مجله ارمون - دومین مقصد بین المللی ایران در راه است

ماهنامه ارمون

آخرین خبرها :

دومین مقصد بین المللی ایران در راه است

علی ماهفروزی، طراح پروژه "کویر تا کرانه" عنوان کرد؛

رفع موانع بر سر راه توسعه گردشگری، یکی از اهداف پروژه "کویر تا کرانه"است؛ پروژه ای که روزهای اخیر فرمانداران شهرهای مختلف استان های مازندران و سمنان را در ساری دور هم جمع کرد تا سنگ بنای طرحی اقتصادی- فرهنگی گذاشته شود. علی ماهفروزی، طراح این پروژه که مشاور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران است، امیدوار است این طرح عملیاتی شده و نتایج آن به توسعه گردشگری و جذب گردشگران مناطق مختلف دنیا بیانجامد. در "کویر تا کرانه" ظرفیت های گردشگری، خاصه گردشگری فرهنگی استان های سمنان، مازندران و گلستان مورد توجه قرار می گیرد. برای اطلاع از جزییات این طرح با دکتر ماهفروزی به گفتگو نشسته ایم؛

چگونه به فکر مطرح کردن چنین پروژه ای افتادید؟

ابتدا باید یادآوری کنم؛ تمام کویرها، پس کرانه و کرانه های ایران می تواند موضوع این پروژه باشد. ببینید، اکنون 90 درصد گردشگران خارجی به غیر از آنهایی که برای زیارت به ایران می آیند، عموماً گردشگران فرهنگی و علاقه مند به بازدید از آثار تاریخی هستند.بر این اساس توجه به گردشگران اروپایی که ایران را به عنوان یکی از مقاصد فرهنگی قبول دارند و چه کشورهای جنوب غرب آسیا که علاقه مند به ظرفیت های مردم شناسی ایران هستند، الان مردم دنیا به ناچار سفر می کنند. درصدد بودم بدانم کشش و گرایش گردشگران و نیاز مردم جهان در سفر چیست. در فرایند تحقیق بر روی پروژه "کویر تا کرانه" متوجه این امر شدم که یک مقصد برای انتخاب شدن باید دارای چند ویژگی باشد؛ موضوعی که به دلیل عدم مطالعه دقیق نتوانستیم ظرفیت های گردشگری خودمان را معرفی کنیم. 

اول فکر کردم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را درگیر موضوع کنم اما بعد متوجه شدم با توجه وظایف متعدد این سازمان، ممکن است تعامل لازم با سایر ارگان ها کمترمیسر شود. بنابراین با فرماندار ساری وارد مذاکره شدم که استقبال هم شد. و تاکنون نشست با فرمانداران شهرهای سمنان، مهدی شهر، شاهرود، امغان، قائم شهر و سوادکوه در ساری نیز برگزار شد.

استقبال چطور  بود؟

به نظرم فوق العاده بود؛ در نگاه اول که طرح در مرحله مطالعه قرار دارد، نظرها به هم خیلی نزدیک است و همه عملیاتی فکر می کنند. و این امر به تبع انگیزه مرا مضاعف می کند. در نشست کارشناسی با حضور مدیران شهرستانی این استانها، طرح مورد بررسی بیشتر قرار گرفت. در ادامه به لحاظ ساختاری، تفاهم نامه ای بین فرمانداران این حوزه ها خواهیم داشت و در نشست با استانداران استانهای مذکور، طرح عملیاتی خواهد شد.ما سعی می کنیم از طرح آمایش سرزمین استانها در اجرای پروژه بهره ببریم.

دبیرخانه آن تشکیل شد؟

بله، دبیرخانه موقت در فرمانداری ساری تشکیل شده و بنده نیز دبیر موقت آن هستم. از ابتدای سال آینده به طور رسمی فاز اقتصادی پروژه "کویر تا کرانه" آغا خواهد شد. کلیات این پروژه، اقتصادی- فرهنگی است و به هیچ سازمان و ارگان خاصی به تنهایی اختصاص ندارد و در عین حال سازمان های زیادی را درگیر خواهد کرد. به طور مثال در این پروژه، کشاورزی ارگانیک بارور خواهد شد و محیط زیست پایدار مورد توجه قرار می گیرد. هم اکنون نقاط متعدد و ذی قیمتی در این پروژه با اعتبارات محدودی نگهداری می شوند اما در "کویر تا کرانه" با حضور درست و محدود گردشگران، درصدد حفظ و شکوفایی محیط زیست هستیم.

طرح مطالعاتی به پایان رسیده است؟

طرح اولیه بله. به زودی کتابچه طرح مطالعاتی رونمایی خواهد شد.

طرح با مشارکت چه کسانی تکمیل خواهد شد؟

این طرح با نگاهی به طرح آمایش سرزمینی استانها آماده شده و بی تردید دارای ایرادهایی خواهد بود اما در ادامه با بهره گیری از مشاوره اساتید دانشگاه های معین این سه استان در رشته های گردشگری سلامت، کشاورزی و... تصحیح و تکمیل خواهد شد. همه ی تلاشم را به کار می گیرم تا طرح در حوزه مطالعات محتوایی متوقف نشود.

نمونه آن در کشور وجود دارد؟

خیر. اصلا تعاملات منطقه ای به این شکل در ایران نداریم. در کشوری که دستورالعمل ها به طور مرکزی انجام می شود، این برای نخستین بار است که طرح منطقه ای وارد فاز همکاری اقتصادی و فرهنگی می شود. این طرح مدل کوچکتری از همکاری های منطقه ای راه ابریشم و کشورهای عضو اکو است. هر چقدر طرح فراگیرتر باشد از اقتصاد ایزوله فاصله خواهیم گرفت.

در خاورمیانه نمونه ای وجود دارد؟

طرح آمایش سرزمین را در این مناطق داریم ولی در این اندازه، نمونه ای نداریم.

کشورهای هدف برای جذب گردشگران بین المللی در این طرح شامل چه کشورهایی می شوند؟

کشورهای اروپای شمال غربی و شمالی بویژه اسکاندیناوی که خاورمیانه را برای آفتاب و کویر انتخاب می کنند، نمونه ای از آن است. در اینجا باید به نکته ای اشاره کنم؛ بعضی از سفرها به خارج از کشور سرمایه گذاری محسوب می شود؛ مثلا چین و ژاپن مردم را به سفر وامی دارند چون آنها را سفیران فرهنگی به شمار می آورند. در واقع به نوعی سرمایه گذاری می کنند. سفرهای مردم ما نیز می تواند سفرهای حساب شده باشد؛ به طور مثال سفر به آنتالیا و دوبی صرفا تفریحی است اما همین سفرها می توانند هنری و تجاری نیز باشند. هنوز این نوع مطالعات به طور کامل انجام نشده است و عموماً آژانس دارها نیز آشنایی چندانی در این بخش ندارند. ما می خواهیم زمینه سفری که ضمیمه فرصت برای شناخت بهتر دنیا، سفرهای علمی و فرهنگی، سرمایه گذاری و ایجاد تعامل است را فراهم کنیم.

از طرفی مردم جنوب شرق آسیا علاقه مند به معماری و بافت شهری ما هستند، چینی ها، ژاپنی ها و مردم کره به مردم شناسی و دنیای عشایر و روستا اقبال نشان می دهند. در این طرح روستاهای کوهستانی مازندران که بسیار اصیل اند و عشایر مهدی شهر و روستاهای گلستان مدنظر قرار گرفته اند. در گردشگری سلامت نیز، مردم قفقاز و آسیای مرکزی که سفر به ایران برای آنها ارزان تمام می شود و اکنون نیز پروازهایی در این حوزه آغاز شده و می تواند گسترش نیز بیابد. در جغرافیای منطقه پنج اقلیم کویر تا بیابانی، نیمه کویر، معتدل و مرطوب و نیمه مرطوب و کوهستانی را شاهد هستیم. مثلا وقتی در شاه کوه سمنان یخبندان است با طی مسافت 120 کیلومتری در یکی از روستاهای شاهرود می توانیم شاهد کشت خرما باشیم. خارتوران در شاهرود برای گردشگرانی که می خواهندکویر را تجربه کنند فرصتی استثنایی است. در نظر داریم سفرها را در این منطقه، محدود و گسترده برنامه ریزی کنیم. همچنین یکی از نکات قابل تامل در این طرح، زیرساخت های موجود در سه استان است؛ بنادر و خطوط دریایی در مازندران، راه آهن و راههای مواصلاتی موجود، راه ابریشمی که روزگاری راهی اقتصادی و تجاری بود، اما امروزه اثربخشی خود را تا حدی از دست داده اما همچنان می تواند به عنوان یک فرصت اقتصادی تجاری و البته ظرفیت فرهنگی، تاریخی و تمدنی این پهنه دیده شود، نیز استفاده از طرح یونیدو سازمان ملل برای مناطق کمتر توسعه یافته می تواند با ایجاد توانمندی اقتصادی، جوامع محلی را دارای رفاه نسبی و توانمند نماید.

معرفی شهر صد دروازه یا قومس در حد فاصل دامغان و سمنان، بسطام به لحاظ تزییات وابسته به معماری، بازار پررونق و بافت قدیم دامغان، شهر نمونه گردشگری شهمیرزاد و پارک های ملی سمنان و کیاسر و... ظرفیت های غنی هستند که باید بخش دولتی را مجاب کند تا زیرساخت ها توسعه را فراهم کند و بخش خصوصی را به سرمایه گذاری مطلوب سوق دهد. دفاتر خدمات گردشگری می بایست فعالانه مشارکت کنند. این طرح آغاز یک راه بزرگ است. هیچ اصرار و اعتقادی ندارم که همین طرح اجرا شود؛ نقشه راه مشخص شده، زمان آن است که پخته، کاربردی و عملیاتی شود. در عین حال اصرار داریم جامعه محلی با بافتی اصیل که غنا، لطافت و منش فرهنگی دارد و مردم آن به لحاظ گرایش ها و اعتقادات و آداب و رسوم ظرفیتی بین المللی را فراهم کرده اند، حفظ و حراست شود. معتقدم در این صورت "کرانه تا کویر" مقصد دوم بین المللی کشور خواهد شد. 

مشخصا چه نوع گردشگری در این منطقه توسعه خواهد یافت؟

تنوع گردشگری واقعا زیاد است؛ روستایی، طبیعت گردی، کویرنوردی، ساحل و دریا، سلامت، کوچ و...

دفاتر خدمات گردشگری چگونه وارد پروژه می شود؟ در واقع چطور به بازی گرفته خواهند شد؟

 از دو جلسه آینده فعلان این عرصه در استانها و تهران و رییس جامعه تورگردان های کشور برای تبادل نظر دعوت می شوند تا بتوانیم پکیج های سفر را به طور منطقی ببندیم.

از برگزاری جشنواره ای با همین عنوان در سال آینده صحبت کردید. توضیح بیشتری می دهید؟

این جشنواره ظرفیت های فرهنگی و اقتصادی موجود در جغرافیای این طرح و حتی ایران و جهان را مدنظر قرار خواهد داد. ما بر روی گردشگری فرهنگی تمرکز خوهیم کرد. شناخت فرهنگی بهتر ایران در جهان در این طرح در اولویت قرار دارد. اگر سمنان، مازندران و گلستان را سه ضلع یک مثلث قرار بدهیم متوجه هم پوشانی گسترده فرهنگی این سه استان خواهیم بود. امیدوارم مدیرانی که مسئول هستند عملیاتی و توسعه گرا و پروژه محور به طرح نگاه کنند. همراهی وزارت امور خارجه برای معرفی منطقه به جامعه هدف ضروری است. سرمایه گذاران علاقه مند به حوزه فرهنگ و ریشه های ایرانی پای کار بیایند و بخش خصوصی و سمن ها به لحاظ فکری کمک کار ما باشند. به زودی طراحی لوگوی طرح که برگرفته از جام مشترکی است که در کاووش های باستان شناسی هر سه استان کشف شده، آماده می شود. تولید فیلم و کتاب سه زبانه ای در این خصوص در دست اقدام است.

جشنواره در چه نقطه ای مستقر خواهد شد؟

از همه مدیران دولتی، دانشگاهیان و مردم خواهش می کنم به دور از جغرافیای شهرستانی، بخشی و منطقه ای و نوستالژی ها، طرح را ملی و بین المللی ببینند و نسبت به برگزاری جشنواره در هر یک از شهرها مخالفت نکنند و همراه ما باشند. 

طرح از حوزه دولت در حال عبور است، فکر می کنید در ادامه با تغییر دولت ها همچنان می توان به عملیاتی شدن آن امیدوار بود؟

درست است که اکنون این طرح از مجاری دولت می گذرد اما در ادامه، دولت ها با هر گرایشی باید افتخار و کمک کنند که چنین طرح اقتصادی زودبازده ای با نگاه فرهنگی اجرا شود. 

 

عطر روستا

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 با چند مسیر گردشگری روستایی مازندران آشنا شوید اشکان جهان آرای با چند مسیر گردشگری روستایی مازندران آشنا شوید؛ روستاهایی که نام‌شان را شاید کمتر شنیده‌اید یا کمتر برای روستاگردی به عنوان مقصد سفر انتخاب کرده‌اید.   روستاها در ذات خود دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی یا...
ادامه مطلب...

آوای بهشت تورا به خود می خواند

IMAGE

دوشنبه, 23 اسفند 1395 سوادکوه لبریز از نوروز   سارا ربیعی   کوله بارت را بردار،تا کی می خواهی زل بزنی به دیوارهای تنهایی اتاقت؟بلندشو،مگرتیک تاک ساعت عمررا نمی شنوی؟تاکی می خواهی بنشینی و تماشاگرگذرعمر دراین کنج عزلت باشی؟ برخیز!،کوله بارت را بردار و راهی جاده شو و لذت ببراز این ناشناخته ها...از...
ادامه مطلب...

پاییز خمارانگیزعروس

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395 زهرا اسلامی عروس شهرهای ایران در مرز میان استان های گیلان و مازندران این روزها زیباتر از همیشه است؛ دریا درخشان، جنگل رنگ رنگ و مه گرفته و آسمان هر لحظه آبستن باران. در این شهر کوچک بی نظیر می توان با خدا خلوتی عاشقانه داشت، می گویید نه؟ امتحان کنید. شاید بارها امتحان کرده اید...
ادامه مطلب...

هوای اشرف، درمان می کند

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395 مه را با باران ريز پاییزی در سكوت گوش نواز یک جنگل تاريخي، تصور و صداي پرندگان را هم به آن اضافه كنيد، از بلنداي استخري بزرگ و زيبا كه به چشمه اي شباهت دارد. اين تصوير در دل جنگل بي بديل هيركاني بهشهر، شكوهي دارد كه بايد ببینيد تا باور كنيد. شاه عباس صفوي انگار بيشتر از ما عاشق...
ادامه مطلب...

کیش و مات کشتی تفریحی خزر

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395 گردشگری دریایی، هزار راه نرفته... سارا ربیعی   قصه گردشگری دریایی در سواحل خزر تراژدی بی پایان حوزه گردشگری استان مازندران است.براساس بررسی های انجام شده غالب گردشگران به‌خاطر دریا و ساحل وارد استان می‌شوندو رنگ زندگی را به شهرهای مازندران می پاشند، اما  با  تمام اینها باید...
ادامه مطلب...

یک خانه، یک کاشانه

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395 عبور اقامتگاه های بوم گردی مازندراناز فراز و فرود روستاهای سراسر مازندران از ارتفاعات تا دشت ها گسترده اند و فاصله شان با شهرها معمولاً اندک است، علاوه بر سبزی و خرمی و چشم اندازهای بدیع یخچالی، چمنزار و جنگل های مرتفع جلگه ای که از آن ها مجموعه زینتی و طبیعی کم نظیری در ایران...
ادامه مطلب...

دومین مقصد بین المللی ایران در راه است

IMAGE

دوشنبه, 01 آذر 1395 علی ماهفروزی، طراح پروژه "کویر تا کرانه" عنوان کرد؛ رفع موانع بر سر راه توسعه گردشگری، یکی از اهداف پروژه "کویر تا کرانه"است؛ پروژه ای که روزهای اخیر فرمانداران شهرهای مختلف استان های مازندران و سمنان را در ساری دور هم جمع کرد تا سنگ بنای طرحی اقتصادی- فرهنگی گذاشته شود. علی...
ادامه مطلب...

سیمای رنجور گردشگری، . . . و رنجی که استانهایمالی می برند!

IMAGE

چهارشنبه, 31 شهریور 1395 محمد سعیدی  صنعت توریسم و گردشگری درمناطق شمالی ایران برغم تنوع اقلیمی، وجود جاذبه‌های طبیعی منحصربفرد و نیز آثار تاریخی و قابلیتهای اکوتوریسم  متاسفانه رشد بایسته را نداشته است. این منطقه به لحاظ  استعدادها و ظرفیتهای توریستی حتی با توریستی ترین مناطق جهان برابری می کند...
ادامه مطلب...

از رهگذر سفر؛ رهایی از هراس ها

IMAGE

چهارشنبه, 31 شهریور 1395   محمدرضا شکری امیری بشر اولیه از آغاز، در سطح زمین به دنبال کنجکاوی، شناخت طبیعت و برای یافتن غذا، پناهگاه، فرار از خطر و کسب امنیت وگذران اوقات فراغت محیط زندگی بهتر پیوسته در زمین به جستجو و گردش مشغول بوده است. با گذشت زمان چنین حرکتها و جنبش هایی به صورت میل به گردش همراه...
ادامه مطلب...

ساختار برای سفر ارزان مهیا نیست

IMAGE

چهارشنبه, 31 شهریور 1395 احسان شریعت از قدیم بخش جدایی ناپذیر هر فعالیتی منابع مادی بوده که آنرا به عنوان اصلی ترین بخش هر فعالیت برای انسان ها بااهمیت می ساخت. سفر نیز به عنوان یک فعالیت هدفمند برای انسان ها نمی تواند بدون درنظر گرفتن منابع مادی صورت پذیرد. سفر کردن چه با برنامه ریزی از پیش تعیین شده...
ادامه مطلب...

 

 

 

 

 

 

طراحی و ساخت : شرکت تحلیلگران ایده طبرستان