مجله ارمون - روستای کینج کجور جان می گیرد

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

روستای کینج کجور جان می گیرد

ملایی کندلوسی:معضل ورودی روستای کینج با همکاری شورا و دهیاری و بنیاد مسکن در حال برطرف شدن است.
اعضای شورای اسلامی و دهیار روستای کینج طی نشستی با خبرنگاران به ارایه بخشی از اقدامات انجام شده در دوره چهارم شورا و مشکلات این روستای پویا که یکی از روستاهای  برجسته و فعال بخش کجور می باشد، پرداختند.
معرفی روستای کینج
در استان مازندران، شهرستان نوشهر، بخش کجور، حوزه زانوس رستاق، یکی از زیباترین روستاهای ایران واقع شده که آن را «کینج» نام نهاده اند.
محدوده جغرافیایی روستا با روستاهای همجوار از سه طرف: از شرق با شهر پول ،از غرب با ناصر آباد، از شمال با حیرت و گتکش که مرزی رودخانه ای است و از سمت جنوب با اسلام آباد مرز جنگلی و کوهی دارد.
منطقه از نظر آب و هوایی، بهار، تابستان و پاییزی معتدل وخنک، ولی زمستانی سرد و برفی دارد. پوشیده از جنگل و چمنزار بوده  و محل مناسبی برای حیات وحش، تفریح و گردش، کار و زندگی وغیره می باشد.
روستای کینج، روستایی مشرف بر دره و رودخانه است که بخشی از خانه های آن هنوز قدیمی است و آثار زندگی شهری نتوانسته در آن نفوذ کند.
رود کینج که از کوه زانوس سرچشمه گرفته، در مسیر همسایگی خود با درختان زیبا و کهنسال، الطاف خود را به این جلگه و کشاورزان هدیه کرده و راهی دریای خزر می گردد.
بیشترین اشتغال ساکنین، کشاورزی ودامداری است. علاوه بر باغ داری و تولید میوه، از جمله؛ سیب، گیلاس و گردو، مردم زحمت کش به کاشت لوبیا، زراعت گندم، جو و یونجه  نیز مشغول اند. مقدار زمینی که به طور متوسط در اختیار هر خانوار است یک هکتار می باشد. خاک مناسب برای کشاورزی وجود دارد و منبع تامین آب برای زراعت، رود محل و زمین های دیمی است که به باران احتیاج دارد. در سال های اخیر متاسفانه بخشی از زمین های دیم به فروش رفته است.
آثار تاریخی وقدیمی روستا  
زیارتگاه امامزاده عبدالله از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) که درغرب روستا واقع است که بنای آن حدود 400 سال قبل با چوب و گل و سنگ با زیر بنای 70 مترمربع احداث شد و معماری کاملا قدیمی  و مذهبی داشت که نوشته های آن در سال 68 به سرقت رفت. این مقبره چندین مرتبه به خاطر گنج، حفاری شد. اکنون حرم آن توسط اداره اوقاف و مردم در حال ساخت می باشد.
 قبرستان قديمي و درخت چنار کهن روستاي کينج با محیطی 35 متری و فضای تو خالی به مساحت 6 مترمربع، چندین بار در برنامه دیدنی های سیمای جمهوری اسلامی نمایش داده شد. راه قديمي مناطق ساحلي كجور به مناطق كوهستاني، موسوم به شاهراه که هنوز قابل شناسایی است، قبرستان و تپه موسوم به قبرستان «قلعه كتي» و تپه موسوم به «پلی جعفر» در «مینج رود» و قبرستان و آبادي هاي كهن در «عمر کله»، مربوط به قبل از اسلام، آثاری در «بازارک» و مینج رود، «قلعه اوج» که توسط افراد سود جو حفاری شد، «صلواته» در غرب روستا، حمام قدیمی که در سال 71 مدفون و تخریب شد. سه آسیاب آبی و «او دنگ»  که همگی تخریب شدند و کوره های ذغال در دل جنگل، از دیگر مناطق دیدنی روستای کینج است.
تپه «قلا کوتی» مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان نوشهر، بخش کجور، روستای کینج؛ واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ۹۳۷۵ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
بازدید رئیس بنیاد مسکن از طرح گسترش راه ورودی اروستا
در حاشیه این بازدید رئیس شورای اسلامی کینج گفت: مسیر ورودی  200 متری روستا که در حال حاضر در حال بازگشایی آن هستیم، خطرات زیادی را از گذشته داشت و چند خودرو تاکنون به پایین دره سقوط کردند.
زین العابدین زکی پور افزود: در راستای گسترش این مسیر ما اعضای شورا و دهیار با 11 خانواری که در این مسیر بودند صحبت کردیم و موافقت آنان را جهت عقب نشینی جلب نمودیم که جا دارد از همه آن ها قدردانی کنیم. وی یادآور شد: قبلا عرض مسیر 4 متر بود که با افزایش مسیر عرض آن به 12 متر خواهد رسید.
در ادامه عضو دیگر شورای روستای کینج با اعلام این که ما در انجام همه طرح ها در روستا نیازمند مشارکت و تعامل مردم هستیم، گفت: اگر مردم با مصوبات و طرح هایی که شورا و دهیاری می دهند، همکاری مناسب داشته باشند، طرح ها بهتر انجام خواهد شد چون به نفع روستا است.
روح اله شاه قلی پور اظهار داشت: ما می خواهیم به اعتمادی که مردم روستا به ما کردند و رأی  دادند، جواب مثبت دهیم.
وی کمبود آب آشامیدنی را از مهم ترین مشکلات روستا عنوان کرد و گفت: این منطقه که شامل چندین روستاست دارای چشمه های آب زیادی است ولی در خود روستاها کمبود آب مشاهده می شود که برای حل این مشکل نیاز است مجتمع آبرسانی ایجاد شود تا کمبود آب این روستا و روستاهای اطراف رفع شود.
قربان پرندوش دیگر عضو شورا گفت: حدود 14 هزار متر  زمین جهت زمین فوتبال از سوی منابع طبیعی در اختیار شورا و دهیاری روستا قرار گرفت ولی به علت آماده نبودن، آن گونه که باید و شاید، نمی توان از آن استفاده کرد و نیاز است تا از نظر زیرساخت آماده شود.
وی در ادامه  خاطر نشان کرد: با توجه به این که شغل اکثر مردم منطقه کشاورزی است، اتمام کانال انتقال آب کشاورزی از دیگر خواسته های ما می باشد. از سوی جهاد کشاورزی، حدود 700 متر کانال انتقال انجام شده است ولی هنوز سه کیلومتر آن باقی مانده است.
پرندوش در پایان سخنان خود متذکر شد: کسانی که قصد خرید و فروش زمین و املاکی را در روستا دارند، در درجه اول از شورا و دهیاری استعلام بگیرند تا مشکلی برایشان پیش نیاید.
وی ضمن قدردانی از زحمات بنیاد مسکن نوشهر اظهار داشت: در حال حاضر آسفالت 2 کیلومتر از معابر اصلی روستا باقی مانده است.
رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي نوشهر در حاشیه بادید از زوستای کینج گفت: قول مي دهيم براي سال 93 اعتبار لازم به روستای كينج اختصاص يابد.
یزدان کرد یادآور شد: زماني كه براي طرح هادي به روستاي كينج آمدم تا از اين منطقه بازديد كنم، اميدي به بازگشايي معابر درون روستايي نداشتم اما همان موقع اعلام كردم كه عقب نشيني ها را انجام شود تا بنياد مسكن هم بتواند ورود پيدا كند و طرح را عملياتي كند.
اين مسئول با اشاره به وجود مشكلاتي پيرامون اعتبارات و وجود 63 روستا در بخش كجور و 58 روستا در بخش مركزي شهرستان نوشهر تصريح كرد: اعتبارات ملي و تملك و دارايي استان و بخش ماده 180 كفاف نمي كند و با مشكل اعتباري روبرو هستيم و تنها يك بار اعتبار بسيار خوبي معادل 18 ميليارد ريال به بنياد مسكن شهرستان نوشهر داده شد كه براي اجراي طرح هادي در 30 روستاي بخش مركزي و كجور صرف شد.
كُرد خاطرنشان كرد: در سال جديدي كه در پيش رو داريم بايد دهيار روستاي كينج اولويت بندي خود را در اين روستا براي حضور بنياد مسكن و اجراي طرح هادي را به ما اعلام كند و بنياد مسكن بر همان اساس ورود پيدا كند و در حال حاضر نيز به نظر مي رسد، همين راه ورودي روستا اولويت دارد.
وي عنوان كرد: قول مي دهيم براي سال 93 اعتبار لازم براي اجراي تعريض و بهسازي كامل ورودی روستای كينج اختصاص يابد و كار زيرسازي، آسفالت، جدول بندي، ديوار حایل، روشنايي و هر آن چه كه بايد بنياد مسكن انجام دهد را اجرايي خواهيم كرد.
لازم به ذکر است اعضای شورای اسلامی روستای کینج یکی از باسوادترین و تحصیلکرده ترین اعضای شورا در بخش کجور می باشند و از تحصیلات عالیه برخوردار هستند.
سام آقا محمدصادق، مدیر هتل جنگلی "سالاردره" و برگزیده ملی گردشگری : می خواهیم میهمانان با احساس مثبت به هتل برگردند

IMAGE

یکشنبه, 16 مهر 1396   پاییز رنگ رنگ در راه است، شاید دلتان بخواهد حالا که آرام آرام از تب و تاب تابستان گرم فارغ می شوید، دل به طبیعت بسپارید و هوایی تازه کنید؛ ساری، پیشنهاد ماست. ساری در شمال ایران علاوه بر جاذبه های شهری که از معماری دوره قاجار برایش باقی مانده، به دریا نزدیک است و جنگل. هر چه از...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان