مجله ارمون - راه، اولین قدم برای رسیدن

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

راه، اولین قدم برای رسیدن

گردشگری سلامت از حرف تا واقعیت

سارا ربیعی

بسترهای لازم برای گردشگری سلامت در مازندران هنوز فراهم نشده است و رسیدن به قطب گردشگری سلامت در مازندران از حرف تا واقعیت فاصله بسیار دارد.

بیست و هفتملغایت بیست و نهم مرداد ماه  سال 1393رامسر میزبان نخستین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی گردشگری سلامت کشورهای عضو اکوبا هدف توسعه و تنوع محصولات و خدمات گردشگری سلامت، راهکارهای ارتقاء کیفیت خدمات گردشگری سلامت، بررسی شرایط منطقه‌ای اکو در گردشگری سلامت، خدمات بهداشتی و درمانی، خدمات تندرستی، طبیعت‌درمانی، تسهیلات و زیرساخت‌های گردشگری (محل‌های اقامتی و ...) بود و قرار برآن شد تا با بسترسازی های لازم با توجه به پتانسیل های فراوان این استان به قطب گردشگری کشور و حتی خاورمیانه تبدیل شود اما دو سال و اندی ازاین وعده ها گذشت و هنوزهیچ فتح بابی در خصوص گردشگری سلامت در استان نشد.اینکه چرا پس از دو سال با وجود ظرفیت های بسیار هنوز اندرخم یک کوچه ایم و سهم این استان در گردشگری سلامت بسیار ناچیز و راه زیادی تا رسیدن ایران به رقبایی نظیر هند، روسیه، ترکیه، اردن و مالزی باقی مانده است سوالی بی جواب باقی مانده است.

 

راه، اولین قدم برای رسیدن 

دکتر قاسم جان بابایی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفتگو با ارمون می گوید:«دراصلاح به آن نوع گردشگری که شخص مسافربرای استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد (با استفاده از آب‌های معدنی، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود گردشگری سلامت می گویند.»

وی ادامه می دهد:«گردشگری سلامت انواعی دارد که می توان به گردشگری پزشکی،طبیعت درمانی،گردشگری تندرستی اشاره کرد.غالب گردشگرانی که به اینجا می آیند نه برای خرید و نه زیارت، بلکه برای تغییر روحیه مازندران را به عنوان مقصد سفر انتخاب می کنند که این خود وارد حوزه طبیعت درمانی و گردشگری تندرستی می شود.»

جان بابایی می افزاید:«در خصوص گردشگری پزشکی ما روی مراکز دولتی به دلیل ازدحام بیماران نمی توانیم حساب کنیم. اما چند مرکز پزشکی خصوصی در استان وجود دارد که در صورت بسترسازی های لازم می تواند خدمات درمانی خوبی به گردشگران ارائه دهد.وجود راههای مناسب جهت دسترسی هرچه بهترو سریعتر به مراکز درمانی توسط گردشگران مهمترین و اولین قدم در حوزه گردشگری سلامت و جز کوچکترآن یعنی گردشگری پزشکی است.»

وجود پنج بیمارستان خصوصی برای گردشگران 

دکترسلطان تویه، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مازندران به خبرنگار ارمون می گوید:«گردشگری سلامت نیازمند ساختارویژه ای است که قسمتی از آن به ارائه خدمات درمانی برمی گردد.مهمترین موضوعی که باید روی آن کار شود، این است که شرکت ها و آژانس های گردشگری به این توانایی برسند که بتوانند از طریق تبلیغات در کشورهایCISوروسیه جذب گردشگرکنند.»

سلطان تویه می افزاید:«برقراری پروازهای مستقیم به شهرهایی که دارای خدمات پزشکی گردشگری اند یا به نوعی در حوزه گردشگری سلامت دستی برآتش دارند امری ضروری برای جذب گردشگران در این حوزه است.»

وی می گوید:«ایجاد بسترهای مناسب،هتلهای باکیفیت،تراوری مناسب و تامین امنیت مسافران سلامت، مهمترین عناصری است که باید در امرگردشگری سلامت لحاظ شود.»

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآورمی شود:«به علاوه شرکتهای بیمه باید شرایطی را فراهم کنند که تمامی مسافرانی که به خاطر درمان یا دیگر حوزه های گردشگری سلامت وارد استان می شوند را بیمه نماید.»

وی خاطرنشان می کند:«ماسه نوع گردشگرسلامت داریم؛ اولین گروه کسانی اند که برای استراحت و دوران نقاهت نیاز به دهکده های سلامت دارند که در حال حاضر در مازندران چنین جایی را هنوزنداریم.گروه دیگربرای خدمات سلامت سفر درمانی خود را آغاز می کنند و به مراکز دارای منابع و خدمات درمانی طبیعی می روند. این منابع و خدمات طبیعی شامل چشمه‌های آب گرم، دریاچه نمک، آفتاب درخشان، لجن طبی، ماساژ طبی، حمام گیاهی و زالو درمانی و...را شامل می شود که در این حوزه هرچند پتانسیل های طبیعی چون چشمه های آب گرم،آبهای معدنی،انواع گیاهان دارویی وجود دارد اما بسترهای مناسب و امکانات رفاهی در مازندران که بتوان این گردشگران را در آن جای داد وجود ندارد.اما گروه سوم به دلیل خدمات پزشکی وارد مازندران می شوند که خوشبختانه در خصوص بیمارستانها و مراکز درمانی ساختار خوبی داریم.»

وی می افزاید:«بیمارستان های شفا،نیمه شعبان،امیرمازندرانی،مرکزپزشکی دکترشهیدی ساری و بیمارستان شمال آمل می توانند با ایجاد بسترهای مناسب همچون راه دسترسی مناسب و ایمن پذیرای گردشگران خارجی باشند چه بسا که مرکزپزشکی دکترشهیدی هم اکنون نیزبه کارتوریسم درمانی مشغول است وتنها بیمارستانیست که در سطح استان پذیرای بیمارانی از عراق،ترکیه و تاجیکستان است.»

وی ادامه می دهد:«اگر مدیریت کلان به این نتیجه برسد که گردشگری سلامت توجیه اقتصادی بسیارخوبی می تواند برای استان داشته باشد ما می توانیم شش ماهه ساختارهای مناسب درحوزه گردشگری درمان را توسعه دهیم.»

ساماندهی چشمه های آب گرم و معدنی

اما مهران حسنی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی وگردشگری مازندران درمورد وضعیت نامعلوم گردشگری سلامت استان می گوید:«درست است که ما چشمه های آب گرم و معدنی بسیاری داریم وآمیزش جنگل و دریا بسترمناسب برای حضوربیمارانیست که می خواهند آسایش و آرامش را درمکانی دنج به تجربه بنشینند و پزشکان متخصص مجربی داریم اما مشکلی بزرگ برسرراه این مهم وجود دارد؛ نبود پروازهای مستقیم، ترافیک سنگین جاده‌های شمال در تعطیلات، عدم ساماندهی چشمه های ـآب گرم و معدنی و نبود امکانات رفاهی در برخی ازاین نقاط مانع رسیدن به این هدف که بتوانیم به قطب گردشگری سلامت تبدیل شویم، است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی وگردشگری می افزاید:«درحال حاضرکمیته ای در استان با حضوردانشگاه علوم پزشکی،وزارت امورخارجه،میراث فرهنگی و گردشگری شکل گرفته است تا ظرفیتهای گردشگری در حوزه پزشکی،درمان و تندرستی مشخص شود.»

این مسئول با بیان این که کشور ما با داشتن بیشترین چشمه های آب گرم درمقایسه با کشورهای دیگر، سهم چندانی از این گردشگران ندارد و هنوز نتوانسته جایگاهی در این بین برای خود کسب کند، می گوید:«چشمه های آب گرم و معدنی ما نیازبه ساماندهی دارند زیرا وضعیت برخی از آنها قابل تامل است.»

حسنی می گوید:«اگر گردشگری سلامت در مازندران پا بگیرد، دفاتر گردشگری که مهمترین عناصر برای جذب گردشگران هستند باید اقدام به گرفتن مجوزهای جدید در خصوص این نوع گردشگری کنند.»

دهکده سلامت "سن بی" فصلی جدید

با وجود تمامی نداشته ها و عدم زیرساختهای لازم در حوزه گردشگری سلامت، سرمایه گذاری درجنوب شرقی بهشهر در حال کلید زدن پروژه ای است که اگر این پروژه پابگیرد، فصل جدیدی ازگردشگری سلامت در استان رقم خواهد خورد.

پروژه دهکده گردشگری سلامت "سن بی" واقع در روستای یخکش، بخش هزار جریب به عنوان طرح شاخص در منطقه شرق مازندران است.

این پروژه شامل مجموعه ای کامل از بسته های خدماتی، رفاهی و گردشگری در منطقه ای به نام سن بی حد فاصل بیشه بن و متکازین با سرمایه گذاری 500 میلیارد ریالی اجرا می شود.

مهدی پور سرمایه گذار این پروژه می گوید:«واحدهای اقامتی، مجتمع های خدماتی، ترمیم خانه های روستایی برای اقامت مسافران بخشی هایی از این پروژه گردشگری در منطقه "سن بی" است.»

وی همچنین از احیای کشت گیاهان دارویی منطقه شرق مازندران به عنوان بخشی از فعالیت های حاشیه ای این طرح گردشگری برشمرد و ادامه می دهد:«تلاش بر این است تا ظرفیت های بومی و محلی منطقه بدون دستکاری در محیط برای ایجاد آرامش محیطی مسافران فراهم شود.»

این پروژه گردشگری در دوره بازگشت شش ساله سرمایه، قراراست با طرح در پنجره واحد گردشگری مازندران، مراحل اداری اجرای آن تسریع یابد.

 

هتلهای لوکس با حفط اصالت بومی؛یک تیر با دو نشان

IMAGE

جمعه, 24 آذر 1396     هتلهای لوکس با حفط اصالت بومی؛  یک تیر با دو نشان   سارا ربیعی   ساخت هتل هایی که در بطن معماری نوین به معماری بومگرا و زمینه گرا متناسب با منطقه مورد نظر می پردازند قطعاً نه تنها گردشگران داخلی که گردشگران خارجی را نیز برای اقامت بیشتر در آن منطقه وسوسه می کند. ساخت امکانات...
ادامه مطلب...

اینجا، زندگی جریان دارد...

IMAGE

جمعه, 24 آذر 1396     اینجا، زندگی جریان دارد... سارا ربیعی آرامشی که در این کلبه بوم گری در قلب جنگلهای سوادکوه  وجود دارد را در هیچ کجای این شهرهای ماشینی نمی توان یافت. مشغول کارم بودم که تلفن همراهم زنگ خورد و من بعنوان خبرنگار حوزه گردشگری از طرف میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران  به یک...
ادامه مطلب...

یونانی میانکاله تکه پاره شد

IMAGE

جمعه, 24 آذر 1396     یونانی میانکاله تکه پاره شد سارا ربیعی چندین سال پیش بر اثرآتش سوزی، کشتی تجاری متعلق به شرکت ملی نفت در ساحل میانکاله بهشهر به گل نشست. این کشتی سوخته که برای مردم و گردشگران به مثابه کشتی یونانی در ساحل کیش بود بعد از سال ها با فروش در مزایده تکه پاره شد و دیگر اثری از آن...
ادامه مطلب...

راه، اولین قدم برای رسیدن

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 گردشگری سلامت از حرف تا واقعیت سارا ربیعی بسترهای لازم برای گردشگری سلامت در مازندران هنوز فراهم نشده است و رسیدن به قطب گردشگری سلامت در مازندران از حرف تا واقعیت فاصله بسیار دارد. بیست و هفتملغایت بیست و نهم مرداد ماه  سال 1393رامسر میزبان نخستین کنفرانس و نمایشگاه بین...
ادامه مطلب...

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان اعلام کرد کنترل تناژ جاده‌ای در 16 محور ارتباطی مازندران

IMAGE

سه شنبه, 06 آبان 1393 مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های مازندران از ایجاد هماهنگی با مسئولان راه و شهرسازی برای اطلاع از وجود دوربین‌های متخلف‌سنج خبر داد و گفت: کنترل تناژ جاده‌ای نیز در 16 محور استان مازندران نیز انجام می‌شود. احمدآفرین محمدزاده با بیان اینکه 132 شرکت حمل کالا و 159 شرکت مسافری در...
ادامه مطلب...

عطر روستا

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 با چند مسیر گردشگری روستایی مازندران آشنا شوید اشکان جهان آرای با چند مسیر گردشگری روستایی مازندران آشنا شوید؛ روستاهایی که نام‌شان را شاید کمتر شنیده‌اید یا کمتر برای روستاگردی به عنوان مقصد سفر انتخاب کرده‌اید.   روستاها در ذات خود دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی یا...
ادامه مطلب...

آوای بهشت تورا به خود می خواند

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 سوادکوه لبریز از نوروز   سارا ربیعی   کوله بارت را بردار،تا کی می خواهی زل بزنی به دیوارهای تنهایی اتاقت؟بلندشو،مگرتیک تاک ساعت عمررا نمی شنوی؟تاکی می خواهی بنشینی و تماشاگرگذرعمر دراین کنج عزلت باشی؟ برخیز!،کوله بارت را بردار و راهی جاده شو و لذت ببراز این ناشناخته ها...از...
ادامه مطلب...

پاییز خمارانگیزعروس

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395 زهرا اسلامی عروس شهرهای ایران در مرز میان استان های گیلان و مازندران این روزها زیباتر از همیشه است؛ دریا درخشان، جنگل رنگ رنگ و مه گرفته و آسمان هر لحظه آبستن باران. در این شهر کوچک بی نظیر می توان با خدا خلوتی عاشقانه داشت، می گویید نه؟ امتحان کنید. شاید بارها امتحان کرده اید...
ادامه مطلب...

هوای اشرف، درمان می کند

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395 مه را با باران ريز پاییزی در سكوت گوش نواز یک جنگل تاريخي، تصور و صداي پرندگان را هم به آن اضافه كنيد، از بلنداي استخري بزرگ و زيبا كه به چشمه اي شباهت دارد. اين تصوير در دل جنگل بي بديل هيركاني بهشهر، شكوهي دارد كه بايد ببینيد تا باور كنيد. شاه عباس صفوي انگار بيشتر از ما عاشق...
ادامه مطلب...

کیش و مات کشتی تفریحی خزر

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395 گردشگری دریایی، هزار راه نرفته... سارا ربیعی   قصه گردشگری دریایی در سواحل خزر تراژدی بی پایان حوزه گردشگری استان مازندران است.براساس بررسی های انجام شده غالب گردشگران به‌خاطر دریا و ساحل وارد استان می‌شوندو رنگ زندگی را به شهرهای مازندران می پاشند، اما  با  تمام اینها باید...
ادامه مطلب...

سام آقا محمدصادق، مدیر هتل جنگلی "سالاردره" و برگزیده ملی گردشگری : می خواهیم میهمانان با احساس مثبت به هتل برگردند

IMAGE

یکشنبه, 16 مهر 1396   پاییز رنگ رنگ در راه است، شاید دلتان بخواهد حالا که آرام آرام از تب و تاب تابستان گرم فارغ می شوید، دل به طبیعت بسپارید و هوایی تازه کنید؛ ساری، پیشنهاد ماست. ساری در شمال ایران علاوه بر جاذبه های شهری که از معماری دوره قاجار برایش باقی مانده، به دریا نزدیک است و جنگل. هر چه از...
ادامه مطلب...

ما سرمایه گذاری کرده ایم

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 گفتگو با مدیر نخستین هتل سبز کشور:   مدیریت سبز را باید از خودمان آغاز کنیم.       هتل "کوثر" رامسر در هجدهمین همایش صنعت و خدمات سبز که توسط سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار می شود، عنوان" واحد خدمات سبز کشور" را کسب کرد و تندیس سیمین این همایش به امیرحسین مسعودی، مدیر این هتل...
ادامه مطلب...

راهنمای تور، بهترین تصمیم زندگی ام بود

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 گففتگوی ارمون با دکتر بنفشه فراهانی، راهنمای تور برتر کشور در سال 95: زهرا اسلامی   بنفشه فراهانی 43 ساله است، کارشناسی را در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به پایان رساند و از اواسط دوره کارشناسی بود که به رشته گردشگریعلاقه مند شد. او اکنون دکتری گردشگری دارد. خودش می گوید:«حقیقتش...
ادامه مطلب...

تیشه به ریشه ی کهن ترین جنگل های جهان

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 محمدرضا شکری امیری   در تاریخ آمده است که ایرانیان از دیرباز علاقه مند به کاشت درخت بودند. به همین دلیل است که در ایران بوستان ها و باغ های با شکوه و زیبای بسیاری وجود داشته است. از پاسارگاد، پایتخت کوروش، پایتختی در میان پردیس ها می توان نام برد که به گواه باستان شناسان،...
ادامه مطلب...

آغاز توسعه از روستاها

IMAGE

شنبه, 25 دی 1395 ضرورت مزرعه گردشگری تهمینه اسدی امیری دانشجوی دکتری گردشگری توسعه در کشورهای جهان سوم به طور اعم از مناطق روستایی و به طور اخص از بخش کشاورزی آغاز می شود. مسائل اساسی فقر گسترده، نابرابری در حال رشد، رشد سریع جمعیت و بیکاری فزاینده تماماً ریشه در رکود و اغلب سیر قهقرایی زندگی...
ادامه مطلب...

سفر به گرجستان

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 یک آسمان ابری فراخ زهرا اسلامی   تابستان امسال، اختتامیه جشنواره مطبوعات که برگزار شد، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران مقرر کرد برگزیدگان نخست بخش های مختلف این جشنواره به سفری خارج از کشور اعزام شوند. مقصد از ترکمنستان تا قزاقستان متغییر بود. اما سرانجام بعد از ایام...
ادامه مطلب...

خاطره و ثروت

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 بازآفرینی بناهای تاریخی و قدیمی، فرصتی بُرد بُرد تهمینه اسدی امیری دانشجوی دکترای گردشگری زمانی که صحبت از بناهای قدیمی و تاریخی به میان می آید، کلید واژه اصلی با تاکید بر معماری است. معماری"هنر خوب زیستن و تبلوری از فرهنگ یک جامعه در گذر زمان" معنی می شود، که مراد از فرهنگ در...
ادامه مطلب...

هتلداری در مازندران نباید تفننی باشد

IMAGE

شنبه, 15 فروردين 1394 ارمون، سرویس گردشگری: مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با بیان اینکه هتل سازی و هتل داری در استان نباید تفننی باشد، افزود: هتل های استان باید دارای سرویسی حرفه ای در حوزه گردشگری، پذیرش و اسکان مسافر باشند. دلاور بزرگ نیا در ستاد اجرایی خدمات سفر استان با اشاره به اینکه در نوروز...
ادامه مطلب...

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر مازندران خبر داد خدمت‌رسانی هلال احمر به 800 هزار گردشگر نوروزی

IMAGE

شنبه, 15 فروردين 1394 ارمون، سرویس گردشگری: مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر مازندران گفت: در فروردین امسال ۸۰۰ هزار گردشگر نوروزی از خدمات جمعیت هلال‌احمر این استان بهره بردند. مهدی ولی‌پور اظهار داشت: از آغاز طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در 25 اسفند 93 تا 14 فروردین 94، بیش از 800 هزار گردشگر و مسافر...
ادامه مطلب...

بزرگ نیا:سه میلیون مسافر از روستاهای مازندران دیدن کردند

IMAGE

شنبه, 15 فروردين 1394 ارمون ، سرویس گردشگری: مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: تعداد گردشگران و بازدیدکنندگان از روستاها سه میلیون و ۱۷ هزار و ۵۸۰ نفر و شمار گردشگران اقامت گزین در روستاها، دو میلیون و ۶۳۳ هزار و ۵۵۲ نفر - شب بوده است. دلاور بزرگ نیا کل بازدیدهای نظارتی انجام شده از واحدهای اقامتی،...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

 

  

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان