مجله ارمون - مازندران؛ نگین انگشتری سرزمین آریایی ها

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

مازندران؛ نگین انگشتری سرزمین آریایی ها


مریم عبدالهاشم پور:سرزمین چهار فصل و هزار رنگ مازندران بیش از هر دیار دیگری در گرما گرم تابستان و سرما سرد زمستان سخاوتمندانه با دریا و کوه و جنگل و رود و آبشار و تالاب و همه زیبایی هایش آغوش می گشاید تا به تو و هر انسان دیگری بگوید؛ این جا، موزه اکوتوریسم ایران است و نگینی روی انگشتری سرزمین آریایی ها.
قدمت این استان نه بر اساس گفته های شفاهی که به استناد یافته های باستان شناسی، کرانه بحر خزر که از مهمترین مراکز تمدنی ماقبل تاریخ است غارهای علی تپه حدود 12 هزار و 200 سال قبل و غارهای هوتو و کمربند 10 هزار و 500 سال قبل از میلاد به عنوان قدیمی ترین پناهگاه انسان های اولیه شناسایی شدند.
این خطه با ارزش از چشم اندازهای بدیع طبیعی، تاریخ غنی، کشاورزی و دامداری پر رونق و بازرگانی نوپا برخوردار است و  جنگل های انبوه دامنه های البرز جنوب استان را احاطه کرده. دره ها و چشم اندازهای اطراف باغ مرکبات، شالی زار، کشت زارهای سرسبز و ویلاها و اماکن اقامتی که تقریبا در تمامی استان به خصوص نوار ساحلی به چشم می خورد. اما چیزی که مازندران را به یکی از جذاب ترین مناطق ایران تبدیل کرده338  متر نوار ساحلی از شرق تا غرب این استان است. ظرفیتی منحصر به فرد، کمتر سواحلی در دنیا وجود دارد که در آغوش جنگل جای گرفته باشد.
اگر اهل همین دیار هستید و یا به رسم مهربانی ذاتی مازندرانی مهمانانی از گوشه و کنار ایران پذیرایی می کنید در گزارش پیش رو بخش کوچکی از اماکن دیدنی استان را بخاطرتان می آوریم تا نوروز را تنها در خانه نمانید و عطر بهار را در دامن مازندران استشمام کنید.
  سایت موزه عباس آباد بهشهر؛ تفرجگاه صفوی
9کیلومتری شرق بهشهر وسط جنگل انبوه ، آثار عمارت و راههایی به چشم می خورد که مربوط به بقایای باغ تاریخی عباس آباد بهشهر است. دریاچه این مجموعه تاریخی به همراه عمارت وسطش یکی از شاهکارهای دوران صفوی است؛ این عمارت از سنگ و آجر بنا شده و در زمان آبگیری دریاچه  به جز سقفش  بقیه بنا که بیشتر از 18 متر ارتفاع دارد به زیر آب می رود و به تدریج با کاهش سطح آ ب  قابل مشاهده است. دو برج نگهبانی آجری، حمام قدیمی و بناهای دیگر که در حفاری های مختلف باستان شناسی کشف شده جزیی از این سایت موزه است باغ تاریخی عباس آباد از جمله باغهای ایرانی کشور است که در یونسکو به ثبت رسیده است.
موزه تاریخ شهر بابل؛ گنجینه تاریخ شهر
موزه تاریخ شهر بابل در خیابان مدرس این شهر قرار دارد ودر دوره اول پهلوی به عنوان بلدیه (شهرداری) در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی ساخته شد. ویژگی‌های خاص معماری این بنا موجب شد در فهرست آثار ملی ایران ثبت شود. این مجتمع فرهنگی که به گنجینه بابل هم معروف است در دو طبقه بنا شده که هر طبقه آن به سالنها و اتاقهای متعددی تقسیم می شود، از طبقه همکف موزه به عنوان نمایشگاه موقت آثار فرهنگی – هنری، کلاسهای آموزشی هنرهای سنتی و کتابخانه تخصصی استفاده می‌شود و در طبقه دوم این بنا آثار باستان‌شناسی و مردم‌شناسی و اسناد قرار دارد و به آثار ساخته شده ازسفال، فلز، سنگ، شیشه و چوب متعلق به دوران پیش ازتاریخ و اسلام می پردازد.

موزه نیما پدر شعر نو
موزه نیما در روستای یوش شهرستان نور در فاصله 5 کیلومتری غرب بلده و در مسیر منتهی به جاده کندوان قرار دارد که به جز آب و هوای ییلاقی و جذابیت های طبیعی اش به خاطر وجود خانه ابدی  نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی مورد استقبال مردم به ویژه ادب دوستان ایران و جهان است. خانه اجدای نیما با حیاط مرکزی بزرگ و اتاقهای متعدد در اطراف با آجرکاری، گچ بری، رنگ کاری، خراطی، ارسی های با ارزش با طرح گره چینی پرکار و آیینه کاری های ظریف شاخص های معماری سنتی ایرانی را  یادآوری می کند.
سایت موزه گوهرتپه
در محوطه باستانی گوهر تپه که از نخستین مناطق یک جانشینی انسان است با عصر نوسنگی و شیوه روستا نشینی و دوره برنز و مفرغ که زندگی کم کم شکل شهرنشینی به خودش گرفته آشنا می شوید.
معماری چینه ای، خانه های خشتی، کشف گورهای چند هزار ساله و سیک و سیاق تدفین های 4 و 5 هزار ساله جزو کوچکی از هزاران اطلاعاتی است که در این موزه رو باز می توانید به دست بیاورید. و اگر سوالات بیشتری دارید از باستان شناسان حاضر در سایت بپرسید.
گوهرتپه در 40 کیلومتری جاده ساری به بهشهر قرار دارد پس از دیدن تابلو گوهر تپه در سمت چپ وارد جاده ورودی آن شوید بعد از دو کیلومتر به گوهر تپه می رسید.
موزه تاریخ شهر آمل؛ موزه اسناد مکتوب
موزه تاریخ شهر آمل در سه طبقه شامل گالری های باستان شناسی، مردم شناسی و اسناد تاریخی ایران و مازندران است. در بخش اسناد تاریخی این موزه، گزارش های ادارات وقت از زلزله و آتش سوزی آمل در سال‌های ۱۳۳۵ و ۱۳۳۶ خبر می دهد و دست نوشته‌های شاهان دوره قاجار و مکاتبات اداری دربار قاجار با رؤسای حاکمان آمل در بین اسناد این موزه به چشم می‌خورد. قدیمی ترین دست نوشته‌های اسناد تاریخی موزه صورت اسامی علما در آمل در سال ۱۲۸۶ هجری قمری است. اما در بخش باستان شناسی موزه که این بخش را از دیگر قسمتهای موزه متمایز کرده وجود اشیای با ارزش تاریخی است که قدمت تعدادی از این آثار به بیش از سه و چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح و دوره‌های آهن می‌رسد. در این بخش آثاری همچون سفال، فلز، سنگ وشیشه از دوران پیش از تاریخ تا زمان قاجار به نمایش درآمده است یکی از بخشهای جالب توجه که بازدیدکنندگان و محققان تاریخی را برای دقایقی بیشتر کنار خود نگه می‌دارد و گاهی هم باعث ازدحام جلوی ویترین ها می شود گالری مربوط به سکه‌ها است. این موزه در مرکز شهرستان آمل و در بلوار امام رضا و روبه روی بیمارستان امام رضا قرار دارد.
کاخ موزه تماشاگه راز
این موزه در محل کاخ سلطنتی رامسر و در مجاورت غرب هتل بزرگ رامسر قرار دارد. بنای این کاخ موزه در سال ۱۳۱۶ به دست معماران و حجاران هنرمند ایرانی و به سرپرستی مهندسان آلمانی در وسط باغی بزرگ به شیوه معماری اروپایی ساخته شده است باغ وسیعی مملو از گیاهان گونه گون و درختان متنوع و نادر که بیشتر از دیگر بخش های موزه مورد توجه بازدید کننده قرار می گیرد. نمای خارجی کاخ از سنگ مرمر رگه دار و ایوان آن هم با ۴ ستون حجاری شده از سنگ مرمر یک پارچه و سرستون‌ها و پایه ستون‌های تزیینی ساخته شده است. این بنا دارای یک تالار مرکزی است که در دو سمت آن دو اتاق قرار دارد. در این کاخ موزه با آثاری از ارزشمندترین یافته‌های باستان شناسی منطقه خزر، بافته‌های دستان توانمند هنرمندان ایرانی، تابلوهای نفیس از نقاشان بزرگ دنیا، مجسمه‌های برنزی و سنگی بسیار زیبا و آثار منحصر به فرد دیگری از هنرمندان بزرگ و معروف جهان آشنا می شوید.
موزه تاریخ طبیعی خشکه داران
اثر طبیعی خشکه داران در کیلومتر 30 محور کندوان به چالوس و بعد از شهر عباس آباد و قبل از شهر سلمانشهر درست در کنار جاده قرار دارد و تنها 100 متر با دریا فاصله دارد این منطقه حفاظت شده  به عنوان تنها جنگل جلگه‌ای و بکر و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی شمال ایران است. وگونه‌های مختلف جانوری و گیاهی مثل توسکا از نوع کرک، سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیلکی یا کرات، خرمندی، لرگ، ملچ انواع مهم شمشاد، ازگیل جنگلی و یاس وحشی است. و زیستگاه مهم حیوانات وحشی مثل شغال، گرگ،خوک،گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری، قره غاز، مرغابی، دارغاز، باکلان، لکوت بزرگ و کوچک به شمار می آید.
موزه کندلوس نوشهر
وارد روستای کندلوس که شوید معماری بنای زیبایی که در روستا شاخص است شما را به خود می خواند؛ مسیر اگرچه سنگ فرش و سربالاست اما نیروی جاذبه اش شما را وادار به برداشتن گام های بلندتر خواهد کرد. در آستانه در ورودی حیاط موزه، خانه ای روستایی که برای آشنایی بازدید کنندگان با معماری اصیل منطقه ساخته شده است را از دست ندید. بنای موزه کندلوس خود به تنهایی یک اثر منحصر به فرد است. و با الهام از داستان های شاهنامه بنا شده حکایت دیگری است در این مجموعه که جزئی از کلکسیون شخصی علی اصغر جهانگیری موسس موزه به شمار می آید دست آوردهای ارزشمند هنر و فرهنگ روستایی، کتب خطی و اسناد بی نظیر تاریخی منطقه کجور مازندران گردآوری شده، ابزار زیستی زیور آلات و بافته ها، پوشاک، نقاشی های سنتی و قهوه خانه ای است. چیزی که در این موزه قطعا نظرتان را جلب خواهد کرد دیدن چهره سرشار از رضایت بازدیدکنندگان است. چراغ نفتی، گرامافون، نطق مظفرالدین شاه، عینک های ذره بینی به جا مانده از دوران حکومت«زند»ابزار جراحی و لوازم ختنه نوزادان، انبرهای کشیدن دندان، عکس های ابتدایی از زن های چاق و سوگلی های شاهان قاجار، عقد نامه های تاریخی از اشیای مورد توجه موزه مردم شناسی است که با نظمی خاص در محیطی آرام تاریخ منطقه و کشور را در برابر دیدگان بینندگان مشتاق مستندوار روایت می کند.
برای رفتن به «کندلوس» از راه جاده چالوس، پس از گذر از شهر «مرزن آباد» و در چند کیلومتری آن به سمت چالوس، به یک سه راهی می‌رسید که «دو آب کجور» نام دارد. اگر از اینجا به سمت راست حرکت کنید، واردجاده ای می شوید با پیچ‌وخم‌های زیاد و البته طبیعت فوق العاده که گویی هر چند روز، یک بار تغییر چهره می‌دهد و زیبایی‌هایش هر بار تازه می‌شود. در این جاده که به رویان (علمده) منتهی می‌شود، پس از دشت نظیر در بخشی به نام «هنی سک»، جاده‌ای فرعی به سمت راست گشوده می‌شود که به سمت  ارتفاعات می‌رود و این جاده‌ای است که ما را  به کندلوس راهنمایی می‌کند؛ از دوآب تا کندلوس، ۴۲ کیلومتر است. و مسیر هم با تابلوهای راهنما مشخص شده است.
عمارت کلبادی
عمارت کلبادی که چند سالی است به موزه صنایع دستی و مردم شناسی تبدیل شده یکی از بناهای مربوط به دوره قاجاریه است که قریب به 200 سال قدمت دارد. در طبقه اول این عمارت با اشیای مردم شناسی، البسه محلی، شیوه زندگی و فرهنگ عامه مردم مازندران بیشتر آشنا خواهید شد در طبقه دوم این عمارت و اتاق های شاه نشین بخشی از  آثار باستان شناسی کشف شده از محوطه های تاریخی مازندران به نمایش گذاشته شده است.
در مجاورت این عمارت حمامی قرار دارد که به حمام وزیری مشهور است. و به سبک حمام های ایرانی دوره قاجار ساخته شده اگرچه ممکن است نمونه بزرگتر این حمام را در کرمان یا کاشان دیده باشید اما این بنای پیچ در پیچ تو در تو و تاریخی تمرکز شما را برای مرور خاطرات گذشته تقویت می کند.
موزه و عمارت کلبادی در مرکز شهرستان ساری و بافت سنتی این شهر واقع شده از میدان ساعت این شهر تا بنای عمارت که در خیابان انقلاب و چهار راه برق قرار دارد فقط 5 دقیقه پیاده راه است.
برج رسکت و لاجیم
در منطقه شمال کشور، به خصوص استان مازندران به دلیل آداب و رسوم گذشتگان  برج های آرامگاهی زیادی وجود دارد فقط در استان مازندران بیش از 100 مورد آن شناسایی شده که بیشتر آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. برج لاجیم در جنوب شرقي زيرآب در شرق جاده سوادكوه به قائمشهر در منطقه‌اي جنگلي و در كنار روستاي لاجيم قرار دارد. اين اثر معماري ارزشمند متعلق به قرن پنجم هجري و دوره سلجوقیان است. برج لاجیم در بین مردم منطقه به اشتباه به مقبره امامزاده عبدالله معروف است. این برج در شیب تند کوه قرار دارد و معماران آن بوسیله یک سکوی آجری زیر برج، شیب کوه را از بین برده و آن را در مقابل این شیب مقاوم کرده‌اند. ارزش و اهمیت معماری این برج‌ها را از این نکته می‌توان پی برد که با وجود آب و هوای مرطوب مازندران، توانسته‌اند نزدیک به هزار سال پابرجا باقی بمانند.
غار كیجاكچال
 این غار زیبا در داخل ارتفاعات جنگلی مشرف به روستای پیت سرا در دوآب سوادكوه قرار دارد. محل اصلی غار در بدنه یك دیوار60 متری به شکل کلاهک از جنس آهك واقع شده كه ارتفاع آن از سطح زمین به 23 متر می رسد. سقف گنبدی آن با كف غار 7 متر فاصله دارد. بصورتیكه دهانه غار در زیر یك نقاب به طول 5/4 متر قرار گرفته است. محوطه زیر دهانه غار نیز به شكل یك كلاهك است.
دخمه های سنگی کافر کلی
دخمه‌های سنگی کافر کلی فضای معماری دست کندی است که به صورت سوراخ هایی در دل کوه  در مسیر جاده هراز از پلور به سمت آمل قرار دارد که اکثراً با نگاهی ساده از آن می‌گذرند. با توجه به کاوش‌های باستان‌شناسی و بقایای سفال‌هایی که در این خانه‌ها پیدا شده، می‌توان قدمت آنها را به اوایل دوران اسلامی یعنی حدود هزار سال پیش نسبت داد و از آنجایی که در این دوران ایران مورد هجوم اعراب قرار گرفته است.
غار "دانيال" سلمانشهر

غار دانیال در ارتفاعات مشرف به سلمانشهر قرار دارد. سلمانشهر در 30 كیلومتری شرق تنكابن در مسیر ارتباطی كناره چالوس به تنكابن قرار دارد. این شهر در ساحل زیبای خزر واقع شده و مسیر دسترسی به غار دانیال از وسط شهر و از خیابان میانی شهر و محور ارتباطی در محل میدان مركزی شهر جدا و وارد خیابان دری گوشه می شود.
این خیابان در ادامه از شهر خارج و به طرف جنوب و دامنه های زیبای البرز ادامه پیدا می كند و در خاتمه به روستای چاری می رسد و از وسط رود چاری گذشته و پایان می یابد. كل فاصله تنكابن تا آخر روستای چاری 4 كیلومتر بوده و ازمحل با پای پیاده یک ساعت زمان لازم است تا با عبور از ارتفاعات به دهانه غار رسید.
داخل غار بسیار سرد بوده و آب گوارا و سردی هم در داخل آن جاری است. مواد آهكی چكیده از سقف غار منظره زیبایی دارد پهنای غار از 2 الی 5 متر متغیر است. شباهت زیادی بین این غار و غار علیصدر وجود دارد. این محل برای اجرای تور برای هر گروه سنی جالب و دلپذیر است.
عرض غار دانيال سلمانشهر و آب جاري در آن به گونه‌اي است كه سه قايق مي‌توانند در كنار هم حركت كنند.
قله علم کوه و تخت سلیمان
علم کوه و تخت سلیمان که برای کوهنوردان بسیار جالب است. در این قله‌ها کمپ کوهنوردی نیز مستقر است و از لحاظ فنی هم هفتمین قله فنی جهان محسوب می‌شوند در محدوده علم کوه و تخت سلیمان یخچال‌های بزرگ طبیعی و دائمی وجود دارد که بزرگترین مجموعه یخچالی خاورمیانه‌است. یخچال‌های علم کوه از نوع یخچال‌های کوهستانی و دره‌ای هستند که روزانه با سرعتی به طور متوسط بین ۳۰ سانتی متر تا یک متر در حرکتند این یخچال‌ها متعلق به دوران سوم زمین‌شناسی است و ۶۰ میلیون سال قدمت دارند، اسامی آن‌ها به ترتیب وسعت عبارتند از: یخچالهای هفت خوان ـ علم چال ـ یخچال شمال غربی علم کوه ـ تخت سلیمان ـ خرسان ـ چالون ـ مرجیکش.
پل دوازده چشمه
پل دوازده چشمه پل زیبایی است  با معاری ایرانی که در عصر سلطنت شاه عباس صفوی بر روی رود هراز در مرکز شهر آمل در ابتدای خیابان سبزه میدان احداث شده و در دوران قاجار به طور کامل مرمت و بازسازی شده و دو بخش شرقی و غربی شهر را بهم متصل می‌کند. گرچه این پل قبل از دوره صفوی وجود داشته ولی در زمان شاه عباس صفوی به طور کامل احداث شده است. این پل یکی از پل های تاریخی  مازندران است که در لیست آثار ملی به ثبت رسید.
مجموعه تاريخي فرح‌آباد
28 كيلومتري شمال شهر ساري و در ورودي خزر آباد و3 كيلومتري ساحل درياي مازندران مجموعه تاریخی قرار دارد که معماری آن مثل دیگر بناهای دوره صفوی شاخص و قابل تامل است. اين مجموعه شامل مسجد، پل، ديوار‌هاي بر جاي مانده از يك كاخ سلطنتي است كه به دستور شاه عباس اول ساخته شده و تفرج‌گاه ساحلي صفوی بود. مسجد ‌با ايوانهاي رفيع، شبستانها، حجره هاو مناره‌ها از مهمترين بنا‌هاي تاريخي استان مازندران به شمار می‌رود. این مجموعه تاریخی که بقایای یک بندر آباد در دوره شاه عباس صفوی به شمار می آید.
زیستگاه بین المللی درنای سیبری
زیستگاه بین المللی درنای سیبری، درایران تنها زیستگاه و در جهان جزو چهار زیستگاه درنای سیبری است. این تالاب در جنوب‌شرقی شهر فریدونكنار قرار دارد كه با گرد هم آمدن مجموعه متنوعی از گیاهان و جانوران آبزی، به یكی از غنی‌ترین اكوسیستم‌های تالابی شمال كشور تبدیل شده ‌است. اهمیت این تالاب  بیشتر به این خاط است كه نادرترین موجود زنده ایران"درنای سیبری"، زمستان‌ها را در این تالاب می‌گذراند. ادرنای سیبری که آخرین بازمانده نسل خود در فریدونکنار است، مدام میان ایران و روسیه در حرکت است. به جز این درنا، پرندگان دیگری مثل انواع غاز، مرغابی، قو، باكلان، پرلا، كشیم و حواصیل گرفته تا پلیكان، قره‌غاز، شاهین، عقاب دریایی و عقاب شاهی هم در این تالاب زندگی می‌کنند. برای سفر به این تالاب باید از جاده فریدونكنار به آمل یا بزرگراه بابلسر به بابل استفاده كنید. در فاصله دو سه كیلومتری جنوب بابلسر و فریدونكنار جاده‌ای وجود دارد كه از كنار این تالاب می‌گذرد. در سفر به این تالاب به چكمه‌های بلند و لباس‌های مقاوم به آب نیاز دارید. در اطراف تالاب درختان شمشاد، بید، داغداغان و زبان گنجشك را می‌توان مشاهده كرد. عمق این تالاب در زمستان‌ها به حداكثر خود می‌رسد. اگر هوس رفتن به درون تالاب را كردید حواستان باشد كه قسمت‌های عمیق تالاب بیش از 2 متر عمق دارند.
دهکده الیمستان
یکی از زیباترین مناظر طبیعی را می توانید به ویژه درفصول بهار وتابستان  در دهکده الیمستان تجربه کنید. این جنگلها محل رویش گیاه ” الیما ” ست که دراردیبهشت ماه رشد می کند. الیمستان یکی از مناطق توریستی ایران در آمل است. قله الیمستان هم یکی دیگر از جاذبه های این روستا است که در زمستان و بهار کوهنوردان زیادی را به خود جذب می کند. قله ای که حدود ۲۵۱۰ متر ارتفاع دارد و یکی از بهترین گزینه های کوهنوردی در زمستان به شمار می رود. اگر اهل کوهنوردی باشید، این قله با تمام جاذبه های طبیعی اطرافش بهترین گزینه سفر کوهنوردی شما می تواند باشد.
ناتل نور
شهر تاریخی ناتل نور در 5 کیلومتری جنوب شهرستان نور در دل جنگل های انبوه در روستایی به همین نام بین شهر باستانی کجور و آمل واقع شده است. این شهر 200 هکتار وسعت دارد که پنجاه درصد آن  هنوز در زیر دو روستای ناتل و خوریه مدفون مانده  و پنجاه درصد دیگر شهر در دل جنگلهای انبوه قرار دارد این شهر در سال 86 کشف شد. به اعتقاد باستان شناسان  شهر تاریخی ناتل نور از قرن سوم تا قرن نهم هجری در زمان صفویه، شهری بسیار آباد بود و بازماندگان سلسله ساسانیان، پادوسبانان و گاوباره ها، در آن حکومت می کردند بعد از ورود دین اسلام هم به عنوان حاکمان غرب مازندران، دست نشانده حکومت های منطقه ای بودند و این شهر نیز تا آن زمان رونق داشت. گورستان تاریخی  متعلق به قبل از اسلام  هم در نزدیکی این شهر تاریخی وجود دارد.
قله ماركو
قله مارکوه در 6 کيلومتري شرق رامسر و 3 کيلومتري ساحل دريا و محور ارتباطي تنکابن به رامسر قرار دارد.قله مارکوه با وسعت چندهزار مترمربع با انواع درختچه‌ها، درختان انجيلي، بلوط، شمشاد و ازگيل پوشيده شده و ارتفاع قله از سطح دريا حدود 500 متر است.
وجود تقریبا 240 پله در ضلع جنوبي صعود به این قله را  آسان كرده است. شهر کتالم، ‌دريا، مزارع برنج و باغات چاي و مرکبات در شمال قله، تسلط به تپه‌ها و ارتفاعات سرسبز البرز و روستاهاي اطراف و رودخانه نسارود از جمله چشم اندازهایی  بالای قله است. در بلندترین نقطه مارکوه بقایای یک قلعه هم بر جای مانده که احتمالا محل دیده بانی حاکمان قدیم منطقه و از آثار دوره های اسلامی است.
دریاچه مقدس
25 کیلومتری کرج به چالوس به دوراهی می رسید که به دوراهی کجور معروف است؛ پس از عبور از پل رودخانه چالوس و طی 40 کیلومتر مسیری پر شیب و کوهستانی و مارپیج اما زیبا، به روستای ییلاقی بسیار زیبای نیمور می رسید. اگر اهل کوهپیمایی باشید و علاقه مند به اکوتوریسم، 3 الی 4 ساعت پیاده تا دریاجه خضر نبی که در آغوش جنگل جای گرفته بیشتر راه ندارید دریاچه خضر نبی با نیم هکتار وسعت و 5 متر عمق دارای آبی شیرین و زلال است و از آنجا که دور از عوامل انسانی است و در محدوده حفاظت شده البرز مرکزی قرار گرفته، مامن پرندگان و حیات وحش است.
چشمه باداب سورت
چشمه باداب سورت دارای دو چشمه با آب های متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است که در جهان دومی ندارد؛ فقط یک رقیب به نام پاموکاله آن هم با یک چشمه کمتر در کشور ترکیه دارد. چشمه پر آب، دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود 15 متر و قطر زیاد است. چشمه دوم که در بالادست چشمه اول قرار دارد دارای آبی ترش مزه به رنگ قرمز و نارنجی است. جریان آب های رسوبی و معدنی این چشمه در طی سالها با ساختن صدها طبقه وده ها حوضچه بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف این چشمه را وسیع تر کرده است. زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری این چشمه در دامنه کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب آفتاب تحسین برانگیزاست. سورت در 100 کیلومتری ساری در مسیر جاده کیاسر قرار دارد.
آب معدنی لاویج
آب معدنی لاویج در روستایی به همین نام در 25 کیلومتری غربی شهر چمستان از توابع شهرستان نور در بین دره های جنگلی و زیبای البرز قرار دارد. مسیر دسترسی به این روستا و چشمه آب معدنی اش از پارک جنگلی زیبا و دیدنی کشپل می گذرد. آبگرمهای لاویج با گرمای طبیعی از گدازه های آتشفشانی دوران سوم زمین شناسی است اماکن اقامتی و پذیرایی هم در این منطقه مهیا است.
آب معدنی لاریجان
در مسیر آمل به تهران در محل گزنک، مرکز بخش لاریجان و در ادامه قله دماوند روستای ییلاقی و خوش آب و هوای آب گرم قرار دارد آب های گرم و معدنی این روستا با حرارتی در حدود 62 درجه سرشار از هیدروزن، سولفورد، کلرور دوسود، سولفات دو کلسیم، سلیس، اکسید دو منیریم و ...است .میزان آبدهی سرچشمه اصلی حدود هزار لیتر در ثانیه است که از بین سنگهای آتشفشانی عبور کرده و بسیار داغ می شود. استحمام در این آب برای درمان بیماری های پوستی، زخمهای کهنه، دردهای استخوان، مفاصل و روماتیسم  معجزه می کند. در این روستا ییلاغی و خوش آب و هوا هم تاسیسات آب درمانی اقامتی و پذیرایی در تمامی طول سال فعال است.
 
آب سرد معدنی نیدشت رامسر؛ آب معدنی گازدار
 دوازده کیلومتری جنوب رامسر در دره ای کنار رودخانه صفارود آب معدنی از دل زمین می جوشد که  بیشتر مردم از خواص درمانی آن بی خبرند و فقط عده کمی از آب آن، آنهم به طور اتفاقی استفاده می کنند. این آب معدنی که برخلاف آب معدنی های دیگر سرد است؛ به آب معدنی نیدشت رامسر معروف است. قبل از سال1320برای بهره برداری از آب این چشمه، جاده ای خاکی از رامسر تا چشمه به دست مهندسان آلماانی ساخته شد که از آن تاریخ این جاده به جاده  نیدشت رامسر شهرت دارد.  آن ایام قرار بود آب این چشمه که همانند آب چشمه آبعلی دارای گاز طبیعی است، به عنوان آب خالص و گوارا به فروش برسد.
آب معدنی آب اسک
روستای ییلاقی و کوهستانی اسک در حاشیه جاده هراز و در 80 کیلومتری آمل به تهران قرار دارد. آب های گرم با حدود 19 درجه حرارت در سرچشمه و خواص گوگردی در تمامی سطح روستا جاری است. استحمام در این آب فیروزه ای رنگ برای زیبایی و طراوت پوست، درمان سوءهاضمه و رفع انسداد مجاری موثر است.
چشمه آب معدنی قرمرض
چشمه آب معدنی قرمرض یکی از مشهورترین نقاط گردشگری شهرستان نکا به شمار می رود. این چشمه در فاصله 12 کیلومتری شهر نکا در جاده ای معروف به قرمرض قرار دارد و مسیر دسترسی به آن از وسط شهر نکا می گذرد. شهرت این چشمه به خاطر خاصیت درمانی آن برای بیماریهای  کلیوی است، که موجب شده تا هموطنان بسیاری، از سایر نقاط کشور برای نوشیدن آب این چشمه به این منطقه سفر کنند.
آب معدنی استراباکو
65 کیلومتری آمل به تهران، داخل دره ای باریک و در مجاورت رود هراز، از چند نقطه آب های گرم با حدود 34 درجه از پای کوه می جوشد و بعد از جمع شدن از 2 استخر تقریبا بزرگ، از آن سرازیر شده و به رودخانه می ریزد این آبها دقیقا در حاشیه جنوبی روستای بایجان قرار دارد که قلا بن هم نامیده می شود. میزان آبدهی تقریبا 4 اینچ در ثانیه است این اب دارای ماده ای به نام زبیق دارد که برای درمان بیماریهای عفونی بویژه در پوست کاملا موثر است.
آب گرم معدنی فلك ده
این مكان بكر در لیر سر قرار دارد، مسیر آن از سه راهی خرم آباد در داخل شهر تنكابن و قبل از پل چشمه كیله آغاز می شود و پس از عبور از شهر خرم آباد به دو راهی لتاك می رسد، بعد  از عبور از پل به فاصله کمی دو راهی سه هزار و لیر سر وجود دارد. و جاده بصورت خاكی ادامه پیدا می كند كل فاصله تنكابن تا روستای سنتی فلكده 33 كیلو متر است. آب گرم با درجه حرارت متوسط در كنار رودخانه لیرسر و یك چشمه آب سرد به همراه جنگلهای انبوه و كوههای پوشیده از درخت انتظارتان را می کشد.
آب معدنی شلف؛ لیموناد طبیعی
 آب معدنی شلف درسه هزار تنکابن درست در نزدیکی چشمه آب گرم سه هزار قرار دارد، آب معدنی شلف ازآبهای معدنی بسیار گوارا است تاثیر شفابخشش برای هضم غذا وناراحتیهای کبدی وتنظیم دستگاه گوارشی ثابت شده است، به روایت برخی از گردشگران طعم آن شبیه لیموناد است واملاح معدنی گوناگونی دارد. متاسفانه به دلیل هموار نبودن مسیر دسترسی  تا به حال ناشناخته مانده است. نمونه این آب معدنی "آب معدنی ویشی"  در کشور فرانسه وجود دارد که به عنوان یک نوشیدنی طبیعی و شفابخش در هتل ها و سوپرمارکت ها به فروش می رسد.
آب گرم معدنی رامسر
بیشتر آبهای معدنی داخل شهر رامسر در اطراف محوطه هتلها ی جدید و قدیم قرار دارد نزدیکی این شهر به دریا و جذابیتهای دیگرش که به عروس شهرهای ایران هم شهرت دارد در تمام فصول سال پر تردداست. مراکز آبدرمانی متعدد به صورت وانهای خصوصی، استخرهای عمومی و خصوصی  در شهر رامسر وجود دارد.
آب گرم معدنی سادات شهر
سادات شهر از توابع شهرستان رامسر و در فاصله 4 کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر رامسر در دامنه شمالی قرار دارد. چشمه های آب گرم سادات شهر از دامنه های شرقی کوه دریا دیم در چند نقطه با دمای مختلف از زمین خارج می شود. چشمه های محمود گرما، عزیز گرما، نمک گرما، اشکر گرما، کش گرما و سنگ بنه از مهمترین چشمه های معدنی این منطقه به شمار می آید. درجه حرارت آب این چشمه ها به جز چشمه نمک گرما در سرچشمه اصلی حدود 35 درجه است هدایت آب این چشمه ها در یک کانال، برای استفاده در استخرها و وانها به مرور باعث کاهش حرارت آنها می شود.
پناهگاه بین المللی حیات وحش  میانکاله
شبه جزیره ی میانکاله در بخش جنوب شرقی دریای خزر و شمال شرق شهرستان بهشهر قرار دارد. مساحت آن 68800هکتار و ارتفاع آن 20 متر پایین تر از سطح دریای آزاد است. این زیستگاه مجموعه ای از شن زارهای ساحلی، اراضی باتلاقی، آبگیر، مناطق جنگلی با پوشش درختچه های گز، تپه های شنی، جنگل انارستان، بوته های تمشک و سازیل است. در منطقه میانکاله 126 گونه پرنده آبزی زندگی می کند که 40 گونه از نظر بین المللی دارای اهمیت است و از کانون های زادآوری اگرت، حواصیل، پرستو و گلاریول در فصل تابستان به شمار می آید.
آبشار آب مراد لاسم
ازمکان‌های دیدنی و زیبای منطقه بالا لاریجان – منطقه روستای لاسم شهرستان آمل مجموعه آبشار‌های دیدنی کوچک و بزرگی قرار دارد که به چشمه های آب مراد معروف است تعداد آنها به طور تقریبی به ۱۳ آبشار است. از بین این آبشارها  فقط اولین و بلندترین آنها که در پایین‌ترین نقطه آن در شکاف دو صخره قرار دارد و منظره بسیار زیبایی را به وجود آورده به آسانی در دسترس است.

گشت و گذاری با ملت ها و اقوام در نو شدن سالآدم های خوشبخت کتاب می خوانند

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 یک بغل رمان برای فروردین رقیه توسلی جایی خواندم کتابخوانی بر گنجینه لغات مان می افزاید و ما را می برد به دنیای بی حصار خیال، پای همان پلی که نسل ها را به هم می رساند. خواندم، فرصت می دهد از سطح بگذریم و به مفهوم خوب و بد و درست و غلط، عمیق تر بیندیشیم. دوستی کردن می آموزد به ما،...
ادامه مطلب...

حالش را از نارنج ها بپرسید

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 فاطمه خنیده باید هفته‌ها می‌گذشت تا بتوانم در مورد سینمایی بنویسم که به گفته‌ی مادرم آخرین بار وقتی یک دختربچه‌ی پستانک به دهانِ جیغ جیغو بودم، برای دیدن فیلمی که فقط یادش است علیرضا خمسه در آن بازی می‌کرد به آنجا رفتیم. هیچ زمینه‌ی ذهنی از سینمایی که قرار بود درموردش...
ادامه مطلب...

روایتی از یک تاریخ زنده سه سال و یک قرن

IMAGE

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ناکشا یاران: «افشین آذریان» هنرمند سینما و تئاتر تنکابنی این روزها مشغول پشت سر گذاشتن مراحل نهایی یک مستند از زندگی چهره‌ای تاریخی است. شخصیتی که هم تاریخ را به خوبی می‌شناسد و هم برای خود یک تاریخ کامل است. مستند «سه سال و یک قرن» به تهیه‌کنندگی «افشین آذریان» و انجمن...
ادامه مطلب...

مازندران؛ نگین انگشتری سرزمین آریایی ها

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 مریم عبدالهاشم پور:سرزمین چهار فصل و هزار رنگ مازندران بیش از هر دیار دیگری در گرما گرم تابستان و سرما سرد زمستان سخاوتمندانه با دریا و کوه و جنگل و رود و آبشار و تالاب و همه زیبایی هایش آغوش می گشاید تا به تو و هر انسان دیگری بگوید؛ این جا، موزه اکوتوریسم ایران است و نگینی روی...
ادامه مطلب...

سینما برای فیلم یاسینما برای کنسرت؟

IMAGE

یکشنبه, 21 مهر 1392 چند باری است که در تنها سینمای مرکز استان، هراز گاهی کنسرت برگزار می شود. وقتی از خواننده و ارکستر و کنسرت خبری نیست، فیلم های ضعیف و بی محتوا روزها و شب های متوالی در سالن سینما جاخوش می کنند و البته موجب می شوند دخل و خرج سینما به ضرب و زور، جفت و جور شوند وگرنه فیلم های خوب،...
ادامه مطلب...

کندو کاوی در باره تعیین استاندار آینده مازندران ریسک بزرگ پذیرش مسئولیت استانداری

IMAGE

شنبه, 16 شهریور 1392 حسین برزگر ولیکچالی ؛روزنامه نگار و مدرس دانشگاه: مراسم تحلیف هفتمین رئیس جمهور اسلامی ایران سیزدهم مرداد 1392 برگزار شد و حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حسن فریدون روحانی» به عنوان رییس جمهور منتخب مردم ایران در انتخابات 24 خرداد 1392 سوگند یاد کرد. از سوی دیگر در همین روز، اسامی...
ادامه مطلب...

شرحي بر (هشتهاي كف دست) مجموعه غزل هاي «حسن حسن پور»/تراژدي مرگ عاشق، در خوانشي تازه

IMAGE

جمعه, 11 اسفند 1391 ماهنامه ارمون /احسان مهديان :قصد ندارم در پي  بيان تاريخ شعر و تحولات آن باشم اما نمي توان غزل معاصر و تدبيرهاي بديع و صنايع جنون آور آن را ناديده انگاشت. مجموعه اي كه پيش رو داريم در 87 صفحه توسط انتشارات شلفين ساري و آواي مطهر قم، در سال 1391 منتشر و در نمايشگاه بين المللي كتاب...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان