مجله ارمون - کندو کاوی در باره تعیین استاندار آینده مازندران ریسک بزرگ پذیرش مسئولیت استانداری

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

کندو کاوی در باره تعیین استاندار آینده مازندران ریسک بزرگ پذیرش مسئولیت استانداری

حسین برزگر ولیکچالی ؛روزنامه نگار و مدرس دانشگاه: مراسم تحلیف هفتمین رئیس جمهور اسلامی ایران سیزدهم مرداد 1392 برگزار شد و حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حسن فریدون روحانی» به عنوان رییس جمهور منتخب مردم ایران در انتخابات 24 خرداد 1392 سوگند یاد کرد. از سوی دیگر در همین روز، اسامی کابینه به مجلس معرفی شد. کابینه دکتر روحانی، شامل 18 وزیر پیشنهادی است که باید برای کسب رأی اعتماد به مجلس نهم ارایه شود، مجلسی که اكثریت آن را؛ اصولگرایان تشکیل می دهند. این روزها؛ گمانه زنی ها برای قرار گرفتن افراد در کابینه، از سوی محافل سیاسی و رسانه ای، زیاد منتشر می شود اما باید منتظر ماند تا معلوم شود، دکتر حسن روحانی؛ چه کسانی را به عنوان وزیران پیشنهادی، به مجلس اعلام می کند.
 پیش تر، شایعاتی مبنی بر معرفی افرادی از استان مازندران به عنوان وزیر، شنیده میشد، اما وزیران پیشنهادی در روز سیزدهم مرداد هیچ یک مازندرانی نبودند.
 دولت دکتر حسن روحانی؛ پس از رأی اعتماد مجلس، فعالیت های خود را آغاز کرد و تغییرات مدیریتی، از وزارت کشور شروع می شود و به تبع آن، این تغییرات در استان ها؛ شامل استانداران خواهد بود.  در این نوشتار کوشش می شود، به جای اسامی پیشنهادی جهت تصدی استانداری مازندران، دیدگاه ها و ملاحظات نگارنده در باره مدیریت ارشد استان تبیین شود.
برای اقشار نخبه و فرهیخته استان مازندران، از  همان ابتدا، بحث  آمدن آقایان سید محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی مطلوب بود؛ چرا که وضعیت حاکم در دولت  احمدی نژاد برای این اقشار، چندان مطلوب نبود و راه برون رفت آن، شرکت در انتخابات و دعوت از رئیس جمهورهاي سابق بود. پس از عدم نام نویسی سید محمد خاتمی و آن گاه، احراز نشدن صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی، یأس و نا امیدی به سراغ نخبگان سیاسی مازندران آمد و این موضوع فرصتی شد تا جریان حاکم اصوالگرایی، خود را پیروز زودهنگام انتخابات بداند اما اندکی بعد، با تدبیر و همراهی خاتمی و هاشمی و کناره گیری محمد رضا عارف از رقابت ها، موج فزاینده ای از شور و  امید و نشاط، جامعه ایران را فرا گرفت و نخبگان و فرهیختگان  مازندران نیز از این فرصت با تمام توان و نیروی خود استفاده کرده و فعالانه در این عرصه تاریخی نقش آفرینی کردند.
استقبال کم نظیر مردم مرکز استان (ساری)؛ از حسن روحانی که با تدبیر و برنامه ریزی اصلاح طلبان و بالاخص زنان، جوانان، دانشجویان و دانشگاهیان؛ صورت گرفت، نشان داد که مردم مازندران؛ بدنبال تغییرات محسوس در راستای زندگی بهتر و مطلوب تر هستند. پس از پایان انتخابات و پيروزي خیره کننده نامزد مورد حمایت جریان اصلاح طلبان و اعتداليون، مشی نخبگان و فرهیختگان مازندران، یک مشی  اتحادی، حمایتی و انتقادی بوده است. صرف نظر از نوع مطالبات و انتظاراتی که افکار عمومی از دولت جدید دارند، باید اذعان کرد که نخبگان مازندران به این اصل معتقد و باورمند هستند که از رئیس جمهور منتخب، همپای مردم حمایت کنند. بنابراین در راستای تشکیل دولت فراجناحی معتدل، خردگرا و دانش محور، باید مدیران منطقه ای و استانی نیز با این رویکرد برگزیده شوند. کسانی شایستگی حضور در رأس مدیریت اجرایی  استان مازندران را دارند که در یک فضای بسته و ایزوله مدیریتی، قرار نداشته باشند و به دنبال تشکیل حلقه های پیاپی و متعدد برای حفظ و تحکیم قدرت خود نباشند. استاندار آینده مازندران باید در راستای پیشبرد اهداف دولت و تحقق خواسته  ها و آرزوها و کاهش دردهای مردم، یاری گر آنان باشد.
طرح برخی از نامها و نشانه ها برای استانداری مازندران، اگر چه امری طبیعی و عادی است که از سوی محافل سیاسی و رسانه ای و یا از زبان تعدادی از خواص سیاسی، از جمله؛ نمایندههاي مجلس و فعالان سیاسی، شنیده و یا گفته ميشود اما نبايد فضايي شكل بگيرد و افرادي مطرح بشوند كه ديدگاهها و برنامههاي آنان غيرمنطقي يا غيرقابل تحقق باشد و مردم مازندران را ناامید و منفعل سازد و احیاناً به خاطر غفلت و یا الحاح و سهم خواهی عده ای، راه؛ برای ظهور دولت و کارگزارانی از جنس دولت فعلی، در مازندران باز و هموار شود. بنابراین وظیفه هواداران پیشرفت مازندران، مقابله با خواسته های غیر منطقی و طرح مطالبات منطقی است.
 به نظر  می رسد که انباشته شدن مطالبات مردم و بالا رفتن سطح توقعات و انتظارات از دولت آینده، اگر تعدیل و مدیریت نشود، ممکن است؛ به روند مدیریتی استان مازندران لطمه وارد کند. بنابراین پذیرش مسئولیت استانداری مازندران، ریسک بزرگی خواهد بود و با توجه به تنوع و تکثر سلایق و علایق و ذائقه های مختلف سیاسی، احتمال انشقاق و یا حتی جبهه گیری درونی وجود دارد. انتظار میرود که رسانه های گروهی استان مازندران و فعالان سیاسی طرفدار تحول و اصلاح و اعتدال، همه نیروها را برای تحقق مطالبات بسیج کنند. ارائه طرح ها و پیشنهاد های لازم را باید کارشناسان و فعالان دلسوز مازندران، با بهرهگيري از نظرات و دخالت مستقيم مردم، انجام دهند.
تاكنون در راستاي نظام پيشنهادي براي استانداري مازندران، عدهاي از فعالان سياسي و ستادي انتخابات  و رسانه های گروهی و برخی از نماینده های مجلس، ورود پیدا کرده اند. انتظار منطقی این است که مدیر ارشد استان، فردی دارای طرح و برنامه و با پشتوانه اجتماعي و كارشناسي، وارد میدان شود. استاندار آتي نیز برای پیشرفت مازندران و بهبود زندگی اکثریت مردم، از پیشنهادهای استان دوستانه و تحول خواهانه، استفاده کند.
به نظر نگارنده، امكان گزینش فردي برای استانداری مازندران، به بهانه پوشش همه جناح ها، اشتباه است. مدیریت ارشد استان در دولت بعد، باید به بحران ناکارآمدي و نارضایتی 8 ساله دولت در این استان، پایان دهد. این که اصلاح طلبان به اصولگرایان بگویند؛ روحانی اصولگرا نیست و یا اصولگرایان مدعی شوند که؛ روحانی اصلاح طلب نیست، نوعی خام اندیشی و سطحی نگری است.
در وهله اول؛ استاندار آینده مازندران باید عنصری کارآمد، علمی، پاكدست و اخلاق مدار،  با تجربه  و دارای فهم سیاسی و اجتماعی و سابقه مدیریتی در استانداری باشد. پس از آن است که می توان به پوشش هر چه بیشتر جناحها فکر کرد. هر فردی که برای معرفی استانداری مطرح شود باید با برنامههاي ارائه شده توسط رئیس جمهور منتخب همراه باشد. صرف رأی دادن به روحانی، یا برقراری ارتباط با اعضای ستاد انتخاباتی در مرکز و استان، نمی تواند معیاری برای استاندار شدن باشد. استانداری آینده مازندران و ستاد استانداری، بطور قطع، شرکت سهامی نیست بلکه یک مجموعه برای تحقق وعده ها و شعارها و وظایف مشخص قوه مجریه است. طبیعتاً هر فرد، از هر جناح و جریانی که وارد بدنه مدیریتی استان می شود باید به تحقق شعارها  و وظایف ذاتی مجموعه ای که بدان وارد میشود، ملتزم باشد.
انتظار می رود، وزیر کشور آینده، در انتخاب استاندار مازندران ،به گونه ای عمل كند که این گزينش، مورد پسند مردم باشد. اگر چه در انتخاب استاندار آینده، تعامل با جناح ها و مراکز قدرت، قطعاً امری مطلوب است اما سازش در مخالفت وعدههای داده شده به مردم، نه تنها مذموم و ناپسند که واجد خساراتی عظیم و جبران ناپذیر است. شرایط زمانی امروز و فرصت مغتنمی که مردم در اختیار اصلاح گرایان و اعتدال گرایان قرار داده اند، امکان هیچ گونه فرصت سوزی را نداده و فرصت چهار ساله، به سرعت سپری  می شود اما حافظهي تاریخی مردم مازندران طی سال های متمادی، زنده خواهد ماند. به طور قطع و یقین، شعارها و وعدههای رئیس جمهور منتخب، یک شبه تحقق نمی یابد و انتظار  تغییر در استان مازندران را باید متناسب با شرایط ملی و استانی طلب کرد اما انتخاب استاندار، نشانهاي مهم، از جهت گیری آینده دولت است. بنابراین استاندار آینده و تيم او باید از کارآمدی، انباشت تجربه، مقبوليت اجتماعی و پاکدامنی برخوردار باشند و خود و اعضای خانواده و منسوبین آنان، از حاشیه به دور باشند تا بتوانند آن چه را که مردم پس از انتخابات برای آن  شادی کردند و امیدوار شدند، محقق سازد و نشانگر افزایش همدلی و همگرایی باشد. اگر این امر مهم اتفاق بیافتد، سهم واقعی  مردم مازندران پرداخت شده است .

آدم های خوشبخت کتاب می خوانند

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 یک بغل رمان برای فروردین رقیه توسلی جایی خواندم کتابخوانی بر گنجینه لغات مان می افزاید و ما را می برد به دنیای بی حصار خیال، پای همان پلی که نسل ها را به هم می رساند. خواندم، فرصت می دهد از سطح بگذریم و به مفهوم خوب و بد و درست و غلط، عمیق تر بیندیشیم. دوستی کردن می آموزد به ما،...
ادامه مطلب...

حالش را از نارنج ها بپرسید

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 فاطمه خنیده باید هفته‌ها می‌گذشت تا بتوانم در مورد سینمایی بنویسم که به گفته‌ی مادرم آخرین بار وقتی یک دختربچه‌ی پستانک به دهانِ جیغ جیغو بودم، برای دیدن فیلمی که فقط یادش است علیرضا خمسه در آن بازی می‌کرد به آنجا رفتیم. هیچ زمینه‌ی ذهنی از سینمایی که قرار بود درموردش...
ادامه مطلب...

روایتی از یک تاریخ زنده سه سال و یک قرن

IMAGE

پنج شنبه, 27 اسفند 1394 ناکشا یاران: «افشین آذریان» هنرمند سینما و تئاتر تنکابنی این روزها مشغول پشت سر گذاشتن مراحل نهایی یک مستند از زندگی چهره‌ای تاریخی است. شخصیتی که هم تاریخ را به خوبی می‌شناسد و هم برای خود یک تاریخ کامل است. مستند «سه سال و یک قرن» به تهیه‌کنندگی «افشین آذریان» و انجمن...
ادامه مطلب...

مازندران؛ نگین انگشتری سرزمین آریایی ها

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 مریم عبدالهاشم پور:سرزمین چهار فصل و هزار رنگ مازندران بیش از هر دیار دیگری در گرما گرم تابستان و سرما سرد زمستان سخاوتمندانه با دریا و کوه و جنگل و رود و آبشار و تالاب و همه زیبایی هایش آغوش می گشاید تا به تو و هر انسان دیگری بگوید؛ این جا، موزه اکوتوریسم ایران است و نگینی روی...
ادامه مطلب...

سینما برای فیلم یاسینما برای کنسرت؟

IMAGE

یکشنبه, 21 مهر 1392 چند باری است که در تنها سینمای مرکز استان، هراز گاهی کنسرت برگزار می شود. وقتی از خواننده و ارکستر و کنسرت خبری نیست، فیلم های ضعیف و بی محتوا روزها و شب های متوالی در سالن سینما جاخوش می کنند و البته موجب می شوند دخل و خرج سینما به ضرب و زور، جفت و جور شوند وگرنه فیلم های خوب،...
ادامه مطلب...

کندو کاوی در باره تعیین استاندار آینده مازندران ریسک بزرگ پذیرش مسئولیت استانداری

IMAGE

شنبه, 16 شهریور 1392 حسین برزگر ولیکچالی ؛روزنامه نگار و مدرس دانشگاه: مراسم تحلیف هفتمین رئیس جمهور اسلامی ایران سیزدهم مرداد 1392 برگزار شد و حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حسن فریدون روحانی» به عنوان رییس جمهور منتخب مردم ایران در انتخابات 24 خرداد 1392 سوگند یاد کرد. از سوی دیگر در همین روز، اسامی...
ادامه مطلب...

شرحي بر (هشتهاي كف دست) مجموعه غزل هاي «حسن حسن پور»/تراژدي مرگ عاشق، در خوانشي تازه

IMAGE

جمعه, 11 اسفند 1391 ماهنامه ارمون /احسان مهديان :قصد ندارم در پي  بيان تاريخ شعر و تحولات آن باشم اما نمي توان غزل معاصر و تدبيرهاي بديع و صنايع جنون آور آن را ناديده انگاشت. مجموعه اي كه پيش رو داريم در 87 صفحه توسط انتشارات شلفين ساري و آواي مطهر قم، در سال 1391 منتشر و در نمايشگاه بين المللي كتاب...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان