توسعه استان و کشور در خصوص جذب گردشگر  صورت گیرد.

توسعه مازندران نیازمند توسعه گردشگری است

استاندار مازندران نیز در این نشست با اشاره به اینکه بخش گردشگری مازندران می تواند محور توسعه باشد، اظهارداشت: برای اعتلا و توسعه استان نیازمند توسعه گردشگری هستیم.

ربیع فلاح جلودار با بیان اینکه در سال گذشته از بخش گردشگری به خوبی حمایت نشد، افزود: متاسفانه در بخش صنعت از دیگر استان های کشور پایین تر هستیم که در این شرایط باید توسعه گردشگری در مازندران حرف نخست را بزند.

مازندران حتی قدرت جذب گردشگران اروپایی را دارد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران نیز  با بیان اینکه در مازندران طی یک سال اخیر فرصت‌های خوبی برای گردشگری شکل گرفته است، گفت: گردشگری سلامت فرصتی نوظهور برای گردشگری مازندران است.

دلاور بزرگ نیا با بیان اینکه استاندار مازندران ورود خوبی در حوزه گردشگری دارد، تصریح کرد: حوزه گردشگری دریایی هم از موارد مورد توجه نماینده عالی دولت در استان است.

وی با اشاره به اینکه شناور تفریحی توریستی در چند ماه آینده تحویل ایران می‌شود، خاطرنشان کرد: 20 پروژه هتل چهار و پنج ستاره داریم که میانگین پیشرفت آنها 30 درصد است.

این مسئول با بیان اینکه مازندران بیشترین آمار واحدهای پذیرایی را دارد و الان هم واحدهای اقامتی ما پاسخگوی حضور گردشگران نیست، افزود: زمینه خوبی برای حمایت صندوق توسعه ملی از پروژه‌های گردشگری مازندران وجود دارد.

بزرگ‌نیا با اشاره به اینکه مازندران در همه زمینه‌های گردشگری، شرایط متنوع دارد، گفت: ظرفیت‌های فرهنگی تاریخی مازندران به خوبی در کشور معرفی نشده و در این زمینه غفلت داشتیم، بستری که به اعتقاد من حتی می تواند گردشگران اروپایی را هم به مازندران بیاورد.

شرایط دریافت تسهیلات مناسب تسهیل شود

پیش از این و در ابتدای جلسه، چند سرمایه گذار و کاربر بخش گردشگری مسائل و تقاضاهای خود را مطرح کردند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می شود.

مصطفی آشوری مدیر هتل چهار ستاره بادله در این نشست با اشاره به قانون جلب سیاحان که بسیار پیش تر از دیگر قوانین در کشور تصویب شده است، گفت: متاسفانه این قانون به دلیل تعدد متولیان و قوانین، به خوبی در کشور اجرا نمی شود.

وی با بیان اینکه در زمینه گردشگری بهتر است قانون منسجم تری تصویب و اجرا شود، افزود: من خوشحالم از اینکه شغل هتلداری را انتخاب و از درآمدهای آنچنانی در تهران صرف نظر کردم. طی دو سال گذشته حدود 4 میلیارد تومان برای بهسازی هتلم هزینه کردم و تقاضای یک میلیارد تومان وام دارم که دریافت آن با مشکلات متعددی مواجه شده است.

نادری مدیر هتل اسرم ساری نیز به اخذ مالیات غیرمنصافانه از هتلها، فقدان شرایط دریافت تسهیلات مناسب و عدم حمایت از هتلداران در بیمه کارکنان اشاره کرد.

به برندی برای ساری تبدیل شدیم

فریده سعید آبادی، مدیر رستوران شالی ساری در ادامه با بیان اینکه علی رغم کمتر شناخته بودن مرکز استان در حوزه گردشگری، رستوران ما با استقبال کنندگان بسیاری مواجه است، گفت: با حضور در کشورهای مختلف و شرکت در سمینارهای متعدد متوجه شدم مزه و کیفیت غذاهای ما در مقایسه با رستوران های مختلف، خیلی خوب است و همین امر مشتری های ما را زیاد کرده است ولی متاسفانه به دلیل محدودیت در فضا، از پذیرایی تعداد بیشتر میهمان معذور می شویم.

سعیدی با بیان اینکه بنا بود در ساخت رستوران از تسهیلاتی برخوردار شوم اما این امر براساس پیش بینی که کرده بودم انجام نشد، ادامه داد: در شرایطی که رستوران ما به اذعان مشتری های پرتعداد به برندی برای شهر ساری تبدیل شده، متقاضی دریافت تسهیلات مناسب برای گسترش فضا و تکمیل طبقه بالای رستوران که نیمه کاره است، می باشم.

همچنین یکی از سرمایه گذاران بخش گردشگری دریایی در شهرستان نور گفت: شایسته است طرح هایی با ایده های نو و متنوع از حمایت بیشتری برخوردار شوند.

رییس صنف واحدهای پذیرایی بین راهی نیز در این جلسه به نقش پررنگ این واحدها در گردشگری بویژه در ایامی مثل نوروز اشاره کرد و گفت: مدت هاست که متقاضی دریافت تسهیلات تا مبلغ150 میلیون تومان برای بهسازی و نوسازی واحدهای بین راهی هستیم که متاسفانه میسر نشد. ما قادر به بازپرداخت وام های با بهره های بالا نیستیم و انتظارمان این است که شرایط دریافت تسهیلات مناسب تسهیل شود.

فلاح جلودار، استاندار مازندران: 8 ميليون نفر گردشگر در مازندران اقامت شب داشتند

ارمون، سرویس گردشگری: استاندار مازندران  گفت: از آغاز سفرهای نوروزی تا روز گذشته  8 میلیون و 100 هزار نفر  گردشگر اقامت شب در استان داشته‌ایم.https://tse3.mm.bing.net/th?id=HN.608044344590077195&w=233&h=151&c=7&rs=1&qlt=90&o=4&pid=1.7
ربیع فلاح جلودار در نشستی که بعد از بازدید معاون اول رییس جمهور از ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران برگزار شد، گفت: استان مازندران در نوع خود در سطح کشور و دنیا بی نظیر است.

وی ادامه داد:  مازندران به لحاظ موقعیت طبیعی و اقلیمی که دارد در طول سال شاهد حضور مسافران و گردشگران در سراسر کشور و دنیا به این استان هستیم.

استاندار مازندران با بیان اینکه کمیته‌های ستاد اجرایی خدمات سفر در طول سال به صورت دایمی برپا است، تصریح کرد: حضور  نیروهای انتظامی و امنیتی در سراسر استان و برپایی ستاد اجرایی خدمات سفر در شهرستان‌ها با محوریت فرمانداران فعال است و به ارایه خدمات به گردشگران می‌پردازند.

فلاح با بیان اینکه امسال شاهد افزایش 11 درصدی اقامتگاه‌های استان بودیم، اظهار کرد: از آغاز سفرهای نوروزی تا روز گذشته  8 میلیون و 100 هزار نفر گردشگر  شب اقامت را در استان داشتیم.

وی با بیان اینکه امسال  شاهد کاهش تصادفات و فوتی‌ها در استان بودیم، افزود: تمام تلاشمان بر این بوده مسافران از آرامش خوبی در سفرهای نوروزی خود در مازندران بر خوردار باشند که  خوشبختانه به این مهم دست یافتیم.

استاندار مازندران گفت: در مدت طرح نوروزی به دنبال این بودیم  تا تلفیق نوروز و ایام فاطمی طوری باشد که هم برای هم استانی‌ها و هم گردشگران رضایتمندی خوبی داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه 45  درصد جمعیت استان را روستاها تشکیل می دهند، افزود: امسال  از 8 میلیون اقامت در استان یک میلیون و 300 هزار نفر  از گزدشگران در روستاها اقامت داشتند.

فلاح گفت: تلاشمان بر این است در سال آینده نوآوری در زمینه گردشگری روستایی در استان انجام شود و شاهد حضور بیشتری از گردشگران به روستاها باشیم.

وی ادامه داد: متاسفانه میراث فرهنگی با قدمت چندین ساله‌ای که در استان دارد که باید نسبت به مرمت آن اقدام شود.

 

سلطاني، معاون رئیس جمهور خبر داد: صدور ویزای الکترونیکی تا پایان سال ۹۴ در کشور

معاون رئیس جمهور از صدور ویزای الکترونیکی تا پایان سال ۹۴ در کشور خبر داد.

ارمون، سرویس گردشگری: مسعود سلطانی فر در جلسه ستاد اجرایی ستاد خدمات سفر در مازندران به فعالیت 500نفر در ستاد اجرایی خدمات سفر اشاره کرد و گفت: ستاد اجرایی خدمات سفر تلاش می کند تا سفر خوبی برای گردشگران نوروزی فراهم شود. این حضور نشان دهنده ایثارگری های اعضای ستاد اجرایی خدمات سفر است.https://tse1.mm.bing.net/th?id=HN.608027516908670272&w=240&h=143&c=7&rs=1&qlt=90&o=4&pid=1.7

سلطانی‌فر با بیان اینکه رقابتی برای داشتن انگیزه برای خدمت رسانی به گردشگران وجود دارد، افزود: با برنامه ریزی و ساماندهی از سه ماه قبل  در کشور، وضعیت ما در حوزه خدمات رسانی نسبت به سال گذشته مطلوب تر بوده است.

وی با اعلام اینکه گردشگری داخلی در سال به دو گروه تشکیل می‌شود، افزود: با وجود همه ملاحضاتی كه در تعطیلات داشتیم ما شاهد رشد سفرها و حضور مردم در مقاصد گردشگری کشور بودیم.

وی با بيا اينكه گردشگری در استان های شمالی کشور به صورت دائمی تبدیل می شود، خاطرنشان کرد:  چرخش گردشگری داخلی و خارجی شش هزار و 500 میلیارد دلار است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه مقصد گردشگری کشور به صورت پراکنده است، تصریح کرد: گردشگری داخلی به لحاظ زمانی و مکانی ساماندهی می‌شود.

وی از رشد گردشگری خارجی در کشور خبر داد و گفت:  در حال حاضر شاهد حضور  گردشگران غربی آمریکایی، استرالیای و آفریقایی  در کشور هستیم.

سلطانی فر با بیان اینکه آمار ویزا برای گردشگران خارجی در کشور افزایش یافت، تصریح کرد: گردشگری خارجی در ایران 75 درصد رشد داشت.

وی ادامه داد: ما برای اتباع 190 کشور دنیا ویزای فرودگاهي صادر می کنیم و این ویزا 14 روز اعتبار دارد و یک بار قابل تمدید است.

معاون رئیس جمهور از صدور ویزای الکترونیکی در کشور خبر داد و ابراز اميدواري كرد؛ راه اندازی ویزای الکترونیکی تا پایان سال 94 انجام شود.

وی از احداث 950 پروژه  حوزه گردشگری در کشور خبر داد و گفت: 20 هزار میلیارد تومان  اعتبار برای این پروژه های در نظر گرفته شد که داری  45 درصد پیشرفت فیزکی است.

 مسعود سلطانی فر افزود:  به هر میزان  متقاضی احداث هتل  در کشور داشته باشیم تسهیلات در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه در بخش گردشگری دریایی باید کار ویژه ای در استان مازندران انجام دهیم، گفت: تردد دریایی از بندر آستارا خان تا بندر ترکمن جاذبه های گردشگری زیادی دارد که باید در دستور کار قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه گردشگری دریایی باید در مازندران توسعه‌ یابد، گفت: حمایت های لازم برای توسعه گردشگری دریایی جهت جذب توریست در استان‌های شمالی صورت می‌گیرد.

سلطانی فر با اعلام اینکه ورود گردشگران خارجی با توافق هسته ای در کشور فراهم  می‌شود، افزود: گردشگر خارجی هتل چهار و پنج ستاره نیاز دارد و ما باید نسبت به  احداث هتل های بزرگ اقدام کنیم.

 

 

غذایی که از یک قهوه خانه برند شد

ارمون- سرویس گردشگری: رستوران داری و سرو غذا در دنیای امروز  یک صنعت و هنر پر درآمد و پرطرفدار محسوب می شود.صنعت گردشگری نیز به شدت به این عرصه وابسته است و رضایت گردشگران از غذاهای مکانی که به آن سفر می کنند، یک اصل پرجاذبه برای رونق گردشگری محسوب می شود.

بسیاری از کشورها می کوشند تا در عرصه غذاهای متنوع گوی سبقت را از یکدیگر بربایند، برندهای غذایی را از آن خود کنند.
صنعت رستوران داری و غذا از گردش مالی  قابل توجهی  برخوردار است و بخش هایی  نظیر کشاورزی و صنایع غذایی را نیز رونق می بخشد. غذا همچنین معرف ابعاد فرهنگ بومی مردمان یک منطقه نیز هست و آداب و رسوم و زندگی جوامع را روایت می کند.
به رقم اهمیتی که غذا و رستوران در زندگی امروز مردم ایفا می کند، این مهم در کشور ما مورد توجه جدی قرار نگرفته است.
شهرنشینی و فاصله گرفتن از سنت های  گذشته موجب شده تا خانواده ها با  غذاهای محلی دیارشان آشنا نباشند و سفرهایشان  را به طعم دلپذیر آن مزین نکنند.
در استان مازندران هم با وجود گردشگرپذیر بودن سرو غذا در رستورانها  با داشته های بومی پیوند نخورده است و تفاوت چندانی با سایر نقاط کشور ندارد.
تداوم میراث خانوادگی
« اکبرجوجه» را می توان تنها برند غذایی  مازندران نام برد.
جوجه هایی که بسیاری از خانواده های  ایرانی در سفر به شمال، طعم لذیذ آن  چشیده اند.
 اکبرجوجه   شش دهه است که میهمان داری می کند و میزبان  شایسته ای بوده است.
 برنج و جوجه ترکیب ساده ای  است که در اکبر جوجه با تجربه، عشق به کار، خلاقیت و کیفیت آمیخته می شود و بشقابی منحصر به فرد را تقدیم مشتریان می کند.


سال 1323 " علی اکبر  کلبادی  نژاد" هر روز صبح ،چراغ قهوه خانه کوچکی را در جاده قدیم شهر گلوگاه  روشن می کرد.
معروفترین غذایی که اکبر آقا در قهوه خانه کوچکش عرضه می کرد، چلو جوجه مخصوص رانندگان بود.  جوجه هایی که با کدبانویی  همسر اکبر آقا،
بی نظیر می شد. چلوجوجه های اکبرآقا که در کره گوسفندی  سرخ می شد،  با رب انار مخصوص و محلی پرآوازه شد و به سر زبان ها افتاد. کار به جایی رسید که مشتریان به قهوه خانه  اکبرآقا لقب « اکبرجوجه» دادند.
در سالهای  بعد قهوه خانه ای که روزی یک دیگ 10 تا 12 نفره غذا می پخت در سال 42 با تغییر مکان و قرار گرفتن در  جاده امروزی مازندران به گلستان  روزی 2 هزار پرس غذا عرضه می کرد.
رستوران بزرگ تر شد، حتی  باغچه ای هم برای  پرورش جوجه در نظر گرفته شد.آینده درخشانی در انتظار اکبر آقا و همسرش "صنمبر خانم "بود.
دیگ های بزرگ جانشین  قابلمه های کوچک شدند و پشتکار و صبوری "اکبرآقا "و  "صنمبر  خانم"،  قهوه خانه  کوچک کنار جاده را به مجموعه رستورانهایی مبدل کرد که امروز در استانهای مازندران، گلستان و سمنان 14  شعبه دارد و  همه جا شغل ایجاد کرده است.
 فرزندان اکبرآقا میراث  غذایی والدین را ثبت کردند و برای پیشرفت روزافزون رستوران های اکبرجوجه همان مسیر را ادامه دادند.
اکبرجوجه تنها برای ایرانی ها  جذاب نیست و در آنسوی مرزها نیز  توانسته در رویدادهای  بین المللی، لذتش را به رخ بکشد.


مدال برنز و دیپلم افتخار کیفیت در نمایشگاه تکنوپل سال 2009 روسیه و کسب مقام سوم جهانی در نوآوری، کسب مدال  یوریکا بلژیک در نمایشگاه
بین المللی 2009 اتحادیه اروپا وکسب مدال طلا و نقره در نمایشگاه بین المللی 2009انگلستان از جمله افتخارات  اکبر جوجه در ابعاد فراملی محسوب می شوند.
یگانه تاجیک  نوه دختری اکبرجوجه که در رشته کارشناسی ارشد مدیریت  جهانگردی تحصیل کرده است برای معرفی  هرچه بیشتر این  برند غذایی،  در فضای مجازی  فعالیت
می کند و  سایت   www.akbarjoojeh.com را راه اندازی کرده است. نوه ای که با نقش  غذا در  صنعت گردشگری آشناست و تا 10 سال  پیش کودکی اش را در کنار صنمبر بانو و در آشپزخانه مرکزی اکبرجوجه در گلوگاه سپری کرده است.
وی قصد دارد میراث  خانوادگی اکبرجوجه را به گردشگران معرفی کند.

منبع: گردشگرآنلاين

روش برابری با رقبا

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395   زیر نظر گرفتن بودجه رقبا یا میانگین بودجه تبلیغات  محسن ولی زاده مدرس دانشگاه مشاور مدیریت، بازاریابی و برندینگ مشاور عالی در حوزهttl، atl، btl     انتخاب پیام تبلیغات در این گام، باید قسمتی از مخاطبین هدف را که فرایند تصمیم‌گیری از آنها شروع می‌شود، انتخاب کرده و آنچه را که...
ادامه مطلب...

آیین های عاشورایی استان،ارادت مازنی ها به امام حسین(ع)

IMAGE

یکشنبه, 03 آذر 1392 هاشم پور:زنده ماندن فرهنگ یک قوم که تاکنون به طور شفاهی عناصرش را سینه به سینه حفظ کرده بود و به دلیل گذر زمان، فراموشی انسان، آمد و رفت فرهنگ های مختلف و از همه مهم تر تاثیرگذاری ذاتی عناصر فرهنگی بر یکدیگر، دگرگونی های زیادی را از سر گذرانده بود و بیم نابودی آن همیشه برای...
ادامه مطلب...

مرقعات خوشنویسی

IMAGE

یکشنبه, 21 مهر 1392 گرد آوری؛پژمان تقی زاده:خط نستعلیق؛ حدود نیمه دوم قرن هشتم هجری قمری، به برکت ذوق و قریحه ی ایرانیان، به تدریج در سیمای خط پارسی نمایان گشت. در آغاز؛ آن را «ـنستختعلیق» نامیدند؛ چرا که؛ از ترکیب خط «نسخ» با خط «تعلیق» پدید آمد. پیچیدگی و بی نظمی و دوایر ناقص خط تعلیق، با سلیقه...
ادامه مطلب...

جامعه دانايي محور و شهروند خوب

IMAGE

سه شنبه, 14 خرداد 1392 ماهنامه ارمون:حسين برزگر فوق ليسانس جامعه شناسي ؛مدرس دانشگاه و روزنامه نگار:بيش از سه دهه از وقوع انقلاب اسلامي ايران مي گذرد كه هدف عمده آن در شعار محوري (استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي) تبلور يافت. براي تحقق اين شعار و پيشرفت ايران و برون رفت از مشكلات موجود در حوزه هاي...
ادامه مطلب...

جوانان و جامعه شهری

IMAGE

جمعه, 11 اسفند 1391 ماهنامه ارمون/حسین برزگر ولیکچالی؛ کارشناس ارشد جامعه شناسی ،مدرس دانشگاه و روزنامه نگار:جامعه ایران، جامعه جوانی است که بیشتر افراد را جوانان زیر 30 سال تشکیل می دهند و با مشکلات بسیاری در همه ی ابعاد زندگی خود مواجه هستند که به همین دلیل، موضوع جوانان؛ یکی از چالش های اساسی...
ادامه مطلب...

الزامات و بایسته های اقتصاد مقاومتی در استان مازندران

IMAGE

شنبه, 02 فروردين 773  ماهنامه ارمون:حسین برزگر ؛کارشناس ارشد جامعه شناسی و روزنامه نگار: با توجه به این که شرایط کنونی کشور در یک شرایط حساس و در عین حال با ظرافت های خاصی قرار گرفته است، بنابراین راه های مقابله با آثار و تبعات، تهدیدات و تنگناهای اقتصادی دشمنان، گسترش سیاست های حمایتی دولت از...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان