ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

گفتکوی ارمون با مریم جمشیدی، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران: زنان کارآفرین تنها

 

 

 

 

 

 

 

 

با مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران قرار گذاشتم تا درباره زنان کارآفرین مازندرانی به گفتگو بنشینیم، اما زنان آنقدر کاراکتر حیاتی در نمایش جامعه دارند که نمی توان نقبی به این نقش های پرتعداد نزد. محور صحبت های ما با مریم جمشیدی که دانش آموخته رشته هایی مثل حقوق و ادبیات است و از هوش هیجانی خوبی نیز برخوردار است، زنان پرتلاش مازندرانی در عرصه کار و اقتصاد است. جمشیدی معتقد است؛

 

«هرگاه زنان ما در عرصه کارآفرنی وارد شدند، علی رغم کارشکنی های موجود موفق عمل کردند. زنان کارآفرین نسبت به همتایان مرد خود تنهایی هایی دارند که امیدوارم با اجرای طرح حمایت از زنان کارآفرین در استان، این مسائل رفع شود.»

 

زهرا اسلامی

 

 

طيف بندي هاي مختلفي در فعالان حقوق زنان وجود دارد. برخي با رويكرد محدود در خصوص زنان خود را جزيي از همين طيف بندي ها مي دانند و اين رويكرد در مراکز دولتي امور زنان بيشتر ديده مي شود. از طرفي بخشي از فعالان اين حوزه، رويكرد اجتماعي دارند و بيشتر به دنبال برابري حقوقی و فرهنگی زن و مرد هستند. به نظر شما كدام يك از اين گروه ها تاثير بيشتري بر جهت گيري هاي جامعه گذاشته اند؟

 

معتقدم؛ انسان زاده عشق خداوند است. خلقتی دارد که در آن به تکامل می رسد. همیشه پرداختن به مسائلی مثل قومیت، جنسیت و... انسان را از رسیدن به اصل خلقت باز می دارد. با احترام به همه کسانی که در حوزه زنان فعالیت می کنند، با تساوی صد در صدی حقوق زن و مرد موافق نیستم. تساوی گاهی عین بی عدالتی است. در صورتی که عدالت یعنی قرار دادن هر چیزی سر جای خودش. گاهی لازم است که حق بیشتری را به زنان اختصاص بدهیم. دین ما دین تعادل و پرهیز از افراط و تفریط است. هر جا توانستیم متعادل رفتار کنیم زمانی است که منطقی برخورد کردیم و شایسته و اخلاق مدار پیش رفتیم. قاعدتا اين نوع تفكر در جامعه اسلامي ما بيشتر با فطرت و سرشت انساني سازگار است و در روح جامعه رسوخ كرده است اگرچه گاهي زبانهاي بيان آن از سوي طيف هاي مختلف فكري كه در مسير نظام قرار دارند و دلسوزانه در اين حوزه فعاليت مي كنند، قدري متفاوت است.

 

به نظر شما اصولا فعاليت يا انفعال گروه هاي فعال در حوزه زنان چه اثري بر كنش هاي اجتماعي دارد؟

 

هر حرکت منفعلی در بلند مدت محکوم به فناست. کسی که خودش را سردمدار اندیشه دفاع از حقوق زنان می داند باید از از اندیشه ای اخلاق محور برخوردار باشد. اندیشه ای که منفعت جمع را به منفعت فرد ترجیح دهد. اندیشه ای که در آن تغییر و تحول است و هرگاه فرد احساس کرد اشتباه می کند خودش را ملزم به اعتراف و تصحیح آن کند. هر کس با چنین اندیشه ای وارد هر حوزه ای شود، موفق خواهد بود. اگر توانمندی های بانوان، با اندیشه ای سالم توام شود موفقیتش غیر قابل اجتناب خواهد بود و هرگز به انفعال نمي رسد. چنين تفكري راهش را در متن جامعه پيدا خواهد كرد و به زودي هدف گروه فراتر از اشخاص در جامعه نهادينه مي شود و طيف هاي فكري همسو را با خود همراه مي كند. شايد  برخي از جريانهاي فكري منفعل بتوانند در كوتاه مدت در جامعه تأثير گذار باشند اما نمي تواند مسير خود را در جامعه درست به درستي بيابد و داراي اثر گذاري مطلوب باشند.   

 

به نظر می رسد محدوديت هاي اعمال شده بر فعاليت این گروه ها انگيزه لازم براي جريان سازي را از بين برده است. نظر شما در اين رابطه چيست؟

 

زنان طیف های مختلف برای جریان سازی باید از اصل همدلی و هم زبانی تبعیت کنند. زنانی که از بینش لازم برخوردارند اگر چه ممکن است در طی مسیر دچار نوساناتی شوند اما در بلند مدت به توفیق دست می یابند. از طرفی هرگاه معتقد باشیم کاری که انجام می دهیم درست است، نه کارشکنی ها ما را ناامید و نه تشویق های کاذب می تواند ما را غره کند. احساسات و قضاوت های عجولانه و بدون فکر، برنامه ریزی های فاقد زیرساخت و دورنمای مناسب جز درجا زدن نتیجه ای در برنخواهد داشت. در این راه سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور. هیچ انسانی از اخلاق شایسته و صبر ضرر نکرده است. بايد ابتدا محدوديت را تعريف كنيم، محدوديت از ديدگاه انسانها و گروهها معاني مختلفي دارند؛ اگر محدوديت يعني دادن آزادي هاي بي قيد و شرط و بدون در نظر گرفتن منافع ملي، اين عدم محدوديت را مي توان به سلب آزادي از سايرين قلمداد كرد. به جرأت مي توان گفت در ايران اسلامي هيچ گروهي به ويژه در حوزه زنان اگر در چارچوب درست معيارهاي نظام حركت كنند با مانعي به نام محدوديت مواجه نخواهد شد. اما اگر محدوديت را تعبير به عدم برخورداري از امكانات مناسب رسانه اي و دولتي براي فعاليت اين گروه ها كنيم بايد بگويم كه فقدان امكانات سخت افزاري مانعي براي ابراز عقايد و ايدئولوژي هاي فكري نيست.

 

 مطالبات گروه هاي فعال در حوزه زنان از طريق چه كانال هايي به دولت منتقل مي شود؟

 

زنان می توانند با مدیران ارشد حوزه زنان تعامل داشته باشند و مطالبات شان جمعی باشد. از ایده هایی که در بلند مدت به نفع زنان باشد، استقبال می کنیم. ما قرار است در کنار هم پازل توسعه استان را کامل کنیم. خوشبختانه در دولت تدبیر و امید با حضور استانداری که از جنس مردم است تعامل نه صد در صدی اما قابل قبولی بین امور زنان و فرمانداران و شهرداران ایجاد شده است.

 

معاونت امور زنان دقیقا درباره جامعه زنان چه اقداماتي انجام می دهد؟

 

معاونت زنان وارد کار اجرایی نمی شود؛ وظیفه سیاستگذاری در سطح استانها و کشور را به عهده دارد. این سیاستگذاری های درست می تواند به نفع زنان و تحکیم بنیان خانواده، توسعه روابط بین المللی، توجه به حقوق و اشتغال زنان، آسیب شناسی حوزه زنان و... باشد.

 

مهم‌ترین سیاست‌گذاری‌هایی که می توان در شرایط کنونی برای ارتقاء وضعیت زنان استان به ویژه در بعد اقتصادی به کار گرفت، چیست؟

 

  ما در استانی با وجود زنان تحصیل کرده در جايگاه بالايي قرار داریم که این امر توجه به اشتغال آنها را می طلبد. از طرفی گسترش زندگی امروزی، ساعات بیکاری بیشتری ایجاد کرده است. همچنین عدم توجه به کارآفرینی خانگی بخش مغفول مانده سالهای اخیر است. بازدهی مناسب کارآفرینی منوط به این است که تمام مراکز اقتصادی استان همکاری لازم را داشته باشند. در این راستا تفاهم نامه ای با صندوق کارآفرینی امید منعقد کرده ایم که مبلغ 4 میلیارد تومان در سال 1394 به زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست و برای اولین بار به دختران تحصیل کرده بیکار تا سقف 30 میلیون تومان ارائه شود. این امر در سال 93 انجام شد و طی آسیب شناسی که داشتیم برخی از شروط دست و پا گیر برداشته شد. امیدواریم شاهد باشیم که تعدادی از بانوان استان بتوانند اشتغال خانگی ایجاد نمایند.

 

 با چه راهکاری می‌توان موضوع اشتغال و کارآفرینی زنان استان را در برنامه توسعه بیش از گذشته به جریان انداخت؟

 

براي پيشبرد امور توسعه اي استان نياز به هم افزايي تمامي بخش هاي دولتي و غيردولتي استان است. اما ما برای احقاق حقوق زنان تلاش مان را انجام می دهیم. در این راستا طرح حمایت از زنان کارآفرین استان را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران ارائه کردیم که چنانچه مصوب و اجرایی شود اتفاقات خوبی در این حوزه می افتد. همچنین اسامی زنان کارآفرین استان را استخراج کرده و در صدد خواهیم بود نسبت به رفع و کاهش مشکلات کسانی که به هر دلیلی تولیدی هایشان دچار مشکل شد، اقدام کنیم، تا همه این افراد سر و سامان بگیرند و نیز افراد دیگری جذب این حوزه شوند. هرگاه زنان ما در عرصه کارآفرنی وارد شدند، علی رغم کارشکنی های موجود موفق عمل کردند. زنان کارآفرین نسبت به همتایان مرد خود تنهایی هایی دارند که امیدوارم با اجرای این طرح، این مسائل رفع شود.

 

نظرتان درباره زنان مازندرانی در عرصه اشتغال و اقتصاد چیست؟ حضور آنها را در جامعه چطور ارزیابی می کنید؟

 

زنان مازندرانی به ضم آمار اتفاقات خوبی را رقم زدند. نرخ مشارکت اقتصادی زنان استان در سال 75، 4/10 درصد، در سال 85، 5/12 درصد، در سال 90، 4/12 در صد بوده است. نرخ بیکاری زنان مازندران در سال 90، 4/24 درصد بود که از متوسط کشور پایینتر است. آمار زنان خانه دار در سال 75، 57 درصد و این رقم در سال 90 به 5/60 درصد رسیده است. خانوارهای زن سرپرست در سال 75، 6 درصد و در سال 90، به 10 درصد افزایش یافت که از متوسط کشور کمتر است. در کشور 5/2 میلیون نفر زن سرپرست خانوار داریم که سهم مازندران 100 هزار نفر است. آمار زنان سرپرست خانوار زیر 30 سال 4 درصد است و بقیه مربوط به زنان سرپرست بالای 50 سال می باشد که نشان می دهد این زنان نیاز به توجه بیشتری دارند چرا که به سالمندی نزدیک می شوند. جمعیت جوان استان نیز از کشور کمتر است.

 

درباره زنان کارآفرین ایران و جهان مطالعه ای داشتید؟ آنها معمولا به چه ویژگی هایی شهره اند؟

 

کارآفرینی در دنیا امر تعریف شده ای است؛ رشد اجتماعي و اقتصادي زنان در دنيا يكي از معيارهاي توسعه يافتگي محسوب مي شود. نبايد كتمان كنيم كه حمايت از كارآقريني در كشورهاي توسعه يافته به مراتب از درجه مطلوبي برخوردار است اما خوشبختانه اين روند در كشور ما در سالهاي اخير رشد داشته است. هر چند كه در اين راستا هنوز راه زيادي پيش رو داريم. باید احترام و حمایت ویژه ای برای کارآفرینان قائل شد، حمایت اجتماعی، معافیت های مالیاتی و....

 

يكي از ويژگيهاي بارز کارآفرینان برخورداری از دانش کافی و به روز است. آنها دورنمایی برای کارشان در نظر می گیرند. بی گدار به آب نمی زنند چون می دانند که محکوم به شکست می شوند.

 

برای برون رفت از مشکلات اقتصادی موجود علاوه بر راه حل های بین المللی، در داخل کشور چکار باید کرد تا اقتصادی پویا داشته باشیم؟ چطور می توانیم فضای کسب و کار را به سمت کارآفرینی هدایت کنیم؟

 

اولاً برای همه جا بیاندازیم که قرار نیست همه شغل دولتی داشته باشند. دختران مان را علاوه بر آموزش های رسمی در معرض آموزش های غیر رسمی قرار دهیم. بچه ها وقتی از آموزش های فنی و حرفه ای برخوردار شوند و اجتناب شود از تک روی های آموزشی و مهمتر از آن استعدادیابی صورت بگیرد و بدون توجه به قضاوت های اجتماعی، آموزش ها در جهت تقویت استعدادها باشد، کارآفرین تربیت می کنیم. خیلی از قوانین جلوی راه زنان کارآفرین بايد اصلاح شود تا زنان از ورود به اين عرصه نهراسند. حالا اگر زنی به راهش ادامه داد و پشیمان نشد، چنانچه در میانه راه دچار مشکل شد، اینجاست که نهادهای نظارتی  و حمایتی باید وارد شوند و از فرد حمایت کنند.

 

از زنان کارآفرین مازندرانی چگونه یاد می کنید؟

 

افراد شایسته، قدرتمند و توانایی هستند که خطر پذیر ی و تعامل خوبی دارند. و ازهمه مهمتر معمولاً از وضعيت خود در هر شرايطي راضي اند و هر تغييري را منوط به اراده ي خود مي دانند.

 

مهم ترین گلایه زنان کارآفرین مازندرانی را می دانید؟

 

فقدان حمایت و تبعیض هایی که بین آنها و همتایان مردشان وجود دارد.

 

خانم جمشیدی زنان کارآفرین در گفتگو با همکاران ما مکرر عنوان می کنند که نیاز به حمایت جهت کاهش هزینه هایشان برای حفظ و افزایش اشتغال دارند، در این امر ورود کرده اید؟

 

اگر طرح حمایتی که از آن یاد کردم به مرحله اجرا برسد شامل همه مواردی که عنوان کردید، می شود.

 

این طرح چه زمانی عملیاتی می شود؟

 

طرحبه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ارائه شده، همچنین سازمان هایی که زنان می توانند از آنها منتفع شوند را در جریان امر قرار دادیم، امیدواریم به زودی طرح مصوب و عملیاتی شود.

 

زنان کارآفرین و حتی تجار استان کمتر حاضر به گفتگو با خبرنگاران می شوند و معتقدند بهتر است در سکوت کارشان را انجام دهند، شما دلیل این امر را در چه می دانید؟

 

 در هر تجارتي بايد منفعتي نصيب طرفين شود، قاعدتا بايد مسير حركت جامعه رسانه اي ما به سمتي رود كه حاشيه ي امني را براي كارآفرينان و تجار زن استان ايجاد كند و اين تقابل به نتيجه ي اثربخشي براي هر 2 طرف ختم شود. گاهی زنان از حاشیه ها واهمه دارند.

 

چه حاشیه هایی؟

 

اصولا اين حاشيه ها بيشتر متوجه طيف هاي رقيب در حوزه هاي كارآفريني است و اساساً ربطي به ديدگاه ها و نگاه هاي دولتي ندارد. كارآفرين بايد در ارتباط با رسانه، به هدف مطلوب خود كه معرفي محصول و نوع كارش است بدون هيچ واهمه اي برسد.

 

شما در جایی عنوان کرده اید که زنان هر جا دانایی را با توانایی تلفیق کردند، حماسه آفریدند، نگاه عمیق و منصفانه باید به قابلیت‌های بانوان در صدر سیاست‌گذاری‌های مدیران استان باشد تا ضمن به گزینی در مناصب، از همه ظرفیت‌های بانوان مازندرانی در هر جایگاه و پایگاهی استفاده شود، به نظر شما تاکنون چقدر در ایجاد این نگاه موفق بوده اید؟ مجموعه شما برای چنین نگاهی چه کرده است و چه برنامه ای در دست دارد؟

 

ابتدا تمامي تلاش ما معطوف به تحكيم بنيان خانواده و دادن باور به زنان در نقش هاي خود در خانواده است. زنان ما بايد باور كنند چه جايگاه و نقش عظيمي در خانه دارند و اين نقش مهم ارجح به تمامي نقش هاي ديگر اجتماعي است كه در اين راستا همواره اتفاق ها و تصميمات خوب و كاربردي گرفته و عملياتي شد.  نشست هایی که با مشاورین امور زنان می گذاریم در راستای پرداختن به اصول پایه در خانواده و تبدیل شعار به عمل است. تعامل با مدیران ارشد استان و کشور، برگزاری نشست با فعالین حوزه زنان با حضور بانوان بخش های مختلف جامعه اعم از زنان واقف، خیر، ورزشکار و... سعی کردیم حتی از سلایق و اندیشه های مخالف استفاده کنیم چرا که معتقدم اندیشه مخالف، محرکی برای رشد ماست. تلاش می کنیم نگاه فراجنسیتی داشته باشیم.

 

 با توجه به اینکه هدف از تأمین و پرداخت تسهیلات خوداشتغالی به زنان، ایجاد اشتغال پایدار و توانمندسازی جامعه هدف است، برای شناسایی افرادی که واجد شرایط بوده و تسهیلات برای آنها به اشتغال منجر می شود، چگونه عمل می کنید؟

 

در سال 93 درباره نحوه پرداخت تسهیلات آسیب شناسی انجام شد که متوجه شدیم اشتغال از ریتم منطقی و واقعی برخوردار نبود. بنابراین طی جلسه ای با حضور کارشناس صندوق کارآفرینی امید، شرایط برخورداری از تسهیلات را برای مشاوران امور بانوان فرمانداری ها توضیح دادیم تا در شناسایی و معرفی زنان واجد شرایط دقت بیشتری صورت بگیرد. چنانچه طی بازه زمانی مورد نظر تسهیلات هر شهرستان جذب نشود این اعتبار به شهرهای مجاور تعلق می گیرد.

 

در کشور و به تبع آن در استان به نظر می‌رسد هم کسی که دنبال شغل است و هم کسی که قرار است استخدام کند، به دنبال آشنا می‌گردد و از روال‌های معمول کاریابی، کار چندانی برنمی‌آید. چرا این اتفاق می‌افتد و آفت‌های چنین فرآیندی چیست؟

 

آفتش عدم به گزینی و شایسته سالاری و در بلند مدت نیز آسیب دیدن بدنه همه حوزه هایی است که نتوانستند از افراد توانمند استفاده کنند، علاوه بر آسیب های اجتماعی، فرهنگی و... که دارد. متاسفانه نمي توان منكر ورود افراد با استفاده از رابطه به دستگاههاي اجرايي در ادوار گذشته شد. در دولت تدبیر و امید استخدام ها به شرط آزمون است که به هر حال فیلتری ایجاد می کند. همچنین لحاظ ضوابط به جای روابط در استخدام ها علاوه بر حق الناس، جامعه را به سمت و سویی می برد که تنها چیزی که در آن دیده نمی شود آرامش و توسعه است.

 

خانم جمشیدی ما در مازندران بانوان کارآفرین شاخصی داریم که بخواهید از آنها یاد کنید؟

 

ترجیح می دهم نام کسی را نبرم، هر چند اگر طرح حمایت از زنان کارآفرین استان اجرایی شود همایشی در حوزه زنان کارآفرین استان برگزار خواهیم کرد.

 

ببینید، ما وقتی در اینترنت و یا حتی در محافل تخصصی جستجو می کنیم به غیر تعداد معدودی زن کارآفرین که مصاحبه هایی داشته و معرفی شده اند و عموما هم تهرانی هستند، زن شاخصی در این حوزه به ویژه در مازندران نمی شناسیم. می خواهم بدانم به نظر شما آیا مازندران فاقد چنین زنانی است؟ و یا اگر دارای زنان کارآفرین است چرا آنها را نمی شناسیم؟ دلیل فرهنگی برای آن متصور هستید؟

 

 اين معيار را نمی توان دليلي براي عدم حضور زنان كارآفرين مازندراني برشمرد. شايد يكي از دلايل آن عدم وجود زير ساختهاي مناسب رسانه اي براي اين افراد باشد و بي ترديد عوامل فرهنگي در اين موضوع بي تأثير نيست. شايد آنچنان كه بايد و شايد هنوز به نقش ارتباطات ديجيتالي ايمان نياورده ايم.

 

در آیین تقدیر از زنان نمونه سالها شاهد بودیم که زنان کارآفرین، تجار و تولید کننده حضور پررنگی نداشته اند، شما دلیل این امر را در چه می دانید؟

 

ما حداقل از میان 25 نفر چهار، پنج خانم کارآفرین داشتیم. از طرفی زنان کارآفرین جزو بدنه جامعه هستند و هرگاه قرار است از کارآفرینان تقدیر شود از آنها نیز یاد می شود. معتقدم؛ اگر همه حوزه ها به وظایف خود درباره زنان عمل کنند، ما کمتر مشکلی در بخش بانوان خواهیم داشت.

 

زنان تحصیل کرده و متخصص در امور اقتصادی و تولیدی را چگونه می توان به یاری زنان کارآفرین و یا علاقه مند و مستعد در این حوزه آورد؟

 

با برقراری ارتباط بین صنایع تولیدی و مراکز علمی و دانش بنیان، لاجرم تعامل بین این دو طیف برقرار می شود و هم پوشانی برای خلاها به وجود می آید.

 

  زنان اندیشه ورز و زنانی که تولید فکر می کنند نزد امور زنان استانداری چه جایگاهی دارند؟ و اصولا چگونه شناسایی می شوند؟

 

همه زنان استان نزد ما جایگاه ویژه ای دارند. هر کدام از آنها فرصت تلقی می شوند. با فضاهای مختلفی که ایجاد می شود بخشی از آنها با واسطه و بي واسطه شناسايي و معرفي می شوند. متاسفانه بسیاری از آنها تمایلی برای همکاری با دوایر دولتی ندارند. در هر صورت زمينه ي اين تعاملات وجود دارد و ما همواره پذيراي انديشه هاي نوظهور هستيم و استقبال خواهيم كرد.

 

شما دلیل این امر را چه می دانید؟

 

فکر می کنم بعضی از آنها نیازی برای تعامل نمی بینند، تعدادی نیز توجیه نشده اند و در کارشان راحتند، برخی نیز در گیر و دار کار فرصتی نمی یابند. اما ما فضا را برای آنها فراهم کرده ایم و از همه ی زنان مازندران استقبال می کنیم.

 

به نظر می رسد در حوزه زنان استان همواره تعدادی از بانوان که اغلب نیز فعال اجتماعی هستند حضور داشته و کنش مندند. به نظر شما چرا سایر زنان صاحب اندیشه و تفکر نقشی ایفا نمی کنند؟ آیا مازندران فاقد چنین زنانی است؟

 

من چنین امری را انکار می کنم. شاید قبلاً اینطور بوده. طیف وسیعی از زنان استان تمایلی به ورود ندارند اما بیشتر تعاملات ما با تمام زنان استان است. از طرفی وظیفه ما توسعه و ارتقاء وضعیت زنان است نه مطالبه گری شخصی. همچنین من به عنوان یک سرباز در دولت تدبیر و امید فضا را برای بهره برداری شخصی مهیا نمی کنم. این نیز شاید دلیلی باشد برای مسئله ای که عنوان کردید.

 

خانم جمشیدی مهم ترین درسی که روزگار به شما داده است، چیست؟

 

 با صبر همه چیز حل می شود.

 

اگر دوباره به شما چنین مسوولیتی پیشنهاد شود، می پذیرید؟

 

یقیناً.

 

اگر خودتان می خواستید اشتغالی ایجاد کنید، وارد چه شغلی می شدید؟

 

همیشه دوست داشتم سفره خانه سنتی که دارای کافه کتاب، فضایی برای نقالی، شاهنامه و مولوی خوانی، اتاقی برای تماشای فیلم، جایی برای گوش دادن به موسیقی، گفتمان دانشجویی و دانش آموزی و... است، ایجاد کنم. مکانی فرهنگی که خانواده ها در فضایی کاملاً سنتی بدون دود دور هم باشند.

 

رسانه‌های رسمی و البته سنتی مانند رادیو و تلویزیون، روزنامه‌ها و مجلات در حوزه کارآفرینی و ایجاد فضای کسب و کار چگونه می‌توانند نقش ایفا کنند؟

 

با اطلاع رسانی سالم، مفید. شناسایی و معرفی کارآفرینان نمونه. رسانه ها به عنوان بازوان مهم اين زنان مي توانند نقش موثري ايفا كنند و فراتر از جريانات فكري و جناحي به حركت و توسعه چرخه كارآفريني در كشور كمك كنند.  

 

خوش ترین خبری که به زنان کارآفرین مازندرانی می توانید بدهید، چیست؟

 

(کمی تامل) بگذارید به وقتش اعلام کنم.

 

 

 

 

 

 

 

 

ازدحام کاندیداها در شورای پنجم تکرار نمی شود

دوشنبه, 23 اسفند 1395 احسان شریعت سه ماه به انتخابات اردیبهشت 96 ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا باقی مانده و از هم اکنون افکار عمومی به ویژه گروه های سیاسی برای حضور و مشارکت در این انتخابات آماده شده اند. انتخاباتی که به صورت دووجهی برگزار شده و آحاد ملت در کنار انتخاب نامزد ریاست جمهوری...
ادامه مطلب...

تحلیلی بر رویکردهای سیاسی در رفتار مدیران مازندرانی

دوشنبه, 23 اسفند 1395 حفظ صندلی احسان شریعت در تمامی نقاط جهان و نظام های سیاسی، مدیران اجرایی تقریباً به طور گریزناپذیری مجبورند تا حدی به موضع گیری سیاسی دست زده و خود را منتصب به جریان یا جریاناتی بدانند. جدا از نحوه عملکرد مدیران که در چارچوب شایستگی یا لیاقت ایشان جای می گیرد، مدیران همواره...
ادامه مطلب...

شهردار نخبه یا خرد جمعی شورا؟

IMAGE

چهارشنبه, 31 شهریور 1395 احسان شریعت شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان فصلی از قانون اساسی که در زمان دولت اصلاحات حیات یافتند، مقدمه ای برای تمرین دموکراسی و ارتباط مردم و مسئولین به شمار می آیند. چه آنکه اعضای شورای اسلامی شهر و روستا از دل مردم برون آمده و خود با گوشت و پوست خویش مشکلات مردم را...
ادامه مطلب...

عوامل انگیزشی سفر،نیاز به گریز

IMAGE

چهارشنبه, 31 شهریور 1395   دکتر عبدالحکیم تیرگری، روانشناس بالینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران       از زمینه های مهم و اصلی مطالعات روانشناختی رفتار بشر و عوامل مرتبط با آن موضوع نیازها و انگیزه های بنیادی است. موضوع مورد نظر در این زمینه پاسخ به این پرسش با اهمیت است که نیازهای انسان...
ادامه مطلب...

در راستای قانونگذاری و توسعه نیافتگی کمیسیون اجتماعی، یک گام عقب تر از جامعه

IMAGE

سه شنبه, 06 بهمن 1394 احسان شریعت: چندی دیگر انتخابات حساس و سرنوشت ساز هفتم اسفند برگزار شده و مردم یک بار دیگر در تصمیمی سرنوشت ساز دو انتخاب بزرگ خواهند کرد؛ انتخاب نمایندگان مجلس دهم و انتخاب حساس مجلس خبرگان رهبری. در حالی که به زعم اغلب کارشناسان سیاسی انتخابات خبرگان امسال از حساسیت بالایی...
ادامه مطلب...

سبز گم شد

IMAGE

شنبه, 21 شهریور 1394 نرجس طاهری:عصر یک روز تعطیل چند خانواده برای بازی و سرگرمی بچه هایشان ساعاتی از فضای شلوغ و پر سرو صدای شهر خارج شدند. مکانی که آنها دور هم جمع شدند از یک طرف به دریا و رودخانه و از طرف دیگر به داخل روستا و خیابان اصلی راه دارد. بچه ها سخت مشغول بازی کردن با یکدیگر هستند و با سر و...
ادامه مطلب...

کارشناسان از تحقق یا عدم تحقق اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله می‌گویند نگاه جاه‌طلبانه به رشد اقتصادي

IMAGE

جمعه, 26 تیر 1394     در این سال‌ها، کشورهای منطقه و رقبا نیز بیکار نبوده‌اند و با وجودی که رکود اقتصاد جهانی فعالیت همه را کند کرده است، نسبتا رشد داشته‌اند و در این حالت رسیدن به اهداف چشم‌انداز درصد بالایی از رشد اقتصادی را می‌طلبد. وعده‌های خوشبینانه‌ای که داده می‌شود در بهترین حالت...
ادامه مطلب...

زنان کارآفرین نیاز دارند؛ عزم مسئولین

IMAGE

جمعه, 26 تیر 1394           مریم پروین، مدرس دانشگاه:جدای از افزایش تعداد زنان در جوامع مختلف با توجه به قابلیتهای آنان در بسیاری از حوزه ها، استفاده از ظرفیتهای زنان در بخش کارآفرینی و تحقق ضرورت ایجاد بستر مناسب برای حضور هر چه فعالتر و خلاقتر زنان در جامعه را باید جدی انگاشت.    فرآیند توسعه...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان