مجله ارمون - کیش و مات کشتی تفریحی خزر

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

کیش و مات کشتی تفریحی خزر

گردشگری دریایی، هزار راه نرفته...

سارا ربیعی

 

قصه گردشگری دریایی در سواحل خزر تراژدی بی پایان حوزه گردشگری استان مازندران است.براساس بررسی های انجام شده غالب گردشگران به‌خاطر دریا و ساحل وارد استان می‌شوندو رنگ زندگی را به شهرهای مازندران می پاشند، اما  با  تمام اینها باید گفت گردشگری دریایی در خزر آه ندارد که با ناله سودا کند! 

وجود طرح های ضعیف سالمسازی با امکانات کم، حضور کمرنگ بخش خصوصی در گردشگری دریایی، اشغال سواحل از سوی بخش های دولتی و عدم دسترسی آسان به دریا از جمله مشکلات و چالشهایی است که توسعه گردشگری دریایی در مازندران با آن روبرو است.

هرچند باتمام ضعف های موجود در گردشگری دریایی متولیان برتوسعه گردشگری دریایی خزر تاکید می کنند اما هرسال دریغ از پارسال!باحسابی سرانگشتی می بینیم نه بستری آماده است نه برنامه های مدونی برای بسترسازی درامر گردشگری دریایی برنامه ریزی شده. هرسال همان برنامه های ضیف و نیمه کاره مانند طرح سالم سازی دریا نصیب مشتاقان خزرمی شود.از قدیم الایام می گویند با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمی شود، حال قصه گردشگری دریایی در خزر مصداق همان مثل است.

ازبدقولی های 3ساله برای واردشدن کشتی های تفریحی به قلب خزر گرفته تا قوانین دست و پاگیر برای دریافت مجوزهای تاسیسات اقامتی تفریحی و فرار سرمایه گذران دراین حوزه همه وهمه سد راهی بزرگ برسر راه توسعه گردشگری دریایی در خزر شده استهراز چند گاهی نجوائی هشداردهنده شنیدهدر مورد حرکت لاک پشتی گردشگری دریایی در خزرمی‌شود اما این نجواها مانند فریادی در بیابان، بی‌پژواک و اثر می‌ماند و بدتر اینکه چنان به ناکجاآباد سیاست بازی و روزمرگی پرتاب می‌شود که از اصل ماجرا فرسنگ‌ها فاصله می‌گیرد. مسافرانی که همراه خانواده و به هوای استفاده از آفتاب و آب دریا به شمال می‌آیند، با چنان کاستی‌هائی روبه‌رو می‌شوند که گاه پشیمان از سفر، از نیمه راه بازمی‌گردند یا مقصدی دیگر اختیار می‌کنند.

آلودگی ساحل دریا به واسطهٔ زباله‌های شهری و آلودگی آب حاشیهٔ ساحل به خاطر ورود بی‌رویهٔ فاضلاب‌های شهری و صنعتی چنان آشکار و چشم‌آزار است که بسیاری از مسافران تابستانی را به اکراه از شنا کردن باز می‌دارند.

به راستی مسوول کیست؟سازمان بنادر و کشتی رانی،اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری،محیط زیست یا منابع طبیعی؟ تعدد سازمان های مسوول یکی از مهمترین دلایل این ناکامی هاست.

ناموفق نیستیم،دیرشروع کرده ایم

یک سر داستان گردشگری دریایی به میراث فرهنگی و گردشگری مربوط می شود، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران به خبرنگار ارمون می گوید:ما در حوزه گردشگری دریایی ناموفق نبوده ایم بلکه دیر شروع کرده ایم.چندسالی بیشتر نیست که کار در حوزه توسعه گردشگری دریایی در خزر را آغاز کرده ایم و شاهد پیشرفتهای قابل ملاحظه ای در این زمینه بوده ایم به طوری که توانسته ایم با دوشهرساحلی از جمله مارکه ایتالیا ارتباط برقرار کنیم تا بتوانیم از این رابطه در رشد و توسعه گردشگری دریایی بهره مند شویم.»

از بزرگ نیا پرسیدیم یک روز گفتند آب ها یخ زده و کشتی گیر افتاده است، بعد که یخ ها آب شد گفتند هنوز مجوزها صادر نشده، بعد که مجوزها صادر شد گفتند توافق نهایی صورت نگرفته و خلاصه بعد از اینکه همه بهانه هایشان تمام شد دیدند اصلا اسکله ای برای پهلو گرفتن کشتی ندارند. بلاخره جریان ورود این کشتی تفریحی به خزر به کجا رسید:«ورود کشتی تفریحی مستلزم ایجاد زیرساختهای لازم ازجمله ساخت اسکله بود که اخیرا مجوز ساخت آن پس از یک سال و اندی توسط سرمایه گذار اخذ شده،کشتی گردشگری که قبلا خریداری شده به محض اتمام ساخت اسکله وارد آبهای خزر می شود.»

وی  با اشاره به اینکه  بنادر در استان مازندران بیشتر به صورت واحدهای اقتصادی تجاری نگاه می شود، ادامه می دهد:«خطوط تفریحی تا چندسال پیش در بنادر خزر معنایی نداشت و متاسفانه از این سرمایه عظیم غفلت شد.»

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران می گوید:«میراث فرهنگی و گردشگری تنها یکی از ارکان مسوول در حوزه گردشگری دریایست و نهادهایی چون سازمان بنادر و کشتی رانی،محیط زیست و منابع طبیعی نقش مهمی در رشد این حوزه از گردشگری دارند.»

هرچند بنابه نظر بزرگ نیا، ما تنها در بحث گردشگری دریایی عقب مانده ایم اما باید گفت همان موهبتی که ما آن را دیرکشف کردیم در جزیره کیش تبدیل به موقعیت بزرگی برای درآمدزایی و رشد اقتصادی این منطقه شده است.از صدها فرصتی که دریا در اختیار مازندران گذاشته شده همچون ايجاد مكا‌نهاي اقامتي و راه‌اندازي تورهاي تفريحي با كشتي‌هاي كوچك، قايق، برگزاري تورهاي غواصي، تورهاي دریایی، برگزاري مسابقات ورزشي آبي، فروش صنايع دستي، پرواز بادبادك‌ها، جشنوارهاي ساخت مجسمه‌هاي شني، واليبال ساحلي، ماهيگيري متاسفانه تنها تعداد پرشمار غرق شدگان آبهای خزرسهم مازندران شده است.

رامسر تا گمیشان را بهم پیوند می زنیم

 سیاوش رضوانی، رییس سازمان بنادر و کشتی رانی  که مهمترین رکن برای توسعه گردشگری دریایی محسوب می شود  و کار صدور مجوزبرای سرمایه گذران گردشگری دریایی را به عهده دارد در گفتگو با ارمون می گوید:«سازمان بنادر و کشتیرانی آمادگی لازم برای صدورمجوز مراکزگردشگری بین المللی،هتلها،مراکز اقامتی و اسکله های تفریحی را دارد.»

وی می افزاید:«از زمانی که به این سمت منصوب شدم به دنبال موضوع مهمی چون گردشگری دریایی هستم که متاسفانه در مازندران مغفول مانده است.در حال حاضر در حوزه مازندران تعدادی از سرمایه گذاران که آیتم های موردنظرما برای سرمایه گذاریداشته اند در کنار دریا در حال ایجاد هتلهای بزرگ هستند. تعدای نیز برای ایجاد اسکله و جایگاه مخصوص برای گردشگری دریایی درخواست داده اند که پس از بررسی های لازم از لحاظ زیست محیطی و برسی منابع طبیعی مورد حمایت سازمان بنادر و کشتی رانی قرار می گیرند.»

رییس سازمان بنادر و کشتی رانی در خصوص علت تاخیر سه ساله در مورد ورود کشتی تفریحی به آبهای خزر می گوید:«گردشگری در دریای خزرتنها به واردشدن به شناورتفریحی و پیاده شدن درنقطه ای دیگرختم نمی شود، بلکه ما نیاز به زیرساختهای اساسی همچون توقف گاههای بین راهی داریم.ازمهمترین برنامه های سازمان بنادر و کشتی رانی مازندران، پیوند رامسر تا گمیشان از طریق چند جایگاه و ایستگاه مجهزبه اسکله همراه با هتل و استراحتگاه برای ماندگاری مسافران است.»

طرحی که در نطفه خفه شد

اولین بار که زمزمه راه اندازی اتوبوس دریایی در خزر مطرح شد به سفر استانی دولت نهم در مازندران بر می گردد، ولی با روی کار آمدن چند دولت، این گزینه همچنان روی کاغذ خاک می خورد.

سینامعماری از کارشناسان محیط  زیست دریایی در گفتگو با ارمون اتوبوس های دریایی را بهترین گزینه برای پیشبرد و رونق گردشگری دریایی می داند و می گوید:«هرچندیکی از متولیان گردشگری دریایی محیط زیست است اما محیط زیست تنها جنبه نظارتی دارد و طرحهای گردشگری که منافاتی با اکوسیستم دریا و ساحل ندارد را موردتایید قرارمی دهد.»

وی تصریح می کند:«محیط زیست مشوق گردشگری و توریست به شکلهای مختلف است و در زمینه ایجاد اکوتوریسم دریایی مسئولیت مستقیم ندارد و به عنوان یک کاتالیزور می تواند در این زمینه نقش آفرینی کند ولی طرحهایی را مورد حمایت قرار می دهد که براساس ملاحظات زیست محیطی تعریف شده باشد.»

وی رعایت حریم 60متربرای ساخت اماکن تفریحی،درنظرگرفتن فاضلاب برای هتلها و اماکن اقامتی،رعایت بهداشت در اسکله و محیط پیرامون ساحل را جزء مقررات برای تایید طرحهای تفریحی گردشگری در سواحل می داند و می گوید:«قبل از تایید، کارشناسانمحیط زیست طرح را از لحاظ زیست محیطی بررسی کرده و اگرمشکلی نداشت آن را تایید می کنند.طرح اتوبوس دریایی نیز یکی از زیست محیطی ترین آیتم هایی است که می تواند به توسعه اشتغال در استانهای ساحلی کمک شایانی کند.»

سرمایه گذران اندر خم بروکراسی های بین دستگاهی

حمید علیزاده، یکی از مشاوران هتل‌های بین‌المللی فعال در عرصه کشتی‌های تفریحی و بازی‌های دریایی، درباره مهمترین ضعف مازندران در توسعه توریست دریایی، می گوی:«دریا نعمتی است که باید به آن توجه شود اما کمبود امکانات تفریحی، توجه نکردن به پاکیزگی محیط دریا و ساحل و از همه مهمتر کمبود هتل‌های بین‌المللی، ضعف‌های بزرگی است که مانع از بهره‌برداری از این موضوع می‌شود.»

این فعال در زمینه کشتی‌های تفریحی و بازی‌های دریایی در مازندران با اشاره به اینکه از سرمایه‌گذار حمایت نمی‌شود، می گوید:«در استان مازندران برای گرفتن مجوز یک سرمایه‌گذاری باید تعرفه‌های فراوانی را گذراند. توسعه اقتصادی در مازندران نیازمند جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در بخش‌های مختلف به ‌منظور تقویت زیرساخت‌ها و ایجاد مقدمات لازم برای این امر مهم است.»

خزر بی نصیب از تورهای گردشگری دریایی

مهمترین موضوعی که موجب چرخیدن چرخ های صنعت گردشگری می شود وجود گردشگران ارزآوراست.گردشگران خارجی که ازطریق توربه یک منطقه واردمی شوند می توانند نوید روزهای خوش رابه مردم آن منطقه بدهند.مازندران به دلیل برخورداری از جنگل و دریا برای کشورهای عربی مکان مناسبی است اما متاسفانه درمازندران چیزی به نام توردریایی وجود ندارد.

مسعودحسین زاده، رییس صنف راهنمایان گردشگری مازندران در این مورد به ارمون می گوید:«نبود زیرساختهای لازم و عدم تخصیص اعتبار منجربه این شده که نتوانیم تورهای دریایی برای گردشگران هدف ارائه دهیم.»

وی می گوید:«فقدان امکانات و خدمات مورد نیاز برای تفریح دریایی و کم توجهی مسوولان به این بخش، از امکانات و تفریحات دریایی چون غواصی، موج سواری، ماهیگیری در آب های عمیق و آکواریوم دریایی و گردش در دریا عواملیست که منجربه عدم موفقیت گردشگری دریایی در مازندران شده است.»

حال باید دید دریای خزر آبستن چه حوادثی خواهد شد.آیا عقب ماندگی در امر توریسم آن جبران شده و پیوند رامسر تا گمیشان چرخهای کم رمق گردشگری مازندران را تکانی خواهد داد؟عاقبت کشتی تفریحی گردشگری چه خواهد شد؟ آیا مانند کشتی میرزا کوچک خان در انزوا جان خواهد داد ویا  قلب خزر را خواهد شکافت. و بلاخره اتوبوس دریایی به رویایی دست یافتنی تبدیل خواهدشد یا نه؟

 

هتلهای لوکس با حفط اصالت بومی؛یک تیر با دو نشان

IMAGE

جمعه, 24 آذر 1396     هتلهای لوکس با حفط اصالت بومی؛  یک تیر با دو نشان   سارا ربیعی   ساخت هتل هایی که در بطن معماری نوین به معماری بومگرا و زمینه گرا متناسب با منطقه مورد نظر می پردازند قطعاً نه تنها گردشگران داخلی که گردشگران خارجی را نیز برای اقامت بیشتر در آن منطقه وسوسه می کند. ساخت امکانات...
ادامه مطلب...

اینجا، زندگی جریان دارد...

IMAGE

جمعه, 24 آذر 1396     اینجا، زندگی جریان دارد... سارا ربیعی آرامشی که در این کلبه بوم گری در قلب جنگلهای سوادکوه  وجود دارد را در هیچ کجای این شهرهای ماشینی نمی توان یافت. مشغول کارم بودم که تلفن همراهم زنگ خورد و من بعنوان خبرنگار حوزه گردشگری از طرف میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران  به یک...
ادامه مطلب...

یونانی میانکاله تکه پاره شد

IMAGE

جمعه, 24 آذر 1396     یونانی میانکاله تکه پاره شد سارا ربیعی چندین سال پیش بر اثرآتش سوزی، کشتی تجاری متعلق به شرکت ملی نفت در ساحل میانکاله بهشهر به گل نشست. این کشتی سوخته که برای مردم و گردشگران به مثابه کشتی یونانی در ساحل کیش بود بعد از سال ها با فروش در مزایده تکه پاره شد و دیگر اثری از آن...
ادامه مطلب...

راه، اولین قدم برای رسیدن

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 گردشگری سلامت از حرف تا واقعیت سارا ربیعی بسترهای لازم برای گردشگری سلامت در مازندران هنوز فراهم نشده است و رسیدن به قطب گردشگری سلامت در مازندران از حرف تا واقعیت فاصله بسیار دارد. بیست و هفتملغایت بیست و نهم مرداد ماه  سال 1393رامسر میزبان نخستین کنفرانس و نمایشگاه بین...
ادامه مطلب...

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان اعلام کرد کنترل تناژ جاده‌ای در 16 محور ارتباطی مازندران

IMAGE

سه شنبه, 06 آبان 1393 مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های مازندران از ایجاد هماهنگی با مسئولان راه و شهرسازی برای اطلاع از وجود دوربین‌های متخلف‌سنج خبر داد و گفت: کنترل تناژ جاده‌ای نیز در 16 محور استان مازندران نیز انجام می‌شود. احمدآفرین محمدزاده با بیان اینکه 132 شرکت حمل کالا و 159 شرکت مسافری در...
ادامه مطلب...

عطر روستا

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 با چند مسیر گردشگری روستایی مازندران آشنا شوید اشکان جهان آرای با چند مسیر گردشگری روستایی مازندران آشنا شوید؛ روستاهایی که نام‌شان را شاید کمتر شنیده‌اید یا کمتر برای روستاگردی به عنوان مقصد سفر انتخاب کرده‌اید.   روستاها در ذات خود دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی یا...
ادامه مطلب...

آوای بهشت تورا به خود می خواند

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 سوادکوه لبریز از نوروز   سارا ربیعی   کوله بارت را بردار،تا کی می خواهی زل بزنی به دیوارهای تنهایی اتاقت؟بلندشو،مگرتیک تاک ساعت عمررا نمی شنوی؟تاکی می خواهی بنشینی و تماشاگرگذرعمر دراین کنج عزلت باشی؟ برخیز!،کوله بارت را بردار و راهی جاده شو و لذت ببراز این ناشناخته ها...از...
ادامه مطلب...

پاییز خمارانگیزعروس

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395 زهرا اسلامی عروس شهرهای ایران در مرز میان استان های گیلان و مازندران این روزها زیباتر از همیشه است؛ دریا درخشان، جنگل رنگ رنگ و مه گرفته و آسمان هر لحظه آبستن باران. در این شهر کوچک بی نظیر می توان با خدا خلوتی عاشقانه داشت، می گویید نه؟ امتحان کنید. شاید بارها امتحان کرده اید...
ادامه مطلب...

هوای اشرف، درمان می کند

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395 مه را با باران ريز پاییزی در سكوت گوش نواز یک جنگل تاريخي، تصور و صداي پرندگان را هم به آن اضافه كنيد، از بلنداي استخري بزرگ و زيبا كه به چشمه اي شباهت دارد. اين تصوير در دل جنگل بي بديل هيركاني بهشهر، شكوهي دارد كه بايد ببینيد تا باور كنيد. شاه عباس صفوي انگار بيشتر از ما عاشق...
ادامه مطلب...

کیش و مات کشتی تفریحی خزر

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395 گردشگری دریایی، هزار راه نرفته... سارا ربیعی   قصه گردشگری دریایی در سواحل خزر تراژدی بی پایان حوزه گردشگری استان مازندران است.براساس بررسی های انجام شده غالب گردشگران به‌خاطر دریا و ساحل وارد استان می‌شوندو رنگ زندگی را به شهرهای مازندران می پاشند، اما  با  تمام اینها باید...
ادامه مطلب...

سام آقا محمدصادق، مدیر هتل جنگلی "سالاردره" و برگزیده ملی گردشگری : می خواهیم میهمانان با احساس مثبت به هتل برگردند

IMAGE

یکشنبه, 16 مهر 1396   پاییز رنگ رنگ در راه است، شاید دلتان بخواهد حالا که آرام آرام از تب و تاب تابستان گرم فارغ می شوید، دل به طبیعت بسپارید و هوایی تازه کنید؛ ساری، پیشنهاد ماست. ساری در شمال ایران علاوه بر جاذبه های شهری که از معماری دوره قاجار برایش باقی مانده، به دریا نزدیک است و جنگل. هر چه از...
ادامه مطلب...

ما سرمایه گذاری کرده ایم

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 گفتگو با مدیر نخستین هتل سبز کشور:   مدیریت سبز را باید از خودمان آغاز کنیم.       هتل "کوثر" رامسر در هجدهمین همایش صنعت و خدمات سبز که توسط سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار می شود، عنوان" واحد خدمات سبز کشور" را کسب کرد و تندیس سیمین این همایش به امیرحسین مسعودی، مدیر این هتل...
ادامه مطلب...

راهنمای تور، بهترین تصمیم زندگی ام بود

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 گففتگوی ارمون با دکتر بنفشه فراهانی، راهنمای تور برتر کشور در سال 95: زهرا اسلامی   بنفشه فراهانی 43 ساله است، کارشناسی را در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به پایان رساند و از اواسط دوره کارشناسی بود که به رشته گردشگریعلاقه مند شد. او اکنون دکتری گردشگری دارد. خودش می گوید:«حقیقتش...
ادامه مطلب...

تیشه به ریشه ی کهن ترین جنگل های جهان

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 محمدرضا شکری امیری   در تاریخ آمده است که ایرانیان از دیرباز علاقه مند به کاشت درخت بودند. به همین دلیل است که در ایران بوستان ها و باغ های با شکوه و زیبای بسیاری وجود داشته است. از پاسارگاد، پایتخت کوروش، پایتختی در میان پردیس ها می توان نام برد که به گواه باستان شناسان،...
ادامه مطلب...

آغاز توسعه از روستاها

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 ضرورت مزرعه گردشگری تهمینه اسدی امیری دانشجوی دکتری گردشگری توسعه در کشورهای جهان سوم به طور اعم از مناطق روستایی و به طور اخص از بخش کشاورزی آغاز می شود. مسائل اساسی فقر گسترده، نابرابری در حال رشد، رشد سریع جمعیت و بیکاری فزاینده تماماً ریشه در رکود و اغلب سیر قهقرایی زندگی...
ادامه مطلب...

سفر به گرجستان

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 یک آسمان ابری فراخ زهرا اسلامی   تابستان امسال، اختتامیه جشنواره مطبوعات که برگزار شد، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران مقرر کرد برگزیدگان نخست بخش های مختلف این جشنواره به سفری خارج از کشور اعزام شوند. مقصد از ترکمنستان تا قزاقستان متغییر بود. اما سرانجام بعد از ایام...
ادامه مطلب...

خاطره و ثروت

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 بازآفرینی بناهای تاریخی و قدیمی، فرصتی بُرد بُرد تهمینه اسدی امیری دانشجوی دکترای گردشگری زمانی که صحبت از بناهای قدیمی و تاریخی به میان می آید، کلید واژه اصلی با تاکید بر معماری است. معماری"هنر خوب زیستن و تبلوری از فرهنگ یک جامعه در گذر زمان" معنی می شود، که مراد از فرهنگ در...
ادامه مطلب...

هتلداری در مازندران نباید تفننی باشد

IMAGE

شنبه, 15 فروردين 1394 ارمون، سرویس گردشگری: مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با بیان اینکه هتل سازی و هتل داری در استان نباید تفننی باشد، افزود: هتل های استان باید دارای سرویسی حرفه ای در حوزه گردشگری، پذیرش و اسکان مسافر باشند. دلاور بزرگ نیا در ستاد اجرایی خدمات سفر استان با اشاره به اینکه در نوروز...
ادامه مطلب...

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر مازندران خبر داد خدمت‌رسانی هلال احمر به 800 هزار گردشگر نوروزی

IMAGE

شنبه, 15 فروردين 1394 ارمون، سرویس گردشگری: مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر مازندران گفت: در فروردین امسال ۸۰۰ هزار گردشگر نوروزی از خدمات جمعیت هلال‌احمر این استان بهره بردند. مهدی ولی‌پور اظهار داشت: از آغاز طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در 25 اسفند 93 تا 14 فروردین 94، بیش از 800 هزار گردشگر و مسافر...
ادامه مطلب...

بزرگ نیا:سه میلیون مسافر از روستاهای مازندران دیدن کردند

IMAGE

شنبه, 15 فروردين 1394 ارمون ، سرویس گردشگری: مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: تعداد گردشگران و بازدیدکنندگان از روستاها سه میلیون و ۱۷ هزار و ۵۸۰ نفر و شمار گردشگران اقامت گزین در روستاها، دو میلیون و ۶۳۳ هزار و ۵۵۲ نفر - شب بوده است. دلاور بزرگ نیا کل بازدیدهای نظارتی انجام شده از واحدهای اقامتی،...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان