مجله ارمون - تعطیلات نوروز از روستاها غافل نشوید ثبت خاطره در روستاهای مازندران

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

تعطیلات نوروز از روستاها غافل نشوید ثبت خاطره در روستاهای مازندران

 تهمینه اسدی امیری،رضا مردانی:هر ساله با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز بحث سفر داغ می شود؛ کجا برویم، با چی برویم، با کی برویم، کی برویم، کجا بمانیم، چه مکان هایی را  ببینیم و کلی سوال دیگر برای تهیه و تدارک سفرهای نوروزی وجود دارد. مقاصد زیادی برای سفرهای نوروزی در داخل کشور در اقصی نقاط این سرزمین پهناور وجود دارد که ارزش دیدن را دارند. در میان این مقاصد چند نقطه هستند که طرفدار بیشتری نسبت به سایر نقاط دارند و هر ساله جزو نقاط گردشگر پذیر معرفی می شوند. یکی از نقاط مطرح در سفرهای نوروزی در کشورمان، سفر به مازندران است. در سفر به مازندران فرصتهای زیادی را می توان تجربه نمود. برای دسترسی به این استان از شش محور جاده ای می توان گذشت که معروفترین و پر ترددترین جاده های کشور شامل هراز، کندوان و سوادکوه جزو آنها هستند. جاده های کوهستانی و زیبا که دارای چشم اندازهای متعدد و دل انگیز است.

 انتهای جاده قبل از رسیدن به شهر پارک جنگلی فین در کندوان، پارک جنگلی میرزا کوچک خان در هراز و پارک جنگلی جوارم مکانی مناسب برای رفع خستگی محسوب می شود. امکانات بهداشتی و استراحت در این مکانها نیز فراهم است.

برای سفر به مازندران می توان از قطار در مسیر سوادکوه استفاده نمود و خطوط هوایی بین چند استان نیز فراهم است. همانگونه که اشاره شد به خاطر جاده های زیبا اکثر گردشگران ورودی به مازندران با وسیله شخصی به استان سفر می کنند که موجب راحتی در سفر است، البته نباید ترافیک و شلوغی جاده ها را در این زمان از سال نادیده گرفت. سفر در نوروز به مازندران در فصل بیداری طبیعت، دیدنی و غیر قابل توصیف است. در هوای آفتابی همه چیز می درخشد از جوانه ها ی تازه درختان تا شکوفه ها و گلهای رنگارنگ آن و در آسمان بارانی نرم، قدم زدن در زیر باران و استشمام بوی خاک و حتی قدم زدن در ساحل، تماشای قطرات باران هنگام باریدن تند و شنیدن صدای باران در زیر سقفهای شیروانی تجربه قشنگی است.

پارکهای جنگلی متعدد در سراسر مازندران، پارکهای شهری، ساحل، بناهای تاریخی، امامزاده ها، بازارها وغذاهای محلی بویژه انواع شکم پر و مراکز خرید، همه آماده پذیرایی از کلیه گردشگران است. علاوه بر اینها امسال به علاقه مندان طبیعت گرد این مژده داده می شود که می توانند از مراکز اقامتگاههای بوم گردی استان نیز استفاده کنند. در این اقامتگاهها علاوه بر اسکان، از غذاهای محلی همان منطقه از شما پذیرایی می شود. زمان پختن نان محلی یا دوشیدن شیر محلی می توانید حضور داشته باشید و در صورت تمایل خودتان تجربه کنید. گشت در مسیرهای طبیعت گردی در اطراف منطقه یکی از تجربیات جالب شما در نوروز امسال خواهد بود.

یادآوری می کنم به خاطر نو بودن این فعالیت در مازندران، تعداد اقامتگاه بوم گردی محدود بوده و تنها در چند روستا این امکان فراهم شده است. در صورت تمایل به استفاده از این اماکن می توانید با ستاد دائمی تسهیلات سفر مازندران تماس گرفته و از این اقامتگاهها استفاده نمائید.

در مازندران فرصتهای متنوعی از لحاظ اقامت وجود دارد؛ مراکز اقامتی با قیمتهای متفاوت مانند هتل، هتل آپارتمان، متل، مهمانپذیر، ویلاها و خانه های استیجاری، خانه مسافر و علاوه بر همه اینها خانه هایی که تابلو بدستان در ورودی شهرها به شما پیشنهاد می دهند. در تعدادی از مراکز اقامتی رستوران نیز پیدا می شود، علاوه بر رستوران ها و غذا خوری های متعددی که در مازندران وجود دارد.

قبل از این به معرفی شهرهای استان پرداختیم که هر کدام ویژگی های منحصر به خودشان را برای جذب گردشگر دارند. این بار تعدادی روستای زیبای این گوشه از ایران برای کسانی که از سایر نقاط کشور به شمال سفر کرده اند، پیشنهاد می کنیم و برای هم ولایتی هایی که تاکنون تجربه سفر به این روستاها در مازندران را نداشته اند.

روستای جواهرده

به گویش محلی یا گیلکی(جئورده) یکی از روستاهای شهرستان رامسر در مازندران است. این روستا به فاصله 27 کیلومتری شهر رامسر، دهستان نشت سرد در ارتفاعات تقریباً 2000 متری البرز قرار دارد. در اطراف روستا چندین چشمه از جمله سیمان، برش و کوه کمین وجود دارد که آب آشامیدنی روستا را تأمین می کنند. جاده دسترسی به جواهرده از غرب رامسر آغاز شده و در تمام مسیر با شیبی تند در کنار دره رودخانه صفارود ادامه می یابد. با افزایش ارتفاع در طول مسیر، پوشش گیاهی تغییر یافته و از تراکم درختان نیز کاسته می شود. در روستای جواهرده آبشارهای زیبایی وجود دارد که آبشار اول آن یا همان آبشار صفارود در مسیر جاده جواهرده قرار دارد. رودخانه صفارود از غرب رامسر سرچشمه گرفته و پس از عبور از این روستا، تنگ دره و صیقل محله از جنگل عبور کرده و سپس در رامسر به دریا می ریزد.

یوش

روستایی از توابع بخش بلده نور مازندران است. این روستا چون زادگاه نیما یوشیج است از شهرت خاصی برخوردار می باشد، با آب و هوایی ییلاقی و دارای چندین چشمه. باغ های زیبای گردو، فندق، گیلاس و زردآلو چون نگینی سبز در فصل بهار در میان این منطقه می درخشد. در پایین دست روستا دشتی سرسبز با درختان باریک، چشم انداز زیبا و پوشش گلهای رنگارنگ، کندوهای عسل زیادی را به دل خود کشیده است. خرید عسل طبیعی یوش می تواند یکی از سوغات این روستا باشد. می توانید از خانه و موزه نیما یوشیج دیدن کنید. این روستا از طرف شمال به منطقه کجور وصل است و جهت دسترسی جاده ای پرپیچ و خم دارد و از جنوب به جاده هراز وصل است.

روستای آقمشهد

در فاصله 35 کیلومتری جنوب ساری با طبیعتی زیبا و چشم اندازهای متنوع یکی از دیدنی ترین روستاهای مازندران است و به خاطر مراسم آیینی در این روستا، گردشگران طبیعت گرد زیادی را به خود می خواند. این روستا از دو بخش کمرخیل و کلیج خیل تشکیل شده که نقطه اتصال این دو بخش آب بندانی 5 هکتاریست و در نزدیکی آن آبگیر و نیزاری زیبا به وجود آمده است. دو امامزاده با نامهای امامزاده علی اکبر (ع) در شمال و امامزاده حارث ابن موسی کاظم (ع) در جنوب و آب بندان و آبگیر مرکز روستا، چشمه ها و آبشارهای متعدد، حیات وحش متنوع از جمله قرقاول مازندران، گراز وحشی، تپه های تاریخی کافرکتی، کیجا قلعه، اردشیر و قلعه شاه نشین بیانگر قدمت بالای تاریخی این روستا است.

مراسم سال نو: در این روز مردم با جمع شدن در امامزاده های این روستا سال نو را تحویل می کنند.

مرده پلا؛ بیست و شش عید ماه (تقویم طبری)

این مراسم با حضور گسترده مردم در کنار امام زادگان، قبرستانها و در کنار مزار رفتگان برگزار می شود. بیست و شش عید ماه به جشن اموات و یا جشن مردگان ( مرده پلا ) نیز معروف است. در این روز خانواده ها برای اموات خود غذا درست می کنند. مردها برای خوردن نهار در حسینیه های این روستا جمع شده و نهار می خورند. (زنها در خانه نهار میل می کنند) بعد از نهار با خانواده خود به امامزاده می روند. مردم برای استقبال از یکدیگر و گردشگران انواع غذاهای محلی و شیرینی و میوه تهیه کرده و در امامزاده حاضر گرد هم جمع می شوند و به جشن می پردازند.

چورت

دریاچه میانشه و یا دریاچه چورت در فاصله 10کیلومتری روستای چورت حد فاصل ساری تا کیاسر در استان قرار دارد. این دریاچه با وسعت تقریبی 5/2 در جنگل های بکر روستا چورت در بخش چهار دانگه شهرستان ساری واقع در 50 کیلومتری جنوب این شهر است. هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقیمانده درختان که در محل پیدایش دریاچه بوده اند منظره های منحصر به فرد ایجاد می کند. این دریاچه در شکاف دره ای با شیب زیاد قرار گرفته و دور تا دور دریاچه را جنگل بکر و درختان قدیمی در بر گرفته است.

شکل دریاچه به صورت بیضی کشیده بوده و ژرفای آن با توجه به میزان بارش فصلی متغیر است .ماهی های موجود در دریاچه توسط افراد محلی به دریاچه  انداخته شده است. گردشگران می توانند برای رسیدن به دریاچه مسیر جنگلی را در پیش بگیرند و لذت پیاده روی در میان درختان انبوه را تجربه کنند. اگر قصد عزیمت به این دریاچه را دارید حتما تجهیزات کامل شامل چادر و وسایل گرمایشی، خوراک و وسایل ضروری همراه  خود داشته باشید و تا حد امکان از ماشین شاسی بلند استفاده کنید. یادتان باشد شنا در این دریاچه خطرناک است.

آبشار پلنگ دره

آبشار پلنگ  دره واقع در شیرگاه یکی از زیباترین و جذاب ترین مسیرهای طبیعت گردی استان است. از شهر زیبای شیرگاه واز پاسگاه نگهبانی منابع طبیعی حدودا 16 کیلومتر جاده خاکی را باید طی کنید تا به این مکان زیبا برسید. در طول مسیر از چشم انداز های رویایی غافل نباشید.

در هر وضعیت آب وهوایی می شود به دیدن این آبشار رفت، پیاده روی اجباری ندارد، در هر سن و سالی (خردسال وافراد مسن) می توانید همسفر شوید. برای رفتن به آبشار پلنگ دره و حوضچه سنگی زیبا باید از عرض رودخانه تقریبا 15متر وعمق 5/0 متر عبور کرد(دمپایی یادتان نرود)، مسیر رسیدن از ساری به شیر گاه و طول مسیر از شیرگاه تا پلنگ دره تقریبا 20کیلومتر است و در تمام مسیر جنگل زیبا را شاهد خواهید بود.

                                                                               

 

روستای سفید چاه

گلوگاه از ارتفاعات، رودخانه ها، قنات، چاه ها و چشمه های بی نظیری پوشیده شده و از نظر توپوگرافی دارای دو خصیصه متمایز کوهستان و دشت است.
فرهنگ گردشگری و توریستی گلوگاه به دلیل محصور بودن بین دریا در شمال و جنگل های انبوه در جنوب و وجود چشمه سارهای متعدد در بستر جنگل و بلندی های مرتفع پوشیده از جنگل، دارای چشم اندازهای زیبا و طبیعت بکر و دست نخورده با اکوسیستم های بی نظیر و گونه های مختلف گیاهی و جانوری است.
گلوگاه در منطقه اي که در دوره اسلامي کبود جامه یا پنجاه هزار ناميده مي شد، واقع شده است و محل گلاب است. اين شهر در حقيقت جانشين شهر تاريخي ناميه است که بعد از تميشه در اين منطقه بزرگترين شهر قرن اول هجري بوده است. این شهر بعد از فتنه مغول ویران و مردم آن پراکنده شده اند و آثار خرابه ها، سکه ها و ادوات دیگری که به دست آمده، قدمت این محل را به 1254 سال پیش می رساند و وجود جرکلباد در شرق گلوگاه به فاصله تقریبی 2 کیلومتر اهمیت این محل را ثابت می کند.
در شمال غربي گلوگاه تپه تاريخي گراودين، وجود جر یا خندق کلباد در شرق گلوگاه به فاصله تقریبی 2 کیلومتر اهمیت این محل را ثابت می کند و در جنوب آن بقاياي جاده شاه عباسي قرار گرفته است که از مسير جنگلهاي سرسبز، چشمه ها، آبشارها و آبهاي معدني قابل توجه و ديدني به کوه هاي شرشري محدود مي شود و از نظر تاريخي و باستان شناسي اهميتي ويژه دارد.
در مسير حركت به سمت شرق مازندران، ۵۰ كيلومترى گلوگاه، طبيعت منطقه نمونه گردشگری توسكاچشمه با همه وجود خودنمايى مى كند اين پارك سر راه ييلاقات و جاده هاى جنگلى و كوهستانى قرار گرفته و داراى امكانات نظير پاركينگ، سرويس بهداشتى، نمازخانه، آب و ... است.
باید به شرقی ترین نقطه سفر کنید تا بتوانید عجیب ترین قبرستان ایران را ببینید؛ بقعه و گورستان تاریخی سفید چاه قبرستانی با سنگ های عمودی خاکستری و حکاکی های عجیب و غریب است این قبرستان عنوان اولین قبرستان مسلمانان ایران را با خود یدک می کشد.
بنا بر روایت‌ها، در روستای سفید چاه رسم بوده که سنگ قبر مردگان را بر اساس شغل آنها حکاکی می کردند اما بعد از مرگ آخرین بازمانده‌ سنگ‌تراشان و حکاکان مصیب‌محله، عمر حکاکی روی سنگ‌ها هم به پایان رسیده است.
گورستان تاریخی سفید چاه نخستین قبرستان مسلمانان در ایران است. این قبرستان عجیب با قدمت ۱۲۰۰ ساله در روستای"سفیدچاه" واقع است و ملک بادله حاکم شمال، ابراهیم، منصور و عبدالرحمن سه فرزند امام موسی‌ابن جعفر(ع) و چندین تن از سادات مرعشی که روزگاری در آمل حکومت می‌کردند در سفیدچاه مدفون شده‌اند و ضریح چوبی امام‌زاده با گنبد نقره‌گونش در دل این دره زیبا می‌درخشد.
سنگ قبرهای محرابی گورستان تاریخی سفید چاه، دارای تصاویر نمادین ایرانی است که مفاهیم پیچیده زندگی، مرگ و رستاخیز را نشان می دهد. قبرستان سفيد چاه كيلومتر43جاده گلوگاه به دامغان قرار دارد.

 

مصون سازی فرهنگی

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395         سینا دلشـــــادی                                                 رئیس حوزه هنری استان مازندران  اقدامی آگاهانه و خردمندانه در برابر آسیب ها و گزند های احتمالی و در واقع علاج واقعه قبل از وقوع و نوشدارو قبل از مرگ است! در امتداد دغدغه های مقام معظم رهبری (مد ظله)  در حوزه فرهنگ،...
ادامه مطلب...

پرفسور سمیعی الگوی زندگی من است

IMAGE

چهارشنبه, 31 شهریور 1395 احسان شریعت بالاخره نتایج کنکور سراسری اعلام شد و مازندران همچون هر سال در میان 10 نفر برتر دانش آموزانی را دارد که حائز رتبه شده باشند. به جز سال 91 که در جمع نفرات برتر کنکور در کشور سه مازندرانی حضور داشتند، در سال های اخیر همواره سهم مازندران از نفرات برتر کنکور یک یا دو نفر...
ادامه مطلب...

جشن های اردیبهشتی مازندران

IMAGE

شنبه, 18 ارديبهشت 1395 جشن های اردیبهشتی مازندران این همه قند مکرر   زهرا اسلامی خاک تاب مکرر خورده نزدیک است زر بشود در این سامان. نوبتی هم که باشد نوبت نارنج هاست عرض اندام کنند و بدرخشند. اردیبهشت مازندران را باید خودتان به چشم ببینید تا باور کنید که اینجا یک روی بهشت، پیداست. دیده چون آن دو لب...
ادامه مطلب...

فربد حناچی، نوازنده 12 ساله مازندرانی: نمی‌خواهم فقط نوازنده باشم

IMAGE

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 اشکان جهان‌آرای: در دومین جشنواره موسیقی «نوای خرّم» که در تالار وحدت برگزار شد، کودکان و نوجوانان زیادی از سراسر کشور با نوختن قطعات مختلف به رقابت پرداختند. در بین برگزیدگان این رقابت‌ها نام نوجوانی نوشهری نیز به چشم می‌خورد. «فربد حناچی» هنرمند نوجوانی بود که توانست در...
ادامه مطلب...

«خوشه برنج» یک سر و گردن از سایر آثار جشنواره تئاتر فجر بالاتر بود.

IMAGE

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 علیا کاظمیان، سرپرست گروه موسیقی گروه سونر:اثر فاخر نیاز به گروه حرفه ای دارد مهدی کیهانیمحسن نوع پرور، نیما شریفیان، فاطمه محمدی، سعید شفیعیان و علی عباسی به سرپرستی «علیا کاظمیان» اعضای گروه موسیقی گروه سونَر را تشکیل می دادند که با اجرای بی نقص و موفق خود توانستند تندیس...
ادامه مطلب...

گفتگو با محسن اردشیر، کارگردان برگزیده مازندرانی جشنواره تئاتر فجر: شاد نیستیم چون کار آیینی وحدتی نداریم

IMAGE

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 مهدی کیهانی: طلایی شدن "خوشه های برنج" در سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر به کارگردانی محسن اردشیر و غنچه شکوهیان و کاندیدا شدن این نمایش در چهار بخش موسیقی، طراحی فضا، طرح وایده و کارگردانی و دریافت جایزه در این چهار بخش از اتفاقات خاص و متفات این حوزه هنری در یک دهه اخیر شمار...
ادامه مطلب...

آسیب های اجتماعی بانوان و راهکارهای آن در یک قاب چالش کار موازی

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ندا کلایی: نزدیک به 2 میلیون نفر از جمعیت استان مازندران را بانوان تشکیل می دهند که از این تعداد 100 هزار و 343 نفر سرپرست خانوار هستند؛ بر اساس آخرین اعلام رسمی 3 هزار و 700 نفر زن معتاد در استان وجود دارند که با رشد طلاق شرایط نامساعدی در حوزه بانوان پدید آورده است.   در این راستا به...
ادامه مطلب...

گزارش یک روز در نمایشگاه استانی یار مهربان جایی برای امید

IMAGE

سه شنبه, 06 بهمن 1394 محمد رضا شکری امیری:در روزی سرد که آفتاب فقط  تصویری از گرمای پاییزی مازندران را نشان می دهد در حاشیه ی اتوبانی تندرو، بدون پارکینگی امن و منضبط، هفت کیلومتری ساری نمایشگاهی برگزار شد که از نمایش‌های ادبی و آکادمیک، گروه‌های کتابخوان محلی، گروه‌های منسجم دانش آموزی که...
ادامه مطلب...

گفتگو با احمد امیر خلیلی ترانه سرا: مخاطبم را ناامید نمی کنم

IMAGE

شنبه, 21 شهریور 1394     فاطمه اکبرپور:در عصری که هر کسی ادعای شاعری و ترانه سرایی دارد، وقتی غزل یا ترانه ای بدون اینکه حتی شاعر و ترانه سرایش را بشناسی تو را جذب کلمات و فلسفه ی پنهانش کند اتفاق خوبیست، سخت است دلی را که با مولوی و حافظ و سعدی اخت شده را با ترانه ای امروزی تسخیر کنی مگر اینکه پی این...
ادامه مطلب...

گفتگو با محسن ولی زاده، مدیر کانون مشاوران ماندگار ساری: دایره محبت ها تنگ شده است

IMAGE

شنبه, 21 شهریور 1394   پروانه آقاجانی شیروانی:محسن ولی زاده متولد سال 1366 ساری، عضو هیت مدیره و نایب رئیس موسسه مشاوره آریا نیک و صاحب امتیاز و مدیر مسئول کانون مشاوران ماندگار است. او دوره های اصول و فنون مذاکره، مهندسی زبان بدن، تفکر استراتژیک،  مشتری مداری و بازاریابی حرفه ای و فروش را زیر نظر...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان