مجله ارمون - تاواني سخت براي غفلتی جبران ناپذیر

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

تاواني سخت براي غفلتی جبران ناپذیر


علیرضا سعیدی کیاسری (
نمايشنامه نويس، روزنامه نگار)؛سالن های خالی از شور کودکان:از سالیان بسیار دور تا کنون، نمایش کودک در جهان همواره مهم ترین بخش گونه تئاتر محسوب شده است اما این حقیقت شیرینی نیست، بنابراین باید قبول کرد تئاتر كودك در کشورمان تنها در حد یك نام و عنوان شناخته شده تا به یك جریان بالنده در عرصه فعالیت های فرهنگی و هنری. جز اجراهای اندک و محدود در چند سالن کوچک كه هر از چند گاهی آن هم بیشتر با اولویت گیشه، اجرا می شوند و نیز جنگ‌های شادی كه به نام تئاتر كودك به روی صحنه می‌روند، اتفاق خجسته دیگری در این راستا مشاهده نمی شود.
نمایش کودک ایران؛ در میان دیگر کشورهای جهان، از جایگاه مناسبی برخوردار نیست واین غفلتی جبران ناپذیر است که در صورت تداوم، شاید با پرداخت هزینه ی گزاف مادی و معنوی نیزهیچ گاه نتوانیم تاوان سخت آن را پس بدهيم.
مشکل در حوزه تئاتر کودک از آن جا آغاز می شود که این مقوله به عنوان بستر اصلی فرهنگ سازی در جامعه ایران تعریف نشده است و بی تعارف  باید مسئولین را در این خصوص مقصر دانست.
بر همین اساس، متولیان فرهنگ و هنر کشور، الزاما باید برنامه ریزی ها و سرمایه گذاری های لازم را برای پیشرفت تئاتر کودک در ایران انجام دهند چون اگر به این امر واقف باشند و به آن بپردازند، بطور قطع و یقین ضمن اثرات مطلوب بر رشد و پرورش کودک، فرهنگ و اجتماع نیز در آینده بهره لازم را از آن خواهند برد و مسلما به ارتقای فرهنگ کشور کمک خواهد کرد.
 بر اساس مطالعات و بررسی های صورت گرفته، نهادینه کردن تئاتر در کشورهای اروپایی، از مهد کودک ها و مدارس آغاز می شود و سازمان ها و نهادهای دولتی نیز بخشی از بودجه و اعتبارات فعالیت های فرهنگی خود را به این بخش اختصاص می دهند. در کمال تاسف همان طور که پیش از این نیز عنوان شد، در کشور ما هیچ گونه برنامه ریزی و سیاست گزاری معین و مشخصی برای نمایش کودک و نوجوان تعریف نشده است.  طبیعی است که تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان، برای این نوع تئاتر نیز صورت نمی گیرد تا آن را از این شکل مایوس کننده سستی و سکوت بیرون آورد.
نا گفته پیداست اگر به گسترش تئاتر کودکان بیاندیشیم و به نقش آموزش در آن توجه کنیم، در آینده ای نه چندان دور، جامعه ای پویا تر خواهیم داشت، چرا که توجه به نیازهای فکری، روحی و روانی مخاطب کودک از طریق تئاتر، مسیر پرورش و رشد قوای فکری او را به سمت و سوی درست و صحیح هدایت می کند اما متاسفانه باید خاطر نشان کرد؛ بیش از ۱۰ میلیون دانش‌آموز در سن كودك و نوجوان داریم كه بسیاری از آن ها حتی برای یك بار پا در سالن تئاتر نگذاشته اند!
معلوم نیست از كجا و چه زمانی نظریه نادرست آموزش مستقیم، به تئاتر كودك رخنه و نمایشنامه ها را مملو از پندهای پدرانه و نصیحت‌های شفاهی آموزگاران نموده است؛ اتفاقی كه پل‌های ارتباطی با تماشاگران را فرو ریخت و سالن های نمایش را از شور و شوق كودكانه خالی كرد. متأسفانه به دلیل عدم  حمایت موثر از نمایشنامه نویسان  برای تولید نمایشنامه کودک در کشور، هنوز صاحب نمایشنامه نویسانی حرفه ای در تئاتر کودک نشده ایم و پر واضح است؛ تا زمانی که نمایشنامه نویسی کودک، به شکل حرفه ای به وجود نیاید، این نوع تئاتر هم با وجود امکانات اجرایی، هیچ گونه پیشرفتی نخواهد داشت.
یکی از بزرگترین مشکلاتی که امروزه در کشور ما دامنگیر تئاتر کودک شده، این است که بسیاری از افراد مبتدی در عرصه نمایش، تئاتر کودک را سرآغازی برای تمرین و کسب تجربه برای نمایش تصور می کنند و در تحلیلی نابخردانه، کودکان را درخور نمایش هایی می دانند که فاقد شاخصه های هنری  تعریف شده در تئاتر باشد. به اعتقاد مشترک کارشناسان تعلیم و تربیت و صاحب نظران هنرهای نمایشی، تداوم این امر  به معنای نابودی تئاتر کودک در کشورمان خواهد بود. زیرا این افراد مبتدی و بی تجربه، با رفتار نا مانوسی که  فرشته ی درون هر کودک را به شدت می آزارد، روح پاک و ذهن خلاق کودک را دچار چند گانگی می کنند.
در پایان باید گفت؛ تئاتر کودک در شهرستان ها، فقیرترین و مهجورترین ژانر تئاتر استان ها است که مظلوم واقع شده و برای ادامه حیات به پشتیبانی و حمایت فراوانی نیاز دارد. از این رو، سیاست ‌گزاران و برنامه ریزان تئاتر کشور باید پاسخگوی این مساله مهم باشند، چرا که با پائین آمدن عرضه در تئاتر کودک، به تدریج تقاضا هم پایین آمده و به صفر خواهد رسید!تاواني سخت براي غفلتی جبران ناپذیر

IMAGE

یکشنبه, 21 مهر 1392 علیرضا سعیدی کیاسری (نمايشنامه نويس، روزنامه نگار)؛سالن های خالی از شور کودکان:از سالیان بسیار دور تا کنون، نمایش کودک در جهان همواره مهم ترین بخش گونه تئاتر محسوب شده است اما این حقیقت شیرینی نیست، بنابراین باید قبول کرد تئاتر كودك در کشورمان تنها در حد یك نام و عنوان شناخته...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان