مجله ارمون - شوراها در مازندران ترکیب ناهمگنی دارند

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

شوراها در مازندران ترکیب ناهمگنی دارند

 

 

دکتر سعید اسلامی

دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس

در مازندران 352 عضو شورای شهر داریم. در این آمار از نظر شهرستانی بابل با 45، آمل با 33، ساری با 28، نور با 27 و چالوس با 24 عضو بیشترین اعضای شورای شهر را دارند. شهرستان‌های آخر هم آن‌هایی هستند که تعداد شهرشان کمتر است. مانند شهرستان‌های گلوگاه، سیمرغ، کلاردشت و سوادکوه شمالی که یک شهر دارند.

در شوراهای روستایی تعداد بالاتر است. حدود 45 تا 47 درصد جمعیت استان را ساکنان روستاها تشکیل می‌دهند. حدود 3 هزار و 500 عضو شورای روستا در مازندران داریم. این اعضای شورا می‌توانند نقش مهمی در زندگی نزدیک به نیمی از جمعیت مازندران ایفا کنند، مشروط بر این‌که از تخصص و تعهد لازم برخوردار باشند. منظور دانش کافی برای اثرگذاری در شوراست.

البته نگاه آماری به تحصیلات هم می‌توانیم داشته باشیم. در چند دوره گذشته بیشترین میزان تحصیلات –دست‌کم 70درصد- در میان شوراهای روستایی در کل کشور سیکل و دیپلم بود که مازندران هم تابعی از کل کشور است. از حدود 3 هزار و 500 عضو شورای روستاهای مازندران 45 درصد سیکل، 30 درصد دیپلم، 8 درصد فوق دیپلم، 16 درصد کارشناسی، 4 درصد کارشناسی ارشد و فقط 2 نفر دارای مدرک دکترا هستند.

اما در شهرهای مازندران آمارها دلگرم‌کننده است. تعداد اعضای شورای شهرهای مازندران عمدتاً 5 یا 7 نفر است و چند شهر بزرگ از این قاعده مستثنی هستند. از 352 عضو شورای شهر 16 نفر دیپلم، 49 نفر فوق دیپلم، 172 نفر کارشناس، 100 عضو کارشناس ارشد و 11 نفر دارای مدرک دکترا هستند. 4 نفر هم تحصیلات حوزوی دارند.بحث بر سر تخصص‌گرایی است، نه مدرک‌گرایی. ضمن این‌که باید ساز و کاری مناسب برای انتخاب اعضای شورا به کار بگیریم.

در ماده 68 و 71 قانون شوراها اختیارات اعضای این نهاد پیش‌بینی شد. این اختیارات آن‌قدر گسترده است که از برنامه‌ریزی و نظارت بر طرح‌های عمرانی شهر گرفته تا مباحث بهداشتی و آموزشی، تنظیم بودجه، مسائل ورزشی و حتی تأمین غسالخانه‌ها را در بر می‌گیرد. به عبارتی همه ابعاد زندگی افراد را مد نظر دارد. اگر اختیارات شورا را بررسی کنیم و معتقد باشیم شورا نهاد قانونگذاری شهری است، شأن یک عضو شورا کمتر از نماینده مجلس نیست. نماینده مجلس ملت را نمایندگی می‌کند و واژه ملت یک مفهوم عام است. آن‌قدر که شورا می‌تواند در جزییات زندگی افراد اثرگذار باشد، نماینده نمی‌تواند اثر بگذارد. اما با نگاهی به آمار مربوط به تحصیلات در شوراها می‌بینیم که میزان اختیارات شورا با تحصیلات سازگار نیستند. در واقع اختیارات و وظایفی که به شورا داده شده با وزن تحصیلات و خروجی همخوانی ندارد.

آیا نمی‌شود به این فکر کرد که شورا شغل نیست و حرفه است؟ در شغل هدف نهایی کسب درآمد و در حرفه تلاش برای رسیدن به اهداف مد نظر است. در شغل نگاه کوتاه‌مدت وجود دارد، اما در حرفه نگرش بلندمدت است. در شغل ریسک پایین‌تر است، اما در حرفه نه. در شغل آموزش همگانی کافی است، اما در حرفه آموزش تخصصی ضرورت دارد. بنابراین کار شورا یک کار افتخاری است. بنابر این نگرش، در حال حاضر ظرف و مظروف سازگار نیستند.

ضمن احترام به خدمات شورای خدمتگزار، تجربه نشان داده باید طرحی نو درانداخت. وگرنه این شیوه از انتخاب شورا با میزان اختیاراتی که قانونگذار لحاظ کرده سازگار نیست. از سویی اگرچه شوراهای شهری از حیث تخصص و تحصیلات خوب هستند، اما تعداد قابل توجه شوراها در روستاها متمرکز هستند. پس صرفاً سواد خواندن و نوشتن و دیپلم کافی نیست و باید خوشنام بودن و تعهد داشتن با تخصص همراه شود. شهر و روستا صرفاً ساختمان و بنا نیستند. در کنار آموزش‌های تخصصی، داشتن دانش علوم انسانی ضروری است. مثلاً علوم سیاسی، جامعه‌شناسی و حقوق می‌توانند به افزایش دانش شورا کمک کنند. برخی امتحان پیش‌نیاز را پیشنهاد می‌دهند. اما فرد می‌تواند چند روز بخواند و نمره بگیرد. برای همین منظورم از دانش عنوان و مدرک نیست. منظور دانش کافی است که بتواند این نیازها را که در قانون پیش‌بینی شده و تمام زوایای زندگی را در برمی‌گیرد ببیند.

غالباً تخصص شوراهای کل استان از یکی دو حرفه بالاتر نمی‌رود. درست است که نمی‌شود رأی مردم را نادیده گرفت، اما می‌شود کاری کرد که شوراها به بهترین شکل عمل کنند. شوراهای امروز در مازندران غالباً ترکیب ناهمگنی دارند. پیشنهاد این است که انتخابات به صورت اتحادیه‌ای برگزار شود؛ مانند انتخابات نظام مهندسی. مثلاً در ساری که 9 عضو برای دوره پنجم می‌خواهد، 9 اتحادیه ساماندهی شود و هر اتحادیه نامزدهایی داشته باشد. می‌شود سامان‌مندی کرد. تجربه کشور در انتخابات اتحادیه‌ها موفق بود. می‌توان شوراها را هم در غالب اتحادیه‌ها سامان داد. هدف این است که شورا بتواند همه رأی‌های جامعه را نمایندگی کند. طبیعی است نوع نگاه استاد دانشگاه با کسبه متفاوت است. طبیعتاً وقتی در یک مجموعه اکثریت ورزشکار، معلم یا مهندس باشند حقوق تعدادی نادیده گرفته می‌شود.

با این روش انتخابات محدود نمی‌شود، چون صنفی نیست، اتحادیه‌ای است. البته شاید بخشی از افراد با این رویکرد در انتخابات شرکت نکنند. اما صنوف مرتبط می‌توانند زیرمجموعه یک اتحادیه باشند. معتقدم انتخاب از سوی مردم کافی نیست. این انتخاب‌ها باید ساماندهی شود که یک مجموعه پژوهشی می‌تواند برای این ساماندهی برنامه‌ریزی کند. برای مازندران که برترین استان از نظر سرانه تعداد دانشجوست، این وضعیت مطلوب نیست. تخصصی و حرفه‌ای شدن شورا در کنار تعهد و اقبال مردمی باید جدی گرفته شود.

این روش در قانون نیامده است، اما می‌شود در شیوه انتخاب روی آن کار کرد. این یک فرمول عمومی است که می‌شود در قالب فهرست آن را بیان کرد. یعنی لیست مرکب از آدم‌های متخصص و صاحب حرفه با رشته‌های متنوع همراه با تعهد و اقبال عمومی. افرادی که شهر و جامعه‌شان را دوست داشته باشند و عضویت در شورا برای آن‌ها شغل تلقی نشود و به قول کانت اخلاقی باشند. می‌شود فهرستی داشت و در آن بر گرایش‌هایی تمرکز کنیم که بیشتر نتیجه دهد. معتقدم جای دانش‌آموختگان برجسته علوم انسانی در شوراهای ما خالی است. شهر یک موجود زنده است و طبیعی است که متخصصان رشته‌های علوم انسانی، دانش علوم سیاسی، محیط زیست و حقوق می‌توانند به مدیریت بهتر کمک کند. هر شهر هم می‌تواند ترکیب شورایی خاص خودش را داشته باشد. این با ماهیت شورا که مشارکت مردم و رفع تبعیض است سازگاری دارد.

در استان‌هایی مثل مازندران تجربه تحزب نداریم. پیش از این‌که به تجربه تحزب برسیم تجربه اتحادیه‌ای که در کشورهای دیگر هم به کار گرفته شده خوب است. تجربه اتحادیه‌ها در قالب صنوف می‌تواند موفق باشد. ما در شورای شهرها تنوع تخصص نداریم.

نمی‌شود به همه خدمات شورای چهارم خط بطلان کشید. هدف از بیان نگاه بالا اصرار برای بهبود وضعیت کنونی است. معتقدم اینجایی که هستیم جای مناسبی نیست. می‌شود با کمی دقت پیش از این‌که قانون عوض شود با طرح این مسائل وضع را بهبود بخشید که یکی از راه‌ها تخصصی کردن شورا است. یکی از فواید این پیشنهاد این است که از انتخابات قومی و قبیله‌ای عبور می‌کنیم. این شیوه می‌تواند در رای دادن برای ما مازندرانی‌ها گذار مناسبی باشد. انتخابات ما در شهرهای کوچک و روستاها به شدت درگیر این رأی‌های ایلی و تباری است. اصلاح ماده7 فرضیه ما را بیشتر تایید می‌کند. وقتی با وجود افزایش جمعیت کشور، تعداد اعضای شورا کاهش می‌یابد یعنی نیازی احساس شد. می‌شود این را توجیه تخصصی شدن همراه با اقبال همگانی و تعهد در نظر گرفت. یعنی باید پیِ آدم‌هایی باشیم که بتوانند وظایفی که قانون اساسی در اختیار شوراها گذاشته را انجام دهند.

باید رابطه ارگانیکی میان مراکز آموزشی و پژوهشی با بدنه شورا برقرار شود که به چند صورت امکان‌پذیر است. یکی این‌که متقاضیان حضور در شورا در تحصیلات تخصصی دانش علوم انسانی را کسب کنند. خوشبختانه مازندران ظرفیت خوبی در این رشته‌ها دارد. راه دیگر این که بخش اصلی پژوهش‌ها را به دانشگاه بسپارند و بر اساس نگاه پژوهشی پیش بروند. ضمن احترام به انتخاب مردم، باید شورا را به پژوهش پیوند بزنیم. هر شهر آن‌قدر موضوع پژوهشی دارد که می‌تواند همه پژوهشگران آن منطقه را درگیر کند. راه دیگر برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی است. می‌توان این کارگاه‌ها را به صورت تخصصی‌تر در دانشگاه‌ها برگزار کرد. البته نه به عنوان رافع مسئولیت؛ باید پیوستگی داشته باشد. پیوند میان مراکز پژوهشی و شورا کار مهمی است که در نوشهر انجام دادیم و مفید واقع شد.

 

 

روایتی عاشقانه از سی و سه سال زندگی با چهار فرزند معلول

IMAGE

یکشنبه, 03 مرداد 1395 من، اکرم و حمید و امید و محبوبه ام... رقیه توسلی گزارش پیش رو وصفِ حال والدین مشهور و معروفی ست که ضرب و جمع و تفریق را آنقدر خوب یاد گرفته اند که استاد صدایشان کنم. استاد زندگی در ناملایمات. مشهور نه با آن فاکتورهای معمول؛ به این علت که شاید خسته باشند اما هرروز پدر و مادر متولد...
ادامه مطلب...

صنعت بیمه و نقش آن در اقتصاد ایران

IMAGE

شنبه, 20 مهر 1392  باقر   لطف اله پور؛کارشناس رسمی دادگستری:فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع و زندگی روزمره انسانها؛ مملو از خطرات و تهدیدهای متنوع و گوناگون است. هزینه ی جبران برخی از این خطرها، در مقایسه با توانمندی های مالی افراد و موسسات، چندان زیاد نیست و خود آنان؛ از عهده چنین...
ادامه مطلب...

دغدغه ي امروز، اما و اگرهاي فردا آيا جهيزيه حد و مرزي هم دارد؟

IMAGE

دوشنبه, 17 تیر 1392  ليلا مشفق:این روزها تهيه ی جهيزيه برای بسیاری از خانواده های ایرانی به يک مشکل اصلي مبدل شده است. والديني که با شور و شوق فرزند خود را براي زندگي مشترک آماده می¬کنند، پس از مراسم عقد، با دغدغه¬ی بزرگی مواجه میشوند که يکي از حساس-ترين مراحل این دوران محسوب می¬شود چون توافق و...
ادامه مطلب...

زندگی مسابقه نیست، یک سفر است

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 ماه‌سلطان کاشی؛پژوهشگر اجتماعی: واقعیت این است که ما در روزگاری زندگی می‌کنیم که هیچ جامعه‌ای بی علم و و تخصص، قادر به ادامه حیات نیست. خوشبختانه جامعه‌ی امروزی ما نیز تا حدی بی شک، نه آن چنان که باید و شاید، از علم و تخصص برخودار شده است اما در این میان، چیزی از دست رفته است...
ادامه مطلب...

مدیر انتشارات شلفین: آینده زنان به تحمل تفکر یکدیگر بستگی دارد

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 زهرا اسلامی:عصر یک روز زمستانی به دیدار فریده یوسفی رفتیم تا درباره خودش و راهی که پیموده از گذشته تا اکنون بیشتر بدانیم، ولی گفتگوی ما با او، عصر روزی  انجام شده بود که اداره کل بانوان استانداری مازندران گردهمایی بزرگ بانوان فرهیخته استان را برگزار کرده بود و فریده یوسفی...
ادامه مطلب...

هنوز تنهاییم!چالش های زنان در فرآیند اجتماعی شدن!

IMAGE

پنج شنبه, 26 دی 1392 لیلا  مشفق:برای نگاه اجمالی به مازندران و وضعیت زنان آن و با توجه به چشم انداز تحقق اهداف و آرمان های اجتماعی، فرهنگی، دینی و سیاسی، تقریباً با نوعی ناکامی مواجه خواهیم شد. چرا که هیچ مرجع مدون و تاریخی در رابطه با مسائل اجتماعی زنان و حضور موثر آنان نخواهیم یافت. این مساله رنج...
ادامه مطلب...

بانوان فعال را بشناسیم

IMAGE

پنج شنبه, 26 دی 1392 تهمینه اسدی امیری،مدرس دانشگاه و فعال حوزه گردشگری:وضعیت بانوان در مازندران را از دو دیدگاه می توان بررسی کرد. در وهله اول؛ حضور بانوان در عرصه اجتماعی و شغلی است که بنظرم از جایگاه خوبی برخوردارند؛ نه تنها در عرصه آموزش بلکه در بسیاری از عرصه ها مانند؛ پزشکی، پژوهش، اداری و...
ادامه مطلب...

جامعه مدنی تقویت شود

IMAGE

پنج شنبه, 26 دی 1392 ماه سلطان کاشی،پژوهشگر اجتماعی:ما در حوزه زنان مشکلات کارکردی فراوانی داریم که در استان هم مانند سراسر کشور کاملاً مشهود است. بهر حال حضور زنان در سه عرصه قابل تفکیک است؛ تصمیم سازی، تصمیم گیری و اجرای تصمیمات، که متاسفانه همیشه زنان در لایه های پایین دیده می شوند و استان...
ادامه مطلب...

تاواني سخت براي غفلتی جبران ناپذیر

IMAGE

یکشنبه, 21 مهر 1392 علیرضا سعیدی کیاسری (نمايشنامه نويس، روزنامه نگار)؛سالن های خالی از شور کودکان:از سالیان بسیار دور تا کنون، نمایش کودک در جهان همواره مهم ترین بخش گونه تئاتر محسوب شده است اما این حقیقت شیرینی نیست، بنابراین باید قبول کرد تئاتر كودك در کشورمان تنها در حد یك نام و عنوان شناخته...
ادامه مطلب...

یادت هست چه مصیبتی کشیدم؟!

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 قاسم رضایی که شده برترین فرنگی کار تاریخ کشتی ایران:   برای الصاق شدن به تاریخ فقط به یک فرصت نیاز داشت که آن را در مرداد 95 مهیا دید و اشتباه نکرد و نصیب خود ساخت. او شده تاریخی ترین فرنگی کار کشتی ایران و برای یگانه شدن و اولین دو مداله شدن در المپیک ها، پنج سال تمام چشم بر هر...
ادامه مطلب...

شاهد بلوغ سیاسی در روش و منش خواهیم بود

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 دکتر رضا ستاری، دبير انجمن اسلامى مدرسين دانشگاه هاى مازندران رضا ستارى، دانشيار رشته زبان و ادبيات فارسى دانشگاه مازندران و دبير انجمن اسلامى مدرسين دانشگاه هاى مازندران در گفتگویی کوتاه وضعیت انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها نیز ریاست جمهوری را در مازندران تشریح...
ادامه مطلب...

شوراها در مازندران ترکیب ناهمگنی دارند

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395     دکتر سعید اسلامی دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس در مازندران 352 عضو شورای شهر داریم. در این آمار از نظر شهرستانی بابل با 45، آمل با 33، ساری با 28، نور با 27 و چالوس با 24 عضو بیشترین اعضای شورای شهر را دارند. شهرستان‌های آخر هم آن‌هایی هستند که تعداد...
ادامه مطلب...

هرگز به قطار سنگ نزدم

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395   یوسف گران پاشا، مدیر کل راه آهن شمال در گفتگو با ارمون: یوسف گران پاشا، بعد از 26 سال خدمت می گوید:«از صمیم قلبمنه به پستم به کارم عشق می ورزم. این تکاپو و تنوع کار راه آهن را دوست دارم.»گفتگوی نوروزی ارمون با مدیرکل راه آهن شمال تنها با یک مدیر دولتی نیست، گفتگو درباره فعالیت...
ادامه مطلب...

فقدان هدف تربیتی همه جا حس می شود

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 گفتگو ارمون با زهرا و اکبر شاهسوارانی، خیرین مدرسه ساز زهرا اسلامی   صفا؛ اگر برای یک بار در عمرم صفا را تجربه کرده باشم، بی تردید در خانه باغ قدیمی، زیبا و با طراوت آقا و خانم شاهسوارانی در سرخرود مازندران بوده است. صبح یکی از آخرین روزهای زمستان به دیدن اکبر و زهرا...
ادامه مطلب...

ازدحام کاندیداها در شورای پنجم تکرار نمی شود

دوشنبه, 23 اسفند 1395 احسان شریعت سه ماه به انتخابات اردیبهشت 96 ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا باقی مانده و از هم اکنون افکار عمومی به ویژه گروه های سیاسی برای حضور و مشارکت در این انتخابات آماده شده اند. انتخاباتی که به صورت دووجهی برگزار شده و آحاد ملت در کنار انتخاب نامزد ریاست جمهوری...
ادامه مطلب...

تحلیلی بر رویکردهای سیاسی در رفتار مدیران مازندرانی

دوشنبه, 23 اسفند 1395 حفظ صندلی احسان شریعت در تمامی نقاط جهان و نظام های سیاسی، مدیران اجرایی تقریباً به طور گریزناپذیری مجبورند تا حدی به موضع گیری سیاسی دست زده و خود را منتصب به جریان یا جریاناتی بدانند. جدا از نحوه عملکرد مدیران که در چارچوب شایستگی یا لیاقت ایشان جای می گیرد، مدیران همواره...
ادامه مطلب...

شهردار نخبه یا خرد جمعی شورا؟

IMAGE

چهارشنبه, 31 شهریور 1395 احسان شریعت شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان فصلی از قانون اساسی که در زمان دولت اصلاحات حیات یافتند، مقدمه ای برای تمرین دموکراسی و ارتباط مردم و مسئولین به شمار می آیند. چه آنکه اعضای شورای اسلامی شهر و روستا از دل مردم برون آمده و خود با گوشت و پوست خویش مشکلات مردم را...
ادامه مطلب...

عوامل انگیزشی سفر،نیاز به گریز

IMAGE

چهارشنبه, 31 شهریور 1395   دکتر عبدالحکیم تیرگری، روانشناس بالینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران       از زمینه های مهم و اصلی مطالعات روانشناختی رفتار بشر و عوامل مرتبط با آن موضوع نیازها و انگیزه های بنیادی است. موضوع مورد نظر در این زمینه پاسخ به این پرسش با اهمیت است که نیازهای انسان...
ادامه مطلب...

در راستای قانونگذاری و توسعه نیافتگی کمیسیون اجتماعی، یک گام عقب تر از جامعه

IMAGE

سه شنبه, 06 بهمن 1394 احسان شریعت: چندی دیگر انتخابات حساس و سرنوشت ساز هفتم اسفند برگزار شده و مردم یک بار دیگر در تصمیمی سرنوشت ساز دو انتخاب بزرگ خواهند کرد؛ انتخاب نمایندگان مجلس دهم و انتخاب حساس مجلس خبرگان رهبری. در حالی که به زعم اغلب کارشناسان سیاسی انتخابات خبرگان امسال از حساسیت بالایی...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان