ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

مدیر انتشارات شلفین: آینده زنان به تحمل تفکر یکدیگر بستگی دارد

زهرا اسلامی:عصر یک روز زمستانی به دیدار فریده یوسفی رفتیم تا درباره خودش و راهی که پیموده از گذشته تا اکنون بیشتر بدانیم، ولی گفتگوی ما با او، عصر روزی  انجام شده بود که اداره کل بانوان استانداری مازندران گردهمایی بزرگ بانوان فرهیخته استان را برگزار کرده بود و فریده یوسفی یکی از برگزیدگان این گردهمایی بود؛ دل پرش نگذاشت صحبت ها با سوالات ما آغاز شود، او آنقدر حرف برای گفتن در حوزه های زنان و نشر دارد که گاهی مجالی برای پرسش نمی دهد. فریده یوسفی اهل زیرآب سوادکوه و 56 ساله است. دبیر بازنشسته ادبیات است و همچنان مثل دانشجویان جوان علاقمند و آماده آموختن. انرژی مادر سه دختر موفق و مدیر انتشارات شلفین، مثال زدنی است. او پرتکاپو معتقد است؛ به نظرم من زن پنجاهم استان بودم که می توانستند از وی تقدیر کنند، وظیفه مسئولان است که بروند زنان پرتلاش گمنام که بی سر و صدا بخصوص در حوزه زنان کار می کنند را پیدا کنند و از تجارب ذی قیمت شان بهره ببرند." در ادامه دعوت تان می کنیم تا گپ و گفت با این بانوی خستگی ناپذیر که پر از رویا و آرزو و همت است را بخوانید.
از انتخاب زنان فرهیخته توسط استانداری شروع می کنیم، نظرتان درباره این نوع انتخاب چیست؟

انتخاب زن فرهیخته کار سختی است و تنها با معرفی چند نفر از سوی دانشگاهها و یا فرهنگ و ارشاد استان امکانپذیر نیست.
زنان بسیاری وجود دارند که چندین سال درحوزه سینما، مستندسازی وهنرهای دیگر درحال فعالیت هستند وچون عضو انجمن یا ارگان خاصی نیستند ناشناخته مانده اند، به عنوان مثال؛ خانم ابانیا چندین سال درآمل دارد کار می کند، او ده سال پیش کتاب جرایم جنسی را نوشته و 8 تالیف دارد.
همینطور خانم رزاقی یک مستند ساز است و اثر او درگوانگجو چین جزو رتبه های برترشد، این افراد باید شناخته شوند.
بهتراست با داشتن چارچوب مشخص، زنانی را که سبب تغییراتی در حوزه های مختلف شده اند را به عنوان زن فرهیخته معرفی کنند یا با فراخوان مقاله، زنانی که پژوهشی انجام داده اند، دراختیار مسئولان قراردهند، دراین میان تنها زنان نیستند که درحوزه خود فعالیت می کنند مردان بسیاری هم هستند که دراین بخش پژوهش های مفیدی انجام داده اند.
با توجه به مطالعاتی که دارید، حضور زنان در جامعه را چطور ارزیابی می کنید؟
درزمان مشروطه  که زنان وارد فعالیت های اجتماعی شدند ابتدا مراکز خیریه وسپس دبستان نسوان را زیر زمین ها تاسیس کردند و درادامه مردان آزادی خواه به یاری آنها آمدند.100 سال از آن زمان گذشت وهنوز قسمت اعظم زنان ما مراکز خیریه دارند و تا حدودی پیشرفت کردند و مدارس نسوان تبدیل به مدارس غیرانتفاعی شد. زمانی که زن فارغ از تمام مسایل جنسیتی به عنوان انسان دیده شد خود بخود کلی از مسایل حل می شود.
درحال حاضر تعداد ngoهای زنان که فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و... انجام دهند دراستان کم است درصورتی که جامعه نیاز دارد، و دربدنه مدیریتی کشور باید جایگاه اجتماعی زن حفظ شود.
واژه سالار باید حذف شود،عده ای می گویند زن سالار، زمانی که انسان ها برابر هستند هیچ کسی بر دیگری سالارنیست.
متاسفانه هنوز بعضی از مسئولان، زنان را به حساب نمی آورند ولازم است جایگاه زن حفظ و نگاه عوض شود.
چرا باید همیشه از زنان خیابانی حرف بزنیم، چرا از مردان خیابانی صحبت نکنیم، درحال حاضر نوجوانی 14ساله که دلش از چهاردیواری آپارتمان گرفته است نمی تواند در پارکی چند دقیقه بنشیند.
زنان ما درطول تاریخ عقب نگه داشته شدند، باید شرایطی فراهم شود تا زنان به جایگاهی که لایق آن هستند، برسند.
به نظرتان زنان خودشان چقدر در این نگاه  جامعه تاثیرگذارند؟
متاسفانه زنان جامعه ما به خودباوری لازم نرسیده اند؛ باید درمسایل حقوقی خود جنگنده باشند وکوتاه نیایند، حداقل یک بار قانون اساسی را درباره خود بخوانند تا متوجه حقوق خود شوند.
زن یا مرد اگر یک قدم از حقوق خود عقب بیاید طرف مقابل به خود اجازه ورود به حقوق وی را می دهد.
زنان با توجه به شرایط خانواده وشغلی که دارند می توانند تعادل مناسب بین آنها برقرار کنند.
لازم است زنان با ارتقاء سطح مطالعات خود از فعالیت های کلیشه ای دوری کنند، همایش گردهمایی زنان فرهیخته درجای خود خوب است ولی نیاز به زیرساخت هایی هم داریم که در جای دیگری باید فراهم شود.
درهمین همایش بسیاری از افراد همدیگر را تحمل نمی کردند. باید تشکل های زنان بیشتر و مسایل علمی و فرهنگی در تشکل ها فراگیرتر شود، معضلات جامعه هم ازبین می رود.
می توانیم تشکل هایی از زنان را شکل دهیم تا پای صحبت زنان زندانی بنشیند و با راه اندازی بازارچه هایی برای زنانی که از زندان آزاد می شوند از رشد بزهکاری پیشگیری کنیم، معتقدم؛ زمانی که زنان شاغل باشند به بزهکاری روی نمی آورند. به نظرم تمرکز بر اقتصاد زنان باید مبنای اقدامات در این حوزه باشد. کجا دیدید که زن شاغل موفق بزهکار شود؟ خیلی کم شاهد چنین اتفاقی در جامعه زنان هستیم.
ببینید؛ ما در طول حداقل هشت سال گذشته کمتر شاهد اتفاقات زیربنایی در حوزه زنان بودیم؛ الان هم فرصت زیادی نداریم به نظر شما چطور می شود فعالیت های مربوط به زنان را هدایت کرد؟
ابتدا باید هدف مدیر(مدیرکل بانوان استان)  مشخص باشد، درآن صورت برنامه متناسب با هدف ارایه می دهد، درطول 6ماهه گذشته برنامه ای از سوی اداره کل بانوان داده نشد تا پژوهشگران به دنبال آن برویم.
درحال حاضر اداره کل بانوان بانک اطلاعاتی از زنان فرهیخته، مستندساز، استاد دانشگاه،...ندارد واگر داشتند حداقل من زن پنجاهم استان بودم که به سراغ من بیایند، ماهم که بنا نداریم به سراغ مدیران کل برویم آنها باید به سراغ ما بیایند.
زمانی که هیچ برنامه وهدفی ارایه نشده است ما چطور می توانیم پژوهش انجام دهیم و مشکلات را به صورت زیربنایی بررسی کنیم. از طرفی من علی رغم اینکه اصلاح طلب بودم ولی منتقد آن دوره بودم چرا که بنظرم اطلاح طلبان نیز به لایه های زیرین جامعه توجهی نکردند و در حد روشنفکری باقی ماندند. حرف درستی زدید؛ باید دست به کار شویم و از همین فرصت کوتاه بدست آمده استفاده کنیم و بگذاریم امید به جامعه به درستی برگردد چرا که مردم باهوش هستند و حواس شان هست.
یکی از معضلات جامعه مازندران همانطور که اشاره کردید انتخاب بی ضابطه افراد و برگزاری برنامه های اغلب بی هدف و فله ای و تنها در جهت ارائه عملکرد است.
باید بخشی نگری را هم کنار بگذاریم وبا سعه صدر به هم نگاه کنیم. اشکالی ندارد که مسئولی ضعیف است اما باید مشاوران قوی داشته باشد تا راهنمایی های لازم به وی صورت گیرد. از کار هدفمند و علمی نباید غافل شد. همه چیز را همگان دانند.
ممکن است که در سه، چهار سال آینده شاهد تغییرات مثبت اساسی در حوزه زنان مازندران باشیم؟ در واقع آینده زنان مازندران را چطور پیش بینی می کنید؟
آینده زنان به این بستگی دارد که بستر چگونه برای آنها فراهم شود و البته اینکه تفکر یکدیگر را بپذیرند وتحمل انتقاد را داشته باشند وبا نگاه به جلو، خود وجامعه را بسازند. ولی خوب اگر حوزه زنان  با همین بی برنامگی به فعالیت های خود ادامه دهد انتظار تغییر چندانی را نخواهیم داشت.
به نظرم باید محرک ونشاطی در زنان ایجاد شود تا سبب حرکت آنها رافراهم آورد و با شکل گیری  معاشرت های اجتماعی بیشتر درقالب ngoها درزنان، نشاط  بیشتری در زنان پدید آید.
نظرتان درباره رویدادهایی شبیه جنگ های شادی که اخیراً درساری برگزار می شود، چیست؟
برای شادی روح جامعه خوب است ولی مشکلات ما باید از جای دیگری حل شود، تا این برنامه ها ثبات و تداوم داشته باشد و تنها یک روز یا دو ساعت شاد نباشیم وهمیشگی باشد.
آیا عدم پیشرفت درحوزه بانوان به این دلیل نیست که بانوان دارای تجربه و علم  کمتر داوطلب مسئولیت و پست می شوند؟
به نظرم در دوره جدید آنطور که شاهد بودم، بسیاری از بانوان رغبت به دریافت پست داشتند واطلاعیه های جهت اعلام آمادگی داده شد، متاسفانه مشکل اینجاست که انتخاب کنندگان معمولا آقایان هستند وآنطور که باید، زنان شایسته را گزینش نمی کنند.
به نظرم دردولت جدید اگر حوزه زنان نادیده گرفته شود واقعا دردناک است.
درمدت زمانی که درحوزه نشر حضور دارید آیا زنان مستقل تر نشد اند؟
بله، زنان استقلال بیشتری به دست آورده اند به نظرم، زن سبزی فروشی که در بازار محلی، معاش خانواده را تامین می کند استقلالی دارد که قابل ستایش است.
تفاوت زن مازندرانی با زنان سایر استانها چیست؟
زنان مازندران از هیچ کاری نمی ترسند و با سخت کوشی از خانه سازی در روستاها تا دامداری و باغداری و... انجام می دهند، به نوعی زنان مازندران میراث دار مادی و معنوی استان هستند واین نقش در حوزه معنوی پر رنگ تراست، چون این زنان بودند که آیین ها، ضرب المثل ها وهنرهای مردم مانند بافندگی، فرش بافی و... را به آیندگان منتقل کرده اند.
نسل جدید زنان مازندران راچطور می بینید؟
هر نسلی ویژگیهای خاص خود را دارد به عنوان مثال دختر من ممکن است بسیاری از کارهای مرا قبول نداشته باشد. نسل جدید، نسل گذاراست و نباید خیلی آن را الگو قرارداد، به نظرم این نسل از تکنولوژی خسته می شود وخود را پیدامی کند.
یکی از معضلات جامعه ما عدم آموزش درست و انتقال تجارب به جوانترهاست، چه عاملی مانع این آموزش می شود؟
تشکل های بانوان نقش بسیاری در آموزش دارند وچون این تشکل ها وجود ندارد آموزشی هم صورت نمی گیرد.
زمانی که موسسات فرهنگی فعال باشند با فراخوانی از زنان خواسته می شود تا پژوهش های لازم را انجام دهند، درست است که ما نیز کم کاری کرده ایم ولی ادارات وسازمان ها هم می توانند پیشقدم شوند. مثلاً الان آقای بزرگ نیا در سازمان گردشگری می تواند در حوزه آموزش میراث معنوی اقدام کند.
امسال شما به عنوان  یکی از ناشرین برتر کشور معرفی شدید، این اتفاق چطور افتاد؟
برای انتخاب ناشران برگزیده، تولیدات با سابقه ترین وپرکارترین ناشر که تولید علم کند، مورد بررسی قرار می گیرد تا سودمندی آثارشان مشخص شود.
تحصیلات ناشر، سابقه فرهنگی وعوامل دیگر هم دخیل هستند. به تصور من سابقه فرهنگی ام به ویژه اینکه مسئول انجمن شعر بودم و درکارهای اجرایی هم مدیر جشنواره شعر ادبی، مدیر اجرایی جشنواره نامه ای به امام رضا(ع)، داور جشنواره های مختلف شعر و...، بازنشسته نمونه کشوری بودم و چند نمونه تالیف هم داشته ام. خلاصه اینکه گفتند یک زن تنها در شهرستان دارد چنین فعالیتی می کند.
کتابهایی که تولید علم می کنند چه نوع کتابهایی هستند؟
کتابهایی مانند جایگاه زنان درشاهنامه که تکراری نیستند و تحلیلی بود، در کشورهای خارجی هم بازتاب خوبی داشت و ترجمه شد. سالی حداقل 50 کتاب چاپ کرده ایم. همینطور کتاب هایی که بار پژوهشی و علمی دارند و تولید محتوی شده است، در این امتیاز بندی لحاظ شده است.
درچندسال اخیر با وجود گرانی کاغذ ومشکلات ناشران، شما چطور انتشاراتی خود را گردانده اید؟
در این سالها کتابهای بومی ومحلی چاپ کرده ایم. خوشبختانه نیاز سنجی ما درست از آب درآمد و مردم استقبال خوبی از کتابهای مازندرانی کردند، فروش بیشتر ما درکتابهای مازندرانی بود و با پولی که باز می گشت برای چاپ کتابهای دیگر استفاده می کردیم.
فکر می کنم درطول این مدت 200عنوان کتاب ریز و درشت از ضرب المثل ها وافسانه های مازندران چاپ کردیم. و باتوجه به ذائقه مردم مازندران توانستیم سر پا بمانیم.
چطور تصمیم گرفتید ناشر شوید؟ کاری که اغلب مردانه بنظر می رسد.
من دبیر ادبیات بودم که از 15 سالگی هم می نوشتم وهم شعر می گفتم. پس از 20 سال که درآموزش وپرورش کارکردم، به این فکر افتادم که اگر برای بازنشستگی خودم کاری انجام دهم چقدر خوب می شود.
درآن زمان دبیر سوادکوه بودم واحساس کردم زمان بازنشستگی کتابفروشی راه اندازی کنم؛ تا اینکه درپژوهشی با دانش آموزان پیش دانشگاهی، از بچه ها خواستم آخرهفته ها به خانه پدربزرگ ومادربزرگ خود سر بزنند و لالایی ها وضرب المثل ها یا داستان های افسانه ای را یاد بگیرید وبیاورید، درادامه من نیز در سال 77 مطالعات کتابخانه ای ومیدانی  درباره آلاشت و روستای الند انجام دادم وبا فرزندانم که درآن زمان 5،6 و8 سال داشتند پیاده راه افتادم وسخت کارمیدانی کردم، درادامه اطلاعات دانش آموزان را جمع آوری وآنها را گلچین کردم وکتاب فرهنگ آداب و رسوم سوادکوه را نوشتم.
کتاب را به سیروس مهدوی سپردم و وی نیز بدون دریافت حق نشر در دریافت مجوز کمکم کرد و سپس درخواست مجوز انتشاراتی دادم. به خاطر دارم کتابم درهمان سال جایزه نخستین کتاب سال را از آن خود کرد واین عامل تشویقی برایم شد تا کارم را دامه دهم.
سیروس مهدوی دستم را گرفت و مرا به جمع ناشران آورد و در حال حاضر چند سال است که مدیر عامل تعاونی ناشران هستم.
تا چندسال پیش اصلا نشر مازندران به حساب نمی آمد، کم کم با نمایشگاه کتاب تهران آشنا شدم و در آن شرکت کردم، درسال 79 مجوز نشر گرفتم و سال 80 استارت کار را زدم به تدریج متوجه شدم که ناشران به خارج از کشور هم برای حضور در نمایشگاه می روند. درسال 82 به عنوان بازدیدکننده به نمایشگاه آلمان رفتم ودر سالهای 86 و90 آنجا غرفه گرفتم.
دراین سه دوره درنمایشگاه کتاب خارج از کشور حضور یافتم. اوایل کار، پول غرفه هایمان راهم در نمی آوردیم، چون کتاب نداشتیم ولی اکنون خوشبختانه دارای جایگاه خوبی وبا انتشارتی های تهران درحال رقابت هستیم.
استقبال خارج از کشور چطور بود؟
آخرین بار که درسال 90 تصمیم داشتم با کارهای بومی مازندران بروم، عکس بومی مازندران را دور غرفه زدیم وتنها زن ایرانی بودم که درآنجا غرفه داشتم وگاهی اوقات خانم شهلا لاهیجی هم بود. خارجی ها می گفتند بروید غرفه 5، خانم ایرانی را ببینید.
امیدوارم میراث فرهنگی این دیدگاه را داشته باشد که درنمایشگاههای خارجی که زمینه توجه کشورهای دیگر به آداب ورسوم ایران ومازندران وجود دارد با قدرت وارد شود.
نمایشگاه کتاب درفرانکفورت بوسیله وزیر بازرگانی آنها افتتاح می شود وغرفه داران اغلب سرمایه داران و صاحبان شرکت های بزرگی هستند که برای دیدن کارها وخرید می آیند به نوعی بازار مبادلات است.
زمانی که نشر شلفین شروع به کارکرد سرمایه اولیه اش چطور تامین شد؟
باور کنید با حقوق معلمی، خیلی سخت، طی 14 سالی که ناشر هستم حتی یک مکان 4 متری به عنوان انبار ندارم وهنوز مستاجرم.
چون همیشه فکر کردم کار فرهنگی، فرهنگی است و شایدم بلد نبودم درکنار کار فرهنگی، کار اقتصادی هم انجام دهم. الانم قصد دارم در جای جدید که مستقر می شوم یک کافه کتاب ایجاد کنم.
چند خانم ناشر قوی دراستان داریم؟
20 الی 30 نفر را تشویق به ناشر شدن کردم و در حال حاضر معصومه رازقی نشر روجین مهر، توکلی نشر عصر ماندگار، خانمی دربابلسر نشر آزگار را دارد و دخترم عاطفه نعمتی نشر آویدا را اداره می کند و خاتمی هم نشر هاوجین، رزاقی نشر حرف، خیلی ها هستند. ولی خوب تا وقتی که به جایی برسند که خیالم راحت شود زمان می برد. به دخترم هم گفته ام وقتی به پختگی لازم برسد نشر شلفین را به وی واگذار خواهم کرد.
رمز موفقیت و پر کار بودن ناشران در چه می دانید؟
صداقت، دقت و نیاز سنجی ناشران سبب موفقیت آنها می شود.
چطور می شود نیازسنجی کرد؟
زمانی که درنمایشگاه کتاب شرکت می کنید به عنوان مثال باید ببینید مردم بیشتر چه کتابهایی را می خواهند ودیگر اینکه من خود را جای مخاطب می گذارم، دوره ای مخاطبین کتابهای سفره آرایی وزمانی هم رمان می خواندند.
الان فکر می کنم که مردم دوست دارند کتابهای مرجع بخوانند به ویژه مازندرانی ها که استقبال زیادی نسبت به کتابهای بومی استان دارند.
پس از انقلاب توجه خوانندگان ونویسندگان به کتابهای مازندران خیلی بیشترشده است، آنوقت شاید به اندازه تعداد انگشتان دست کتاب مازندران داشتیم.
ما درابتدا کتابهای ساده چاپ می کردیم ولی امروز در تولید کتابها به جایی رسیدیم که باید تحلیلی و علمی کارکنیم. باید کتابهای پخته به دست مخاطب برسانیم.
یک ناشر تاچه اندازه درسلیقه مخاطب تاثیر گذاراست؟
ناشر تاثیر بسیاری می تواند در مخاطب داشته باشد؛ چون سلیقه او را می شناسد، ما سعی کردیم که ذائقه مردم را تغییر بدهیم و سطح آن را بالا ببریم. به عنوان مثال ما درانتشارات شلفین با تغییراتی که بر طراحی روی جلد و... انجام داده ایم توانستیم به نوعی در تغییر سلیقه بصری  مخاطب تاثیرگذار باشیم. اگر چه در ابتدا منتقدانی هم در این باره داشتیم.
درمحتوا چطور؟
درمحتوا هم همینطوراست. واقعا امروز توقع مخاطبین از ما انتشار کتابهای خوب است اما ما گاهی مجبور هستیم بخاطر اقتصاد نشر، کتابهای عامه پسند را هم گاهی چاپ کنیم.
پرفروش ترین کتابهای شما درطول این چند سال کدام ها بوده اند؟
کتاب افسانه مردم مازندران، ترانه های مازندران به نویسندگی آقای تاج الدین، آداب و رسوم مردم سوادکوه که هر کدام 5الی 6 بار چاپ شده اند. کتاب باغداری ومرکبات که 3الی 4 بارچاپ شده است. و کتابهایی مانند تاریخ مازندران دکتر اسلامی...
درحال حاضر نیز پایان نامه های بسیاری در دست دارم که نه نویسندگان هزینه چاپ آنها را دارند ونه ما توان چاپ داریم.
انتشارات ما حامی مالی ندارد، به عنوان مثال کتاب مازندران خودم که به چهار زبان ترجمه شده است با حمایت فردی سوادکوهی مقیم آلمان که علاقمند به این کتاب بود، چاپ شد. لازم است که  افراد خیر وعلاقمند به کتاب، انجمنی را تشکیل دهند و با حمایت ناشران، زمینه چاپ کتابهای مختلف را فراهم آورند.
آیا در استان های دیگر چنین رویکردی وجود دارد که ناشران حامی مالی داشته باشند؟
بله، خیلی زیاد، حتی ناشران قوی در شکور هستند که حامیان مالی دارند.
 از آنجا كه شما به عنوان زن مدير یک انتشارات هستید آيا فكر مي كنيد زنان در رهبري يك گروه متفاوت تر از مردان عمل مي كنند؟
به نظرم در مدیریت زنان دقت نظر بیشتراست.
چگونه اعتماد جامعه را نسبت به توانایي هاي خود جلب كرديد؟ به عبارت ديگر چگونه ديگران را مجاب كرديد تا صداي يك زن را بشنوند؟
وقتی با صداقت کار کنید و درقالب چارچوبی تعیین شده با افراد جامعه برخورد کنید، آن وقت آسیب کمتری به زن می رسد و قادر به انجام هرکاری می باشد.
آيا موانعي كه شما در مسير فعاليت هاي اجتماعي خود با آن مواجه بوده ايد، امروزه كاهش يافته است؟ يا هنوز زنان مجبور به ناديده گرفتن آنها و مبارزه و مقاومت هستند؟
نه هنوز موانع زیادی وجود دارد. واین برمی گردد به نگاه مسئولان ما نسبت به زن، که هنوز هم مانند گذشته است.
یعنی از زمانی که وارد حوزه نشر  شدید نگاه به شما عوض نشده است و موانع کمتر نشده؟
با توجه به گستردگی فعالیتم این نگاه و موانع بیشترشده است؛ چون پیش از این، که فعالیتم کمتر بود ولی هم اکنون که بیشتر شده، این فشارها و تبعیض را با عمق وجودم حس می کنم.
گاهی اوقات تصورمی کنم اگر مدیر انتشارات شلفین یک مرد بود شاید کمتر با مشکل مواجه می شد، یک زن درحفظ موجودیت اجتماعی خود باید بیشتر تلاش کند.
در سالهاي اخير بيشتر عناوين كتاب هاي شلفين به فرهنگ و موضوعات ديگر مازندران اختصاص داشته است. آيا مي توان به اين نتيجه رسيد كه شلفين در صدد تخصصي شدن حركت مي كند؟ به طور كلي نظرتان راجع به نشرهاي تخصصي چيست؟
به نوعی می شود گفت بله، البته نشر کتابهای فارسی هم داریم که بیشتر آنها را به نشر آویدا سپرده ایم که شاخه ای از شلفین است.
چه بخواهیم، نخواهیم یک ناشر تخصصی مازندرانی شده ایم  به طوی که حتی خارج از کشور هم اگر نیاز به کتابهای مازندران شناسی باشد با ما تماس می گیرند ولی خوب درحاشیه خود، کتابهای فارسی هم داریم.
با وجود اينكه اكثر ناشرين از وضعيت بازار كتاب گلايه دارند اما به نظر مي رسد انتشارات شلفين با تمام اعضاي خانواده در اين عرصه فعال است. (همسر و فرزندان) آيا توضيحي در اين باره داريد؟
اگر  نگاه اصولی به کاری که شروع کرده ایم، داشته باشیم وبرای آینده آن برنامه مشخص داشته باشیم به نظرم به موفقیت نیز دست می یابیم.
مشوق اصلی شما دراین کار چه کسی بود؟
ابتدا علاقه درونی وسپس نیاز جامعه ودوستان، نویسندگان مازندرانی که بارها در کارم به من امید داده اند، همسر وفرزندانم . دوستانم با جملاتی مانند:"آیندگان در مورد شما قضاوت خواهند کرد". انگیزه را به من برمی گردانند.
چطور از پس  رقبا برآمدید؟
علاقه درونی که به نویسندگی داشتم سبب شد تا هوای نویسندگان راهم داشته باشم وآنها هم درک متقابلی ازمن داشتند و زمانی که آنها می دیدند ناشر شلفین، خودش هم اهل قلم است، برای چاپ کتاب نزد من می آمدند.
اگر انتشاراتی نداشتید احتمالاً از خانم یوسفی نویسنده کتابهای بیشتری می خواندیم؟
مطمئناً!
نمی خواهید این اتفاق بیفتد؟
خیلی دوست دارم این اتفاق بیفتد، به نوعی نشر تا حدودی پله موفقیت را برایم بوجود آورد ولی در حال حاضر احساس نیاز بیشتری به پژوهش دارم و احساس می کنم که نشر تا حدودی مزاحم من است، به همین دلیل از دخترم خواستم تا نشر آویدا را راه اندازی کند تا بتوانم نشر شلفین را پس از مدتی به وی بسپارم. و پس از آن راحت تر بتوانم به کارهای پژوهشی ام ادامه دهم. تالیفات نیمه کاره بسیاری دارم.
همیشه حواشی بسیاری درباره نشر شلفین وجود داشته است، مثلاً اینکه کارهای دولتی به این انتشاراتی سپرده می شود، دلیل آن چیست؟
من هیچ دینی به ادارات استان ندارم، به تصور منتقدین؛ اداره کل فرهنگ وارشاد مازندران تنها انتشارات شلفین است که می تواند در دقیقه نود کتاب چاپ کند، به همین دلیل معمولا این اداره کتابها را در دقیقه نود به ما برای چاپ می دهد، چون می داند ارزان تر، بهتر و زودتر تحویل می دهیم. خودم هم دوست دارم که کتابها را به اشخاص دیگری برای چاپ بدهند وببینند که آنها هم می توانند دراین مدت کوتاه این کار را انجام دهند، معمولا اداراتی که گیر می افتند، چاپ کتاب را به ما می سپارند چون زمان کمی وجود دارد. در این راه اجحاف زیادی به من می شود. حتی طرح های بسیاری از من توسط دیگران بطور ناقص اجرا شده است.
در حال حاضر چه کتابهایی کنار تخت اتاق تان قرار دارد و مشغول مطالعه آن هستید؟
یک کتاب دوجلدی به نام اسناد ساواک درمازندران است که درنمایشگاه کتاب خریدم را به تازگی شروع کرده ام. ولی بیشتر مطالعات من در حوزه زنان است، به طوری که تقریبا همه کتابهای زنان را دارم.
اگر درحوزه نشر فعال نبودید، دوست داشتید درچه حوزه دیگری بودید؟
تدریس می کردم.
چه انگیزه ای شما را هم چنان به جلو می برد؟
علاقه ای که به مردم مازندران وسوادکوه دارم، احساسی را درمن بوجود آورده تا زمانی که زنده ام باید به مردم کمک کنم وعشق بورزم. کشورم را خیلی دوست دارم و هیچ جای دنیا را با اینجا عوض نمی کنم.
متن راه زندگی شما چیست؟
معتقدم؛ گر مرد رهی میان خون باید رفت
 از پای فتاده سرنگون باید رفت
 تو پای به ره در نه و هیچ مگوی
خود راه بگویدت که چون باید رفت!
از پس ناامیدی چطور برمی آیید؟
همیشه ناامیدی بوده ولی خوب توکلم به خدا باعث شده تا همیشه دستم رابگیرد. به نوعی همیشه نیمه پر لیوان رادیده ام وانتظارم از زندگی هم این بوده است.
و نتیجه دیدن نیمه پر لیوان چه بوده است؟
همیشه تلاش وسخت کوشی نتیجه خوبی برایم داشته است.
قهرمانی هم در زندگی داشته اید؟
راستش اعتقاد زیادی به قهرمان در زندگی ندارم.
الگو چطور؟
پدرم، چون مرد سخت کوشی بود. و مادرم که صبوری کم نظیری دارد.
خانم یوسفی از پدر و مادر خود چطور یاد می کنید؟
پدر و مادرم خوشبختانه درقید حیات هستند، مادرم اهل هنر بود و پدرم سخت کوش و در آموزش ما سختگیری می کرد. درآن زمان مردم کمتر دختران خود را برای تحصیل به دبیرستان و دانشگاه می فرستادند ولی پدرم اینکار را کرد. درحالی که از لحاظ مالی فرد محروم جامعه بود و با سختی خرج تحصیل ما که ده فرزند بودیم داد. خودش هم درسن 60 سالگی شروع به خواندن ونوشتن کرد والان که 85 سالش است می خواند و می نویسد.
خانواده تان درکودکی معمولاً شما را از چه کاری منع می کردند؟
یک جمله همیشه درذهنم مانده است که والدینم می گفتند: دروغگو، دشمن خداست.
اگر تصویری از مازندران رابخواهید انتخاب کنید، چه تصویری است؟
مهربانی مردم مازندران.
دلتان می خواست می توانستید چه تغییری در جامعه زنان ایجاد کنید؟
دلم می خواست زنان آگاهانه تر زندگی کنند و قوانین توسط علما و متخصصین بازخوانی می شد. همینطور دلم می خواست به عنوان مثال: درساری دکه هایی در پارک ها ایجاد می کردم که مردم بخصوص جوانان کتاب ها و نشریات بومی را در آنجا مطالعه کنند.
دلیل این تاکید شما بر فرهنگ بومی و حفظ آن چیست؟
زمانی که انقلاب شد به استکبار و وابستگی نه گفتیم، معتقدم برای استقلال و عدم وابستگی باید فرهنگ بومی را درست ترویج کرد.

سوتیترها: به نظرم تمرکز بر اقتصاد زنان باید مبنای اقدامات در این حوزه باشد.
*
آینده زنان به این بستگی دارد که بستر چگونه برای آنها فراهم شود و البته اینکه تفکر یکدیگر را بپذیرند وتحمل انتقاد را داشته باشند ودبا نگاه به جلو، خود وجامعه را بسازند. ولی خوب اگر حوزه زنان  با همین بی برنامگی به فعالیت های خود ادامه دهد انتظار تغییر چندانی را نخواهیم داشت.

فریده یوسفی مولف و نویسنده کتابهای ذیل است:
فرهنگ و آداب و رسوم سوادکوه 1380 ( کتاب سال کشور)
جایگاه سیاسی، اجتماعی زنان شاهنامه  1382
تصحیح نسخه خطی شجره الامجاد فی تاریخ میرعماد 1384
زن در فرهنگ عامه مردم مازندران 1389
کتاب نفیس مازندران( چهارزبانه) 1390
شب بخیر مادربزرگ( افسانه‌های کهن ایرانی) 1391
آیین‌های باستانی مردم مازندران 1392

روایتی عاشقانه از سی و سه سال زندگی با چهار فرزند معلول

IMAGE

یکشنبه, 03 مرداد 1395 من، اکرم و حمید و امید و محبوبه ام... رقیه توسلی گزارش پیش رو وصفِ حال والدین مشهور و معروفی ست که ضرب و جمع و تفریق را آنقدر خوب یاد گرفته اند که استاد صدایشان کنم. استاد زندگی در ناملایمات. مشهور نه با آن فاکتورهای معمول؛ به این علت که شاید خسته باشند اما هرروز پدر و مادر متولد...
ادامه مطلب...

صنعت بیمه و نقش آن در اقتصاد ایران

IMAGE

شنبه, 20 مهر 1392  باقر   لطف اله پور؛کارشناس رسمی دادگستری:فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع و زندگی روزمره انسانها؛ مملو از خطرات و تهدیدهای متنوع و گوناگون است. هزینه ی جبران برخی از این خطرها، در مقایسه با توانمندی های مالی افراد و موسسات، چندان زیاد نیست و خود آنان؛ از عهده چنین...
ادامه مطلب...

دغدغه ي امروز، اما و اگرهاي فردا آيا جهيزيه حد و مرزي هم دارد؟

IMAGE

دوشنبه, 17 تیر 1392  ليلا مشفق:این روزها تهيه ی جهيزيه برای بسیاری از خانواده های ایرانی به يک مشکل اصلي مبدل شده است. والديني که با شور و شوق فرزند خود را براي زندگي مشترک آماده می¬کنند، پس از مراسم عقد، با دغدغه¬ی بزرگی مواجه میشوند که يکي از حساس-ترين مراحل این دوران محسوب می¬شود چون توافق و...
ادامه مطلب...

زندگی مسابقه نیست، یک سفر است

IMAGE

دوشنبه, 25 فروردين 1393 ماه‌سلطان کاشی؛پژوهشگر اجتماعی: واقعیت این است که ما در روزگاری زندگی می‌کنیم که هیچ جامعه‌ای بی علم و و تخصص، قادر به ادامه حیات نیست. خوشبختانه جامعه‌ی امروزی ما نیز تا حدی بی شک، نه آن چنان که باید و شاید، از علم و تخصص برخودار شده است اما در این میان، چیزی از دست رفته است...
ادامه مطلب...

مدیر انتشارات شلفین: آینده زنان به تحمل تفکر یکدیگر بستگی دارد

IMAGE

دوشنبه, 26 اسفند 1392 زهرا اسلامی:عصر یک روز زمستانی به دیدار فریده یوسفی رفتیم تا درباره خودش و راهی که پیموده از گذشته تا اکنون بیشتر بدانیم، ولی گفتگوی ما با او، عصر روزی  انجام شده بود که اداره کل بانوان استانداری مازندران گردهمایی بزرگ بانوان فرهیخته استان را برگزار کرده بود و فریده یوسفی...
ادامه مطلب...

هنوز تنهاییم!چالش های زنان در فرآیند اجتماعی شدن!

IMAGE

پنج شنبه, 26 دی 1392 لیلا  مشفق:برای نگاه اجمالی به مازندران و وضعیت زنان آن و با توجه به چشم انداز تحقق اهداف و آرمان های اجتماعی، فرهنگی، دینی و سیاسی، تقریباً با نوعی ناکامی مواجه خواهیم شد. چرا که هیچ مرجع مدون و تاریخی در رابطه با مسائل اجتماعی زنان و حضور موثر آنان نخواهیم یافت. این مساله رنج...
ادامه مطلب...

بانوان فعال را بشناسیم

IMAGE

پنج شنبه, 26 دی 1392 تهمینه اسدی امیری،مدرس دانشگاه و فعال حوزه گردشگری:وضعیت بانوان در مازندران را از دو دیدگاه می توان بررسی کرد. در وهله اول؛ حضور بانوان در عرصه اجتماعی و شغلی است که بنظرم از جایگاه خوبی برخوردارند؛ نه تنها در عرصه آموزش بلکه در بسیاری از عرصه ها مانند؛ پزشکی، پژوهش، اداری و...
ادامه مطلب...

جامعه مدنی تقویت شود

IMAGE

پنج شنبه, 26 دی 1392 ماه سلطان کاشی،پژوهشگر اجتماعی:ما در حوزه زنان مشکلات کارکردی فراوانی داریم که در استان هم مانند سراسر کشور کاملاً مشهود است. بهر حال حضور زنان در سه عرصه قابل تفکیک است؛ تصمیم سازی، تصمیم گیری و اجرای تصمیمات، که متاسفانه همیشه زنان در لایه های پایین دیده می شوند و استان...
ادامه مطلب...

تاواني سخت براي غفلتی جبران ناپذیر

IMAGE

یکشنبه, 21 مهر 1392 علیرضا سعیدی کیاسری (نمايشنامه نويس، روزنامه نگار)؛سالن های خالی از شور کودکان:از سالیان بسیار دور تا کنون، نمایش کودک در جهان همواره مهم ترین بخش گونه تئاتر محسوب شده است اما این حقیقت شیرینی نیست، بنابراین باید قبول کرد تئاتر كودك در کشورمان تنها در حد یك نام و عنوان شناخته...
ادامه مطلب...

یادت هست چه مصیبتی کشیدم؟!

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 قاسم رضایی که شده برترین فرنگی کار تاریخ کشتی ایران:   برای الصاق شدن به تاریخ فقط به یک فرصت نیاز داشت که آن را در مرداد 95 مهیا دید و اشتباه نکرد و نصیب خود ساخت. او شده تاریخی ترین فرنگی کار کشتی ایران و برای یگانه شدن و اولین دو مداله شدن در المپیک ها، پنج سال تمام چشم بر هر...
ادامه مطلب...

شاهد بلوغ سیاسی در روش و منش خواهیم بود

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 دکتر رضا ستاری، دبير انجمن اسلامى مدرسين دانشگاه هاى مازندران رضا ستارى، دانشيار رشته زبان و ادبيات فارسى دانشگاه مازندران و دبير انجمن اسلامى مدرسين دانشگاه هاى مازندران در گفتگویی کوتاه وضعیت انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها نیز ریاست جمهوری را در مازندران تشریح...
ادامه مطلب...

شوراها در مازندران ترکیب ناهمگنی دارند

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395     دکتر سعید اسلامی دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس در مازندران 352 عضو شورای شهر داریم. در این آمار از نظر شهرستانی بابل با 45، آمل با 33، ساری با 28، نور با 27 و چالوس با 24 عضو بیشترین اعضای شورای شهر را دارند. شهرستان‌های آخر هم آن‌هایی هستند که تعداد...
ادامه مطلب...

هرگز به قطار سنگ نزدم

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395   یوسف گران پاشا، مدیر کل راه آهن شمال در گفتگو با ارمون: یوسف گران پاشا، بعد از 26 سال خدمت می گوید:«از صمیم قلبمنه به پستم به کارم عشق می ورزم. این تکاپو و تنوع کار راه آهن را دوست دارم.»گفتگوی نوروزی ارمون با مدیرکل راه آهن شمال تنها با یک مدیر دولتی نیست، گفتگو درباره فعالیت...
ادامه مطلب...

فقدان هدف تربیتی همه جا حس می شود

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 گفتگو ارمون با زهرا و اکبر شاهسوارانی، خیرین مدرسه ساز زهرا اسلامی   صفا؛ اگر برای یک بار در عمرم صفا را تجربه کرده باشم، بی تردید در خانه باغ قدیمی، زیبا و با طراوت آقا و خانم شاهسوارانی در سرخرود مازندران بوده است. صبح یکی از آخرین روزهای زمستان به دیدن اکبر و زهرا...
ادامه مطلب...

ازدحام کاندیداها در شورای پنجم تکرار نمی شود

دوشنبه, 23 اسفند 1395 احسان شریعت سه ماه به انتخابات اردیبهشت 96 ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا باقی مانده و از هم اکنون افکار عمومی به ویژه گروه های سیاسی برای حضور و مشارکت در این انتخابات آماده شده اند. انتخاباتی که به صورت دووجهی برگزار شده و آحاد ملت در کنار انتخاب نامزد ریاست جمهوری...
ادامه مطلب...

تحلیلی بر رویکردهای سیاسی در رفتار مدیران مازندرانی

دوشنبه, 23 اسفند 1395 حفظ صندلی احسان شریعت در تمامی نقاط جهان و نظام های سیاسی، مدیران اجرایی تقریباً به طور گریزناپذیری مجبورند تا حدی به موضع گیری سیاسی دست زده و خود را منتصب به جریان یا جریاناتی بدانند. جدا از نحوه عملکرد مدیران که در چارچوب شایستگی یا لیاقت ایشان جای می گیرد، مدیران همواره...
ادامه مطلب...

شهردار نخبه یا خرد جمعی شورا؟

IMAGE

چهارشنبه, 31 شهریور 1395 احسان شریعت شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان فصلی از قانون اساسی که در زمان دولت اصلاحات حیات یافتند، مقدمه ای برای تمرین دموکراسی و ارتباط مردم و مسئولین به شمار می آیند. چه آنکه اعضای شورای اسلامی شهر و روستا از دل مردم برون آمده و خود با گوشت و پوست خویش مشکلات مردم را...
ادامه مطلب...

عوامل انگیزشی سفر،نیاز به گریز

IMAGE

چهارشنبه, 31 شهریور 1395   دکتر عبدالحکیم تیرگری، روانشناس بالینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران       از زمینه های مهم و اصلی مطالعات روانشناختی رفتار بشر و عوامل مرتبط با آن موضوع نیازها و انگیزه های بنیادی است. موضوع مورد نظر در این زمینه پاسخ به این پرسش با اهمیت است که نیازهای انسان...
ادامه مطلب...

در راستای قانونگذاری و توسعه نیافتگی کمیسیون اجتماعی، یک گام عقب تر از جامعه

IMAGE

سه شنبه, 06 بهمن 1394 احسان شریعت: چندی دیگر انتخابات حساس و سرنوشت ساز هفتم اسفند برگزار شده و مردم یک بار دیگر در تصمیمی سرنوشت ساز دو انتخاب بزرگ خواهند کرد؛ انتخاب نمایندگان مجلس دهم و انتخاب حساس مجلس خبرگان رهبری. در حالی که به زعم اغلب کارشناسان سیاسی انتخابات خبرگان امسال از حساسیت بالایی...
ادامه مطلب...

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان