مجله ارمون - روشن دلی که صدایش جادو می کند!

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

روشن دلی که صدایش جادو می کند!

نابینایی را محدودیت نمی داند و عشق به موسیقی هنوز هم در تک تک سلولهایش جاریست.

رقیه دارایی معروف به نساء با گشاده رویی، من را در خانه زیبای خود پذیرا شد. هنوز خوش می خواند.65سال دارد اما هنوز بانشاط و جوان است.

کم بینای مادرزاد بود اما کم کم فروغ چشمانش به سیاهی گرایید، هر چند در سیاهی و ظلمات دنیایش نماند و زندگی را آن طور که دوست داشت ادامه داد. این خواننده پیشکسوت زن در روستای قادیکلا متولد شده و پنج فرزند دارد و با وجود زن بودن و محدودیتهایی که یک زن در کشور برای خواندن داشته توانست با صدایی که جادویت می کند، آلبومهایی را منتشر کند.

او می گوید:«از کودکی به موسیقی علاقه مند بودم و زمانی که از رادیو ترانه پخش می شد گویی روح تشنه مرا سیراب می کردند. همواره ترانه ها را برای خود تکرار می کردم تا جایی که در عروسی ها و مجالس زنانه شروع به خواندن کردم. زمانی که ازدواج کردم همسرم با دیدن علاقه مندی من به موسیقی نه تنها مانع ام نشد بلکه فضایی را ایجاد کرد تا در این فضا با تمام محدویتها و نابینایی ام، من به آرزویم برسم.»

رقیه دارایی، خواننده روشن دلی که نابینایی را محدودیت ندانست، با همکاری احمد محسن پور توانست اولین آلبوم موسیقایی خود را روانه بازار کند.

این خواننده می گوید:«با کمک شعبان نیکخو و احمد محسن چور"ممرزچرده" در سال1352روانه بازار شد. این شاید تحولی بزرگ در جامعه سنتی آن روزگار محسوب می شد، زنی خانه دار با وجود کم فروغی چشمانش توانسته بود آلبومی با صدای مخملینش روانه بازار کند و اینجا بود که نام رقیه دارایی یا همان نساء آلبوم ممرز چرده بر سر زبانها افتاد."

او می گوید:«در سال 1356نیز آلبومی بنام "سیکار باغ" را روانه بازار کردم که در این کار استاد لله وا مازندران آقای طیبی با من همکاری بسیاری کردند."

صدای جادویی این بانوی روشن دل پس از انقلاب به دلیل ممنوعیت تک خوانی بانوان در نطفه خفه شد و رقیه دارایی برای همیشه از دنیای موسیقی کناره گرفت، اما هنوز صدایش روح زندگی را در انسان جاری می کند.

رقیه دارایی می گوید:«همه باید بدانند آواز خواندن چیزی نیست که تنها بیاموزیم. بلکه توانی است که در تارهای صوتی و حنجره افراد وجود دارد.

من از کودکی می‌توانستم بخوانم و در محافل خانوادگی این توانایی را نشان دادم، نابینایی برای من محدودیت نبوده و نیست چه بسا نابینایی، در کار من یعنی آواز بسیار موثر بوده است.»

رقیه دارایی در دنیای گذشته به فراموشی سپرده شد و شاید بسیاری، حتی آلبومهای او را به یاد نیاورند اما جشنواره هایی مانند جشنواره موسیقی لیلم فرصتی دوباره برای این دست خوانندگان است تا دوباره به فضای موسیقی متناسب با تحولات رخ داده باز گردند.

ازدحام کاندیداها در شورای پنجم تکرار نمی شود

دوشنبه, 23 اسفند 1395 احسان شریعت سه ماه به انتخابات اردیبهشت 96 ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا باقی مانده و از هم اکنون افکار عمومی به ویژه گروه های سیاسی برای حضور و مشارکت در این انتخابات آماده شده اند. انتخاباتی که به صورت دووجهی برگزار شده و آحاد ملت در کنار انتخاب نامزد ریاست جمهوری...
ادامه مطلب...

تحلیلی بر رویکردهای سیاسی در رفتار مدیران مازندرانی

دوشنبه, 23 اسفند 1395 حفظ صندلی احسان شریعت در تمامی نقاط جهان و نظام های سیاسی، مدیران اجرایی تقریباً به طور گریزناپذیری مجبورند تا حدی به موضع گیری سیاسی دست زده و خود را منتصب به جریان یا جریاناتی بدانند. جدا از نحوه عملکرد مدیران که در چارچوب شایستگی یا لیاقت ایشان جای می گیرد، مدیران همواره...
ادامه مطلب...

شهردار نخبه یا خرد جمعی شورا؟

IMAGE

چهارشنبه, 31 شهریور 1395 احسان شریعت شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان فصلی از قانون اساسی که در زمان دولت اصلاحات حیات یافتند، مقدمه ای برای تمرین دموکراسی و ارتباط مردم و مسئولین به شمار می آیند. چه آنکه اعضای شورای اسلامی شهر و روستا از دل مردم برون آمده و خود با گوشت و پوست خویش مشکلات مردم را...
ادامه مطلب...

عوامل انگیزشی سفر،نیاز به گریز

IMAGE

چهارشنبه, 31 شهریور 1395   دکتر عبدالحکیم تیرگری، روانشناس بالینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران       از زمینه های مهم و اصلی مطالعات روانشناختی رفتار بشر و عوامل مرتبط با آن موضوع نیازها و انگیزه های بنیادی است. موضوع مورد نظر در این زمینه پاسخ به این پرسش با اهمیت است که نیازهای انسان...
ادامه مطلب...

در راستای قانونگذاری و توسعه نیافتگی کمیسیون اجتماعی، یک گام عقب تر از جامعه

IMAGE

سه شنبه, 06 بهمن 1394 احسان شریعت: چندی دیگر انتخابات حساس و سرنوشت ساز هفتم اسفند برگزار شده و مردم یک بار دیگر در تصمیمی سرنوشت ساز دو انتخاب بزرگ خواهند کرد؛ انتخاب نمایندگان مجلس دهم و انتخاب حساس مجلس خبرگان رهبری. در حالی که به زعم اغلب کارشناسان سیاسی انتخابات خبرگان امسال از حساسیت بالایی...
ادامه مطلب...

سبز گم شد

IMAGE

شنبه, 21 شهریور 1394 نرجس طاهری:عصر یک روز تعطیل چند خانواده برای بازی و سرگرمی بچه هایشان ساعاتی از فضای شلوغ و پر سرو صدای شهر خارج شدند. مکانی که آنها دور هم جمع شدند از یک طرف به دریا و رودخانه و از طرف دیگر به داخل روستا و خیابان اصلی راه دارد. بچه ها سخت مشغول بازی کردن با یکدیگر هستند و با سر و...
ادامه مطلب...

کارشناسان از تحقق یا عدم تحقق اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله می‌گویند نگاه جاه‌طلبانه به رشد اقتصادي

IMAGE

جمعه, 26 تیر 1394     در این سال‌ها، کشورهای منطقه و رقبا نیز بیکار نبوده‌اند و با وجودی که رکود اقتصاد جهانی فعالیت همه را کند کرده است، نسبتا رشد داشته‌اند و در این حالت رسیدن به اهداف چشم‌انداز درصد بالایی از رشد اقتصادی را می‌طلبد. وعده‌های خوشبینانه‌ای که داده می‌شود در بهترین حالت...
ادامه مطلب...

زنان کارآفرین نیاز دارند؛ عزم مسئولین

IMAGE

جمعه, 26 تیر 1394           مریم پروین، مدرس دانشگاه:جدای از افزایش تعداد زنان در جوامع مختلف با توجه به قابلیتهای آنان در بسیاری از حوزه ها، استفاده از ظرفیتهای زنان در بخش کارآفرینی و تحقق ضرورت ایجاد بستر مناسب برای حضور هر چه فعالتر و خلاقتر زنان در جامعه را باید جدی انگاشت.    فرآیند توسعه...
ادامه مطلب...

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان